Archiwum grudzień 2023

haker
31.12.2023 19:17 Groźny atak hakerski w Zakopanem. Wydano pilne oświadczenie

Fatalny koniec roku dla w Zakopanem. Tamtejszy Centralny Ośrodek Sportu skutecznie zaatakowany przez hakerów. Niestety mamy do czynienia z bardzo poważnym incydentem w cyberbezpieczeństwie. Skradzione dane gości ośrodka mogą zostać wykorzystane m.in. do zaciągnięcia kredytów. 

policja
31.12.2023 17:25 Był podejrzewany o kradzież telefonu. Wpadł przez jedną aplikację

Kradzież smartfonu nie oznacza jeszcze, że przepadł on bezpowrotnie. Zarówno Android, jak iOS dysponują mechanizmami zdalnego odnajdywania skradzionych i zagubionych urządzeń i ich blokowania. Ponadto do odnalezienia złodzieja można także wykorzystywać inne aplikacje, jak to się stało w Warszawie.

laptop
31.12.2023 16:46 Sromotna porażka Microsoftu. Z Windowsa zniknie ważny element

Jeden z protokołów wykorzystywanych w systemie Windows został przez hakerów uzbrojony na tyle skutecznie,  że Microsoft zdecydował się go całkowicie wyłączyć. To symboliczne zakończenie epopei, która trwała od premiery Windowsa 10 w 2015 r. i miała stanowić nowy początek dla Windowsa, a okazała się kompletną klapą.

iphone
31.12.2023 15:47 Wyciekły rozmiary nowych iPhone’ów. Będą jeszcze większe i cięższe

Pojawiły się nowe informacje na temat kolejnych iPhone’ów. Choć nowa, 16. generacja trafi na rynek najpewniej dopiero we wrześniu nadchodzącego roku, to już teraz wiemy o niej całkiem sporo. Do dotychczasowych doniesień na temat zastosowanych komponentów dołączają przecieki dotyczące rozmiarów.

faktura
31.12.2023 14:42 Krajowy System e-Faktur – część podmiotów nie wie, że musi z niego korzystać

W nadchodzącym roku w życie wejdzie obowiązek korzystania z systemu e-faktur wystawianych z użyciem nowego Krajowego Systemu e-Faktur. Choć o zmianach wiadomo od dawna, to wątpliwości może budzić to, kto będzie musiał korzystać z KSeF-u. Część zobowiązanych nadal nie zdaje sobie sprawy z konieczności korzystania z nowych narzędzi.

ładowanie smartfonów
31.12.2023 12:52 Od stycznia nowy europejski standard ładowania urządzeń. O tych zmianach lepiej wiedzieć

Po wielu latach nareszcie się doczekaliśmy. Już jutro w państwach Unii Europejskiej zacznie obowiązywać prawo, dzięki któremu rozwiązany zostanie problem elektroniki użytkowej, z którymi zmagaliśmy się w zasadzie od czasu, gdy ta zaczęła trafiać w nasze ręce.

telewizor
31.12.2023 10:05 Niedostępność TVP3 i TVP Info – czy pozwala na zerwanie umowy z dostawcą telewizji?

Zmiany zaprowadzone w mediach publicznych, jak wyłączenie części stacji oraz postawienie ich w stan likwidacji, rodzi niepewność nie tylko ze względu na dalsze finansowanie publicznych telewizji i radia, ale też bezpośrednio dla samych widzów. Jednym z nich jest brak dostępności niektórych stacji, mimo że dostęp do nich jest opłacany.

telekomunikacyjna stacja bazowa
31.12.2023 09:15 Bezprzewodowy internet w Europie: grozi nam przeciążenie i marginalizacja w innowacjach

Tempo upowszechniania dostępu do bezprzewodowego internetu 5G trudno w Europie uznać za zawrotne. Optymizmem nie napawa zwłaszcza sytuacja w Polsce, gdzie mamy duże opóźnienie we wdrażaniu standardu. Według analityków GSMA jeśli nic w Europie się nie zmieni, grozą nam poważne konsekwencje.

komputer
31.12.2023 09:14 Ukryta funkcja w przeglądarkach. Strony będą ładować się szybciej

Dobrodziejstwa szerokopasmowych łączy internetowych przyzwyczaiły nas do tego, że podczas przeglądania zasobów internetu najbardziej liczy się szybkość. Jakość połączenia to jednak nie jedyny sposób na przyśpieszenie ładowania stron. Można do tego wykorzystać funkcje ukryte w przeglądarkach internetowych.

smartfon
31.12.2023 09:05 Nowe złośliwe aplikacje kradną pieniądze. Jak najszybciej je usuń!

W 2023 roku analitycy odnotowali wzrost liczby złośliwego oprogramowania służącego do włamań do bankowości elektronicznej. Pojawiły się nie tylko nowe wariacje znanych już zagrożeń, ale też całkowicie nowe odmiany szkodników. Z ich użyciem atakowano klientów niemal 2 tys. banków w kilkudziesięciu państwach.

telefon
30.12.2023 14:58 Trojan bankowy albo oprogramowanie szpiegujące. Te aplikacje natychmiast należy odinstalować

Niepokojące wnioski płyną z badań, jakie przeprowadzili właśnie eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem. Naukowcy z zespołu McAfee Mobile wykryli grupę niebezpiecznych aplikacji, mogących prowadzić do przejęcia kontroli nad naszymi telefonami i kradzieży danych oraz pieniędzy. W skrajnych przypadkach niewykluczone nawet, że smartfon zostanie zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym albo bankowym trojanem. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko ataku.

haker
29.12.2023 22:38 Świąteczny „prezent” od hakerów. Opublikowali skradzione dane internautów

Nastrój świąt udzielił się różniej społeczności hakerskiej zgromadzonej na jednym z darknetowych forów. Niestety okazane „miłosierdzie” przybrało szkodliwą formę. Skradzione dane internautów, za których udostępnienie pobierano opłaty, zostały przez nich udostępnione za darmo i mogą być wykorzystane do ataków przez innych cyberprzestępców.

google
29.12.2023 21:45 Google śledzi użytkowników w trybie incognito. Teraz słono za to zapłaci

Wielu internautów nadal sądzi, że przejście w tryb incognito w przeglądarce całkowicie chroni ich prywatność. Często zapominają, że szerokie możliwości śledzenia zachowuje w nim sam producent najpopularniejszej przeglądarki, czyli Google. Korporacja zawarła w tej sprawie ugodę.

steam deck
29.12.2023 21:06 To koniec Steama na starszym sprzęcie. Platformę wyłączą już za kilka dni

Już za kilka dni znacząco ograniczona zostanie dostępność największej platformy dla graczy. Steam przestanie działać na wszystkich niewspieranych już przez samego producenta wersjach Windowsa, co może być ostateczną zachętą do migracji na nowsze oprogramowanie.

haker
29.12.2023 20:36 Odebrała telefon i straciła niemal 160 tys. zł. Służby ostrzegają

By zostać ofiarą cyberprzestępców, nie trzeba nawet korzystać z internetu. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu bielskiego, którą wyłącznie w wyniku rozmów telefonicznych okradziono na 160 tys. złotych. W tym przypadku oszuści byli wyjątkowo perfidni. 

biedronka
29.12.2023 19:18 W Biedronce pojawiły się nowe maszyny. Wiemy, do czego służą

W kolejnych sklepach Biedronka zaczynają pojawiać się nowe maszyny, które pozwolą spełnić ustawowy wymóg stosowania systemu kaucyjnego. Choć do jego wejścia w życia pozostał jeszcze rok, to Jeronimo Martins nie zamierza czekać i już teraz rozpoczął test kolejnego typu maszyn pozwalających na zwrot opakowań.

Krzysztof Gawkowski
29.12.2023 18:54 Co dalej z mObywatelem? Nowy minister cyfryzacji ujawnia plany

Już w momencie prezentacji kandydatury Krzysztofa Gawkowskiego na nowego ministra cyfryzacji wiedzieliśmy, że jego priorytetem będzie wraz z MON zapewnianie Polsce cyberbezpieczeństwa, ponadto zamierza on m.in. także rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Teraz Gawkowski podzielił się planami rozwoju najważniejszej rządowej aplikacji mObywatel.

hulajnogi
29.12.2023 17:33 Bolt dmucha na zimne. Hulajnogi elektryczne zostaną wyłączone

Elektryczne hulajnogi  zalały polskie miasta i mają tyle miłośników, co krytyków. Dla wielu to wygodny środek transportu, dla innych niszczenie miejskiej tkanki. Hulajnogi są niestety nierzadko wykorzystywane przez osoby nietrzeźwe, przed czym tuż przed Sylwestrem postanowił zabezpieczyć się jeden z operatorów.

zatrzymanie
29.12.2023 16:47 Dostałeś SMS z numeru +48 798 030 846? Nie kasuj tej wiadomości, służby apelują

Oszuści na tyle często wykorzystują tożsamość organów ścigania, że gdy te faktycznie chcą się zwrócić do obywateli, muszą przestrzegać, że tym razem nie jest to próba phishingu. Policja, chcąc uniknąć nieporozumień, wydała ważny komunikat w sprawie toczącego się w łódzkiej prokuraturze postępowania przygotowawczego.

windows
28.12.2023 22:47 Podsumowanie roku z przeglądarką Edge. Prawie 2 mld czatów z AI

Najwięcej na fali zainteresowania tzw. sztuczną inteligencją w mijającym roku bez dwóch zdań ugrał Microsoft. Finansowanie OpenAI, sprawna implementacja elementów GPT we własnym oprogramowaniu, a w końcu przejęcie władzy rękami Sama Altmana to zaledwie pojedyncze przykłady. Kolejnym jest rozwój przeglądarki Microsoft Edge.

telewizja
28.12.2023 21:53 Media publiczne w stanie likwidacji. Co z obowiązkiem opłacania abonamentu RTV?

Polityczna walka o wpływy w mediach publicznych w związku z decyzją ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza o postawieniu spółek w stan likwidacji może znaleźć konsekwencje także dla naszych portfeli. Wątpliwości zaczyna budzić zwłaszcza kwestia abonamentu RTV.

sąd
28.12.2023 21:23 Uwaga na fałszywych adwokatów. Oszuści mają nową metodą działania

Po metodzie „na wnuczka” czy „na urzędnika” przyszedł czas na kolejny sposób wykorzystywany do oszustw i kradzieży. Środki napastników sprawnie ewoluują – gdy potencjalne ofiary zyskują świadomość zagrożenia, pojawia się nowe. Tym razem oszuści zaczęli podszywać się pod adwokatów.

