Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Uczeń używał GPT-4o do oszukiwania na egzaminie. Czekają go poważne konsekwencje
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 12.06.2024 12:36

Uczeń używał GPT-4o do oszukiwania na egzaminie. Czekają go poważne konsekwencje

egzamin
Fot. F1 Digitals/Pixabay

W Turcji doszło do nietypowego incydentu podczas egzaminu kończącego szkołę średnią. Uczeń postanowił wykorzystać zaawansowaną technologię AI, aby uzyskać przewagę na egzaminie. Dzięki multimodalnemu modelowi GPT-4o, w połączeniu z ukrytymi kamerami i urządzeniami Wi-Fi, próbował oszukać system edukacyjny.

Nowa technologia, nowe problemy

Miesiąc temu OpenAI wprowadziło na rynek GPT-4o, zaawansowany model generatywnej sztucznej inteligencji, który umożliwia przetwarzanie tekstu, obrazów i dźwięku. GPT-4o, będący rozwinięciem GPT-4 Turbo, został przedstawiony jako narzędzie przyszłości, mające ułatwić interakcję człowieka z komputerem. Jednak jego potencjał został wykorzystany w sposób niezamierzony przez ucznia z Turcji, który wybrał go jako asystenta w trakcie egzaminu kończącego szkołę średnią.

Elon Musk zapowiedział "gigafabrykę". Znamy termin Ważny komunikat od Facebooka i Instagrama. Sprzeciw nic nie da

Jak doszło do oszustwa?

Yuksek Ogretim Kurumlari Sinavi (YKS) to odpowiednik matury w Turcji, który muszą zdać uczniowie chcący kontynuować naukę na poziomie wyższym. Jak donosi dziennikarz Murat Agriel, w trakcie tegorocznego egzaminu doszło do incydentu, w którym dwóch uczniów zostało przyłapanych na oszustwie. Główny uczestnik wniósł na egzamin ukryte urządzenia, które umożliwiły mu przesyłanie treści zadań do chatbota GPT-4o za pośrednictwem wspólnika znajdującego się poza budynkiem egzaminacyjnym.

ZOBACZ TAKŻE: OpenAI prezentuje ChatGPT Edu. Model trafi do szkół i na uczelnie

Zdemaskowanie i konsekwencje

M.E.E. ukrył kamerę w guziku koszuli oraz urządzenie Wi-Fi i zestaw słuchawkowy w podszewce buta. Planował przesyłać zdjęcia zadań do A.B., swojego wspólnika, który następnie korzystał z GPT-4o do generowania odpowiedzi. Odpowiedzi były przekazywane z powrotem do M.E.E. przez słuchawkę. Jednak zachowanie M.E.E. wzbudziło podejrzenia nadzorujących egzamin policjantów, którzy przeprowadzili interwencję. Zarekwirowano sprzęt elektroniczny, a obaj uczniowie zostali zatrzymani i postawiono im zarzuty.

To zdarzenie ukazuje, jak zaawansowana technologia może być nadużywana, a także podkreśla konieczność wzmocnienia środków bezpieczeństwa podczas egzaminów, aby zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.