Archiwum wrzesień 2023

telewizor
30.09.2023 20:41 Zmiany w TVP, decyzja już zapadła. Jest konkretny powód

Widzowie Telewizji Polskiej mogą się zdziwić, ponieważ stacja zdecydowała się na wprowadzenie konkretnych zmian. Zgodnie z ustaleniami mediów, powodem takiego kroku nadawcy są zbliżające się wybory.

netflix
30.09.2023 19:14 Netflix bierze się za kolejne kultowe tytuły. Nie wiadomo czy się cieszyć, czy płakać

Netflix zorganizował wirtualne wydarzenie o nazwie Drop 01. W trakcie podano wiele informacji między innymi o przebiegu prac nad adaptacjami kilku klasyków. Reakcje fanów mogą być różne. Jakie tytuły wzięto na warsztat i czego można się spodziewać?

smutny pan
30.09.2023 17:17 Uwaga na przekręt "na rekrutera". Oszuści zastawiają pułapki na szukających pracy

Obietnica wysokich zarobków, przyspieszenia rekrutacji, ale też wymaganie opłaty rekrutacyjnej lub otwarcia konta bankowego to tylko kilka z popularnych metod cyberprzestępców, którzy pod pretekstem rekrutacji próbują wyłudzić dane osobowe lub środki finansowe. Na co uważać?

tankowanie stacja paliw orlen
30.09.2023 15:41 Stacje paliw Orlen z awariami. Kryzys paliwowy czy usterka? Jest stanowisko koncernu

Z różnych części kraju napływają informacje o fali awarii dystrybutorów na stacjach Orlenu. Kierowcy, politycy i samorządowcy biją na alarm. Padły sugestie, że wcale nie chodzi o problemy z urządzeniami. Problem ma leżeć głębiej. Znamy stanowisko giganta paliwowego.

telefon
29.09.2023 20:42 Rząd wziął się za SMS-y. Ustawa już obowiązuje, dotyczy każdego

Niewiele osób ma świadomość, że 28 lipca br. prezydent Andrzej Duda podpisał specjalną ustawę, która obejmuje m.in. SMS-y. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 25 września. Co to oznacza dla Polaków?

aresztowanie
29.09.2023 19:22 Wykryto potężną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze

Ujawniono oszustwo o znamionach piramidy finansowej, które prowadzono za pośrednictwem dwóch platform internetowych. Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości mówią o 20 tys. poszkodowanych i apelują, by każdy, kto mógł paść ofiarą przestępców, zgłaszał się do śledczych.

pilot do tv
29.09.2023 17:56 Darmowa telewizja po polsku. Kanałów jest sporo, nie potrzebujesz do tego anteny

Jak oglądać telewizję za darmo i bez anteny? Istnieje kilka źródeł, które oferują dostęp do kanałów po polsku i nie pobierają za to opłat. Wystarczy dostęp do internetu. W ten sposób nie trzeba mieć nawet telewizora, aby zrelaksować się przy filmie, serialu czy dokumencie, albo zasięgnąć najświeższych informacji z kraju i ze świata. 

orlen
29.09.2023 16:40 Orlen nabył niezwykły pojazd szynowy Pesa Bydgoszcz. Koncern inwestuje w technologie wodorowe

Orlen nabył pierwszy w Polsce pojazd szynowy, który wykorzystuje napęd wodorowy. W sieci pojawił się film z przejazdu wyjątkowego obiektu. Koncern podał, że do 2030 roku przeznaczy niemal 8 miliardów złotych na inwestycje w technologie wodorowe.

tankowanie
29.09.2023 15:18 Zwrot wydatków za paliwo, nawet do 600 zł. Skorzystać może wielu kierowców

Wysokie koszty utrzymania samochodu sprawiają, że wiele osób martwi się o to, jak rozdysponować pieniądze. Niekiedy nadarzają się okazje, aby przynajmniej na niektórych elementach, które wchodzą w skład ogólnych nakładów pieniężnych na auto, nieco zaoszczędzić. Teraz można się załapać na mniejsze wydatki na paliwo.

netflix
28.09.2023 21:02 Lista kodów do Netflixa. Tak odblokujesz wszystkie filmy i seriale

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na Netflixie można posługiwać się specjalnymi kodami, dzięki którym cała zawartość serwisu stanie się dostępna na wyciągnięcie ręki. Korzystanie z platformy będzie bardziej satysfakcjonujące, gdy posłużymy się takimi ułatwieniami. Wyjaśniamy, co i gdzie trzeba wpisać.

dawid podsiadło
28.09.2023 19:33 Ale heca, Dawid Podsiadło w Cyberpunku 2077 "Widmo Wolności". Tytuł trafił już do GeForce NOW

Dawid Podsiadło pojawił się w produkcji, która już trafia na pierwsze miejsca zestawień pod względem popularności na całym świecie. Polak został zaproszony do tego dzieła obok takich osobistości, jak Keanu Reeves czy Idris Elba. 

pieniądze
28.09.2023 17:50 Konto wolne od zajęcia komorniczego. Z takiego rachunku długi nie mogą być ściągane

Znalezienie się w roli dłużnika nigdy nie jest komfortową sytuacją. Często pojawia się strach na temat utraty środków do życia. Jest jednak metoda, aby ograniczyć dostęp komornika do części pieniędzy. Aby mieć pewność, że te fundusze nie zostaną zatrzymane, trzeba założyć specjalne konto. 

sonda
28.09.2023 16:08 Planetoida Bennu - NASA przekazuje nowe informacje. "Naukowcy wstrzymali oddech, gdy podniesiono pokrywę"

Na Ziemi wylądowała wyczekiwana przesyłka z kosmosu - próbki planetoidy, która może w przyszłości uderzyć w Ziemię z siłą 22 bomb atomowych. Sprowadzenie kapsuły z drobinami pobranymi z obiektu kosmicznego miało kosztować “tyle, ile wynosi połowa rocznego budżetu Polski”. Teraz otworzono pojemnik i NASA ujawnia pierwsze informacje.

gra
28.09.2023 14:12 Polacy kochają grać w gry. Oto jakich dokonujemy w tej kwestii wyborów

Gry wideo są w naszym kraju popularną formą spędzania wolnego czasu – Polacy grają chętnie i nie ma tu znaczenia wiek, wykształcenie czy poziom zarobków, jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Huawei CBG Polska. Wiemy, co w związku z chęcią grania w gry lubimy wybierać najbardziej.

None
27.09.2023 15:02 W piątek warto wstać skoro świt. Na niebie będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko

Tuż przed świtem w najbliższy piątek na niebie nad półkulą północną będzie można zaobserwować jedno z ostatnich tak spektakularnych zjawisk w tym roku. Około godziny 5:57 czasu polskiego nie nieboskłonie pojawi się bowiem tzw. Księżyc Plonów.

Hollywood
27.09.2023 13:52 Pisarze i scenarzyści wygrywają ze sztuczną inteligencją – bezprecedensowe porozumienie w branży filmowej

148 dni – tyle trzeba było, by scenarzyści będący członkami związku Writers Guild of America osiągnęli porozumienie z AMPTP, jednym z największych stowarzyszeń zrzeszających największych producentów filmowych i telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych. Strajk, który de facto sparaliżował Hollywood, był w dużej mierze związany z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji.

None
27.09.2023 12:01 Rozpoczynają się testy leku na brak zębów. Rozwiązaniem ma być blokowanie konkretnego genu

„Po stracie zębów podobno większa swoboda języka” – miał twierdzić Stanisław Jerzy Lec. Zapewne innego zdania są ci, którzy musieli skorzystać z usług protetyków. Inny pogląd mają także japońscy naukowcy, którzy przygotowują się to rozpoczęcia testów na ludziach środka, dzięki którym zęby będą mogły odrastać.

None
27.09.2023 09:11 Google zamyka kolejną popularną aplikację. Setki milionów użytkowników czekają przenosiny

Google nietypowo postanowiło uczcić ćwierćwiecze swojej najważniejszej usługi. Zgadza się, wyszukiwarka Google obchodzi właśnie 25. urodziny. Zamiast jednak prezentacji nowych funkcji czy odświeżenia interfejsu, Google zdecydowało się na… ogłoszenie końca innej swojej usługi. 

pieniądze
26.09.2023 20:16 Produkt wart 1799 zł za darmo. By go odebrać, wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Rozpoczęła się gorąca promocja, w której można zdobyć za darmo sprzęt wart nawet 1799 zł oraz inne bonusy. Trzeba się jednak szybko decydować, bo dostępność prezentów jest uzależniona od dwóch czynników - krótkiego terminu trwania oferty, oraz tego, jak szybko zostaną opróżnione magazyny z promocyjnych urządzeń. Co trzeba zrobić, by odebrać bezpłatny prezent?

naukowiec
26.09.2023 18:20 Mózg nie jest potrzebny do nauki? Fascynujące odkrycie zaskoczyło nawet ekspertów

Najnowsze badania naukowców podważają wcześniej panujący pogląd na temat uczenia się. Wszystko wskazuje na to, że zaawansowany proces nauki nie wymaga scentralizowanego mózgu. Zgłębienie nowych doniesień może kiedyś wpłynąć na dalsze prace nad leczeniem demencji. Skąd badacze wzięli nieznane dotąd wnioski?

pko bp
26.09.2023 17:17 Ważny komunikat dla klientów PKO BP. Musisz koniecznie to zrobić

Banki regularnie aktualizują różne wytyczne czy regulaminy oraz ulepszają aplikacje, jak i inne usługi. Wszystko po to, aby korzystające z nich osoby mogły czuć się pewnie co do ochrony swoich finansów. Ważne usprawnienie wprowadziło między innymi PKO BP. Klienci powinni jak najszybciej zapoznać się ze specjalnymi wytycznymi. Instrukcje pomogą bezpieczniej korzystać z usług instytucji. 

