Archiwum styczeń 2024

smartphone
31.01.2024 22:52 Niebezpieczne aplikacje na twoim telefonie. Jeśli je masz, od razu je skasuj

Nowe odkrycia potwierdzają, że Google Play nadal boryka się z niebezpiecznymi aplikacjami, które zagrażają bezpieczeństwu danych użytkowników. Ostatnie analizy przeprowadzone przez zespół SecneurX wykazały obecność trzech nowych zagrożeń, które dotarły do ponad 30 tysięcy urządzeń. Jakie konkretnie aplikacje stoją za tym ryzykiem?

Samsung Galaxy S24
31.01.2024 21:13 Samsung Galaxy S24. Rewolucja w świecie smartfonów dzięki AI

Era sztucznej inteligencji nieuchronnie zmienia sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów. Wraz z premierą Samsung Galaxy S24 wkroczyliśmy w nową erę technologicznego wsparcia, gdzie sztuczna inteligencja nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także staje się nieodłącznym elementem naszego życia cyfrowego. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak Galaxy AI rewolucjonizuje nasze doświadczenie z użytkowaniem smartfonów.

tablica rozdzielcza
31.01.2024 17:58 Rewolucja w cenach prądu w Polsce. Niektórzy zyskają, inni stracą

Rewolucja na polskim rynku energetycznym: od połowy roku dynamiczne taryfy prądu dla zwykłych konsumentów. Ceny energii będą się zmieniać co 15 minut, dając klientom możliwość oszczędności, ale też niosąc ryzyko. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ostrzega: to rozwiązanie nie dla każdego. Czy Polacy są gotowi na tę nową formę płacenia za energię?

ZUS
31.01.2024 15:39 Oszustwo inwestycyjne na Facebooku. Podszywają się pod ZUS i Baltic Pipe

Trwa duża i dość złożona kampania oszustw inwestycyjnych wycelowana w polskich internautów. Napastnicy wykupili liczne kampanie reklamowe, które jak zwykle uszły uwadze moderatorów Facebooka. Atak jest wieloetapowy i może skończyć się utratą wszystkich pieniędzy.

haker
31.01.2024 13:26 Spółka zaatakowana przez cyberprzestępców. Ogromne problemy

Duży polski zakład produkcyjny notowany na giełdzie stał się ofiarą cyberataku. Do informacji publicznej podano niewiele szczegółów, lecz wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo poważnym incydentem. To kolejny atak po dwóch polskich uczelniach wymierzony w polski podmiot w tym roku.

play
31.01.2024 11:59 Bardzo wysokie podwyżki cen w sieci Play. Zmiany odczuje każdy klient

Do klientów Play trafiają informacje o znaczących podwyżkach cen za połączenia i wiadomości. Zmiany nastąpią już 1 marca tego roku. Znacznie wyższe ceny mają być zaledwie początkiem zmian, jakie Play szykuje na wiosnę tego roku.

wiedźmin remake
31.01.2024 11:11 Nowe informacje o remake’u pierwszego Wiedźmina. Z gry zniknie część zawartości

Jednym z bieżących projektów dotyczących serii Wiedźmin jest remake pierwszej części. Obok Project Solaris, czyli otwarcia nowej trylogii osadzonej w wiedźmińskim uniwersum jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji. Właśnie poznaliśmy nowe informacje o tym, jak będzie wyglądał nowy-stary Wiedźmin.

smartfon
31.01.2024 11:10 Unikaj ładowania telefonu w ten sposób. To jak proszenie się o pożar

Wokół dobrych praktyk w zakresie ładowania elektroniki, zwłaszcza zaś smartfonów, narosło wiele mitów. Część z nich miała zastosowanie lata temu i dawno już się zaktualizowała, inne zawsze były w najlepszym wypadku półprawdami. A jednak nadal jest przynajmniej kilka czynników, które łatwo ograniczyć, a które mają negatywny wpływ na działanie urządzenia – jednym z  nich jest etui.

telewizor
31.01.2024 10:09 To koniec VOD.pl. Treści zostały przeniesione do innej usługi

Dziś swoją działalność zakończy serwis VOD.pl. Nie oznacza to, że treści z bezpłatnej usługi streamingowej znikną bezpowrotnie. Zamiast tego podjęto decyzję o zmniejszeniu oferty streamingów  Warner Bros. Discovery w taki sposób, aby przenieść seriale i filmy, które dotychczas były dostępne w ramach VoD.pl do innej usługi.

