Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowa funkcja w Yanosiku. Każdy powinien o niej wiedzieć
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.05.2024 12:14

Nowa funkcja w Yanosiku. Każdy powinien o niej wiedzieć

Aplikacja Yanosik
Fot. Screen Yanosik.pl/Andrzej Rembowski Pixabay

Firma Neptis S.A. - operator komunikatora Yanosik włączyła się w policyjną akcję "Zwolnij – niebezpieczny punkt!". Dzięki tej współpracy użytkownicy popularnej aplikacji dla kierowców uzyskali funkcję, o której warto wiedzieć. 

Alarmujące statystyki wypadków drogowych

Tylko za ubiegły, 2023 r. statystyki wypadków drogowych powinny dać do myślenia. Według policyjnych danych doszło do ponad 19 tys. wypadków z winy kierowców. W ich wyniku na polskich drogach zginęło ponad 1,6 tys, rannych zaś zostało aż 22 tys osób. 

Od lat najczęstszą przyczyną wypadków są nadmierna prędkość oraz wymuszenia pierwszeństwa. Co ciekawe w okresie od maja do października obserwujemy, a więc w czasie teoretycznie lepszych warunków drogowych, obserwujemy wzrost wypadków. 

Co zrobić, gdy w domu wybuchnie pożar? Trzeba wiedzieć

Aplkacja Yanosik od lat pomaga polskim kierowcom

Yanosik to stworzona przez firmę Neptis S.A. popularna aplikacja, która umożliwia kierowcom wzajemne ostrzeganie się o sytuacji panującej na drodze. Za jej pośrednictwem kierujący dowiedzą się różnych o zagrożeniach, jak np. wypadki, utrudnienia w ruchu, blokady dróg, korki czy fotoradary. 

Yanosika tworzy społeczność ponad 2 mln kierowców miesięcznie. Jedź bezpiecznie i bez mandatów - czytamy na stronie internetowej aplikacji.

Wspólna akcja policji i Yanosika

Z uwagi na troskę o bezpieczeństwo kierowców Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, przygotowało pilotażową akcję informacyjno-edukacyjną "Zwolnij – niebezpieczny punkt". 

Dzięki tej współpracy użytkownicy aplikacji Yanosik będą ostrzegani o miejscach, w których dochodzi do dużej liczby wypadków. 

Biuro Ruchu Drogowego KGP dokonało analizy wypadków drogowych na przestrzeni lat 2021 – 2023 typując 535 lokalizacji, tj. pięciokilometrowych odcinków dróg oraz konkretnych „punktów”, w tym skrzyżowań i przejść dla pieszych, na których w wymienionym okresie doszło do trzech wypadków drogowych lub więcej. Poprzez aplikację Yanosik kierujący będą ostrzegani o zbliżaniu się do niebezpiecznego odcinka/punktu na drodze komunikatem głosowym i tekstowym - czytamy na stronie internetowej policji.

Akcja potrwa od 6 maja do 2 czerwca 2024 r. Jej inicjatorzy wierzą, że przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Źródło: Yanosik.pl/Policja.pl/Autokult