Xiaomi SU 7
28.12.2023 20:24 Polacy pokochali smartfony tego producenta. Wkrótce będą mogli kupić jego auta

Chińskie smartfony zalały świat i sankcje nałożone na Huawei tylko częściowo ograniczyły ten trend. To dało ich producentom zasoby, by rozszerzać ofertę, czego najlepszym przykładem jest Xiaomi. Firma produkuje całą gamę elektroniki, ale to dopiero początek.

uokik
28.12.2023 19:17 Potężna kara dla Polsatu, poszło o sylwestrowy konkurs. Znamy kwotę

Sylwester to okazja do organizowania loterii i konkursów z cennymi nagrodami, często takie inicjatywy podejmują stacje telewizyjne. Nie zawsze jednak funkcjonują one w sposób zapowiadany przez organizatorów. UOKiK podjął decyzję, aby ukarać za manipulację przy sylwestrowym konkursie stację Polsat.

biedronka
28.12.2023 19:06 Duże zmiany w aplikacji Biedronka. Klienci zyskają przydatną funkcję

Duże sieci sprzedażowe przyzwyczaiły już nas do tego, że bez aplikacji czy kart lojalnościowych przepłacamy za zakupy. Mimo to często udostępniane programy są ociężałe i przestarzałe, przez co trudno z nich korzystać. Naprawić chce to Biedronka, która właśnie zaprezentowała dużą nową odsłonę swojej apki.

senior
28.12.2023 17:56 Zatrważające statystyki NASK. Oszuści nie mają litości, wielu seniorów straciło pieniądze

Dzięki podsumowaniu sporządzonym przez Państwowy Instytut Badawczy NASK znamy już skalę oszustw i cyberprzestępstw, jaką odnotowano w 2022 roku. Porażać może nie tylko liczba ofiar, ale też kwoty, które udało się ukraść napastnikom.

thermomix
28.12.2023 16:54 Thermomix znacząco podrożeje. Ostatni moment na zakup w dotychczasowej cenie

Urządzenie Thermomix okazało się w Polsce hitem, wytworzyły się wokół niego całe społeczności użytkowników. Producent zdecydował się jednak na zmiany, przez które Thermomix stanie się w najbliższym czasie jeszcze droższy.

telewizor
27.12.2023 18:16 Kolejny serwis streamingowy wprowadza reklamy. Pojawi się nowy, droższy wariant

Serwisy streamingowe poszukują dodatkowych przychodów, co pokazują podwyżki opłat za część z nich. To jednak niejedyny sposób, by zarabiać więcej. Coraz częściej w płatnych usługach pojawiają się również reklamy. Dołączenie do grona usług, w których zmuszeni będziemy oglądać reklamy, zapowiedział jeden z największych graczy.

haker
27.12.2023 17:45 CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem. „Paczka podlega opłacie celnej”

Trwa kolejna szeroko zakrojona kampania phishingowa wycelowana w Polaków. Napastnicy podszywają się pod jedną z największych firm kurierskich działających w kraju, a do ataku wykorzystywane są SMS-y i fałszywe strony internetowe.

smartfon
27.12.2023 16:46 Bateria szybko się wyładowuje? Te aplikacje zużywają najwięcej energii

Jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze smartfonu pozostaje pojemność akumulatora. Niemniej nawet jeśli jest ona relatywnie duża, to kiepskie praktyki ładowania użytkowania mogą zmniejszyć jej wydajność i żywotność. Podobnie jak aplikacje, które zużywają najwięcej energii.

haker
27.12.2023 16:44 Podejrzany mail lub SMS? Czatbot BitDefendera za darmo sprawdzi, czy to próba oszustwa

Liczba i złożoność kampanii phishingowych rośnie już nawet nie z roku na rok, lecz z miesiąca na miesiąc. Mimo to trudno stwierdzić, abyśmy dysponowali wieloma narzędziami, które pomagałaby identyfikować próbę oszustwa. Postanowił zmienić to producent uznanych antywirusów, firma Bitdefender.

kasa samoobsługowa
27.12.2023 15:31 Zakaz sprzedaży napojów energetycznych niepełnoletnim. Biedronka już wprowadziła zmiany

Od 1 stycznia zakazana będzie sprzedaż napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Choć do tego terminu pozostało jeszcze kilka dni, to w Biedronce już teraz wprowadzono zmiany, które uniemożliwiają zakup „energetyków” nieletnim. To dobra okazja, żeby prześledzić, w jaki sposób nowe prawo będzie wchodzić w życie.

zakłócenia GPS
27.12.2023 13:12 Poważna awaria GPS w dużej części Polski. Eksperci: to może być celowy sabotaż

Region południowej części Morza Bałtyckiego, który objął także zdecydowaną większość północnej Polski został dotknięty poważnymi zakłóceniami w działaniu GPS. Liczne utrudnienia w użyciu nawigacji satelitarnej zgłaszają m.in. piloci i nawigatorzy.

plaża
27.12.2023 12:22 Wakacje.pl surowo ukarane przez UOKiK. Serwis pokazywał nieprawdziwe ceny

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął decyzję w sprawie praktyk jednego z największych w Polsce serwisów oferujących wycieczki czy pobyty w hotelach i sieci punktów stacjonarnych działających jako biura podróży. Za wprowadzanie w błąd użytkowników odnośnie cen oferowanych usług serwis zapłaci wysoką karę.

superkomputer
27.12.2023 10:52 Nowy europejski superkomputer. Wesprze projekt „Wirtualny bliźniak ludzki”

Komisja Europejska ogłosiła inaugurację pracy nowego superkomputera. MareNostrum 5 stanął w Barcelonie i należy do dziesiątki najbardziej zaawansowanych maszyn klasy HPC, jakie kiedykolwiek zbudowano. W parze z wydajnością idzie także ekologia. 

chomik
26.12.2023 15:26 Czystki na Chomikuj.pl. Administracja zapowiedziała usunięcie części plików

Chomikuj.pl to bodaj najpopularniejszy polski cyberschowek, wykorzystywany przez wielu jeszcze przed popularyzacją Dropboksa, OneDrive’a czy Dysku Google. Jak jednak bywa z tak dużymi usługami storage, od czasu do czasu konieczne są tam porządki. Te właśnie nadchodzą.

gg
26.12.2023 15:01 Twórcy komunikatora GG prezentują nowe funkcje i plany na przyszłość

Choć Gadu-Gadu swoje najlepsze czasy ma już zdecydowanie za sobą, to twórcy GG, nie ustają w staraniach, by przywrócić dawną popularność aplikacji. Systematycznie jest ona wzbogacana o kolejne funkcje. Tym razem dotyczą one zdjęć przechowywanych w GG.

None
26.12.2023 14:59 Szalony Reporter okradziony. Dał się nabrać oszustom na booking.com

Popularna osobowość internetowa Szalony Reporter poinformował, że został oszukany i stracił pieniądze. Do wyłudzenia wykorzystano serwis booking.com służący do rezerwacji miejsc m.in. w hotelach. To kolejny przykład kampanii phishingowych realizowanych za pośrednictwem tego portalu.

tankowanie
26.12.2023 11:54 Od stycznia duże zmiany na stacjach paliw. Kto będzie miał problem z zatankowaniem?

Już 1 stycznia na stacjach benzynowych zacznie pojawiać się nowy rodzaj paliwa. Będzie to tzw. benzyna E10, czyli benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów. Zastąpi ona benzynę silnikową E5. Konsekwencje tej zmiany mogą być decydujące dla posiadaczy starszych samochodów.

GTA V
26.12.2023 11:11 Wyciekł kod źródłowy GTA V. To protest przeciw uwięzieniu 18-letniego hakera

W 2022 roku doszło do włamania na serwery producenta gier Rockstar Games i kradzieży ogromnej ilości danych, co poskutkowało ujawnieniem filmów i zrzutów ekranu z wczesnych faz prac nad GTA VI. W ostatnim czasie zapadł wyrok w tej sprawie, co jednak pociągnęło za sobą kolejne skutki – opublikowany został kod źródłowy GTA V.

telewizor
26.12.2023 10:13 Fiskus wchodzi na konta. Przez abonament RTV znikają emerytury i pensje

W tle toczącej się walki politycznej o media publiczne działają urzędy skarbowe w całej Polsce i zajmują pieniądze abonentów RTV, którzy nie dopełnili swoich obowiązków. Na rzecz nieopłaconego abonamentu radiowo-telewizyjny zajmowane są m.in. emerytury i renty.

None
26.12.2023 09:17 Posiadacze pomp ciepła w tarapatach: problemem awarie i nieuczciwi sprzedawcy

Pompy ciepła spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem Polaków. Wpływ na ten stan rzeczy miały państwowe dopłaty oraz preferencyjne ceny energii. Te nie będą już oferowane w nadchodzącym roku, a to nie jedyne problemy posiadaczy pomp ciepła. Użytkownicy zgłaszają też problemy z awariami i serwisem.

telefon
25.12.2023 22:08 Aparat w smartfonie może cię podglądać! Koniecznie to sprawdź

Czy wiesz, że aparat w smartfonie może cię podglądać? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre aplikacje i strony internetowe mogą wykorzystywać kamerę w telefonie, by śledzić aktywność użytkowników. Można to łatwo sprawdzić.

szkoła
25.12.2023 20:57 Rząd zapowiada nowy przedmiot w szkole. Zdumiewający plan

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, chce wprowadzić do polskich szkół lekcję cyfrową. Przedmiot ma przygotować uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w cyfrowym społeczeństwie. Czego się nauczą?

kobieta, telefon
25.12.2023 12:21 "Ważność konta wygaśnie za 20 dni". Wiemy, co trzeba zrobić

Wielu z nas może spotkać niemałe zaskoczenie, gdy dostaniemy od aplikacji to powiadomienie. Chodzi o prośbę InPost Mobile o zweryfikowanie numeru telefonu użytkownika. Mamy na to 20 dni – po tym czasie ważność konta wygaśnie.

telefon
25.12.2023 10:36 Dzwoni nieznany numer? W prosty sposób sprawdzisz, czy warto odebrać

Nie ma chyba takiej osoby, która będąc posiadaczem telefonu komórkowego nie zastanawiała się, kto kryje się pod dzwoniącym nieznanym numerem. W większości przypadków nasza wiedza pozostawała jednak niezaspokojona i długo spędzała sen z powiek. A co, gdyby okazało się, że za pomocą łatwych narzędzi da się ustalić, z kim mamy do czynienia, bez konieczności odbierania połączenia? Tak właśnie jest, pod warunkiem, że znamy kilka przydatnych metod zaspakajania ciekawości.

Tesla 3
24.12.2023 15:26 Ile kosztuje jazda samochodem elektrycznym w Polsce? Kwota może zaskoczyć

Fundacja EV Klub Polska, największa w Polsce organizacja zrzeszająca posiadaczy samochodów elektrycznych opublikowała pierwsze informacje z nadchodzącego raportu EV 1000. Dzięki temu znamy wyimki z badań nad faktycznymi kosztami eksploatacji samochodów z napędem elektrycznych w polskich warunkach.

smartfon
24.12.2023 14:57 Poważny błąd w mObywatelu. Może dotyczyć wielu Polaków

Występują błędy w działaniu aplikacji mObywatel. Użytkownicy mogą dostawać powiadomienie dotyczące pojazdów, które nie należą już do nich, mimo że zmiana właściciela została zarejestrowana w urzędzie. Powiadomienia mogą wprowadzać zamieszanie wśród kierowców.

Fallout 3
24.12.2023 13:42 Gwiazdkowe prezenty od Epic Store: Fallout 3 za darmo, a to dopiero początek

Epic Games Store to sklep z grami, który słynie z rozdawania darmowych, często bardzo dobrych gier. Nie zawodzi także w wigilię – tylko do 17:00 można tam zdobyć prawdziwego klasyka, trzecią odsłonę Fallouta. Jeszcze dziś, już po pierwszej gwiazdce, za darmo dostępna będzie kolejna gra.

smartfon
24.12.2023 12:55 Edycja wiadomości w Messengerze już możliwa. Jak korzystać z nowej funkcji?