None
31.01.2024 08:53 Profil Zaufany od 13. roku życia. Trzeba spełnić jeden warunek

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina na swoich stronach, że dostęp do cyfrowej administracji publicznej mogą uzyskać nie tylko pełnoletni obywatele Polski, ale też osoby, które ukończyły 13. rok życia. Przy tej okazji przypomniano także procedurę, dzięki której dostęp do część usług publicznej mogą także młodsi.

PIT
30.01.2024 18:41 Ministerstwo Finansów apeluje do Polaków. Chodzi o PIT 2024

Ministerstwo Finansów wystosowało pilny apel do Polaków, którzy w tym roku będą zobowiązani do złożenia deklaracji PIT. W związku z rozpoczętymi pracami, dostęp do niektórych usług może być utrudniony. Warto wiedzieć.

bankomat
30.01.2024 17:41 Duże podwyżki dla klientów popularnego banku. Polacy nie będą zadowoleni

Popularny bank zapowiedział zmiany w cenniku, które odbiją się na portfelach klientów. Decyzja jest tłumaczona wzrostem cen towarów i usług. Zmiany w cenniku to jednak tylko początek turbulencji. Czego możemy się spodziewać?

Pilot na tle telewizora
29.01.2024 19:18 Rewolucyjny pomysł na abonament RTV. "Składka audiowizualna" może być rozwiązaniem problemu

Opłata abonamentowa RTV stanowi przedmiot intensywnych debat w Polsce, budząc duże kontrowersje. Dużo krytyki przyciąga przymusowy charakter tego podatku, zwłaszcza wśród osób, które twierdzą, że nie posiadają odbiorników radiowo-telewizyjnych lub nie korzystają z usług publicznych nadawców. Pojawiają się propozycje zmian w systemie opłacania abonamentu, ale nie brakuje również głosów postulujących jego całkowitą likwidację.

Budda
29.01.2024 15:10 Znany youtuber w przebraniu wrzucił do skarbonki WOŚP 100 tys. zł. Kim jest Budda?

Coraz częściej także poza youtube’owym światkiem słyszymy o Buddzie – youtuberze, który zaczął naśladować nietypowy sposób na zdobycie popularności. Budda zaczął bowiem rozdawać ludziom pieniądze czy samochody. Teraz znów zrobiło się o nim głośno. 

Sam Altman
29.01.2024 14:26 Twórca ChatGPT ostrzega. Jest inaczej, niż wszyscy sądzili?

Rok 2023 upłynął pod znakiem gigantycznego wybuchu zainteresowania dużymi modelami językowymi i silnikami przetwarzania języka naturalnego, które zbiorczo i często na wyrost zaczęto nazywać sztuczną inteligencją. Prym wiódł oczywiście ChatGPT. Teraz entuzjazm wobec SI studzi szef OpenAI odpowiedzialnego za ChatGPT, Sam Altman.

World of Tanks
29.01.2024 14:19 To może być koniec World of Tanks. Duże zmiany już w tym roku, gracze rozpaczają

World of Tanks od lat jest bardzo popularną grą MMO, która przyciąga setki tysięcy graczy na całym świecie. Dużą popularnością cieszy się także w Polsce. Odpływ graczy jest systematycznie tamowany nową zawartością, jednak twórcy gry mieli podjąć decyzję, że czas pożegnać World of Tanks i skupić się na nowej produkcji.

urząd skarbowy
29.01.2024 13:51 Fiskus masowo blokuje konta Polaków. Kto może mieć problem?