None
26.09.2023 15:52 Twórca legendarnego „Dooma” sądzi, że ogólną sztuczną inteligencję będziemy mieli do końca dekady

John Romero to człowiek, któremu nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choćby otarł się branżę gier wideo w ciągu ostatnich 40 lat. Twórcy i współtwórca takich tytułów jak „Doom”, „Quake” czy „Wolfenstein 3D” na stałe wpisał się na karty branżowej historii. Dziś jednak zajmuje go inna kwestia – sztuczna inteligencja. Romero ma co do jej najbliższej przyszłości ciekawe przewidywania. 

poczta
26.09.2023 15:20 Wielu Polaków dostaje podobne pismo od skarbówki. Lepiej go nie lekceważyć

Skarbówka rozsyła do wielu Polaków listy o dość niepokojącej treści. Lepiej nie lekceważyć takiej wiadomości. Zawarte w niej informacje mogą okazać się bardzo istotne dla mnóstwa osób, a zignorowanie powiadomienia nie skończy się w takim przypadku dobrze.

None
26.09.2023 14:07 Google wyłączy oryginalną wersję Gmaila. Doradzamy jej użytkownikom, co zrobić

Choć funkcjonalność Gmaila rozwijana jest nieśpiesznie, to jednak w ostatnich miesiącach doczekała się sporo nowości wynikających z celu zintegrowania skrzynki z usługami biznesowymi Google. Nie każdemu się to podoba, jednak wkrótce zabraknie dostępnego przez wiele lat wyboru. Z rozbudowanego i miejscami ociężałego Gmaila będą musieli korzystać wszyscy. 

None
26.09.2023 12:23 Microsoft chce budować własne reaktory jądrowe. Tę samą technologię mamy wykorzystywać w Polsce

Z miesiąca na miesiąc coraz bardziej jasne staje się, że działające współcześnie centra danych w coraz mniejszym stopniu przystają do potrzeb przetwarzania obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją. Chodzi nie tylko o wydajność, ale też o zasilanie centrów i systemy chłodzenia. Wygląda na to, że nowe podejście opracowywane jest w Microsofcie. 

Sam Altman, szef fot. JASON REDMOND/AFP/East News
26.09.2023 09:42 Do ChatGPT trafią największe zmiany od czasu rozpoczęcia testów. Model zyska wzrok, słuch i mowę

Można odnieść wrażenie, że po ogromnym początkowym sukcesie i trudnej do oszacowania liczbie publikacji udostępnionych na ten temat, czar ChatGPT wśród zwykłych internautów nieśpiesznie blaknie. To się jednak może wkrótce zmienić – OpenAI ogłosiło właśnie bardzo duże nowości, które znacząco rozszerzają możliwości wchodzenia w interakcji z modelem. Bez przesady są to największe zmiany od czasu premiery.

pieniądze
25.09.2023 13:48 Ostatni moment, by zaoszczędzić nawet 425 zł. Wniosek do operatora można złożyć jeszcze tylko do jutra

Już tylko do jutra można skorzystać ze specjalnej oferty, która pozwala sporo zaoszczędzić. Znaczne zniżki obejmą zarówno nowych, jak i stałych klientów. Warto się pospieszyć i skorzystać, bo czas goni, a w portfelu może zostać nawet 425 zł.

samolot
25.09.2023 12:38 Wysoka grzywna na lotnisku za niedopełnienie jednej rzeczy. To może spotkać każdego

“Gdybym tylko wiedziała”, podsumowała kobieta, opisując, co jej się przytrafiło podczas jednej z wypraw. Blogerka podróżnicza znana jako Skywardsfreak została ukarana wysoką grzywną za swoją niewiedzę. Sytuacja miała miejsce na lotnisku, a influencerka postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami, aby przestrzec innych podróżujących. Taki wypadek może się bowiem przydarzyć każdemu.

pukanie
25.09.2023 11:09 Kontrole w domach Polaków. Posypią się kary, nie każdy może spać spokojnie

Zwiększa się “lista gości”, którzy odwiedzają polskie domy w celu przeprowadzania różnych kontroli. Ostatnimi czasy głośno jest o wizytach w sprawie studzienek kanalizacyjnych, fotowoltaiki, czy świadectwa energetycznego. Nieustannie również przewija się temat abonamentu RTV. Jakie kwoty ustalono na 2024 r. i kto będzie zwolniony z płacenia?

telefon
25.09.2023 09:52 Robisz przelewy przez internet, może ci się zdarzyć ten problem. Wyjaśniamy, co wtedy zrobić

W dobie szeroko dostępnej bankowości internetowej często wykonujemy przelewy za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Nietrudno o omsknięcie się palca np. na małym ekranie smartfona. Czy po wysłaniu przelewu na błędy numer rachunku bankowego da się odzyskać pieniądze? Co można zrobić? Komentarza w temacie udzielił nam ekspert, dr Antoni Kolek.

laptop
24.09.2023 13:58 Specjaliści notują falę wzmożonych ataków hakerskich. Mogą dotknąć każdego

Już nawet nastolatkowie stoją za atakami hakerskimi na największe firmy technologiczne np. producentów popularnych gier. Walka trwa nie tylko o dane internautów, ale też o wykradanie pomysłów i projektów, nad którymi pracują firmy. Jedynym rozwiązaniem jest współpraca między np. dostawcami rozwiązań chmurowych, a tymi, którzy produkują programy zabezpieczające. Tylko wytężenie działań może bowiem zatrzymać coraz bardziej wyrafinowane ataki.

telefon
24.09.2023 11:57 Spotify będzie droższe. Cena za ulepszenia zaskakuje. Zapłacisz?

Popularna platforma strumieniująca od dłuższego czasu zapowiada wprowadzenie zmian, na które czeka wiele osób. Teraz internauci dotarli do pewnych szczegółów. Można się jednak srogo zawieść, ponieważ usługa będzie dodatkowo płatna, a cena nie należy do najniższych.

telefon
24.09.2023 10:08 Lepiej wiedzieć, co to za numer telefonu. Warto zapamiętać i mieć spokój

Ogrom nieznanych numerów telefonów, na które niemal codziennie się natykamy, może przytłaczać. Niektóre jednak warto znać, bo potrafi to być ułatwienie do komunikowania się z urzędem, bankiem, czy innymi istotnymi instytucjami. Niestety kontakt z wieloma innymi numerami może być bardzo niebezpieczny i lepiej od razu je blokować oraz zgłosić w odpowiednim miejscu. 

laptop
24.09.2023 08:27 Wygląd rządowych laptopów dla uczniów zaskakuje. "Przykład wielkiej manipulacji"

Ministerstwo Cyfryzacji zgodnie z zapowiedziami zaczęło już rozsyłać “darmowe laptopy” do uczniów czwartych klas szkoły podstawowej. Urządzenia te mają trafić do dzieci do końca 2023 roku. Komputery są nie tylko obwarowane umową i ustawą, a co za tym idzie - wieloma obostrzeniami, ale mają też pewien inny zaskakujący element. O co chodzi?

None
23.09.2023 19:15 Wraca kwestia wolnego wyboru przeglądarki. W przyszłym roku rynkowe proporcje mogą się odwrócić

Przeglądarki internetowe to okna na świat – dziś, gdy większość programów działa w przeglądarce lub udaje, że tego nie robi (np. z użyciem frameworka Electron), kwestia wyboru pomiędzy Chrome, Edge (czyli w dużej mierze tez Chrome) lub Firefoksem jest ważną sprawą dla producentów każdego z tych programów. Kwestię tę podniosła właśnie Mozilla, sygnalizując, że wybór ten nie jest przedstawiany uczciwie.

None
23.09.2023 17:20 Eurodeputowani przyjrzą się Polsce. Powodem ograniczanie wolności akademickiej

Parlament Europejski rozpatrzy wniosek o skuteczniejsze uregulowanie w europejskim prawie wolności badań naukowych. Część deputowanych jest zdania, że w ciągu ostatniej dekady znacznie nasiliła się częstotliwość prób ingerowania w funkcjonowanie uczelni wyższych i działalność naukową, zaś jako przykład państwa, w którym dochodzi do takich praktyk, wskazywana jest Polska.

