Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowe zasady dla pracujących przy komputerach. Wchodzą w życie niedługo
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 09.05.2024 08:40

Nowe zasady dla pracujących przy komputerach. Wchodzą w życie niedługo

praca na laptopie
Fot. StartupStockPhotos/Pixabay

W dniu 17 maja nastąpi rewolucja dla pracowników biurowych, ponieważ nowe przepisy rządowe wymagają kompleksowej reorganizacji stanowisk pracy przy komputerach. Zmiany obejmują nie tylko wyposażenie techniczne, takie jak monitory i klawiatury, ale także meble biurowe, zapewniając większe bezpieczeństwo i wygodę dla pracujących.

Stanowisko pracy

Nowe przepisy precyzyjnie określają, jak powinno być wyposażone stanowisko pracy przy komputerze. Oprócz standardowego zestawu monitora, klawiatury i myszy, przepisy dopuszczają również stanowiska typu "all in one", gdzie jedna jednostka centralna obsługuje wielu użytkowników. Ważne jest także dostosowanie monitora w taki sposób, aby górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości oczu pracownika, co ma wpływ na ergonomię i wygodę pracy.

Nowa funkcja w Yanosiku. Każdy powinien o niej wiedzieć Część widzów straci dostęp do Netflixa. Spełnia się czarny scenariusz

Laptopy - nowe wymogi dla systemów przenośnych

Zasadnicze zmiany dotyczą pracowników korzystających z laptopów, które stają się coraz powszechniejszym narzędziem pracy. Nowe przepisy nakładają obowiązek wyposażenia stanowiska pracy dla użytkowników laptopów w stacjonarny monitor ekranowy lub odpowiednią podstawkę, a także dodatkową klawiaturę i mysz. To krok w kierunku poprawy komfortu pracy i redukcji potencjalnych zagrożeń zdrowotnych związanych z długotrwałym korzystaniem z laptopów.

ZOBACZ TAKŻE: UOKiK o zmowie cenowej. Pod lupą największe sieci RTV i AGD

Meble biurowe

Nowe regulacje obejmują również meble biurowe, takie jak biurka i krzesła. Minimalne wymagania dotyczące mebli biurowych mają na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa podczas pracy. Krzesła biurowe muszą spełniać szereg kryteriów, takich jak stabilność, regulacja wysokości siedziska i oparcia oraz odpowiednie wymiary zapewniające ergonomiczną pozycję ciała. Dodatkowo, biurka powinny mieć matową powierzchnię blatu, a na życzenie pracownika można wyposażyć stanowisko pracy w dodatkowe udogodnienia, takie jak uchwyty na dokumenty czy podnóżki.

Nowe przepisy rządowe wprowadzają istotne zmiany w organizacji pracy biurowej, kładąc nacisk na bezpieczeństwo, ergonomię i komfort pracowników. Pracodawcy mają czas do 17 maja na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymogów, co stanowi krok w kierunku poprawy warunków pracy w biurze.