Urzędy skarbowe mają systemowo nadużywać mechanizmu blokowania rachunków bankowych. Doradcy podatkowi przestrzegają, że częstotliwość dokonywania działań wskazuje na nadużycia, a wszystko to odbija się na samych przedsiębiorcach – zastosowanie blokad często jest równoznaczne z upadkiem działalności.

policja
29.01.2024 12:53 Twórca UseCypta zatrzymany przez CBŚ. Polski komunikator miał "chronić prywatność"

Systemowe naruszenia prywatności użytkowników sprawiły, że dziś jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze komunikatora jest oferowany przez niego poziom ochrony informacji. Swojego czasu, w towarzystwie ogromnej kampanii reklamowej, wzorowo wdrożoną kryptografią chwalił się UseCrypt – polski komunikator znikąd, który w zasadzie od początku wzbudzał wiele zastrzeżeń. Teraz się one potwierdzają.

Jurek Owsiak wośp
29.01.2024 12:19 Nietypowa aukcja WOŚP. Można napić się kawy z robotem

Choć finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miał miejsce wczoraj, to trwają wciąż liczne aukcje, dzięki którym nie tylko można wesprzeć przedsięwzięcie, ale też wylicytować ciekawe przedmioty lub udział w wydarzeniach. Do tej drugiej grupy należy zaliczyć pomysł Uniwersytetu SWPS, a mianowicie spotkanie z robotem.

licznik energii
29.01.2024 11:22 ENEA będzie zwracać pieniądze klientom. UOKiK wydał decyzje

Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, podjął decyzję zobowiązujące wobec spółki ENEA. Dochodzenie w jej sprawie wykazało, że dokonywano niesłusznych pobrań opłat, naruszając tym samym prawa klientów. Teraz ENEA będzie musiała zwrócić niesłusznie pobrane pieniądze.

Biedronka
29.01.2024 08:57 To już dziś. Biedronka wyłącza swoją aplikację mobilną. Co dalej?

Klienci sklepów Biedronka, korzystający z aplikacji mobilnej tej sieci, powinni pamiętać, że od dziś przestaje działać aplikacja mobilna tej sieci. Dostępna jest już wyłącznie nowa wersja programu, w której pojawiły się nowe funkcje i liczne optymalizacje. Z wcześniejszych opinii klientów wiemy jednak, że przed Biedronką jeszcze sporo pracy.

smartfon
29.01.2024 08:29 Tak śledzą nas aplikacje w smartfonach. Wykryto nową metodę

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dostawcy usług internetowych wiedzą o nas więcej niż byśmy sobie tego życzyli i znacznie więcej niż ujawniają. Tajemnice śledzenia są jednak systemowo odkrywane przez niezależnych badaczy, którzy właśnie wykryli nowy sposób, w jaki śledzą nas najpopularniejsze aplikacje. 

Przygotowania do 32. Finalu WOSP w Warszawie.
28.01.2024 20:57 Wrzucił 100 tys. złotych do puszki WOŚP. Darczyńca to znany youtuber

Obecnie trwa intensywny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nieco wcześniej media rozpowszechniły informację o nieznanym darczyńcy, który wrzucił do puszki jednej z wolontariuszek na krakowskim rynku znaczną kwotę 100 tysięcy złotych. Wydaje się, że tajemniczym dobroczyńcą może być znana osobowość internetowa.

elektrownia
28.01.2024 18:56 Będą budować elektrownię jądrową w Polsce? To kluczowy krok

Francuska inicjatywa zdobyła polskie serca, a tym razem nie chodzi o modę. Francja wykazuje konkretne zainteresowanie uczestnictwem w polskim programie energetyki jądrowej, kładąc podwaliny pod elektrownię atomową. Ta współpraca może oznaczać nową erę w krajobrazie energetycznym Polski.

zakupy przez internet
28.01.2024 15:26 Uwaga na zupełnie nowe oszustwo. Podszywają się pod Orlen i ministerstwa

W Sieci krążą nowe treści służące do dokonywania oszustw wycelowanych w polskich internautów. Tym razem zamiast podszywać się pod jedną z instytucji czy rozpoznawalnych osób w dopracowany sposób, napastnicy postawili na ilość, a nie jakość. Kampania uwiarygadnia się z użyciem wielu różnych środków.