None
23.09.2023 15:26 Intel ukarany przez Komisję Europejską: przez lata agresywnie zwalczał konkurencję z AMD w żenujący sposób

W ostatnich dniach Intel zapowiedział swój powrót na pozycję niepodzielnego lidera rynku procesorów x86. Zapewnień tych w zasadzie nikt nie potraktował zbyt serio: po pierwsze, są którymiś z kolei, po drugie, pomysłem Intela na sukces mają być chiplety, czyli coś, co konkurencja ma od dawna. O tym, że Intel, delikatnie mówiąc, jest w nie najlepszej kondycji, świadczy także kara nałożona przez Komisję Europejską. 

youtube w telefonie
23.09.2023 13:56 YouTube zaskakuje. Oto co czeka użytkowników, takich funkcji jeszcze nie było

YouTube ma ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy oglądają 1 miliard godzin filmów dziennie. Nic więc dziwnego, że platforma nieustannie się rozwija i pozwala zarówno odbiorcom cieszyć się nowymi opcjami, jak i twórcom czerpać korzyści z nowych funkcjonalności.

telefon
23.09.2023 12:21 Natychmiast usuń tę aplikację. Wykryto poważne zagrożenie

Agencja zajmująca się cyberbezpieczeństwem wystosowała ważny komunikat na temat nowej aplikacji, która jest zainfekowana szkodliwym oprogramowaniem. Pobrało ją już ponad 10 tysięcy osób. Lepiej sprawdzić, czy nie jest zainstalowana na smartfonie naszym lub kogoś bliskiego, ponieważ może narobić szkód.

pieniądze
23.09.2023 10:48 Nawet 5 miesięcy bez opłat. Fantastyczna oferta Orange, znamy szczegóły

Dzięki nowej ciekawej ofercie promocyjnej można sporo zaoszczędzić. Przygotowano znaczne zniżki zarówno dla nowych, jak i stałych klientów. Chodzi o nawet 5 miesięcy bez opłat za abonament w Orange. Czas jednak goni. Warto się pospieszyć i skorzystać, bo kwoty, które da się w ten sposób oszczędzić, są znaczące. Na czym dokładnie polega promocja?

bankomat
23.09.2023 09:26 Ważny komunikat znanego banku. Miliony osób czekają problemy, zacznie się już za chwilę

Najrozmaitsze niedogodności w bankach zdarzają się regularnie i dotyczą wielu sfer, od bezpieczeństwa, przez ryzyko, po zróżnicowane modyfikacje. Warto regularnie sprawdzać komunikaty od instytucji finansowych, których klientami jesteśmy i być na bieżąco z tym, co się dzieje. Podajemy najnowszą informację od jednego z popularnych w Polsce banków.

pilot do tv
23.09.2023 07:53 Tysiące Polaków stracą dostęp do TVP. Znamy termin

Kiepskie wieści dla osób oglądających Telewizję Polską. Niedługo w życie wchodzą zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na odbiór niektórych stacji. Jest bardzo prawdopodobne, że już wkrótce widzowie stracą trwały dostęp do kanałów TVP. Kiedy to nadejdzie i jak można sobie z tym poradzić?

poczta polska-logo-budynek-uslugi
22.09.2023 21:41 Rewolucja w Poczcie Polskiej. Wyślesz list... bez wychodzenia z domu

Transformacja rynku usług cyfrowych dokonuje się na naszych oczach i sprawia, że tradycyjne metody załatwiania spraw urzędowych odchodzą w zapomnienie. W końcu wiele formalności jesteśmy dziś w stanie załatwić przez internet. Niektóre z tych nowoczesnych narzędzi to tzw. usługi zaufania, które muszą spełniać wymagania Rozporządzenia eIDAS oraz norm ETSI. Właśnie w coś takiego wpisuje się usługa e-Doręczenia Poczty Polskiej.

None
22.09.2023 16:00 UE chce własnych procesorów i cyfrowej suwerenności. W życie wchodzi Europejski akt w sprawie czipów

Zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem Komisja Europejska ogłosiła dziś wejście w życie Europejskiego aktu w sprawie czipów, który ma dać Unii Europejskiej suwerenność cyfrową i oduzależnić ją zarówno od dostawców chińskich, jak i amerykańskich. Sprawdźmy, czy zawarte w dokumencie postanowienia mają szansę przełożyć się na realizację tego szalenie ambitnego celu.

None
22.09.2023 13:16 Największe przejęcie tego roku w branży tech? Cisco kupuje Splunk za 28 mld dolarów!

W mijającym roku próżno szukać dużych przejęć w branży tech. Zakup VMWare przez Broadcom został rozpoczęty w roku poprzednim, a Microsoft wciąż boryka się z organami antymonopolistycznymi analizującymi przejęcie Activsion/Blizzard. Tym samym na największy deal wyrasta ogłoszone właśnie kupno firmy Splunk przez Cisco.

None
22.09.2023 11:57 ChatGPT pod lupą UODO, model podaje nieprawdziwe informacje, może naruszać polskie prawo

Urząd Ochrony Danych Osobowych przyjrzy się działalność ChatGPT w Polsce. Na wniosek Łukasza Olejnika, specjalisty w zakresie cyberbezpieczeństwa, urząd rozpatrzy skargę, według której OpenAI, właściciel ChatGPT, niezgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem przetwarza dane osobowe. To jednak nie jedyne zarzuty. 

None
22.09.2023 09:55 To krok milowy w rozwoju Windowsa. Copilot może zmienić to, jak korzystamy z komputerów osobistych

Microsoft ogłosił, że już 26 września do użytkowników zacznie trafiać kolejna duża aktualizacja Windowsa 11. Duża nie oznacza tutaj kolejnej garści poprawek i pomniejszych nowości, jakie trafiają do systemu co pół roku. Mowa o czymś naprawdę dużym – funkcji Windows Copilot, która może się okazać jedną z największych aktualizacji Windowsa w historii.

asteroida
21.09.2023 18:40 Potężna asteroida może uderzyć w Ziemię. "Siła 22 bomb jądrowych"

Asteroida Bennu spędza sen z powiek astronomom, którzy dokonali przełomowego odkrycia. Naukowcy podzielili się ze światem nie tylko informacjami o pędzącym w stronę Ziemi i stwarzającym wielkie zagrożenie dla naszej planety obiekcie, ale także dacie, kiedy najprawdopodobniej nastąpi uderzenie. Uderzenie, którego moc porównuje się do 22 bomb atomowych. Kiedy zatem według specjalistów asteroida Bennu zderzy się z Ziemią?

None
21.09.2023 15:40 Jaka piękna katastrofa: NFT, fintechowa nadzieja na nową cyfrową własność, umiera na naszych oczach

Branża tech przyzwyczaiła nas do tego, że tylko część innowacji dysponuje na tyle dużym potencjałem, by przetrwać próbę czasu, co szczególnie widoczne jest w gałęzi fintech. Ile to już razy słyszeliśmy o rewolucjach w globalnym systemie finansowym, który jednak pozostaje na nie wyjątkowo odporny. Jednym z ostatnich dużych tzw. buzzwordów było NFT. Tutaj, jak się właśnie przekonujemy, „innowacja” zestarzała się wyjątkowo niekorzystnie.

GPS w samochodzie
21.09.2023 14:53 Zginął, bo ślepo uwierzył nawigacji i wjechał na zawalony most. Rodzina pozwała Google

Śmierć kierowcy ślepo zawierzającemu systemowi GPS dowodzi, że zasada ograniczonego zaufania na drodze nie powinna dotyczyć tylko innych użytkowników ruchu, ale także nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Jak zginął Philip Paxson i o co dokładnie jego pogrążona w żałobie rodzina oskarżyła Google? To historia, która mogła przydarzyć się każdemu.

None
21.09.2023 13:52 Który antywirus jest najlepszy? Poznaliśmy najnowszy ranking AV-TEST

Opublikowana została nowa odsłona raportu z badań AV-TEST, jednych z największych i najbardziej skrupulatnych analiz narzędzi chroniących przed złośliwym oprogramowaniem. Badacze przetestowali 16 programów, wystawiając je na działanie ponad 16 tys. zagrożeń. Dzięki temu wiemy już, które windowsowe antywirusy są aktualnie najskuteczniejsze. 

Oszuści znowu atakują, CERT Polska wydał ostrzeżenie
21.09.2023 13:10 Tysiące Polaków dostaje podobną wiadomość. Pod żadnym pozorem nic nie rób, usuń ją natychmiast

Oszuści internetowi najwyraźniej postanowili jednocześnie wykorzystać łatwowierność klientów i zmiany w dużej polskiej sieci. Ostrzeżenie przed atakami wydał już zespół ekspertów CERT Polska, zauważając, że diabeł znowu tkwi w szczegółach.

None
21.09.2023 12:22 Piractwo żyje i ma się dobrze, choć przechodzi ewolucję. Zaskakujące wnioski z europejskiego badania

Można byłoby się spodziewać, że popularność VoD czy muzycznych usług streamingowych w znacznej mierze ukróciła zjawisko piractwa. Naruszaniu praw autorskich nie ułatwiają także regularne rajdy służb, które utrudniają działanie pirackich serwisów. Do przeciwnych wniosków dochodzi jednak Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej – według najnowszego raportu piractwo znów jest na fali wznoszącej.

None
21.09.2023 09:54 Nowy ranking popularności języków programowania. Minimalne ruchy w czołówce, duże awanse młodszych języków

Opublikowana została kolejna odsłona TIOBE Index, czyli raportu prezentującego najpopularniejsze języki oprogramowania. Wrześniowa odsłona to dobra okazja, by podsumować dotychczasowy przebieg roku i dostrzec zmieniające się trendy. Zwłaszcza że branża tech na dobre rozkręciła się już po wakacyjnej przerwie, o czym świadczy choćby kalendarz zbliżających premier.

None
20.09.2023 20:38 DALL-E, czyli ChatGPT do generowania obrazów, wchodzi w nowy etap i robi oszałamiające wrażenie

O ile ChatGPT okazał się pierwszym silnikiem przetwarzania języka naturalnego, który spotkał się z masową popularnością, tak nieco mniej uwagi poświęcano rozwijanemu równolegle przez OpenAI silnikowi DALL-E, którego działanie jest nie mniej imponujące. Właśnie ogłoszono testową dostępność nowej generacji, DALL-E 3 z bardzo ważnymi zmianami.