Messenger wzbogacił się w ostatnim czasie o kilka przydatnych funkcji, na czele z implementacją szyfrowania end-to-end dla wszystkich wiadomości. W natłoku nowości mogło umknąć, że w facebookowy Messenger pozwala już na edytowanie wiadomości.

zaprzęg świętego mikołaja
24.12.2023 11:52 Święty Mikołaj ruszył w podróż z prezentami. Na Flightradar24 można śledzić jego trasę

Operatorzy Flightradar24, serwisu służącego do globalnego śledzenia przelotu samolotów poinformowali o identyfikacji nowego obiektu. Poruszający się z zawrotną prędkością pojazd oznaczony sygnaturami SANTA1, HOHOHO oraz R3DNO53 wystartował wczoraj o 20 czasu polskiego z okolic Bieguna Północnego i jego trasę może już śledzić każdy.

nocne niebo
24.12.2023 11:07 Nie ma już naturalnej nocy nad Polską? Zanieczyszczenie światłem coraz większe

Odnalezienie pierwszej gwiazdki na niebie może być w tym roku trudniejsze niż zwykle i to nie tylko ze względu na duże zachmurzenie. Centrum Badań Kosmicznych PAN potwierdza, że coraz większym problemem w Polsce jest zanieczyszczenie nieba światłem, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz ma negatywny wpływ na ludzi i zwierzęta.

Pinterest
24.12.2023 09:17 Cicha woda serwisów społecznościowych. Pinterest ma ponad 480 mln użytkowników i rekordowe przychody

Gdy wciąż mówi się o kontrowersyjnych decyzjach Elona Muska w sprawie X, oskarżeniach wobec Marka Zuckerberga o stosowanie szkodliwych wzorców reklamowych, a TikTokowi zarzuca się szpiegostwo, popularność zdobywa inny gracz, który często przemyka pod naszymi radarami. Pinterest w minionym roku miał się świetnie, a liczba użytkowników rośnie, zwłaszcza dzięki internautom z pokolenia Z.

Smartfon pieniądze
23.12.2023 19:05 Natychmiast usuń to ze swojego telefonu. Kradnie dane do banku

Badacze z ThreatFabric alarmują, że jeden z najgroźniejszych trojanów bankowych może podszywać się pod znane aplikacje. W efekcie może nawet przejąć kontrolę nad naszym smartfonem i uzyskać dostęp do operacji bankowych. Co zrobić, żeby się przed nim uchronić? 

pieniadze
23.12.2023 15:27 Europol ujął hakerów kradnących dane kart płatniczych w prawdziwych sklepach internetowych

Europol poinformował o zatrzymaniu grupy, która na ogromną skalę kradła dane kart płatniczych w sieci. Dane przechwytywane były w sklepach internetowych, których administracja w ogóle nie zdawała sobie sprawy z procederu. Informacje trafiały później na sprzedaż w darknecie.

rezonans magnetyczny
23.12.2023 14:27 Philips wycofuje swoje rezonansy magnetyczne. Urządzenia zagrażają zdrowiu

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że Philips będzie musiał dokonać naprawy lub wymian setek rezonansów magnetycznych wykorzystywanych na całym świecie. W skrajnych przypadkach wadliwe urządzenia mogą spowodować poważne obrażenia, a nawet zagrażać życiu.

procesory
23.12.2023 13:34 Intel rekrutuje do podwrocławskich zakładów. Poszukiwanych 2 tys. pracowników

W czerwcu ogłoszono, że Intel, jeden z największych producentów procesorów na świecie, wybuduje w Polsce swoje zakłady. Teraz rozpoczęto rekrutację – na zainteresowanych czeka ok. 2 tys. stanowisk różnego szczebla. Można już zgłaszać swoje kandydatury. 

Adam Niedzielski
23.12.2023 12:46 Adam Niedzielski, były minister zdrowia, ukarany przez UODO. Grzywnę opłaci podatnik

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych podjął decyzję w sprawie działań Adama Niedzielskiego, byłego Ministra Zdrowia, który w sierpniu tego roku opublikował w portalu X wrażliwe dane dotyczące wykorzystanie systemu e-recept przez jednego z lekarzy. Nałożona została najwyższa możliwa kara, a mimo to Niedzielski może nie zapłacić ani grosza.

policja
23.12.2023 12:36 Policja zorganizowała eksperyment społeczny. „Ofiarą” padło 14 tys. osób

W ciągu ostatnich tygodni, kiedy w sieci kupujemy znacznie więcej niż zazwyczaj, mogliśmy oglądać tysiące podejrzanych banerów i innych form reklamowych zachęcających do kupna produktów w obniżonych cenach. Teraz okazuje się, że za niektórymi z nich stała policja.

pikachu
23.12.2023 11:35 Pikabot atakuje Polskę. Nowe złośliwe oprogramowanie o rozbudowanych możliwościach

Polski krajobraz cyberzagrożeń właśnie „wzbogacił” się o nowego, groźnego szkodnika. Pikabot to rozbudowane złośliwe oprogramowanie tworzące w komputerze ofiary tylną furtkę, dzięki której nawiązywana jest łączność z serwerami napastników. Zagrożeni są zarówno zwykli użytkownicy, jak i przedsiębiorstwa i instytucje.

Krzysztof Gawkowski
23.12.2023 10:00 Nowy termin wdrożenia e-Doręczeń. Minister cyfryzacji podał datę

System e-Doręczenia ma uprościć i ujednolić proces komunikacji pomiędzy zobowiązanymi do tego podmiotami a urzędami. Pierwotnie miał on być w użyciu już od 10 grudnia, jednak konieczne były przesunięcie terminu oraz pośpieszna nowelizacja ustawy w tej sprawie. Dziś znamy już nowy, ostateczne terminy.

zakupy
23.12.2023 09:26 Nowy mechanizm płacenia za zakupy hitem wśród Polaków. Najczęściej korzystają kobiety

Ostatnie tygodnie za sprawą Black Friday i Świąt to szczególnie aktywny okres w e-commerce. To okazja do analiz zmian w zwyczajach zakupowych Polaków. Dostrzegalny jest zwłaszcza jeden trend, o którym jedynie wzmiankowało się przed rokiem.

Kevin sam w domu
22.12.2023 19:57 Nie znać tych filmów to wstyd. Bez nich nie ma Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Już w niedzielę niemal wszyscy Polacy zasiądą do wigilijnych stołów, by zajadać się świątecznymi daniami i spędzać czas z najbliższymi. Wiele osób nie wyobraża sobie rodzinnych spotkań bez telewizora w tle. Świąteczne filmy — mimo że doskonale znane — potrafią dodać Bożemu Narodzeniu wiele magii. Co warto obejrzeć?

Mateusz Morawiecki
22.12.2023 18:52 Mateusz Morawiecki nie chciał oddać rządowego iPhone'a. Wiemy, za ile go odkupił

Mateusz Morawiecki i jego ministrowie nie mogli rozstać się z rządowymi urządzeniami elektronicznymi. Były premier postanowił odkupić od KPRM iPhone'a, którego używał w czasie urzędowania. Opłacało się?

pilot tv
22.12.2023 18:21 Na ten serial czekają miliony Polaków. Wspaniałe wieści dla fanów

Hollywoodzkie strajki, które miały miejsce w minionych miesiącach, skutecznie udaremniły prace nad wieloma uwielbianymi serialami. Fani z niecierpliwością oczekiwali wieści na temat dat premier ukochanych tytułów. Mamy dobrą wiadomość. Dziesięcioodcinkowy "Silos", który już zyskał miano kultowego, już wkrótce powróci na Apple TV+.

GTA VI
21.12.2023 22:46 Nastoletni haker skazany za wycieki z GTA VI. Długo nie wyjdzie

GTA VI to w tej chwili jedna z najbardziej wyczekiwanych growych premier. Twórcy gry z firmy Rockstar znani są walki z wszelkimi przedpremierowymi przeciekami, co jednak nie zawsze im zapobiega. Dziś wyrok w sprawie włamania do infrastruktury Rockstara i publikacji skradzionych stamtąd materiałów usłyszał odpowiedzialny za to haker.

biedronka
21.12.2023 22:03 Biedronka ma kłopoty, klienci są wściekli. UOKiK wszczyna postępowanie

Od wielu miesięcy dużych sieciach sprzedażowy coraz trudniej uzyskać informacje o prawdziwych cenach pojedynczych produktów. Do skrajności proceder ten przesuwa Biedronka, w której sklepach faktyczna cena jest ukrywana za innymi etykietami. Postępowanie w tej sprawie wszczęło UOKiK.

gracz
21.12.2023 21:52 Zimowa wyprzedaż na Steamie ruszyła. Tysiące gier w obniżonych cenach

Już jutro rozpoczyna się kalendarzowa zima, co jak co roku przynosi dobre wieści dla graczy. Valve ogłosiło dziś start zimowej wyprzedaży na Steamie, gdzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie można nabyć tysiące gier w cenie obniżonej nawet o 94 proc.

pociąg
21.12.2023 19:19 Jedziesz pociągiem na święta? PKP przekazało ważne informacje

Święta ze względu na duże zainteresowanie pasażerów i trudne warunki pogodowe są na kolei ciężkim okresem. W tym roku PKP Intercity spróbuje zapobiec utrudnieniom i opóźnieniom, zwiększając liczbę pociągów. Znane są już szczegóły.

sztuczna inteligencja
21.12.2023 19:05 Zbadano wpływ sztucznej inteligencji na Święta Bożego Narodzenia

W mijającym roku wielokrotnie podejmowano próby przewidywań, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na poszczególne obszary życia. Kwestią czasu było, aż ktoś zada sobie to pytanie w kontekście Świąt, które rozpoczną się już za kilka dni. Zbadać tę kwestię postanowił serwis Prezentmarzeń.

laptop
21.12.2023 18:02 Kolejny wyciek danych z laboratoriów ALAB. Skradzione informacje w sieci

Pod koniec listopada poinformowano, że doszło do włamania na serwery ALAB laboratoria. Aby tego dowieść, napastnicy opublikowali dane 54 tys. pacjentów i zapowiedzieli kolejne działania, jeśli ALAB nie zgodzi się opłacić okupu. Niestety, do sieci trafiła kolejna paczka skradzionych informacji.

