Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Czekało na nią wielu Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.11.2023 21:21

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Czekało na nią wielu Polaków

telefon-aplikacje-smartfon
Biznesinfo

Wielu z nas ma to doświadczenie już za sobą. Scenariusz z reguły wyglądał podobnie. Trzeba było “na szybko” załatwić jakieś sprawy urzędowe, a koniec końców lądowało się w długiej kolejce oczekujących. Jeszcze większe problemy pojawiły się podczas pandemii, gdy ograniczenia dotyczyły zarówno instytucji, jak i samego przemieszczania. Na szczęście od kilku lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje możliwość rezerwacji e-wizyty. Teraz będziemy mogli jej dokonać również za pomocą rządowej aplikacji mobilnej.

Jakie funkcje oferuje rządowa aplikacja?

Do rządowej aplikacji mObywatel Polacy logują się każdego dnia pół miliona razy. Jest to swojego rodzaju “asystent”, dzięki któremu dokumenty mamy zawsze pod ręką i możemy załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, oszczędzając tym samym czas i pieniądze. Aplikację można bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store.

Nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujesz się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będzie można użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u lekarza, ale też np. gdy wypożyczasz samochód czy sprzęt sportowy – czytamy na serwisie internetowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Poza tym mObywatel umożliwia dokonywanie płatności mobilnych, logowanie się do e-Urzędu Skarbowego w celu rozliczenia PIT-u, realizację eRecept, zniżek dla rodzin wielodzietnych, sprawdzanie punktów karnych, korzystanie z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej, sprawdzanie jakości powietrza czy udzielanie pełnomocnictwa, np. do odebrania dziecka z przedszkola.

KNF ostrzega przed globalną kampanią phishingową. Na celowniku Polacy Irytujący błąd na Facebooku: aplikacja nie pozwala na cofanie. Mamy tymczasowe rozwiązanie

mObywatel z nową funkcją

Ministerstwo Cyfryzacji i ZUS przekazały, że od niedawna w mObywatelu można rezerwować e-wizyty w ZUS-ie. W tym celu należy wybrać tę opcję w aplikacji, a następnie podać temat rozmowy, wskazać oddział ZUS i termin wirtualnego spotkania, i uzupełnić swoje dane.

Co można załatwić podczas e-wizyty w ZUS-ie?

Podczas wirtualnego spotkania eksperci ZUS-u udzielają informacji na temat emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na taką wizytę można się umówić w dni robocze godzinach 9.00-14.00. Miejsce, z którego będziesz rozmawiał, powinno być ciche, a tło za Tobą – jasne i neutralne. Rozmowę należy prowadzić przez urządzenie z kamerą – telefon, tablet, laptop lub komputer.

Jeśli ktoś chce uzyskać informacje w swojej indywidualnej sprawie, musi mieć przy sobie dokument tożsamości, który zostanie zweryfikowany w trakcie rozmowy z konsultantem – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.