None
20.09.2023 19:13 Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zaatakowany przez hakerów. Incydent otoczony jest tajemnicą

Międzynarodowe instytucje niemal nieustannie są celem ataków grup hakerskich. Kolejne ataki typu Distributed Denial of Service czy Advanced Persistent Threat są w zasadzie bezustannym zagrożeniem. Jednym celów stał się w ostatnim czasie Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

None
20.09.2023 17:57 Ukryta funkcja w nowym iOS-ie 17 pozwala znacząco przyśpieszyć korzystanie ze smartfonu

Premiera najnowszych iPhone’ów już za nami i choć trudno stwierdzić, aby znacząco różniły się one od poprzedniej generacji, to i tak już wiadomo, że nowe urządzenia Apple sprzedają się świetnie. Dostępna jest też nowa wersja mobilnego systemu operacyjnego, w której użytkownicy odnaleźli ukrytą funkcję, która znacznie przyśpiesza korzystanie ze smartfonu.

None
20.09.2023 15:49 Neuralink szuka chętnych do testów interfejsu mózg-komputer. Implanty szansą dla cierpiących na porażenie czterokończynowe

Neuralink, założone przez Elona Muska przedsiębiorstwo pracujące nad interfejsem mózg-komputer, ogłosiło krok milowy w swoich pracach. Po tym jak w maju tego roku amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdziła program rozpoczęcia testów Neuralink na ludziach, nadszedł czas na rozpoczęcie poszukiwań chętnych do wzięcia udziału w potencjalnie przełomowych badaniach.

bard
20.09.2023 13:56 Google Bard ma teraz multum świetnych nowych funkcji. Wprowadzono dużą aktualizację

Nowe funkcje stanowią największą aktualizację usługi Bard firmy Google w ciągu sześciu miesięcy od jej powszechnego udostępnienia. Rozszerzenie niesie za sobą ogrom przydatnych możliwości dla użytkowników.

flaga
20.09.2023 13:08 PKO BP wprowadza istotne zmiany. Wielu Polaków będzie musiało sięgnąć do kieszeni

PKO BP wysyła do klientów informacje na temat zmian w tabeli opłat i prowizji. Z informacji przekazywanych przez bank wynika, że dotkną one część kontrahentów. Zapowiadane modyfikacje mają zostać wprowadzone w październiku.

Brian Stanley Cyborg Eye
20.09.2023 11:27 Oko Terminatora i inne zadziwiające protezy. Mężczyzna, który stracił oko, opracował ich całkiem sporo

Mężczyzna w dzieciństwie stracił oko. Nie poddał się jednak i zaczął pracować nad ciekawym rozwiązaniem. Teraz określany jest jako cyborg. Zyskał ogromną popularność po udostępnieniu w mediach społecznościowych zaskakujących filmików. Pokazuje w nich, jak pomysłowość i praca mogą przyczynić się do poprawy jakości życia po stracie narządu wzroku.

telewizor
20.09.2023 09:36 Jak podłączyć telefon do telewizora? Sposoby na udostępnianie ekranu

Chcesz zrobić pokaz zapisanych na telefonie zdjęć z podróży czy ważnego wydarzenia, obejrzeć jakiś filmik z galerii swojego smartfona na większym ekranie, czy przeglądać w ten sposób np. YouTube albo Netflix? Tak sprawisz, by smartfon przesyłał obraz do TV. Istnieje kilka opcji, zarówno bezprzewodowych, jak i przy użyciu kabla.

None
19.09.2023 21:51 Producent systemów zasilania przestrzega: do prac nad sztuczną inteligencją może nam wkrótce zabraknąć mocy

Liderzy Doliny Krzemowej przekonują nas, że prace nad sztuczną inteligencją są kluczowe nie tylko dla branży tech, ale wręcz zrewolucjonizują w mniejszym lub większym stopniu w zasadzie każdy obszar życia. Ma to jednak swoje bardzo wysokie koszty, na co zwracają uwagę analitycy Schneider Electric. Według nich, w pewnym momencie w rozwoju prac nad SI może nam zwyczajnie zabraknąć nam mocy.

None
19.09.2023 20:36 Noctalgia – naukowcy ostrzegają przed nowym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt

Choć zanieczyszczenie można kojarzyć przede wszystkim z zanieczyszczeniem powietrza, oceanów lub też lasów, to trzeba brać pod uwagę, że współcześnie mamy do czynienia z nowymi rodzajami zanieczyszczeń. Urbaniści coraz częściej podnoszą kwestię zanieczyszczenia hałasem, zaś fizycy i astronomowie – światłem. Ukuli oni na tę potrzeby zupełnie nowy termin.

None
19.09.2023 18:36 Polska w ścisłej czołówce rankingu cyberbezpieczeństwa. Za nami m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy

„MIT Technology Review” to czasopismo wydawane przez Massachusetts Instute of Technology, która uznawana jest za najlepszą uczelnię techniczną na świecie. Redakcja opublikowała już najnowszą odsłonę badań „The Cyber Defense Index 2022/23”, w której sklasyfikowano stan cyberbezpieczeństwa w 20 największych gospodarkach świata. W tym roku, oprócz nich, w rankingu ujęta została także Polska.

Elon Musk
19.09.2023 15:55 To już pewne: Twitter/X będzie płatny dla wszystkich. Musk przyznaje się do porażki w walce z botami po spotkaniu z premierem Izraela

Ostatnie dni były szczególnie pracowite dla Elona Muska. Nie zabrakło kontrowersyjnych wypowiedzi, ale też ważnych decyzji. Szczególnie istotne okazało się spotkanie z premierem Izraela, Benjaminem Netanyahu, które dotyczyło między innymi konfliktu Muska z Ligą Antydefemacyjną. Rozmowy zakończyły się wnioskiem, który może zdecydować o bycie lub niebycie Twittera/X w najbliższej przyszłości.

programista
19.09.2023 13:35 Ujawniono wyciek w Microsofcie. Palce maczał w tym jeden z pracowników

Badacze bezpieczeństwa z firmy Wiz donoszą o znacznym wycieku w jednej z największych firm w branży nowoczesnych technologii. W wyniku incydentu ujawniono mnóstwo poufnych danych. Są wśród nich klucze, hasła i dziesiątki tysięcy prywatnych wiadomości. Wyciek miał spowodować jeden z pracowników.

teleskop jamesa webba
19.09.2023 12:17 Teleskop Webba uchwycił coś niesamowitego. Spektakularne zdjęcie kosmicznego "noworodka"

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uwiecznił niesamowity obraz. Na nowym zdjęciu z teleskopu widać tzw. obiekt Herbiga-Haro. Chodzi o obszar otaczający gwiezdnego “noworodka”. Spektakularne zdjęcie obiegło świat i wzbudziło ogromny zachwyt. Jak wygląda?

telefon
19.09.2023 10:19 Korzystasz z takich aplikacji? Lepiej je usuń, generują spore problemy

Wypłynęła lista 20. najbardziej obciążających telefon aplikacji. Okazuje się, że ulubione apki milionów osób mogą być źródłem problemów ze smartfonem. Lepiej sprawdź, czy je masz i rozważ ich odinstalowanie.

dolary
19.09.2023 08:09 Ta firma jest warta fortunę. Wygrywa w rankingu najcenniejszych marek świata. Co ma na to wpływ?

Spośród wszystkich wysoko wycenianych firm, jedna zdecydowanie góruje. Kapitalizacja lidera w rankingu najcenniejszych marek świata przekroczyła jakiś czas temu 3 biliony dolarów. Co na to wpłynęło?

None
18.09.2023 20:40 Ważne zmiany w Microsofcie – odchodzi szef działu rozwijającego Windowsa. Wiadomo, kto go zastąpi

Niespodziewanie, bo krótko przed premierą nowych urządzeń Surface oraz udostępnieniem kolejnej dużej aktualizacji Windowsa, ogłoszono duże i ważne zmiany kadrowe w Microsofcie. Z korporacji po 19 latach opuszcza Panos Panay, osoba, która w ciągu ostatnich lat stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy firmy. 

None
18.09.2023 19:28 iOS 17 już dostępny. Przedstawiamy najważniejsze nowości w nowym systemie Apple

Premiera nowych iPhone’ów 15 została przyjęta raczej chłodno, a Apple, nie pierwszy raz zresztą, zarzuca się niewielką innowacyjność i znikome różnice pomiędzy kolejnymi generacjami. Jak co roku krótko po prezentacji urządzeń przychodzi czas na premierę nowej wersji oprogramowania – można już aktualizować urządzenia mobilne Apple do iOS-a 17.

None
18.09.2023 18:04 Popularny brytyjski aktor twierdzi, że skradziono mu głos. Wszystkiemu winne deepfake’i

Sławny brytyjski aktor Stephen Fry, znany między innymi z takich produkcji, jak „V jak Vendetta” czy komediowej serii „Czarna Żmija”, przestrzega przed wykorzystaniem sztucznej inteligencji w kinematografii i szerzej w kulturze. Podczas festiwalu CogX artysta podzielił się własnym przykrym doświadczeniem w tym zakresie – za sprawą zaawansowanego oprogramowania przetwarzającego tekst na mowę „skradziono” jego głos.