Emeryci na ławce w parku
21.12.2023 13:21 Wiele zniżek i ulg dla emerytów. Potrzebny jeden dokument, wystarczy mieć telefon

Emeryci chcący korzystać z przysługujących im ulg i benefitów od początku 2023 roku nie muszą składać żadnych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy bowiem wykorzystać własny telefon, aby cieszyć się dostępnymi możliwościami.

pompa ciepła
21.12.2023 11:43 Posiadacze pomp ciepła wystrychnięci na dudka. W przyszłym roku zapłacą więcej

Pompy ciepła spotkały się w Polsce z dużym zainteresowaniem m.in. za sprawą państwowych dopłat. Niestety, już od 1 stycznia ci, którzy zdecydowali się na ekologiczne zasilanie gospodarstw domowych, zapłacą więcej.

paczkomat
21.12.2023 11:43 Prezenty na ostatnią chwilę. Z Allegro będzie można zamówić nawet w piątek

Dobre wieści dla tych, którzy nie śpieszyli się z kupnem świątecznych prezentów. Choć wigilia już za 5 dni, to kolejne firmy deklarują, że jest jeszcze czas na zamówienie podarunków przez internet.

telefon
20.12.2023 22:54 Ten numer każdy powinien mieć w telefonie. Przyda się zwłaszcza teraz

Czas przed świętami Bożego Narodzenia to istny raj dla cyberprzestępców. Oszuści chętnie korzystają z faktu, że nasza czujność zostaje uśpiona natłokiem obowiązków i bezczelnie polują wówczas na nasz dobytek. Czynią to m.in. poprzez rozsyłanie fałszywych SMS-ów z podejrzanymi linkami. Każdą taką wiadomość należy zgłosić pod specjalny numer, o czym przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

YouTube
20.12.2023 14:54 Płacisz za dostęp do YouTube? Nie szkodzi, reklamy właśnie trafiły także do YouTube Premium

Głównym z argumentów na rzecz wykupienia konta Premium na YouTube jest możliwość korzystania z serwisu bez konieczności oglądania reklam. A przynajmniej tak było dotychczas. YouTube podjął bowiem kolejne działania mające na celu maksymalizację za przychodów, które dotyczą także płacących za dostęp do serwisu.  

metro
20.12.2023 13:37 Warszawska Karta Miejska za darmo? Uwaga, to próba oszustwa

Okres przedświąteczny to czas, kiedy liczni usługodawcy internetowi rozsyłają użytkownikom „prezenty” w postaci np. rabatów. Oczywiście nie umyka to uwadze napastników czyhających na cyberbezpieczeństwo internautów. O kolejnej akcji wycelowanej w mieszkańców Warszawy informuje CERT.

telewizja polska
20.12.2023 12:33 Z ostatniej chwili: Polacy włączyli telewizory i oniemieli. Niebywałe, co stało się w TVP

Są już pierwsze konsekwencje wczorajszej uchwały Sejmu wzywającej organy państwowe do zmian w mediach publicznych. W tej chwili nie ma możliwości oglądania stacji telewizyjnej TVP Info, wyłączony został także jej portal.

urząd skarbowy
20.12.2023 11:15 Urząd Skarbowy uruchomił nową funkcję w serwisie internetowym. Można z niej już korzystać

Urząd Skarbowy uruchomił nową funkcję w swoim serwisie internetowym. Od teraz możliwe jest łatwe uzyskanie dokumentu, który będzie podsumowywał sytuację podatkową. Wygenerowanie trwa kilka minut, a informacje mogą się okazać bardzo przydatne.

dowód osobisty
20.12.2023 11:06 Polacy rzucili się na tę usługę. Tylko do połowy grudnia skorzystało z niej prawie milion osób

Uruchomienie możliwości zastrzegania numeru PESEL spotkało się z dużym zainteresowaniem obywateli, co widać było choćby na zdjęciach długich kolejek w urzędach. Choć regulacje, które nakładać będą na podmioty konkretne obowiązki wejdą w życie dopiero w czerwcu, to znamy już dane, które potwierdzają popularność tej usługi.

pendolino
20.12.2023 09:24 Ważna nowość w PKP Intercity. Nowy sposób rezerwacji biletów we wszystkich pociągach

PKP Intercity poinformowało o ważnej aktualizacji systemu rezerwacji biletów kolejowych na połączenia krajowe. Dzięki niej można dokonać rezerwacji konkretnego miejsca. Funkcję dostępną dotąd jedynie w części pociągów można teraz wykorzystać dla wszystkich połączeń.

laptop
19.12.2023 23:07 Ważny komunikat dla klientów banków. Przelewy nie dojdą na czas

Krajowa Izba Rozliczeniowa wydała ważny komunikat do wszystkich użytkowników bankowości elektronicznej. Chodzi o system rozliczeniowy Elixir, który w najbliższych dniach będzie miał przerwę w funkcjonowaniu. W związku z tym planowane przelewy mogą nie dotrzeć na czas. Przekazano szczegóły.

Wypłata pieniędzy z bankomatu Euronet
19.12.2023 10:49 Zmiany w popularnych bankomatach. Naciśniesz jeden przycisk i będziesz musiał płacić

Od kilku tygodni trwa głośna sprawa związana ze zmianami wprowadzonymi w bankomatach Euronetu. Wybranie jednej opcji może się bowiem skończyć pobraniem prowizji z konta - nawet w przypadku osób z kontami w bankach, które mają umowę z tym operatorem i nic nie powinny płacić. Teraz problemem zajął się UOKiK.

haker
18.12.2023 23:00 Uwaga na takie maile. Oszuści wykorzystali adres w prawdziwej domenie

Czytelnicy jednego z biznesowych serwisów otrzymali w ostatnim czasie maile, które okazały się próbą oszustwa. Sytuacja jest tym poważniejsza, że użyto do niego prawdziwe domeny wykorzystywane do dystrybucji newsletterów. Jak zidentyfikować niebezpieczne maile i jakie działania podjąć?

Final Fantasy
18.12.2023 22:58 Zimowa wyprzedaż na Steamie. Gry Square Enix za grosze

Trwa zimowa wyprzedaż gier wydanych przez Square Enix. Na Steamie można w wyjątkowo atrakcyjnych cenach zdobyć gry z tak cenionych serii, jak Final Fantasy, Dragon Quest, NieR czy Life is Strange. To także świetna okazja, by zapoznać się na pecetach z kultowymi japońskimi produkcjami dostępnymi przez wiele lat wyłącznie na konsolach.

fabryka
18.12.2023 22:47 Gigantyczna, jedyna taka fabryka w Polsce. Setki nowych miejsc pracy

Mercedes-Benz inwestuje w kolejną fabrykę w Polsce. Obok już istniejących zakładów zlokalizowanych w Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie kolejny. Gigantyczna inwestycja wiąże się z powstaniem setek nowych miejsc pracy.

świeczki
18.12.2023 21:17 Nie żyje James McCaffrey. Polacy znają go z takich hitów, jak "Max Payne" i "Alan Wake"

Trylogia Max Payne otoczona jest już dzisiaj statusem kultowej. Losy nowojorskiego policjanta trwale wpisały się w historię gier komputerowych, a w przygotowaniu są remake’i, które najpewniej połączą ze sobą obie pierwsze części. Niestety końcowych rezultatów nie ujrzy James McCaffrey, który od 2001 r. użyczał Maksowi głosu.

telewizja
18.12.2023 20:24 YouTube przekroczył kolejną granicę. Użytkownicy są wściekli

YouTube nie ustaje w próbach zachęcania użytkowników do korzystania z wersji Premium serwisu. Po uniemożliwieniu dostępu osobom blokującym reklamy czy planach wyłączenia Podcastów Google, przyszedł czas na mechanizm, którego chyba niewielu się spodziewało, a który może być kroplą przelewającą czarę goryczy wśród użytkowników.

smartfony
18.12.2023 18:45 Masz stary telefon? Nie wyrzucaj go, może się bardzo przydać

Liczba elektrośmieci zwiększa się z roku na rok, podobnie jak zawartości tych szuflad w naszych, do których trafiają smartfony zasługujące już na emeryturę. Warto jednak pamiętać, że można znaleźć dla nowe zastosowania, często bardzo przydatne.

windows
18.12.2023 18:01 Aktualizacja Windowsa psuje Wi-Fi. Co robić, by nie stracić dostępu do internetu?

Wydana została już grudniowa aktualizacja systemów Windows. Jest ona oznaczona jako KB5033375 i jest dostępna dla wszystkich, nie tylko dla kanałów wczesnego dostępu. Niestety i tym razem Microsoft nie ustrzegł się błędów – część użytkowników zgłasza, że po jej instalacji napotykają poważne problemy z działaniem systemu.

metro w Warszawie
18.12.2023 17:12 Problemy z działaniem smartfonów w warszawskim metrze. Apple znalazło rozwiązanie

Posiadacze iPhone’ów w całym kraju zgłaszali w ciągu ostatnich tygodni problemem z działaniem ich urządzeń, zwłaszcza w miejscach publicznych. iPhone’y zawieszały się szczególnie często w warszawskim metrze. Apple przyjrzało się problemowi i znalazło rozwiązanie.

bankomat, zdjęcie ilustracyjne
18.12.2023 13:18 W taki sposób możesz stracić pieniądze z bankomatu. Trzeba uważać na ten istotny szczegół

Bankomat może nie chcieć oddać naszej karty płatniczej. W takiej sytuacji należy być czujnym, bo może nie być to zwykła awaria maszyny, a zamierzone działanie oszustów. Okazuje się, że potrzebny jest im tylko kawałek papieru. 

Dowód osobisty, portfel
18.12.2023 10:15 Masz ten specyficzny symbol na dowodzie osobistym? Możesz dzięki niemu sporo zyskać

Już od jakiegoś czasu na wydawanych dowodach osobistych w Polsce możemy zaobserwować pewien symbol. Niewiele osób wie, jakie jest jego zastosowanie. Jak się okazuje, można dzięki niemu sporo zyskać.  

flaga Polski
17.12.2023 20:21 Polacy stworzyli samolot przyszłości. Nie może latać przez zaskakujący powód

Polski ekosamolot stoi zamknięty w hangarach Politechniki Rzeszowskiej. Prototyp motoszybowca napędzanego wodorem ma na razie jeden problem: przepisy. - W Polsce nie mamy możliwości dopuszczenia do lotu tego typu konstrukcji - wyjaśnił dr inż. Michał Kuźniar z Politechniki Rzeszowskiej. Wyjaśniamy, jak działa samolot przyszłości.

iPhone
17.12.2023 17:13 Ukryte funkcje w iOS. Wiele osób nie ma o nich pojęcia

Ukryte funkcje w iOS. System produktów od Apple kryje kilka sztuczek, które zdecydowanie usprawnią korzystanie z telefonów iPhone. Gwarantujemy, że kiedy je poznasz, nie będziesz mógł wyobrazić sobie pracy na urządzeniach z jabłuszkiem bez nich.

telewizor-pilot-mieszkanie
17.12.2023 15:35 Mogą wystąpić problemy z odbiorem telewizji. Podano, gdzie i kiedy się zacznie

Kilka dni temu informowaliśmy o pierwszym etapie migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Objął on województwa położone w zachodniej części Polski. Natomiast jutro w nocy nowy standard nadawania zostanie wprowadzony na wschodzie kraju – przypomina specjalistyczny portal wirtualnemedia.pl. Co to oznacza?

