Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > PKO BP w ogniu krytyki, poszło o oszustwa. Teraz bank musi się tłumaczyć
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 17.06.2024 16:25

PKO BP w ogniu krytyki, poszło o oszustwa. Teraz bank musi się tłumaczyć

PKO Bank Polski
Fot. materiały własne

Organizacja niedlascamu.pl oskarża PKO Bank Polski o ignorowanie zgłoszeń dotyczących podejrzanych kont bankowych używanych przez oszustów. Bank zaprzecza, twierdząc, że podejmuje niezbędne działania, lecz nie informuje o nich publicznie.

Brak reakcji PKO BP

Grupa niedlascamu.pl, zajmująca się wykrywaniem oszustw inwestycyjnych, opublikowała list otwarty do PKO Banku Polskiego, oskarżając bank o niewywiązywanie się z obowiązków wynikających z polskiego prawa. Grupa twierdzi, że bank nie monitoruje i nie raportuje podejrzanych transakcji oraz nie podejmuje działań zapobiegających przestępstwom finansowym. Zarzuty obejmują także brak reakcji na zgłoszenia dotyczące podejrzanych numerów kont, które mogą być wykorzystywane do wyłudzeń.

pko-bp-niedlascamu-list-otwarty.jpg

Masz konto w mBanku? Będą ważne zmiany, zacznie się już 1 lipca Straciła 180 tys. zł. Wszystko przez internetową znajomość, policja ostrzega

Odpowiedź banku na postawione zarzuty

PKO Bank Polski odpiera zarzuty, twierdząc, że każda zgłoszona sprawa jest dokładnie analizowana, aby uniknąć nadużyć. Bank podkreśla, że proces ten wymaga czasu i nie może udzielać informacji o podejmowanych działaniach ze względu na tajemnicę bankową. Przedstawiciel banku, Piotr Wardziak, zaznacza, że brak odpowiedzi na zgłoszenia grupy niedlascamu.pl nie oznacza braku reakcji, lecz konieczność przestrzegania przepisów prawnych dotyczących tajemnicy bankowej.

ZOBACZ TAKŻE: Spotify będzie jeszcze droższe? Szykują się spore podwyżki

Trudności w komunikacji i priorytet bezpieczeństwa klientów

PKO BP podkreśla, że priorytetem banku jest dobro klientów oraz bezpieczeństwo ich środków. Bank zapewnia, że podejmuje wszelkie niezbędne działania zgodnie z obowiązującym prawem, mimo że ze względu na przepisy nie może udzielać szczegółowych informacji o swoich działaniach osobom trzecim. Organizacja niedlascamu.pl została poinformowana o tych procedurach, jednak zarzuca bankowi brak transparentności i opieszałość w reagowaniu na zgłoszenia dotyczące oszustw.