Aplikacja mObywatel
18.09.2023 15:40 Do aplikacji mObywatel ma trafić nowy moduł dla mikroprzedsiębiorców. Ale pod jednym warunkiem

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział kolejne ważne nowości w rządowej aplikacji mObywatel. Pod dość niecodziennych pomysłach, by uczynić z aplikacji usługę VoD i sprawić, że będzie można dzięki niej oglądać mecze, przyszedł czas na bardziej przyziemną propozycję. Ale jest haczyk.

pieniądze
18.09.2023 13:56 Największa chińska inwestycja w Polsce. Mowa o kwocie na poziomie 6 miliardów złotych

Chiński gigant Tencent przejął większościowy pakiet akcji polskiej spółki, a mianowicie jednego z największych polskich producentów gier. Chińczycy wyłożyli w tym celu co najmniej 6 miliardów złotych.

polska
18.09.2023 12:36 Najmłodszy polski profesor dokonał przełomowego odkrycia. O Mateuszu Hołdzie mówi cały świat

Mateusz Hołda w 2022 roku w wieku zaledwie 29 lat został najmłodszym profesorem w Polsce. Teraz znów krakowski kardiomorfolog dokonał czegoś wyjątkowego i jest na ustach wszystkich, a to za sprawą przełomowego odkrycia. Profesor wraz ze swoim zespołem wykryli nieznaną wcześniej przyczynę udaru mózgu.

rakieta
18.09.2023 10:47 Polska rakieta Perun znów szykuje się do lotu. To wstęp do podboju kosmosu?

"Zbudowaliśmy największą w historii polską rakietę i chcemy spełnić marzenie o polskich lotach w kosmos. Pierwszy lot rakiety suborbitalnej Perun jest ogromnym krokiem w kierunku realizacji tego marzenia" - informowała niedawno firma Space Forest. Pierwsze testy przebiegły pomyślnie. Teraz nadszedł czas na drugi lot Peruna.

bagaże
18.09.2023 09:06 Uważaj na zakaz podróży z takim typem bagażu. Stosuje go coraz więcej przewoźników

Każdy, kto korzysta z usług linii lotniczych, raczej zdaje sobie sprawę, że mają one różne wymagania co do przewożonych walizek i plecaków. Teraz wiele osób podróżujących samolotem może mieć z tym nowy problem. Popularni przewoźnicy ustanowili bowiem zakaz zabierania ze sobą konkretnego rodzaju bagażu.

laptop
17.09.2023 19:01 Google ostatecznie wychodzi z rynku domen. Zablokowano możliwość rejestracji nowych adresów

Ważne wieści dla wszystkich posiadaczy zarejestrowanych przez Google. Po niespodziewanej sprzedaży działu Google Domains firmie Squarespace, Google zdecydowało, by w ogóle wstrzymać procedurę domen na własnych witrynach.

None
17.09.2023 17:03 TSMC wstrzymuje dostawy. Najważniejszy producent procesorów ogranicza produkcję

Papierkiem lakmusowym prężności branży tech nie są kolejne iteracje silników NLP. lecz liczba dostarczanych procesorów, dzięki którym te silniki mogą zużywać jako zasób. W tej kwestii od kilku lat występują jednak poważne komplikacje skutkujące tym, co kiedyś było nie do pomyślenia – podaż procesorów przerasta popyt. Właśnie mamy kolejne potwierdzenie tej tendencji.

None
17.09.2023 11:28 Krytyczna luka bezpieczeństwa w przeglądarkach, narażeni są wszyscy użytkownicy. Wyjaśniamy, jakie podjąć kroki

Zdarzają się w cyberbezpieczeństwie takie incydenty, które dotyczą nie konkretnych programów czy usług, lecz pojedynczych ich komponentów. Działa tu jednak efekt skali i okazuje się, że ów komponent – niewielka biblioteka czy mikrousługa – jest wykorzystywana przez ogromną liczbę witryn czy programów, przez co okazuje się, że podatnych na atak jest 50% wszystkich aplikacji. Tak było choćby w minionym roku przypadku problemów z Apache Log4j. Tak niestety dzieje się znowu. 

google
17.09.2023 09:53 Sztuczna inteligencja w Google. To odpowiedź na popularność tego, co oferuje Bing Microsoftu

Google wprowadza w swojej wyszukiwarce nowe funkcje oparte o sztuczną inteligencję. To odpowiedź na to, co oferuje Bing Microsoftu. Podstawowe założenie? Budowanie wiarygodności i przeciwdziałanie “fejk newsom."

karta kredytowa
17.09.2023 09:51 Przelew o takim tytule to znak, że Twoje konto przejęli oszuści. Kradną, udając znany serwis

Uwaga na nieautoryzowane transakcje wykonywane rzekomo przez popularny serwis społecznościowych. Wiele osób, które korzystają z usług tej platformy, mogą nawet nie zorientować się, że padły ofiarą oszustwa. Złodzieje atakują jednak nawet tych internautów, którzy nie mają konta na portalu. Można niemal niepostrzeżenie stracić dużo pieniędzy.

Elektrownia
16.09.2023 15:07 Nowy pomysł na walkę ze zmianami klimatycznymi – dwutlenek węgla będzie trafiał pod morskie dno

Jednym z ważniejszych napędów innowacji staje się konieczność opracowywania ich w celu walki z globalnym ociepleniem. Zwłaszcza inwestycje w ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Jednym z nowatorskich pomysłów w tym obszarze jest ten zainicjowany przez rząd Wielkiej Brytanii – zaczęto tam realizować pomysł przechowywania dwutlenku węgla pod dnem Morza Północnego.

karta płatnicza
16.09.2023 14:54 Korzystasz z takich płatności? Uważaj, możesz mieć problem. Zmiany w przepisach nieźle tu namieszały

Nastąpiły istotne zmiany w przepisach, które dotyczą zakupów w systemie płatności odroczonych. Internauta, korzystając z Allegro Pay, PayPo, czy Smartney, a także innych modeli płatności “kup teraz, zapłać później”, zobaczy teraz na swoim koncie BIK kilkanaście nowych aktywnych długów. To istotne szczególnie z punktu widzenia osób, które szykują się do wzięcia kredytu i zależy im na dobrej ocenie zdolności.

zakupy przez internet
16.09.2023 14:46 Polski handel elektroniczny ze znakomitymi prognozami. Podbijemy region?

Wzrost o ok. 15% rok do roku, a w liczbach bezwzględnych nawet o blisko 30 miliardów w perspektywie 2027 roku. Tak optymistyczne prognozy dla polskiego rynku e-commerce przewidują amerykańscy analitycy z Technavio. Zyskujemy m.in. na przechodzeniu sklepów tradycyjnych do sieci czy handlowi transgranicznemu, ale są też ryzyka. Choćby rozdrobnienie polskiego sektora handlu w sieci.

telefon
16.09.2023 14:29 Tak zapłacisz bez podawania swoich danych osobowych. Ułatwienie w zakupach przez internet

Osoby, które chcą lepiej kontrolować swoje finanse, mogą rozważyć skorzystanie z oferty, jaką proponuje Paysafecard. Używanie karty przedpłaconej, na której jest zakodowana tylko określona kwota, przez co nie można jej zadłużyć, może pomóc w bardziej wydajnym gospodarowaniu budżetem. Atutem jest też brak konieczności podawania wrażliwych danych, co uniemożliwia hakerom — tak częste w dzisiejszych czasach — wykradanie tych informacji. Objaśniamy plusy i minusy korzystania z takiej formy płatności.

Sam Altman, szef OpenAI fot. Steve Jennings/Getty Images/TechCrunch na licencji CC BY 2.0.
16.09.2023 11:34 Zdecydowana większość badanych obawia się sztucznej inteligencji. Strach nie tylko przed utratą pracy

Przez lata panowało przekonanie, że bezrobocie technologiczne dotknie w pierwszej kolejności pracowników manualnych, gdyż ich pracę najprościej będzie zautomatyzować dzięki rozwojowi robotyki. Dziś wiemy już, że sytuacja maluje się zgoła inaczej, a obawy o utratę pracy katalizuje popularność silników przetwarzających język naturalny. Badania na ten temat opublikował Gallup.

kasa w markecie
16.09.2023 09:13 e-Paragony w nowej odsłonie. Rządowa aplikacja otrzymała przydatne funkcje i otwarte API

Duża nowa wersja rządowej aplikacji e-Paragony oznaczona okrągłym 2.0 jest już dostępna. Dzięki niej można w wygodny sposób uzyskiwać elektroniczne paragony, które zgodnie z polskim prawem są równe z tradycyjnymi i śledzić swoje wydatki. 

Telefon z kodem QR
15.09.2023 19:26 Uwaga na Minecrafta, kody QR i aplikację Wiadomości Google. Można stracić tysiące złotych

Każda kolejna nowa forma wymiany informacji jest dziś błyskawicznie dostrzegana przez napastników i wykorzystywana do phishingu. Imprezy masowe, wydarzenia polityczne czy społeczne, czy często gry komputerowe cieszące się globalnym zainteresowaniem – każde z podobnych zagadnień może stać się legendą ataku. 

Smartfon
15.09.2023 15:44 CERT uruchamia nową usługę. Zwiększy bezpieczeństwo poczty elektronicznej i pozwoli uniknąć kar

Zespół CERT działający w ramach Państwowego Instytutu Badawczego NASK poinformował o uruchomieniu nowej usługi, dzięki której w polskie organizacje będą mogły sprawdzić bezpieczeństwo swoich skrzynek pocztowych. Witryna już działa i pozwala w nieskomplikowany sposób na weryfikacje skuteczności stosowanych systemów zabezpieczeń.

dron
15.09.2023 13:53 Dron przyniesie Ci paczkę. Patrz w niebo, bo pierwsze próby to urządzenie ma już za sobą

Człowiek stoi na podjeździe do swojego domu. Wpatruje się w niebo, a dłonią chroni oczy przed słońcem. Wygląda nadlatującej paczki. Ponad 10 lat od zapowiedzi Amazon wchodzi w finalny etap prac nad dostarczaniem przesyłek dronami. Plany na takie zawojowanie przestrzeni dronami z paczkami też się pojawiły.

telefon
15.09.2023 13:36 SMS-y o tej treści są niebezpieczne, od razu je usuwaj. Hakerzy przejmują tak kontrolę nad telefonem

Przestępcy opracowali metodę przejmowania kontroli nad smartfonami oraz wyłudzania pieniędzy za pomocą SMS-ów. Wykorzystywany jest do tego niebezpieczny trojan bankowy, który potrafi dokonać nawet uwierzytelniania dwuskładnikowego. Trzeba mieć się na baczności, bo można wiele stracić.