Telefon w rękach
16.12.2023 17:30 Zaskakujący ruch Spotify. Chcą używać sztucznej inteligencji

Spotify nie przestaje zaskakiwać swoimi decyzjami co do możliwości swojej aplikcji. Szwedzki serwis podjął bowiem decyzję o wdrożeniu sztucznej inteligencji - ma ona służyć użytkownikom.

przeglądarki
15.12.2023 15:05 Krok milowy w rozwoju Firefoksa. Mobilna wersja zyskała obsługę rozszerzeń

Choć pod względem popularności przeglądarka Mozilla Firefox najlepsze lata ma za sobą, to jednak jej twórcy walczą o powrót na dawną pozycję. Teraz walkę tę podjęli w przypadku mobilnego wydania programu, które zyskało mocny argument przemawiający za migracją.

telewizja polska
15.12.2023 14:46 Zamiast abonamentu RTV, wejdzie nowa opłata. Wiadomo już, jak będzie pobierana

Potwierdzają się doniesienia o planach całkowitej likwidacji abonamentu RTV. Zamiast opłat za zarejestrowane odbiorniki, płacić będą wszyscy. Ma to wyeliminować problemy z egzekwowaniem abonamentu, ale też obniżyć koszty ponoszone przez obywateli.

procesor
15.12.2023 13:54 Nowe procesory Intela zaprezentowane. Wyjaśniamy, o co chodzi ze zmienionymi oznaczeniami

Intel zaprezentował kolejną generację swoich procesorów. Nowe urządzenia to oczywiście nowe osiągi, ale korporacja zdecydowała się także na zmianę oznaczeń poszczególnych modeli, co wymaga wyjaśnienia.

kurier
15.12.2023 12:57 Do kiedy zamówić prezenty, aby dotarły przed świętami? InPost ma odpowiedź

Podobnie jak w poprzednich latach, firma kurierska InPost uruchomiła program gwarancji dostawy przed wigilią. Dzięki temu znamy już terminy dla określonych usług i regionów, których dotrzymanie sprawi, że pod choinką nie będzie w tym roku pusto.

kamera
15.12.2023 11:21 Kompletny chaos: posiadacze urządzeń Ubiqiti mogli się nawzajem podglądać i podsłuchiwać

Ubiquiti to producent sprzętu sieciowego, ale także systemów kamer przemysłowych, urządzeń automatyki domowej czy talerzy satelitarnych. Niezwykle popularna także w Polsce firma nie zaliczy ostatnich dni do udanych – w wyniku błędu prywatność użytkowników urządzeń Ubiqiti mogła zostać znacząco naruszona. 

YouTube
15.12.2023 09:34 Na YouTube pojawią się jeszcze dłuższe reklamy. Pominięcie możliwe dopiero po minucie

Mijający rok w serwisie YouTube minął pod znakiem maksymalizacji przychodów pochodzących z wyświetlania reklam. Dotyczyło to zarówno aplikacji mobilnej, przeglądarkowej wersji serwisu, jak i aplikacji SmartTV. Teraz YouTube ogłasza kolejne zmiany związane z reklamami.

Krzyszt
14.12.2023 15:31 Nowy minister cyfryzacji przedstawia plan działań. Kluczowe bezpieczeństwo i dostępność

Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w nowym rządzie Donalda Tuska objął Krzysztof Gawkowski. Już podczas prezentacji ministrów premier zaznaczył, że priorytetem w pracach resortu będzie zwiększanie polskiego cyberbezpieczeństwa. Teraz plan swój działań zarysował sam minister.

facebook
14.12.2023 15:04 Nowa aplikacja Marka Zuckerberga w końcu w Europie. To konkurencja dla X

Po miesiącach oczekiwania Meta udostępnia swoja nową aplikację także w państwach Unii Europejskiej. Od początku jasne było, że dzięki niej korporacja Marka Zuckerberga chce konkurować z X i zagospodarować migrację użytkowników, którzy porzucili Twittera po tym, jak stery objął Elon Musk.

telewizja
14.12.2023 13:55 Zaczęło się. Część kanałów cyfrowej telewizji naziemnej przestaje działać

Rozpoczął się pierwszy etap migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Posiadacze nowszych telewizorów i dekoderów nie odczują większych zmian, ale w przypadku starszych urządzeń skończy się to utratą dostępu do części kanałów TVP.

telewizja
14.12.2023 13:12 Awaria dekoderów UPC Polska/Play. Dostawca proponuje wymianę, ale jest haczyk

Abonenci telewizji dostarczanej przez UPC Polska/Play zgłaszali w ostatnim czasie problemy. Duża część z nich w ogóle nie mogła odbierać kanałów. Dziś wiemy już więcej o samej awarii oraz krokach, jakie Play zamierza podjąć w ramach zwalczania usterki. I raczej nie są to dobre wieści dla klientów, którzy nadal napotykają problemy z odbiorem telewizji.

pko
14.12.2023 12:39 Uwaga na oszustów! Kolejna fala ataków, napastnicy podszywają się pod polski bank

Do Świąt zostały nam już niecałe dwa tygodnie. To szczególnie ważny czas także dla cyberprzestępców, dla których okres przedświąteczny jest okazją do intensyfikacji działań. Przed trwającą kampanią phishingową przestrzegamy tym razem klientów PKO BP.

sony xperia
14.12.2023 11:50 Rozchwytywana marka smartfonów może zniknąć z rynku. Czeka ją nowe otwarcie?

Jedna z najpopularniejszych marek smartfonów może całkowicie zniknąć z rynku – Sony  rozważa całkowite zamknięcie linii Xperia. Jakie plany na przyszłość na rynku mobilnym ma japońska korporacja?

haker
14.12.2023 11:00 CERT i Służba Kontrwywiadu Wojskowego zablokowali atak hakerski rosyjskiego wywiadu

Przejęcia łańcuchów dostaw oprogramowania to jedne z najtrudniejszych do identyfikacji i zatrzymania ataków na cyberbezpieczeństwo. Niejednokrotnie już mogliśmy się przekonać, że w ich przypadku skala naruszeń może być katastrofalna. Polski CERT oraz SKW ogłosiły, że udało się zatrzymać taki atak zorganizowany przez grupę działającą na zlecenie rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.

telewizja
14.12.2023 09:57 Vectra ukarana przez UOKiK. Klienci mogą liczyć na zwrot pieniędzy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął decyzję w sprawie świadczącej dostęp do telewizji i internetu firmy Vectra. Przez lata jej klienci byli zmuszeni do korzystania z dodatkowych usług, co zostało uznane za naruszające prawo. Teraz wiadomo już, że mogą się oni ubiegać o zwrot pieniędzy.

mBank
14.12.2023 09:33 Ważna nowość w mBanku. Zupełnie nowy sposób na łączenie aplikacji

Pierwsze połączenie aplikacji mobilnej banku z kontem bywa uciążliwe, ale tez jest to proces kluczowy pod względem cyberbezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest, aby proces ten był możliwie jak najbardziej utwardzony, ale też nie kosztem złożoności. Nowy pomysł na pogodzenie bezpiecznego z wygodnym ma mBank.

iPhone
14.12.2023 09:31 Czas zaktualizować iPhone’y. Pojawiła się zupełnie nowa aplikacja

Posiadacze kompatybilnych iPhone’ów mogą już pobierać najnowszą wersję systemu operacyjnego iOS. Nowe wydanie oznaczone jest jako 17.2 i znajdziemy w nim nie tylko liczne i przydatne nowości funkcjonalne, ale też łatki na poważne luki bezpieczeństwa. 

Internet na tablecie i komputerze
13.12.2023 14:10 Nadchodzi nowy standard Wi-Fi. Trwają końcowe prace

Szósta generacja technologii bezprzewodowego internetu przestaje być najnowocześniejsza. Dobiegają bowiem końca prace nad certyfikacją nowej generacji Wi-Fi, a zakończenie jej wdrażania ma wkrótce nastąpić.

pompa ciepła
12.12.2023 21:27 Zapukają do drzwi i przeprowadzą kontrolę. Zacznie się już w styczniu

W Polsce mieliśmy do czynienia z gigantyczny wzrostem zainteresowania pompami ciepła – w tej chwili odnotowywany nad Wisłą wzrost sprzedaży tych urządzeń jest najwyższy w Unii Europejskiej. Jak to jednak bywa w przypadku gwałtownego wzrostu popytu, nie brakuje ofert, które niewiele mają wspólnego z obowiązującymi standardami.

Krzysztof Gawkowski
12.12.2023 19:07 Krzysztof Gawkowski nowym ministrem cyfryzacji. Kim jest?

Gdy nowy rząd Donalda Tuska uzyska wotum zaufania, powołany zostanie nowy minister cyfryzacji. Stanowisko to piastował będzie Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, który będzie równolegle pełnił obowiązki wicepremiera. 

nawigacja
12.12.2023 17:35 Gigant przeprowadza masowe zwolnienia w Polsce. Pracę straci wiele osób

Kolejna firma działający w branży IT zdecydowała się na grupowe zwolnienia w polskim oddziale. Holenderski producent elektroniki znany przede wszystkim z urządzeń nawigacyjnych GPS ogłosił, firma TomTom, ogłosiła, że pracę straci nawet ok. 10 proc. wszystkich zatrudnionych.

pendolino
12.12.2023 16:00 Bilety PKP Intercity dostępne w popularnej aplikacji. Świetne wieści dla podróżujących

Liczba aplikacji, w których można kupić bilety kolejowe PKP Intercity, właśnie się zwiększyła. Jest to efekt otwarcia się spółki na aplikacje firm trzecich, które bywały pomijane w dostępie, a zdarzały się nawet blokady API. To już jednak przeszłość i bilety na pociągi międzymiastowe są coraz szerzej dostępne także na smartfonach.

przeglądarki internetowe
11.12.2023 22:44 Czas na zmianę przeglądarki? Jedna z nich właśnie przyspieszyła o 50 proc.

Z Google Chrome korzysta dziś ponad 60 proc. wszystkich internautów. W przyszłym roku grono to może się zmniejszyć choćby za sprawą planowanego wprowadzenia utrudnień w funkcjonowaniu dodatków blokujących reklamy. Innym czynnikiem może być renesans Firefoksa.

sam altman
11.12.2023 21:28 OpenAI potwierdza: ChatGPT stało się leniwe. Problem w tym, że nikt nie wie dlaczego

Jeden z problemów, z którymi mamy do czynienia w przypadku dużych modeli językowych i oprogramowania przetwarzającego język naturalny to ocena ich skuteczności. Brakuje nowych wariacji testu Turinga, ram czy obiektywnych benchmarków. Mimo to OpenAI odpowiedzialne za rozwój ChatGPT właśnie przyznało, że ChatGPT stało się gorsze.

Google
11.12.2023 21:18 Podsumowanie roku w Google. W Polsce dominował jeden temat

Zgodnie z wieloletnią już tradycją polski oddział Google opublikował podsumowanie roku. Dzięki niemu można poznać wiele ciekawych informacji o tym, w jaki sposób Polacy korzystali w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i czego poszukiwali.

orlen
11.12.2023 20:52 Orlen rezygnuje ze swojej aplikacji. Użytkownicy muszą przenieść się na inną

Nadchodzą zmiany dla tankujących na stacjach Orlen. Jedna z rozwijanych przez koncern aplikacji wkrótce zostanie całkowicie wyłączona, a jej funkcje zostaną przeniesione do innego programu. Oto, co warto wiedzieć w tej sprawie.

Nokia
11.12.2023 17:54 Nokia buduje centrum badań we Wrocławiu. Dopiero zwolnili setki osób

Nokia kontynuuje swoje inwestycje w Polsce. We Wrocławiu powstanie kolejne centrum badań i rozwoju, gdzie opracowywane będą priorytetowe dla tej firmy sprzęt i oprogramowanie telekomunikacyjne. Decyzja o budowie R&D została sfinalizowana równolegle do trwającej fali zwolnień w Nokii, które nie ominą także Wrocławia.

zakupy w sieci
11.12.2023 17:19 UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko OLX. Grożą im poważne konsekwencje

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ogłosił, że rozpoczęło się postępowanie wobec jednego z największych serwisów ogłoszeniowych działających w Polsce. Wątpliwości wzbudził system opinii, który według analiz UOKiK może być wykorzystywany do manipulowania decyzjami konsumentów.

Licznik energii elektrycznej
10.12.2023 18:26 Wymiana liczników energii elektrycznej. Jakie są zagrożenia?

