Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > ZUS wydał komunikat. W weekend przerwy w świadczeniu usług
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 21.06.2024 16:27

ZUS wydał komunikat. W weekend przerwy w świadczeniu usług

ZUS
fot. Pxhere/materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym zapowiada ograniczenie dostępu do niektórych usług. Chodzi o internetowe serwisy oraz aplikacje mobilne. Zakładasz, że utrudnień można spodziewać się w nocy, kiedy z usług korzysta najmniej osób? Zapominasz, że mowa o ZUS-ie.

Problemy z usługami ZUS w weekend

Przerwy w dostawie usług portali, banków czy serwisów nie są niczym wyjątkowym i zdarzają się od czasu do czasu. Niekiedy wynika to z awarii, innym razem spowodowane jest pracami serwisowymi, na przykład w postaci aktualizacji systemów informatycznych lub archiwizowania bazy danych. Wygląda na to, że tym razem jest podobnie. Na szczęście instytucje, firmy i przedsiębiorstwa najczęściej decydują się przeprowadzać je w takich godzinach, by było to w jak najmniejszym stopniu uciążliwe dla klientów lub użytkowników. 

Problem w tym, że ZUS nie jest typową instytucją. 

Kuriozalna akcja resortu sprawiedliwości, do sądów trafiły przesyłki. "Bareja wiecznie żywy"

Aplikacje offline

W piątek 21 czerwca w wyniku prac serwisowych mogą pojawić się ograniczenia dostępu do aplikacji mZUS oraz mZUS dla lekarza. Co więcej, zapowiedziano, że przerwy w działaniu potrwają od godziny 14:00, aż do 8:00 następnego dnia. Serwis odbywa się zatem w czasie, kiedy najwięcej użytkowników może potrzebować korzystać z usług aplikacji. 

Kalkulator offline

Podobnie będzie w przypadku serwisu eskladka.pl. To serwis ZUS-u oferujący takie narzędzia jak kalkulator do przeliczania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także wyszukiwarkę numeru rachunku składkowego. Również on będzie jednak wyłączony z użytku, lub w najlepszym wypadku dostęp do niego będzie mocno ograniczony, w godzinach, które trudno nazwać optymalnymi dla użytkownika.  Utrudnień i przerw w działaniu można się bowiem spodziewać 22 czerwca od godziny 7:00 do 13:00.