Telefony
15.09.2023 12:41 Niepewne losy kultowej marki. Ich telefony mogą ostatecznie zniknąć z rynku

Najwięksi przegrani po rewolucji spowodowanej popularyzacją urządzeń mobilnych z Androidem oraz zapoczątkowanej przez iPhone’y były przedsiębiorstwa, które za długo obstawały przy autorskich systemach operacyjnych. Nowe jest wrogiem dobrego, o czym dotkliwie przekonało się BlackBerry. Wygląda na to, że po wielu latach z rynku całkowicie znikną też urządzenia Nokii.

kod
15.09.2023 11:36 Hakerzy atakują. Firmy jeszcze nigdy nie musiały tyle wydawać na ochronę

Hakerzy nie śpią i coraz częściej atakują systemy informatyczne. O skali zjawiska pisze „Rzeczpospolita". 

iPhone 12 pro, telefon
15.09.2023 10:53 Konkretny model iPhone'a wycofany ze sprzedaży we Francji. Chodzi o przekroczenie dopuszczalnych wartości fal elektromagnetycznych

Apple co roku jesienią prezentuje swoje nowe flagowe telefony. Nie inaczej było tym razem. Kilka dni temu gigant z Cupertino przedstawił aż 4 modele iPhone'a 15. Okazuje się, że w cieniu największego technologicznego wydarzenia tego miesiąca pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa jednego z wcześniejszych modeli firmy.

Pociąg MagRail
14.09.2023 23:13 Polacy budują pociąg magnetyczny. Ma być inny niż typowy maglev

Polskie przedsiębiorstwo prowadzi prace nad odmienieniem kolei nie tylko w skali kraju, ale również i świata. Zaprojektowany przez nie pociąg magnetyczny jest o tyle wyjątkowy, że nie do końca jest klasycznym składem maglev.

policja
14.09.2023 22:51 Policjant każe odblokować telefon. Czy trzeba to zrobić? Prawa i obowiązki

Jesteś świadkiem zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy, albo nawet sam w nim uczestniczysz, lub znajdujesz się w innej sytuacji, podczas której Policja być może będzie chciała sprawdzić Twój telefon. Zastanawiasz się, czy ma możliwość to zrobić? Wiele osób frapuje się, czy może nagrywać takie zdarzenie i upublicznić film, oraz czy Policja ma prawo kazać odblokować telefon, sprawdzić dane i usunąć pliki. Podpowiadamy, co mówią przepisy.

telewizja
14.09.2023 22:42 Niemal połowa internautów zrezygnowała z tej popularnej usługi. Te zmiany mają znaczenie

Znaczna liczba osób całkowicie zrezygnowała z tej opcji pobierania informacji i dostarczania rozrywki, która do niedawna nosiła miano najpopularniejszej. Według Krajowego Instytutu Mediów już ok. dwóch milionów Polaków w ogóle nie korzysta z takiej metody spędzania czasu. Zmiany są znaczące i mocno wpływają nie tylko na usługodawców, ale również na inne aspekty, np. na branżę reklamową oraz nasz odbiór materiałów marketingowych. 

bankomat
14.09.2023 20:26 Masz taki numer PIN? Lepiej przemyśl zmianę, bo oszuści go znają i mogą to wykorzystać do kradzieży

Jeśli Twój kod PIN znajduje się na poniższej liście, to Twoje środki na rachunku bankowym mogą być zagrożone. Wszystko przez to, że z powodu wielu dużych wycieków informacji na temat ludzi z całego świata, w tym z Polski, wyłudzacze mają dostęp do różnych haseł, a niektóre z nich powtarzają się wyjątkowo często. To ułatwia złodziejom działanie. Lepiej zmienić taką kombinację cyfr.

ludzie
14.09.2023 20:16 Polacy masowo korzystają z tych urządzeń, by ułatwić sobie życie. Niektóre cieszą się szczególnym zainteresowaniem

Niemal 90 proc. populacji naszego kraju korzysta z internetu, a większość z tych osób najchętniej wybiera w tym celu urządzenia mobilne. Tego typu sprzęty są wykorzystywane nie tylko do przeglądania sieci czy kontaktu ze znajomymi, ale też w wielu innych celach. Z jakich urządzeń przenośnych korzystamy najczęściej i do czego ich używamy? Raporty analityków pokrywają się z wypowiedziami naszych respondentów.

wybory
14.09.2023 13:30 Bilbordy w rękach polityków. Najdziwniejsze reklamy kampanii wyborczych i cena całego zamieszania

Kampania trwa w najlepsze. Już wkrótce nie dowiemy się z billboardów nic na temat ciekawych promocji czy wydarzeń kulturalnych. Królować będą na nich partyjne przekazy, a walka o ostatnie wolne nośniki została już zakończona. Miejsc nie ma, partie zarezerwowały wszystko. Jest “i śmieszno i straszno”. Kto jednak wykorzysta potencjał billboardów, może przechylić szalę wyborów na swoją stronę. 

człowiek
14.09.2023 12:08 Polski raper chce sprawdzić, czy Ziemia jest płaska. "Lecimy w kosmos" powiedział i wystartował

Poznański raper Akash, znany wcześniej jako AK-47, ruszył z projektem, który ma udowodnić, że nasza planeta wcale nie jest kulista. Wykorzystuje do tego różne zdobycze techniki. Swoimi przemyśleniami oraz pracami nad eksperymentem twórca dzieli się m.in. na Instagramie. “Lecimy w kosmos moi drodzy, pod sklepieniem niebieskim”, napisał. Co mu z tego wyszło?

WhatsApp
14.09.2023 10:27 Wyczekiwana nowość w WhatsApp jest już w Polsce. Co wnosi i jak z niej korzystać?

Na oficjalnej stronie WhatsApp pojawiła się informacja o premierze wyczekiwanej przez wiele osób usługi, która umożliwi jeszcze wygodniejszą komunikację. Przez jakiś czas nowość była testowana w dziesięciu krajach, teraz zdecydowano się na wprowadzenie jej globalnie. Jest ona już dostępna również w Polsce. Na czym polega i jak z niej korzystać?

nasa
14.09.2023 08:30 NASA ujawni raport o UFO. „Zapotrzebowanie na odpowiedzi jest duże”

W czwartek 14 września br. o godzinie 16:00 czasu polskiego NASA udostępni wyniki badań zespołu badawczego, który zajął się kwestią niezidentyfikowanych zjawisk anomalnych. “Wiemy, że zainteresowanie opinii publicznej UAP jest duże i że zapotrzebowanie na odpowiedzi jest duże”, powiedział jeden z ekspertów ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA, Daniel Evans. Podpowiadamy, gdzie oglądać konferencję.

mapy google
13.09.2023 12:52 Świetna nowość w Mapach Google. Przyda się każdemu. Jak z niej skorzystać?

Google udoskonaliło popularną aplikację z nawigacją o świetną nową funkcję, na którą czekało wiele osób. Sprawi ona, że łatwiej będzie można korzystać z map. Zyskają na tym wszyscy użytkownicy aplikacji, zarówno piesi, rowerzyści, podróżujący komunikacją miejską, jak i kierowcy.

studenci-nagroda-jamesa-dysona
13.09.2023 12:14 Boreas zwycięzcą tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona w Polsce

Rekordowa liczba zgłoszeń i pomysły mogące zmienić życie nas wszystkich. Polska edycja tegorocznego Konkursu Nagroda Jamesa Dysona dobiegła końca, jednak dla laureatów to dopiero początek nowego etapu w rozwoju ich projektów. Kto znalazł się w gronie finalistów? Czy młodzi twórcy mogą jeszcze czymś zaskoczyć? Oraz przede wszystkim, czy ich wynalazki faktycznie odpowiadają na realne potrzeby współczesnego świata? Zapraszamy do lektury.

policja
13.09.2023 10:33 Polacy masowo oszukiwani metodą "na blika". Zatrzymano kolejną osobę, w kieszeni miała już tysiące złotych

W Warszawie zatrzymano mężczyznę, który posługiwał się nielegalnie pozyskanymi kodami BLIK, aby się wzbogacić. Policja przekazuje, że stał przy bankomacie i “nerwowo rozglądał się, co chwilę zerkając na swój telefon komórkowy”. To nie pierwszy taki przypadek, oszustwo metodą “na blika” jest bardzo popularne w naszym kraju. W jaki sposób działają przestępcy i jak się chronić przed utratą pieniędzy?

iPhone
13.09.2023 08:55 Znamy polskie ceny iPhone 15, Plus, Pro, Pro Max. Jest zaskoczenie, spodziewano się czegoś innego

Nowa seria iPhone'ów została już oficjalnie zaprezentowana, niedługo ruszy również ich sprzedaż. Pierwsi klienci będą mogli złożyć internetowe zamówienie na wybrane produkty 15 września. Znamy ceny urządzeń dla polskiego konsumenta. Jest pewne zaskoczenie.

