Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Długi wobec firm telekomunikacyjnych. Polacy winni ponad pół miliarda złotych
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.06.2024 09:29

Długi wobec firm telekomunikacyjnych. Polacy winni ponad pół miliarda złotych

pieniądze
Fot. materiały własne

Opłaty za usługi telekomunikacyjne to wydatki, w których Polacy mają największe zaległości. Nowe badanie wykazało, że stanowią one 60 proc. wszystkich długów i średnio każdy z nas zalega z opłatami na kwotę 3 tys. zł. Łącznie dłużników dostawców usług telekomunikacyjnych jest blisko ćwierć miliona.

Polacy dłużni ponad pół miliarda złotych

Serwis benchmark.pl donosi o najnowszym raporcie Krajowego Rejestru Długów, w którym wykazano, że łącznie Polacy są dłużni firmom świadczącym usługi telekomunikacyjne 571 mln zł. 

Łącznie KRD dysponuje informacjami o 232 tys. dłużnikach firm komunikacyjnych.

Należy zaznaczyć, że do rejestru trafiają osoby, które przez dłuższy czas nie opłaciły zaległości lub gdy są one wysokie. W 30 proc. nieopłacone rachunki naliczane były za dostawę internetu i usługi telefoniczne. 47 proc. zalegających w ciągu ostatniego roku spóźniło się z zapłatą, a 10 proc. nie w ogóle nie opłaciło rachunku.

Ważna funkcja mObywatel. Wielu Polaków o niej nie wie

Struktura demograficzna dłużników

Więcej firmom telekomunikacyjnym zalegają mężczyźni - stanowią oni 57 proc. wszystkich dłużników, co przekłada się na 333 mln zł zaległości. W grupach wiekowych prym wiodą młodsi konsumenci - w przedziale od 26 do 35 lat zidentyfikowano 36 tys. dłużników, zaś w grupie 36-45 lat jest ich 51 tys. Najwięcej dłużników znajdziemy w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców, zwłaszcza w województwie śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. 

Zobacz: Ładujesz telefon w ten sposób? Popełniasz ogromny błąd

Jako potencjalne przyczyny tak dużego zadłużenia w firmach telekomunikacyjnych KRD wskazuje niski priorytet płatności za usługi telekomunikacyjne. Na liście najważniejszych, najbardziej priorytetowych opłat rachunki za telefon i internet zajmują kolejno 12. i 15. miejsce na 23 możliwe pozycje.

Zaległości przedsiębiorców

Z opłatami za usługi telekomunikacyjne zalegają nie tylko osoby fizyczne. Zadłużonych jest także 38 tys. przedsiębiorstw na łączną kwotę 376,4 mln zł. Prym wiodą jednoosobowe działalności gospodarcze odpowiadające za ponad połowę tej kwoty. Branże z największymi zaległościami wobec telekomów to handel, budownictwo i transport.