W Polsce trwa proces wymiany liczników energii elektrycznej. Docelowo, do końca 2023 roku, we wszystkich gospodarstwach domowych mają pojawić się urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Zdaniem ekspertów, pozornie wygodne i przydatne rozwiązanie może nieść za sobą pewne niebezpieczeństwa. Jak się przed nimi uchronić?

YouTube smartfon
10.12.2023 17:46 Czy warto zapłacić za YouTube Premium? Jedna opcja zmienia wszystko

YouTube to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych platform, także wśród polskich użytkowników. Prócz standardowej, bezpłatnej wersji, internauci mogą skorzystać także z usługi YouTube Premium, która ma poprawiać komfort korzystania z serwisu. Czy warto wydawać na nią ponad 20 złotych miesięcznie? 

Tablet Facebook
10.12.2023 17:21 Jak rozpoznać oszustów podszywających się pod znajomych? Jest prosty sposób

Oszustwa internetowe każdego dnia zbierają ogromne żniwo, szczególnie wśród osób starszych i posiadających niewielką wiedzę na temat sposobów działania cyberprzestępców. Przestępcy nierzadko podszywają się pod znajomych ofiary, czym usypiają jej czujność. Jak chronić się przed wyłudzeniami i innymi niebezpieczeństwami? Podpowiadamy.

pogrzeb
10.12.2023 16:50 Rewolucja w branży pogrzebowej. Porozmawiasz ze zmarłym krewnym

Nowe technologie stają się powszechnie obecne w codziennym życiu. Wiele branż chętnie wykorzystuje je, by poprawić jakość usług i poziom obsługi klienta. Co technologia może wnieść do branży pogrzebowej? Okazuje się, że więcej, niż można by się spodziewać. Przedstawiciele biznesów funeralnych coraz chętniej wspominają m.in. o wirtualnych rozmowach ze zmarłymi osobami.

revolut
09.12.2023 22:49 Jedna z najpopularniejszych aplikacji finansowych podwyższa opłaty

Polacy coraz częściej obok tradycyjnej bankowości decydują się także na korzystanie z aplikacji fintechowych. Wśród nich bardzo popularny jest Revolut. Firma ogłosiła właśnie, że jej usługi podrożeją.

bankomat
09.12.2023 21:03 Kontrowersyjna zmiana w bankomatach. Klienci dodatkowo płacą, łatwo o pomyłkę

Liczbę bankomatów Euronet w Polsce szacuje się na ok. 7 tys. Znaleźć można je w całym kraju, zwłaszcza tam, gdzie swoich urządzeń nie montują banki, np. pod marketami. Osoby korzystające z wypłat w bankomatach Euronetu powinni zwrócić uwagę na nowy ich interfejs. Przez nieuwagę można narazić się na dodatkowe koszty.

rekrutacja
09.12.2023 20:28 Rewolucja w branży rekrutacyjnej. Coraz większa rola sztucznej inteligencji

W mijającym roku mieliśmy okazję zaobserwować jak powszechnie może być wykorzystywany rozwój zaawansowanego oprogramowania. Trudno w tej chwili stwierdzić, czy zainteresowanie narzędziami pokroju ChatGPT w coraz większej liczbie branż przetrwa próbę czasu, ale wygląda na to, że tzw. sztuczna inteligencja odciśnie trwałe piętno na branży rekrutacyjnej.

smartfon
09.12.2023 19:39 Kolejna aplikacja Google zostanie zamknięta. W nowej pojawią się reklamy

Google słynie z tego, że nowe produkty pojawiają się równie często, jak znikają. Korporacja już wielokrotnie próbowała swoich sił w budowaniu aplikacji pozwalających na słuchanie podcastów, jednak jak dotąd próby te kończyły się niepowodzeniem. Tak samo jest z Google Podcastami, o których zamknięciu wiemy już więcej.

bankomat
09.12.2023 18:39 Kolejny bank wystosował pilny komunikat do klientów. Wielu na to czekało, trzeba wiedzieć

Kolejny bank wzbogacił swoją aplikację mobilną o niezwykle ważną funkcję związaną z bezpieczeństwem. Gdy rośnie liczba prób oszustw, w których napastnicy podszywają się pod pracowników banków, nie do przecenienia jest możliwość weryfikacji, czy rozmówca należy do jego przedstawicieli.

Parlament Europejski
09.12.2023 17:55 Unia Europejska jako pierwsza na świecie uregulowała sztuczną inteligencję. Co to oznacza w praktyce?

Parlament Europejski ogłosił, że udało się zatwierdzić treść aktu o sztucznej inteligencji. Tym samym Unia Europejska wytworzyła jako pierwsza na świecie kompleksową regulację dotyczącą rozwoju SI. Według wielu europarlamentarzystów mamy do czynienia z historycznym dniem.

dowód osobisty
09.12.2023 16:15 Polacy czekali w kolejkach, by zastrzec PESEL. Teraz mogą nie dostać kredytu

Z możliwości zastrzeżenia numerów PESEL, mimo że stojące za nią regulacje wejdą w życie dopiero w 1 czerwca 2024 roku, już teraz skorzystało wielu Polaków. Zwłaszcza że procedurę można także przeprowadzić przez internet. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji zastrzegania PESEL.

Staruszek z pieniędzmi
09.12.2023 14:02 Chciał zainwestować w kryptowaluty i stracił miliony. Oszuści nie mieli dla Polaka żadnej litości

Historia 71-letniego mężczyzny z Lublina skłania do poważnych refleksji dotyczących bezpieczeństwa w sieci starszych osób. Senior chciał zainwestować w kryptowaluty, jednak został bezwzględnie oszukany. Gdy zorientował się, że jego pieniądze przepadły, ponownie padł ofiarą oszustów, tym razem podających się za prawników. Łącznie z jego konta znikła niebagatelna kwota prawie 4 milionów złotych. 

Parking samochodowy
09.12.2023 10:51 Genialne wieści dla kierowców korzystających z Android Auto. Znacząco usprawni parkowanie

W końcu po latach oczekiwania zmotoryzowani korzystający z Android Auto otrzymali funkcjonalną opcję, która dla użytkowników smartfonów jest znana już od dłuższego czasu. Zachwyci ona szczególnie tych, którzy mają lekkie problemy zarówno z orientacją w “terenie”, jak również pamięcią. Mapy Google w Android Auto oferują teraz opcje zapisania lokalizacji parkowania swojego samochodu, co mocno skróci czas parkingowych “poszukiwań”. 

iphone
08.12.2023 22:06 Wiarygodne przecieki o nowych iPhone’ach. Wymiana podstawowych komponentów

Od wrześniowej premiery 15. serii smartfonów iPhone minęło najwidoczniej już na tyle dużo czasu, że pojawiają się pierwsze przecieki dotyczące kolejnej generacji tych urządzeń. Z dobrego źródła wiadomo, że w przyszłym roku Apple ma zamiar postawić na rozwój asystentki Siri, także w aspekcie sprzętowym.

smartfony samsung
08.12.2023 20:44 Ważne zmiany dla posiadaczy smartfonów Samsung. Chodzi o baterię

Samsung od wielu lat pozostaje najpopularniejszym producentem smartfonów z Androidem, co widać także w Polsce. Dla ich użytkowników mamy ważne wiadomości związane z nadchodzącą aktualizacji nakładki OneUI. Nowa wersja oprogramowania jeszcze skuteczniej pozwoli oszczędzać akumulator, choć zdecydować o tym trzeba będzie samodzielnie.

Wnętrze tunelu
08.12.2023 20:41 Rusza budowa najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce. Podróżni będą zachwyceni

Budowa CPK to w ostatnich miesiącach jeden z najpopularniejszych tematów w rodzimej przestrzeni publicznej. Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że podpisano drugi z trzech kontraktów na roboty budowlane związane z dalekobieżnym tunelem kolejowym. Koszt inwestycji jest naprawdę imponujący i ma wynieść prawie 150 milionów złotych. Zakończenie przedsięwzięcia jest planowane jednocześnie z uruchomieniem pierwszego etapu lotniska CPK. 

pkp pociąg
08.12.2023 19:56 Pociąg się spóźnia? W aplikacji sprawdzisz, gdzie się znajduje. Jest jedno „ale”

Postępująca modernizacja taboru pasażerskiego sprawia, że najważniejszym problemem polskiej kolei nie jest już brak komfortu podróży, lecz punktualność i awaryjność pociągów. Było to przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury. Zapowiedziano w tej kwestii bardzo ważne zmiany.

Gemini
08.12.2023 19:14 Google minęło się z prawdą ws. Gemini. Demonstracyjny film to fake

Rok po udostępnieniu ChatGPT swoją odpowiedź przygotowało Google. Gemini, bo taką nazwę otrzymał duży model językowy z Mountain View, przez wielu został już okrzyknięty triumfatorem w starciu, choć nie brakuje głosów przeciwnych. Zwłaszcza że firm prezentujący rzekome możliwości Gemini został częściowo sfabrykowany.

Lidl
08.12.2023 18:21 Lidl kusi klientów wyjątkowymi okazjami. Polacy będą walić drzwiami i oknami

Lidl już od wielu lat kusi klientów wyjątkowymi promocjami, które niejednokrotnie okazywały się “strzałami w dziesiątkę”. Sieć jest bardzo przyjazna wszystkim majsterkowiczom, którzy relatywnie często korzystają z elektronarzędzi. Dla wszystkich osób posiadających aplikację Lidl Plus, niemiecka sieć przygotowała wyjątkowe rabaty. Po atrakcyjnych cenach można zakupić naprawdę solidny sprzęt. 

bankomat
08.12.2023 17:46 Właśnie się zaczęło. Ważna zmiana w jednym z największych banków

Wchodzą w życie zapowiadane wcześniej zmiany w jednym z największych polskich banków. Jego klienci powinni zwracać szczególną uwagę na korzystanie z bankowości elektronicznej, gdyż odtąd jest ona dostępna pod innym adresem.

Muzeum POLIN
08.12.2023 17:16 Ocalała z Holocaustu przemówiła dzięki AI. Niezwykła inicjatywa Muzeum POLIN

Zaawansowane oprogramowanie generujące obraz i dźwięk to ogrom nowych możliwości dla muzeów i instytucji kultury, czego dowodzi Muzeum POLIN. Wykorzystując nowoczesne narzędzia, udało wygenerować się niezwykłe nagranie, które stanowi unikatowe źródło o czasach największego mroku.

laboratorium ALAB
08.12.2023 16:10 Fatalne wieści ws. wycieków z laboratoriów ALAB. "Zagrożonych jest nawet 200 tys. pacjentów"

Wiadomo więcej o dalszych krokach, jakie zostaną podjęte w sprawie kradzieży danych klientów ALAB laboratoria. Ze względu na wrażliwość wyciekłych informacji incydent jest jednym z najgłośniejszych, jakie miały miejsce w Polsce w mijającym roku. Niestety, wygląda na to, że jeszcze w tym miesiącu w internecie zostaną opublikowane kolejne dane należące do nawet 200 tys. pacjentów.

Metro Warszawa
08.12.2023 13:26 Poważny problem ze smartfonami w metrze, zaczynają "wariować". Warszawiacy są zaniepokojeni

Już od kilku tygodni ludzie korzystający z warszawskiego metra zmagają się z nienaturalnym zachowaniem swoich smartfonów. Urządzenia początkowo odmawiają posłuszeństwa, a w skrajnych przypadkach zawieszają się, uniemożliwiając właścicielowi wykonania jakichkolwiek czynności. Sytuację nagłośnił portal niebezpiecznik.pl, który podkreślił, że choć “objawy” mogą wskazywać na ataki hakerskie, to w rzeczywistości mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. 