portfel
12.09.2023 12:32 Wysyp nieuczciwych sklepów internetowych. Zakupy w sieci niosą ze sobą sporo zagrożeń

Fałszerstwa internetowe to plaga, która niesie za sobą wiele konsekwencji. To puste konta kupujących, wyłudzenia danych czy nadzianie się na podróbki, które mają też negatywny wymiar społeczny. Zarabiają na nich grupy przestępcze, które wykorzystują ludzi pracujących za grosze. Jak kupować w sklepach internetowych, aby minimalizować ryzyko oszustwa, ale jednocześnie oszczędzić pieniądze? Dlaczego media społecznościowe to dobre miejsce, aby uzyskać opinię o produkcie, ale wiąże się też to z koniecznością odpowiedzialnego zachowania marek i influencerów?

telefon
12.09.2023 10:59 Lepiej sprawdź swój telefon. To groźne oprogramowanie zainstalowało już ponad 60 tysięcy osób

Nowe oszustwo czyha na posiadaczy urządzeń z systemem Android. Chodzi o oprogramowanie szpiegujące, które kradnie dane użytkowników. Złośliwe aplikacje infekujące smartfony to klony popularnego komunikatora. Trafiły już do ponad 60 tys. osób.

ikea
12.09.2023 09:01 IKEA z nową usługą w Polsce. Będzie sporym ułatwieniem dla wielu osób

IKEA do końca bieżącego roku planuje udostępnić w Polsce nowe, cyfrowe narzędzie, które ułatwi wielu klientom życie. Usługa będzie dostępna zarówno na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS, jak i na komputerach. 

Samochód elektryczny
11.09.2023 20:36 Niemcy idą na całość: samochody elektryczne będzie można naładować na 80% stacji paliw

Największą przeszkodą w popularyzacji pojazdów napędzanych nieodnawialnymi źródłami energii  są w wielu przypadkach braki infrastrukturalne. Nie chodzi jedynie o niewystarczającą liczbę odpowiednio zlokalizowanych ładowarek, ale tez o ich moc przekładającą się na czas, jaki wymagany jest do naładowania akumulatorów. Ambitny plan rozprawienia się z tym problemem zaprezentował niemiecki kanclerz Olaf Sholz.

Grenlandia
11.09.2023 18:51 ChatGPT to ekologiczna katastrofa. Wystarczy kilka wiadomości, by zmarnować pół litra wody

Wkrótce minie rok od udostępnienia eksperymentalnej wersji ChatGPT szerokiej publiczności. Przez ten czas z niszowego narzędzia wykorzystywanego przez nielicznych pasjonatów silnik stał się usługą masową, o której twierdzi się, że jest zaczątkiem rewolucji, z której skali nie zdajemy sobie nawet jeszcze sprawy. Znacznie mniej mówi się jednak o jej kosztach.

Laptop
11.09.2023 15:54 Nowy ranking najbardziej pożądanych umiejętności w IT. W tych kierunkach warto się rozwijać

Tradycją stały się już publikowane co roku rankingi popularności języków programowania. Im bliżej przełomu lat, tym publikuje się ich więcej. Niezależnie od stosowanej metodologii pozostają one źródłem informacji co do kierunku, w którym rozwija się IT i szerzej pojęta branża tech. Jednym z najbardziej miarodajnych raportów w tym zakresie pozostaje od lat „Top Programming Languages” opracowywany przez IEEE. Właśnie opublikowano kolejną odsłonę badań.

google
11.09.2023 14:14 Google chce o nas wiedzieć więcej. Nowa funkcja w przeglądarce Chrome mu na to pozwoli

Nowa funkcja w przeglądarce Chrome pozwoli gigantowi technologicznemu na wyświetlanie reklam na podstawie historii przeglądania. Niby nic nowego, ale tym razem Google nie odda naszych danych innym podmiotom, bo odchodzi od plików cookies. Lightbe podaje, że Google oskarżany jest o podstępne włączanie funkcji, a przez niektórych nawet o szpiegowskie zapędy.

smartfon
11.09.2023 13:23 mObywatel z transmisją meczów polskiej kadry. Zaskakujący kierunek rozwoju aplikacji

Ministerstwo Cyfryzacji ma ambitne plany w kwestii rozwoju rządowej aplikacji mObywatel. Są one również dość niespodziewane, bo odbiegają nieco od pierwotnego założenia odnośnie do przeznaczenia tego programu. “Więcej PR-u niż użyteczności”, skomentował aspiracje rządu jeden z liderów Polski 2050.

prąd
11.09.2023 11:24 To zaskakujące, co zużywa najwięcej prądu w domu. Te obliczenia mogą zdziwić

Obecnie w gospodarstwach domowych ogrom urządzeń zasilany jest energią elektryczną. Zwykle nie zastanawiamy się, ile prądu zużywają poszczególne sprzęty. Sporym zaskoczeniem może być więc niechlubny zwycięzca walki o miano najbardziej energochłonnego urządzenia. Tym bardziej że o najwyższe wyniki w tej kategorii posądzamy zupełnie inne obiekty.

lokal wyborczy
11.09.2023 08:36 Głosowanie poza miejscem zamieszkania jest możliwe. Adres zmienisz bez wychodzenia z domu

Niedługo odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023. Polacy zagłosują w wyborach parlamentarnych już 15 października. Elektorzy zwykle korzystają z czynnego prawa wyborczego w swoim okręgu, jednak mogą oddać głos również wtedy, gdy akurat przebywają poza miejscem zamieszkania. Jak szybko zmienić miejsce głosowania i to bez udawania się do urzędu?

Huawei
10.09.2023 13:40 Techniczny przełom w Chinach. Opracowali technologię objętą amerykańskimi sankcjami

Przed tygodniem informowaliśmy o dość nieoczekiwanej premierze smartfonu Huawei Mate 60 Pro. To w tej chwili najbardziej zaawansowane urządzenie w portfolio producenta, które wyróżnia się między innymi łącznością satelitarną. Okazuje się jednak, że nowy Huawei Mate jest jeszcze ciekawszy, niż się pierwotnie wydawało – wykorzystuje komponent świadczący o tym, że Chińczycy dokonali kroku milowego w rozwoju procesorów.

pilot do tv
09.09.2023 20:08 Telewizja za darmo i bez anteny. Do oferty bezpłatnych kanałów w języku polskim dołącza stacja dokumentalna

Jak oglądać telewizję za darmo? Wystarczy skorzystać z internetu. Jest wiele legalnych stron, które oferują kanały o zróżnicowanej tematyce i robią to całkowicie bezpłatnie. Nie trzeba wykupywać abonamentu ani mieć anteny, aby zrelaksować się przy filmie, serialu czy dokumencie. Teraz do oferty kanałów po polsku dołącza kolejna ciekawa stacja.

człowiek
09.09.2023 18:38 Wielu Polaków jest zagrożonych. Oszuści podszywają się pod urząd

Uwaga, Polacy znów w niebezpieczeństwie. W internecie trwa wiarygodnie wyglądająca kampania, w której przestępcy podszywają się pod polski urząd. Ten groźny atak może dotknąć wielu Polaków i wyrządzić im sporo szkód.

kometa Nishimury
09.09.2023 17:17 Kto rano wstaje, ten ogląda kometę Nishimury. Taka szansa zdarza się raz na 437 lat

Kometa Nishimury (C/2023 P1) została dopiero co odkryta. Pojawiła się w Układzie Słonecznym w połowie sierpnia, a opuści go najpewniej w połowie października. Teraz nadarza się możliwość, aby zobaczyć ją nawet gołym okiem. To jedyna taka okazja za naszego życia. Kiedy oglądać kometę i co trzeba zrobić, by ją dostrzec?

smartfon ze spotify
09.09.2023 15:57 Korzystasz ze Spotify? Lepiej się z tym zapoznaj. Mamy dobrą i złą wiadomość

Podstawowe opcje w Spotify, takie jak odtwarzanie muzyki, są darmowe. Jednak korzystanie z aplikacji w wersji bezpłatnej wiąże się z pewnymi niedogodnościami, np. reklamami. Aby ich uniknąć, można przejść na model Spotify Premium. Teraz użytkownicy obu tych wersji mogą odczuć pewne zmiany.

korek samochodowy
08.09.2023 20:45 Stoi Wrocław i Warszawa. Coraz większe korki wpływają nie tylko na samopoczucie kierowców

Według serwisu internetowego, który bada poziom korków w miastach na całym świecie, sytuacja nie wygląda kolorowo. A godziny stania w korkach oddziałują nie tylko na kierowców i pasażerów, ale i na całe otoczenie. Jakie zmiany przyniesie ta eskalacja ruchu samochodowego i spędzania czasu w autach oraz komunikacji miejskiej?

napis
08.09.2023 20:16 Co oznacza dzisiejsze logo Google? Gigant znów świętuje i prezentuje nowe Google Doodle

Google Doodle to unikatowy i ciekawy sposób na przypominanie internautom o różnych ciekawych wydarzeniach oraz postaciach. Regularnie użytkownicy Google'a mogą natknąć się na lekko zmodyfikowane logo nad paskiem wyszukiwarki. Po kliknięciu dzieje się magia grafika ożywa, albo rozwija się strona z informacjami, często są też dostępne okolicznościowe gry. Czego dotyczy dzisiejsze Doodle?

bankomat
08.09.2023 18:48 Duży bank zwija ofertę. To ostatni dzwonek, by podjąć odpowiednie działania

