Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Duża zmiana w Mapach Google, wielu na to czekało. Wystarczy włączyć jedną funkcję
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 17.01.2024 09:30

Duża zmiana w Mapach Google, wielu na to czekało. Wystarczy włączyć jedną funkcję

nawigacja
Fot. Niek Doup/Unsplash

Mapy Google dla wielu kierowców stały się nieodłącznym towarzyszem podroży, w dużej mierze wypierając sprzętowe nawigacje GPS. Siłą rzeczy bazując na łączności satelitarnej, nie są one jednak dostępne zawsze – wystarczy wjechać do tunelu, by utracić łączność. Na szczęście Google znalazło na to sposób.

Mapy także poza zasięgiem GPS

Aplikacja Google traci łączność z satelitami obsługującymi GPS m.in. po wjeździe do tuneli, problemy mogą także wystąpić w podziemnych parkingach. Wówczas wskazania mogą być w ogóle niedostępne lub dalekie od ok. 40-metrowej dokładności, jaką zazwyczaj wykazuje GPS.

Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobu na to, by zapewnić sobie geolokalizację w miejscach, gdzie nie dociera GPS. Mapy mogą korzystać w tym celu np. z Wi-Fi, do którego podłączony jest smartfon lub… niewielkich znaczników emitujących sygnał radiowy, który służy jako lokalizator.

Nowości w aplikacji Santander Bank Polska. Klienci będą zachwyceni

Nawigacja z użyciem beaconów Bluetooth

Google pozwala już na włączenie w Mapach na Androidzie funkcji pozwalającej na lokalizowanie z użyciem beaconów Bluetooth. Jeśli takie urządzenia zostaną umieszczone w miejscach, gdzie nie działa GPS, możliwe będzie precyzyjne określanie miejsca, w którym znajduje się smartfon.

Jak zauważa 9to5Google, pierwotnie takie znaczniki były umieszczane w ramach usług Waze i są dostępne w największych miastach na świecie. W Europie są to m.in. Paryż, Florencja, Bruksela czy Oslo. Teraz z infrastruktury stworzonej na potrzeby Waze mogą także skorzystać użytkownicy Map Google.

Jak włączyć nawigację Bluetooth?

Aby to jednak było możliwe, konieczne jest włączenie odpowiedniej funkcji w Mapach Google. Jest już ona dostępna w najnowszej wersji aplikacji. W pierwszej kolejności należy przejść do ustawień aplikacji, klikając przycisk miniatury w prawym górnym rogu interfejsu.

Screenshot_20240117-081249.png

Następnie przechodzimy do Ustawień, a potem do Ustawień nawigacji (końcowa część listy). Teraz należy przejść do kategorii Opcje jazdy i włączyć funkcję Beacony Bluetooth w tunelach. Gotowe, odtąd nawigacja z użyciem Bluetooth oprócz GPS będzie działać wszędzie tam, gdzie umieszczone zostały lokalizatory.

Źródło: 9to5Google.com