Newag Impuls
07.12.2023 15:39 Newag zaprzecza podejrzeniom o sabotowanie pociągów i oskarża hakerów

Nie cichnie sprawa oskarżeń, jakie padły pod adresem producenta pociągów Newag. Miał on umyślnie unieruchamiać swoje pociągi z użyciem modyfikacji w oprogramowaniu. Newag opublikował właśnie obszerne oświadczenie w tej sprawie.

haker
07.12.2023 15:26 Apple i Google potwierdzają: służby śledzą obywateli przez powiadomiena push

Nie jest potrzebne oprogramowanie klasy niesławnego Pegasusa, by służby mogły śledzić obywateli – wystarczą do tego funkcje mobilnych systemów operacyjnych, Androida i iOS-a. Zapytanie jednego z amerykańskich senatorów poskutkowało ujawnieniem nowych informacji o śledzeniu obywateli z użyciem powiadomień push.

google
07.12.2023 13:17 Znikające pliki na Dysku Google. Znamy sposób na odzyskanie utraconych danych

W ostatnim czasie użytkownicy Dysku Google napotkali poważne problemy z działaniem usługi. Ze schowków zniknęły wszystkie pliki. Początkowe odpowiedzi administracji sugerowały, że nie są im znane powody usterki – użytkownikom zalecono jedynie działania ograniczające szkody. Teraz wydano już rekomendacje służące odzyskaniu plików.

elektrownia jądrowa
07.12.2023 12:33 Zapadła decyzja w sprawie małych reaktorów modułowych. ABW wydało negatywną opinię

Małe reaktory modułowe miały być dla Polski nadzieją na sprawną transformację energetyczną. Po ostatnich perturbacjach w działalności firmy NuScale, czyli amerykańskich partnerów KGHM-u, pojawiły się kolejne problemy, tym razem dotyczące Orlenu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało już decyzję w sprawie przyszłości SMR w Polsce.

netflix
07.12.2023 11:02 UPC Polska i Play oferują Netfliksa na rok za darmo. Trzeba spełnić odpowiednie warunki

Miłośnicy treści udostępnianych przez Netfliksa mają dobrą okazję do tego, by mocno zaoszczędzić. Zwłaszcza jeśli właśnie szukają dostawcy internetu. Aby skorzystać z darmowego Netfliksa trzeba jednak spełnić warunki, a sama oferta ma pewne ograniczenia.

mark zuckerberg
07.12.2023 10:15 Największa zmiana w Messengerze od lat – to nowy etap dla komunikatora

W przypadku nowości w komunikatorach internetowych zazwyczaj mówi się o różnych kolorowych dodatkach i wodotryskach, rzadziej o elementarnej kwestii bezpieczeństwa. Inaczej jest z najnowszą aktualizacją Messengera – zamiast kolejnych animacji, naklejek czy relacji dodano ważną funkcję związaną z ochroną niejawności komunikacji.

amazon prime
07.12.2023 09:26 UOKiK przyjrzał się praktykom usług VOD. Automatyczne zgody na większe ceny nielegalne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął decyzję w sprawie automatycznego obciążania kart płatniczych użytkowników przez Amazon, mimo zmiany wysokości abonamentu. To jednak wierzchołek góry lodowej – podobne praktyki realizowało wiele innych podmiotów.

sundar pichai
07.12.2023 09:09 Google prezentuje Gemini – duży model językowy, który powalczy z ChatGPT

Zeszłoroczna premiera ChatGPT musiała być dla Google jak kubeł zimnej wody – z dnia na dzień silnik LLM, w dodatku finansowany przez Microsoft, poważnie zagroził wyszukiwarce. Korporacja próbowała różnych środków, by zbudować coś podobnego, lecz do premiery udało się doprowadzić się to dopiero teraz – światło dzienne ujrzał duży model językowy Google, Gemini.

Janusz Cieszyński
06.12.2023 15:26 Były minister cyfryzacji: „firma Newag potraktowała cyberbronią swoich własnych klientów”

Informacja o tym, że firma Newag umyślnie unieruchamiała swoje pociągi Impuls znajduje kolejne potwierdzenia. W sprawie wypowiedział się Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji, który przyznał, że sprawa jest mu znana od maja.

Windows
06.12.2023 14:34 Microsoft podzielił się planami na sztuczną inteligencję w Windowsie. Nadchodzą duże nowości

W coraz liczniej publikowanych podsumowaniach mijającego roku często powtarzającą się opinią jest ta, że 2023 upłynął nam pod znakiem sztucznej inteligencji. Podobnego zdania jest Yusuf Medhi, od niedawna szef departamentu rozwoju Windowsa. Medhi poinformował o ważnych nowościach, jakie zostaną wkrótce udostępnione w ramach coraz dalej idącej integracja systemu z Copilotem.

paczkomat
06.12.2023 13:13 Napastnicy podszywają się pod InPost. Atak można rozpoznać po numerze telefonu

Okres przedświąteczny to czas zwiększonej liczby ataków na cyberbezpieczeństwo, w których napastnicy podszywają się pod firmy kurierskie. Zwiększone zainteresowanie zakupami w Sieci może zmniejszać czujność użytkowników. Właśnie zidentyfikowano kolejną kampanię, tym razem napastnicy podszywają się pod firmę kurierską InPost.

lotnisko
06.12.2023 10:34 Jak bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi? O tym trzeba wiedzieć

Choć za sprawą bezprzewodowego dostępu do internetu świadczonego przez operatorów telekomunikacyjnych publiczne sieci Wi-Fi nie odgrywają już tak ważnej roli niż jeszcze kilka lat temu, to nadal w pewnych sytuacjach dostęp do nich może być kluczowy. Niestety, publiczne Wi-Fi może okazać się źródłem wielu zagrożeń.

newag impuls
06.12.2023 10:32 Tajemnicze awarie polskich pociągów. O sabotaż podejrzewany producent

Ujawniono być może najważniejszy incydent w polskim cyberbepzieczeństwie mijającego roku. Wyjaśnione zostało źródło awarii pociągów Impuls, z jakimi borykały się spółki kolejowe z całego kraju. Wygląda na to, że w ich oprogramowaniu umyślnie umieszczono kod, który unieruchamiał pojazdy.

pracownia komputerowa
06.12.2023 08:59 Microsoft wydłuży okres wsparcia dla Windowsa 10. Za aktualizacje trzeba będzie płacić

Wielkimi krokami zbliża się koniec Windowsa 10. System przestanie być wspierany przez Microsoft w październiku 2025 roku, co rodzi duże problemy – za niecałe dwa lata duża część komputerów przestanie otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa. Microsoft znalazł na to sposób, choć nie wszystkim się on spodoba.

chiny-flaga
05.12.2023 14:51 Chiński gigant podbija polski rynek. Przyciąga klientów niskimi cenami

W czerwcu chiński marketplace Temu zaczął realizować zamówienia od polskich klientów. Choć platformę założono dopiero w lipcu 2022 roku, to krótki czas obecności na rynku wcale nie sprawia, aby pozostawała w tyle. Jest wręcz przeciwnie. Co można na niej kupić?

szymon-holownia-sejm-obrady
05.12.2023 13:29 Obrady Sejmu do obejrzenia w kinie. Zainteresowanie jest spore, udział będzie bezpłatny

Obrady Sejmu X kadencji cieszą się wręcz rekordowym zainteresowaniem na platformie YouTube. Nawet amerykański Kongres nie może pochwalić się takimi liczbami wyświetleń, co polski Sejm. Dlatego zarządcy Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie postanowili uruchomić transmisję obrad na wielkim ekranie. Chętnych widzów nie brakuje – informuje specjalistyczny serwis komputerswiat.pl.

airpods
04.12.2023 15:26 Groźna luka w niemal wszystkich smartfonach. Można podsłuchiwać przez Bluetooth

Komunikacja z użyciem Bluetooth to dziś podstawa łączenia urządzeń elektroniki użytkowej. Smartfony, słuchawki, komputery, telewizory, „inteligentne” AGD i RTV – to tylko część klas sprzętu, które nie mogłyby sieć obejść bez komunikacji radiowej zgodnej z tym standardem. Niestety, znaleziono w nim groźną lukę bezpieczeństwa.

Falcon
04.12.2023 14:25 Tajemnicza czerwona łuna po startach rakiet SpaceX. O co chodzi?

Działalność SpaceX, przede wszystkim zaś zapewniającej satelitarny dostęp do internetu inicjatywie Starlink, wzbudza jak sam twórca, Elon Musk, liczne kontrowersje. Można właśnie do nich doliczyć nową – zauważono, że po startach rakiet na niebie pojawia się zjawisko nazwane już „SpaceX aurora”.

kiss
04.12.2023 13:49 Cyfrowe awatary zamiast muzyków: animacje zastąpią KISS. Eminem koncertuje w Fortinite

Rozwój techniki jest widoczny także w rozrywce i branży eventowej. Przed eksperymentami nie stronią nawet artyści estradowi o największym stażu, o czym świadczy decyzja zespołu KISS. Legendy rocka będą odtąd dawać koncerty tylko jako wirtualne awatary.

inwestor
04.12.2023 12:38 Ogromne wzrosty wartości kryptowalut: Bitcoin przekroczył magiczną granicę

Bitcoin jako najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta często jest papierkiem lakmusowym dla całego rynku i pociąga za sobą wzrosty – lub spadki – innych środków cyfrowych. Tak jest tym razem – Bitcoin właśnie przekroczył kolejną granicę, a wzrosty widać także w przypadku Ethereum.

sklep
04.12.2023 11:38 Nowe informacje ws. upadłości NEONET. Co z zamówieniami złożonymi przez klientów?

Przed kilkoma dniami ujawniono, że NEONET, jedna z największych działających sieci sprzedażowych RTV i AGD złożyła wniosek o upadłość. Dziś wiadomo więcej na temat tego, jak przyszłość czeka NEONET oraz jakie będzie to miało konsekwencje dla klientów.

Yann LeCun
04.12.2023 11:24 Szef SI Facebooka zabrał głos ws. sztucznej inteligencji. "Miną lata, zanim SI osiągnie poziom ludzi"

W ostatnim czasie część mediów podała informację, że ludzkość opracowała już ogólną sztuczną inteligencję, a także, że ma to być największe osiągnięcie w jej historii. O jakichkolwiek potwierdzeniach tych wieści nie ma mowy, powiększa się za to grono wątpiących i studzących entuzjazm wobec AGI.

Windows
04.12.2023 09:24 Skuteczne sposoby na przyśpieszenie Windowsa. Wystarczy chwila, by system działał sprawnej

Najnowsze wersje Windowsa zaraz po instalacji mają włączonych wiele funkcji, które rzadko przydają się w codziennej praktyce i normalnym użytkowaniu, a które mogą dodatkowo obciążać sprzęt. Do tego należy doliczyć problem preinstalowanych zbędnych aplikacji. Co zrobić, aby zoptymalizować Windowsa tak, aby działał sprawniej?