"Wymagane pilne działanie: możemy przestać świadczyć usługi zarządzania portfelem", podano w komunikacie. To już ostatni moment, aby podjąć decyzję na temat likwidacji konta w banku, który wycofuje swoją ofertę. Dzięki dotrzymaniu ustalonego terminu unikniemy problemów. Jeśli nie rozpoczniemy działań do 15 września, instytucja weźmie sprawy w swoje ręce.

smartfon
08.09.2023 16:37 Na smartfonach Xiaomi dzieje się coś podejrzanego. Masz telefon tej marki? Lepiej to sprawdź

Użytkownicy smartfonów marki Xiaomi zgłaszają, że na swoich telefonach znajdują złośliwe oprogramowanie. Narastają w związku z tym kontrowersje wokół samej firmy, ponieważ najwyraźniej jest ona odpowiedzialna za wpuszczenie na urządzenia problematycznego programu.

iphone-telefon-senior
08.09.2023 14:42 Pilny komunikat dla użytkowników iPhone'ów. Trzeba działać szybko, chodzi o bezpieczeństwo

Eksperci portalu Niebezpiecznik wystosowali pilny komunikat do użytkowników iPhone'ów. Z danych zebranych przez portal statcounter.com we wrześniu 2022 roku wynika, że taki smartfon ma co dziesiąty Polak. Apple właśnie wydało poprawkę bezpieczeństwa (16.6.1), która zamyka dziurę aktywnie wykorzystywaną przez “sławny” Pegasus do inwigilacji iPhone'ów. Dlatego użytkownicy muszą jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

Elon Musk
07.09.2023 21:06 Elon Musk miał zablokować łączność Ukraińcom w kluczowym momencie. Szokujące doniesienia z nowej biografii

Już 12 września na półki trafi nowa biografia Elona Muska pióra Waltera Isaacsona, autora pozycji traktujących o życiu m.in. Steve’a Jobsa czy Alberta Einsteina. To jednak  historia właściciela Twittera ma szansę odbić się najszerszym echem wśród dotychczasowego dorobku Isaacsona. Rzuca ona zupełnie nowe światło na zaangażowanie Muska w wojnę w Ukrainie.

Ekran z aplikacjami
07.09.2023 17:46 Jeden z kluczowych programów czekają największe zmiany od lat. Korzysta z niego 70% polskich internautów

Przeglądarkę Google Chrome bez przeszkód można nazwać jednym z najważniejszych programów komputerowych w ogóle. Korzysta z niego zdecydowana większości internautów, co w czasach, kiedy coraz częściej z narzędzi i usług korzystamy wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki, sprawia, że jest to pierwszy program uruchamiany po starcie komputera. Wkrótce interfejs programu czeka znaczące odświeżenie. 

Mateusz Morawiecki
07.09.2023 15:34 Koniec z fałszywymi nagraniami polityków tworzonymi przez SI. Google chce uzdrowić kampanię

Jednym z najgroźniejszych przejawów wybuchu zainteresowania rozwojem sztucznej inteligencji są deepfake’i, dzięki którym fabrykować można dowolną wypowiedź, by później przypisywać ją osobie, z której ust dane słowa nigdy nie padły. W ostatnim czasie podobne praktyki zaczęły być wykorzystywane także na polskim politycznym podwórku. Choć nie brakuje głosów, że walkę z deepfake’ami jest już za późno, odpór manipulacjom chce dać Google.

szkoła
07.09.2023 13:56 Lepsze wyniki i więcej czasu na hobby. Z tym kultowym programem jest to w zasięgu ręki

Nowy rok szkolny to intensywny okres nauki: przyswajania nowych informacji i wypracowywania zadowalających stopni. Jak wykorzystać nowe technologie, aby efektywnie zdobywać wiedzę i mieć więcej czasu na swoje pasje? Wraz z pierwszym dzwonkiem podpowiadamy, jak kultowe GG - do którego loguje się 1 mln użytkowników rocznie - może pomóc w codziennej nauce i odrabianiu prac domowych.

smartfon
07.09.2023 13:05 Samsung kończy wsparcie dla dwóch popularnych smartfonów. Ich właściciele nie doczekają się kolejnych aktualizacji

Kiedy te smartfony Samsunga debiutowały, zarówno w Polsce, jak i na świecie sprzedawały się jak świeże bułeczki. Zainteresowanie było ogromne. Zdaniem producenta, jedna z wersji tylko podczas przedsprzedaży zeszła całkowicie już w pierwszym tygodniu. Teraz przyszedł jednak czas na odłączenie od aktualizacji dwóch modeli z tej popularnej serii. 

UPC
07.09.2023 10:42 To koniec UPC. Co z umową? Ważny komunikat dla klientów sieci

Nie ma już UPC — teraz dostawcą usług sieci został Play. Klienci otrzymują wiadomości mailowe z informacją o zakończeniu procesu fuzji. Wiele osób korzystających z abonamentów UPC spodziewało się, że ze względu na zmiany, które zaszły niezależnie od klientów, będzie można swobodnie zakończyć umowę. Okazało się jednak inaczej.

pko bp
07.09.2023 08:37 PKO BP wprowadza istotne zmiany. Do końca roku obejmą mnóstwo klientów

Największy bank w Polsce wyszedł z nową, interesującą inicjatywą. W dodatku podjął się jej w takiej wersji jako pierwszy bank w naszym kraju. Efekty decyzji instytucji finansowej odczuje mnóstwo klientów, jednak nie wpłyną one negatywnie na korzystanie z usług banku. Zmiany już zachodzą, a spora liczba osób zostanie nimi objęta do końca tego roku.

Smartfon
06.09.2023 20:40 W sam raz na nowy rok szkolny: hitowa aplikacja za darmo nauczy matematyki

Jedna z najpopularniejszych edukacyjnych aplikacji mobilnych wkrótce znacznie rozszerzy swoją funkcjonalność. Dotąd kojarzona przede wszystkim z nauką języków apka pozwoli rozwinąć swoje kompetencje w zupełnie nowych dziedzinach. Czy zatem obserwujemy narodziny nowej uniwersalnej aplikacji do nauki z różnych dziedzin? 

Wnętrze samochodu
06.09.2023 19:47 „Współczesne auta to koszmar w kwestii prywatności”. Badania nie zostawiają na producentach suchej nitki

Za sprawą rozbudowanych systemów infotainment, integracji z usługami producenta, który ma niekiedy ogromne możliwości zdalnej kontroli nad pojazdem czy systemy sterowane z poziomu aplikacji mobilnych, współczesne samochody mają niewiele mniejszą powierzchnię ataku niż komputery osobiste. Światło na oferowany przez nie poziom bezpieczeństwa rzucają nowe badania Mozilli. Wnioski nie napawają optymizmem.

Laptop
06.09.2023 17:06 Nowy kontrowersyjny mechanizm śledzenia internautów. Pokazujemy, jak go wyłączyć

Google jako właściciel największej internetowej sieci reklamowej od wielu miesięcy pilnie poszukuje nowych metod identyfikacji użytkowników, które pozwolą dostarczanie skuteczniej spersonalizowanych reklam. Sprawy nie ułatwiają mechanizmy chroniące prywatność użytkowników dostarczane przez producentów oprogramowania konkurującego z Google Chrome. Korporacja właśnie podjęła kolejną próbę targetowania odbiorców i znów wzbudza to niemałe kontrowersje.

Stacje bazowe
05.09.2023 19:19 Krytyczne luki bezpieczeństwa w popularnych routerach. Producent zaleca natychmiastowe podjęcie działań

Ważne wiadomości dla posiadaczy urządzeń sieciowych ASUS. Tajwański CERT ogłosił, że w trzech routerach tego producenta odnalezione zostały krytyczne luki bezpieczeństwa pozwalające na przejęcie całkowitej kontroli nad urządzeniami. Zaleca się jak najszybszą aktualizację zainstalowanego na nich firmware.

Wyszukiwarka Google
05.09.2023 14:55 Najpopularniejsza przeglądarka pozwala wykradać hasła. Skala problemu jest ogromna

Google Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie – korzysta z niej nawet 63% wszystkich internautów, wśród których większość używa do rozbudowy funkcjonalności programu rozszerzeń. Te nigdy nie słynęły z wysokiego poziomu oferowanego bezpieczeństwa i często stawały się narzędziem w rękach hakerów. Najnowsze badania pokazują jednak zatrważającą skalę zjawiska.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
05.09.2023 14:39 Ostrzeżenie dla użytkowników popularnej platformy handlowej. "Bądźcie czujni i nie dajcie się okraść"

Handel elektroniczny to jedna z najszybciej rozwijających się branż i trudno się temu dziwić – z raportu „E-commerce w Polsce 2022” zrealizowanego przez Gemius, PBI oraz IAB Polska wynika, że zakupy w internecie robi 77 proc. mieszkańców naszego kraju. Jest to opcja szybka i wygodna, ale trzeba pamiętać, że cyberprzestępcy nie śpią i próbują wykorzystać również ten sektor, by dostać się do pieniędzy Polaków. Jak zatem zachować ostrożność?

None
03.09.2023 13:03 Google zawalczy z piractwem – podejrzane linki będą usuwane z zakładek

Trudno wskazać inne usługi sieciowe, które mają większy wpływ na to co, i jak przeglądamy w Sieci, niż te oferowane przez Google. Korporacja z Mountain View zdecydowała się jednak na wprowadzenie nowości, w wyniku której zajdą istotne zmiany w witrynach, które przeglądamy. Odtąd usługa Google Saved będzie działała inaczej.