Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wkrótce start systemu kaucyjnego w Polsce. Jak będzie działał?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.06.2024 12:13

Wkrótce start systemu kaucyjnego w Polsce. Jak będzie działał?

nakrętki
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Wielkimi krokami zbliża się uruchomienie w Polsce systemu kaucyjnego. Ministerstwo klimatu i środowiska wydało pozwolenie dla jego nowego operatora. Będzie nim Polska Kaucja (PolKa). Co to oznacza dla wdrożenia i jak będzie ono przebiegać?

Nowy operator systemu kaucyjnego

System kaucyjny będzie w Polsce działał już od 1 stycznia 2025 r. Dotąd jednak jedynym jego operatorem wyłonionym przez ministerstwo klimatu była firma Zwrotka, jednak właśnie się to zmieniło. Zbiórką opakowań od nowego roku będzie się także zajmowało przynajmniej jeszcze jedno przedsiębiorstwo.

Polska będzie drugim po Niemczech rynkiem Unii Europejskiej, w której będzie działał system kaucyjny. Według informacji przekazanych money.pl przez Marcela Rakowskiego, prezesa PolKa, w całym kraju będzie musiało stanąć nawet 50 tys. punktów zbiórki, choć oczywiście początkowo ta liczba będzie znacznie mniejsza. Szacuje się, że od 1 stycznia działać będzie raptem kilka tysięcy maszyn.

KAS skontrolowała pompy ciepła. 94 proc. nie spełnia wymagań

Jak będzie działał system kaucyjny w Polsce?

W praktyce punkty zbiórki, tj. automaty umożliwiające zwrot opakowań, staną we wszystkich sklepach, których powierzchnia przekracza 200 mkw. Zbierane będą w nich jednorazowe butelki wykonane z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra oraz puszki o pojemności do 1 litra.

Przy zakupie towarów sprzedawanych w wymienionych opakowaniach lub mniejszych naliczana będzie dodatkowa opłata - kaucja w wysokości 50 groszy. Po zwrocie opakowań kaucja także będzie zwracana.

Co ważne, nie trzeba będzie oddawać butelek w tym samym sklepie, w którym je kupiliśmy - do skorzystania z automatów nie będzie potrzebne przedstawienie paragonu. Kaucję zapłacimy także w sklepach, które nie umożliwiają zbierania opakowań. W takich przypadkach zwrot kaucji będzie można uzyskać w innych punktach.

Po co nam system kaucyjny?

Testy urządzeń trwają już w wybranych sklepach wielkopowierzchniowych w całej Polsce. Dzięki wprowadzeniu systemu kaucyjnego możliwe będzie zdecydowane zwiększenie liczby opakowań podlegających recyrkulacji i ograniczony zostanie przyrost liczby odpadów. W 2025 r. przedsiębiorstwa dostarczające objęte systemem opakowania na rynek będą musiały zebrać 77 proc. z nich. Po 2028 r. poziom recyklingu ma wynosić minimum 90 proc.