GTA
04.12.2023 09:18 Wyciekł film prezentujący GTA VI. Premiera pierwszego zwiastuna za kilka dni

Trwają pracę nad kolejną odsłoną jednej z najbardziej kultowych serii gier komputerowych w historii, Grand Theft Auto. Wkrótce zostanie opublikowany pierwszy zwiastun GTA VI, ale do internetu wyciekł właśnie film, który ma przedstawiać grę.

pekao
03.12.2023 15:01 Atak na klientów polskich banków. Wyjątkowo dopracowany phishing

Zidentyfikowano kolejną kampanię phishingową, której celem jest kradzież pieniędzy klientów korzystających z bankowości elektronicznej. Początkowo napastnicy korzystają z serwisów sprzedażowych, by następnie z użyciem dopracowanych środków wyłudzić dane i dokonać kradzieży. Wydano już odpowiednie zalecenia.

TVP
03.12.2023 14:05 To może być koniec abonamentu RTV. Padła propozycja nowej opłaty audiowizualnej

Trwa debata o zmianach, jakie po powołaniu nowego rządu zajdą w Telewizji Polskiej. Jednym z poruszanych zagadnień jest kwestia jej finansowania przez abonament radiowo-telewizyjny. Opcją braną pod uwagę jest jego likwidacja.

telewizor
03.12.2023 12:57 Nowy standard telewizji, zniknie część kanałów – co robić, by zachować dostęp?

Nadchodzą zmiany w nadawaniu cyfrowej telewizji naziemnej. Dla części widzów mogą być one szczególnie dotkliwe, gdyż mogą oni całkowicie stracić dostęp do niektórych stacji. Jak przygotować się do nadchodzących zmian, by móc nadal oglądać telewizję?

michał boni
03.12.2023 12:07 Włamanie na konto w X byłego ministra cyfryzacji. Pojawiły się na nim zdjęcia modelki

Serwisy społecznościowe od wielu lat są polem działalności wywiadów, organizacji terrorystycznych czy utrzymywanych przez państwa farm trolli. Tym bardziej groźne są włamania na konta prowadzone przez rozpoznawalnych polityków. Zwłaszcza byłego ministra cyfryzacji.

Laptop z Windowem 11
03.12.2023 10:47 Windows wzbogaci się o ważną nowość. Komputery będą zużywać mniej prądu

Program testów Windows Insider daje nam wgląd do funkcji, które wkrótce trafią do stabilnej wersji systemu. W ostatnim czasie w jednej z testowych kompilacji pojawiła się ważna nowość, która realnie może wpłynąć na codzienną pracę. Microsoft ma zamiar wprowadzić nowe ustawienia oszczędzania energii.

perseidy
03.12.2023 09:52 Ostatnie deszcze meteorów w tym roku wkrótce nad Polską. Zobacz Geminidy i Ursydy

Rok 2024 zmierza ku końcowi, ale zanim do niego dojdzie będziemy mieli jeszcze dwie okazje do obserwacji tzw. deszczu meteorytów. Pierwszy z nic rozpocznie się już jutro!

Google
03.12.2023 07:52 Polak tworzący adblocker ujawnia: tak Google chce utrudniać blokowanie reklam

Wygląda na to, że Google na dobre postanowiło utrudnić życie wszystkim tym, którzy korzystają z adblockerów. Na YouTube wprowadzono całościowe blokady dostępu, lada moment odpowiednio zmodyfikowana zostanie przeglądarka Google Chrome. Na tym jednak korporacja nie kończy.

Telegram
02.12.2023 23:03 Komunikator Telegram ze świetną nowością. Dotąd trzeba było za nią płacić

Duże nowości zawitały do jednego z najpopularniejszych komunikatorów internetowych, aplikacji Telegram. Zwłaszcza jedna z nich może się okazać szczególnie przydatna – umożliwia ona transkrypcję wiadomości w formacie audio.

telewizor
02.12.2023 22:51 Nowy kanał w polskiej telewizji. Pojawi się w ciągu najbliższych 10 dni

Widzowie cyfrowej telewizji naziemnej wkrótce uzyskają dostęp do zupełnie nowego kanału. Na pierwszym multipleksie pojawi się stacja, która zastąpi TVP ABC na kanale 49.

iPhone
02.12.2023 22:02 Tajne kody w smartfonach. Każdy powinien je znać

Nie każdy wie, że oprogramowanie zainstalowane na smartfonach z Androidem pozwala na stosowanie specjalnych kodów. Dzięki odpowiednej kombinacji cyfr i znaków można odblokować dostęp do funkcji i informacji, które zazwyczaj są ukryte lub niedostępne.

satya nadella
02.12.2023 20:49 Nowe wieści o Windowsie 12. Premiera już niebawem

Nadchodzący przyszły zapowiada się dla segmentu pecetów więcej niż obiecująco. Po pierwsze, analitycy dostrzegają już pierwsze objawy powrotu do przedpandemicznych wzrostu sprzedaży. Po drugie, stymulować rynek ma premiera nowego Windowsa.

Szymon Hołownia
02.12.2023 19:40 Już jest pierwszy odcinek videopodcastu Szymona Hołowni. Ujawnia tajemnice Sejmu

O tym, jak dużą popularność cieszą się internetowe transmisje z obrad sejmowych, będą zapewne powstawać prace socjologów. Na kanale Sejm RP na YouTube właśnie zaczęto publikować nowe treści – pojawił się pierwszy odcinek podcastu zapowiedzianego podczas pierwszego posiedzenia Sejmu.

reaktor
02.12.2023 18:28 Największy reaktor fuzyjny na świecie uruchomiony. JT-60SA to przełomowe osiągnięcie

Sukcesem zakończyło się uruchomienie reaktora JT-60SA, największego reaktora fuzyjnego na świecie, który znajduje się w Japonii. To krok milowy w pracach nad wykorzystywaniem tego rodzaju jednostek w systemach energetycznych – choć na razie nie są one wystarczająco efektywne, w przyszłości mogą zastąpić inne rodzaje reaktorów jądrowych.

flaga polski
02.12.2023 17:13 Polscy naukowcy stworzą odpowiedź na ChatGPT. PLLuM będzie darmowy

Tempo rozwoju silników przetwarzających język naturalny oraz dużych modeli językowych w ciągu ostatniego roku sprawił, że dysponowanie własnymi narzędziami tego rodzaju stanowi o konkurencyjności lub jej braku. W Polsce do podobnych wniosków doszła część środowiska akademickiego i powołała do życia konsorcjum Polish Large Language Universal Model.

Pixabay
01.12.2023 21:17 Google Chrome z niebezpiecznym błędem. Trzeba zaktualizować przeglądarkę

Sieć obiegły niepokojące doniesienia o wykryciu niebezpiecznej luki w przeglądarce internetowej Google Chrome. Chodzi o pewne braki w zabezpieczeniach, które mogą narazić użytkowników na poważne konsekwencje, m.in. zmasowane ataki cyberprzestępców. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które chroni internautów. 

None
01.12.2023 19:46 Senior nacisnął jeden przycisk na tablecie i słono zapłacił. Kosztowna pomyłka

Pewna para Brytyjczyków na długo zapamięta romantyczną podróż do Hiszpanii ekskluzywnym wycieczkowcem. Niestety, ale w ich pamięci nie pozostaną piękne widoki, czy też chwile błogiej radości, bo cały wyjazd został zmącony przez pewien pechowy incydent. Seniorzy wrócili z rejsu biedniejsi o kilka tysięcy funtów, a wszystko przez jeden błąd, będący wynikiem niedopatrzenia jednego z małżonków. 

East News
01.12.2023 16:30 Tesla Cybertruck jest dostępna dla klientów. Cena i zasięg mocno rozczarowały

Tesla Cybertruck już od kilku lat rozbudza wyobraźnię fanów motoryzacji i najnowszych technologii. Kilkadziesiąt miesięcy od oficjalnej zapowiedzi pierwsze egzemplarze zamówione jeszcze w 2019 roku trafiły do rąk zniecierpliwionych użytkowników. Pozostałe osoby, które chciałby nabyć wehikuł rodem z przyszłości, muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, bo aktualnie ich pula jest mocno ograniczona. Sporym rozczarowaniem jest również cena bazowej wersji, która wzrosła o ponad 50 procent. 

iPhone
01.12.2023 15:13 Uwaga posiadacze sprzętu Apple, hakerzy mają nowy sposób. To należy zrobić, żeby się chronić

Przyjęło się, że iPhone’y oferują wyższy poziom bezpieczeństwa niż smartfony z Androidem, jednak nie sposób się z tym zgodzić, choćby z braku obiektywnych kryteriów. W obu systemach regularnie odnajdywane są groźne luki,  tym razem jednak poważne dziury odnaleziono w oprogramowaniu Apple.

zorza polarna
01.12.2023 14:56 Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy

Dzisiejszego wieczoru zapowiada się na nie lada ucztę dla każdego, kto lubi oglądać nocne niebo. Zwiększona aktywność słoneczna może sprawić, że z niemal całego terytorium Polski będzie można obserwować zorzę polarną. Kiedy i gdzie będzie można ją zobaczyć?

whatsapp
01.12.2023 13:56 Ważna nowość w popularnym komunikatorze. Można ukrywać i chronić hasłem tajne czaty

WhatsApp ze swoja gigantyczną bazą użytkowników to filar korporacji Meta, o którym często się zapomina. Mark Zuckerberg przeznacza jednak krocie, by utrzymywać dominację swojego komunikatora i stale dostarczać nowych funkcji. Do użytkowników właśnie trafiła kolejna, całkiem przydatna nowość.

Lego 2K Drive
01.12.2023 12:45 Gorący koniec roku dla graczy. W te gry w grudniu zagramy za darmo

Rozpoczynający się grudzień to kolejna okazja do zdobycia wielu wartościowych gier za darmo. Znamy już większości ofertę usług i najważniejszych sklepów i trzeba przyznać, że świąteczny okres zapowiada się dla graczy całkiem przyzwoicie.

neonet
01.12.2023 11:14 NEONET ogłasza upadłość. To koniec polskiej sieci? Co z zamówieniami?

Jedna z największych polskich sieci sprzedażowych oferujących AGD i RTV po dwudziestu latach działalności złożyła wniosek o upadłość. Ma to być jednak zabieg tylko formalny. Wiadomo już, co stanie się ze złożonymi zamówieniami, których liczba może być znaczna, biorąc pod uwagę, że sieć realizowała także na dużą skalę sprzedaż internetową.

haker
01.12.2023 10:59 Sposoby, by nie dać nabić się w butelkę. Kluczowa jest jedna zasada

Dziś niewielkim nakładem środków i pracy można dopracować próby oszustw internetowych do tego stopnia, że przekonują one nie już tylko najmniej doświadczonych internautów. Choć w przypadku cyberbezpieczeństwa nigdy nie można mówić o stuprocentowo skutecznej ochronie, to jednak są uniwersalne kwestie, na które warto zwracać szczególną uwagę. 

sztuczna-inteligencja
01.12.2023 09:14 Microsoft: opracowanie ogólnej sztucznej inteligencji zajmie lata, jeśli nie dekady

Choć nie brakuje zastrzeżeń, by zaawansowane oprogramowanie, duże modele językowe czy silniki przetwarzania języka naturalnego w ogóle nazywać sztuczną inteligencją, to nie brakuje głosów, że ludzkość opracowała już ogólną sztuczną inteligencję. Brad Smith, wiceprzewodniczący Microsoftu, postanowił wyjaśnić tę kwestię.