Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Mały przycisk na routerze ma niesamowite zastosowanie. Mało kto o tym wie
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 17.06.2024 20:20

Mały przycisk na routerze ma niesamowite zastosowanie. Mało kto o tym wie

Router Wi-fi
Fot. Andreas Breitling/Pixabay

Niemal w każdym domu czy mieszkaniu zazwyczaj znajduje się przynajmniej jeden router wi-fi, który umożliwia dostęp do sieci bezprzewodowej. Choć na co dzień rzadko zwracamy na niego uwagę, podczas pierwszej konfiguracji routera można zauważyć przycisk WPS. Do czego służy ten przycisk i na co pozwala?

Szybkie połączenie dzięki WPS

WPS, czyli Wi-Fi Protected Setup, to funkcja, która umożliwia szybkie połączenie się z lokalną siecią bez konieczności wpisywania hasła. Dzięki temu nie trzeba skanować kodów QR czy wykonywać innych dodatkowych kroków podczas podłączania nowego urządzenia, jak komputer, telefon czy tablet, do sieci wi-fi. 

W normalnych warunkach bez WPS nie dałoby się połączyć z nieznaną, zamkniętą siecią, ale ta funkcja pozwala na chwilowe wyłączenie zabezpieczeń, co ułatwia korzystanie z wi-fi, na przykład gdy odwiedza nas zaufany znajomy.

Jak oglądać Euro 2024 w internecie? Transmisje są nie tylko w telewizji Fałszywe informacje o podwyżkach cen energii. Wydano pilne ostrzeżenie

Jak korzystać z WPS?

Aby skorzystać z WPS, najpierw trzeba znaleźć przycisk na routerze oznaczony literami WPS lub symbolem dwóch strzałek – zazwyczaj jest on umieszczony z przodu lub z tyłu obudowy. Następnie, w urządzeniu, które chcemy podłączyć, wybieramy odpowiednią opcję i naciskamy przycisk WPS na routerze, aby automatycznie połączyć się z siecią wi-fi. 

Ważne jest, aby przycisk był trzymany podczas całego procesu dodawania nowego urządzenia do sieci. Po zakończonej autoryzacji router można odstawić na miejsce. Trzeba jednak pamiętać, że WPS działa tylko wtedy, gdy zarówno router, jak i podłączane urządzenie obsługują tę funkcję.

ZOBACZ TAKŻE: Darmowe połączenia telefoniczne za granicą. Trzeba to wiedzieć przed wakacjami

WPS a kwestie bezpieczeństwa

Chociaż łączenie się z wi-fi bez hasła jest bardzo wygodne, stanowi to również dodatkową furtkę dla potencjalnych cyberprzestępców. Dlatego podczas konfiguracji routera zaleca się wyłączenie funkcji WPS lub przynajmniej zabezpieczenie jej pinem. Dzięki temu można zwiększyć bezpieczeństwo sieci i zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanego dostępu.