Aptos
28.01.2024 14:23 To koniec Calibri. Po 16 latach Microsoft zmienia domyślną czcionkę

Wchodzą w życie zapowiedziane jeszcze w połowie zeszłego roku zmiany w pakiecie Microsoft 365 (dawniej Office). Wykorzystywaną od 16 lat czcionkę Calibri zastępuje coś zupełnie nowego. Zmian mogą doświadczyć już pierwsi użytkownicy indywidualni i biznesowi także w Polsce.

ekranoplan
28.01.2024 13:43 Politechnika Gdańska buduje bezzałogowy ekranoplan. Pomoże strzec Bałtyku

Politechnika Gdańska ogłosiła prace nad niewielkim ekranoplanem, który ma być pierwszą tego typu konstrukcją na świecie. Statek powstaje w ramach współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i jego docelowym zastosowaniem będzie wsparcie morskich działań wojska na morzu.

astronauta
28.01.2024 13:41 Pierwsze zdjęcia Księżyca z japońskiego lądownika dotarły na Ziemię

Choć misja japońskiego lądownika SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) została uznana za sukces, to kontakt z nim został utracony. Zanim jednak do tego doszło, udało się wykonać skan powierzchni Księżyca wokół lądownika. Japońska agencja kosmiczna właśnie opublikowała i pierwsze – i być może ostatnie – fotografie.

EV
28.01.2024 13:10 Nowe ogniwa mają być rewolucją dla aut elektrycznych. Na razie to „produkcyjne piekło”

W ciągu ostatnich miesięcy kilka dużych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Volkswagen czy Toyota, ogłosiły postępy w pracach nad bateriami ze stałym elektrolitem, które docelowo mogą całkowicie zastąpić ciekłe ogniwa litowo-jonowe. Według ekspertów takie założenia mogą być jednak zbyt optymistyczne. 

lotnisko
28.01.2024 11:43 Myślał, że komunikator jest szyfrowany. Podniesiono myśliwce

Zapadł wyrok w sprawie ciekawej sprawy młodego Brytyjczyka, który stanął przed obliczem hiszpańskiego sądu. W trakcie lotu z Londynu na Minorkę mężczyzna napisał w prywatne grupie znajomych w znanym komunikatorze niepoważną wiadomość o tym, że dysponuje bombą i jest Talibem. Jak przechwycono informacje i jakie czekają go konsekwencje?

Outriders
28.01.2024 09:47 Polski producent gier zwalnia pracowników. Kolejna produkcja będzie okrojona

Można już porzucić nadzieję, że rok 2024 będzie dla branży gamedevowej spokojniejszy pod względem liczby zwolnień. Styczeń był rekordowy, a m.in. po dość nieoczekiwanych zwolnieniach w Microsofcie redukcję zatrudnienia przeprowadza także polskie studio.

haker
28.01.2024 09:33 Kolejna polska uczelnia zaatakowana ransomware. Możliwa kradzież danych

Nie skończył się styczeń, a już możemy odnotować drugi ujawniony w 2024 roku atak na cyberbezpieczeństwo polskiej uczelni. Tym razem ofiarą padła Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Niestety mamy do czynienia z atakiem ransomware i naruszeniem ochrony danych. 

samochody
27.01.2024 22:40 Nowe rejestracje na polskich drogach? Wiemy, dla kogo będą przeznaczone

W świecie motoryzacji zbliża się rewolucja, która może zmienić obraz polskich dróg. Już niedługo pojawić się mogą żółte tablice z czerwonym numerem rejestracyjnym, oznaczające samochody sportowe. Zmiany te mają wejść w życie 1 czerwca 2024 roku. Sprawdźmy, jakie nowości niesie ze sobą ten projekt i jak wpisuje się w szerszy kontekst prawa drogowego.

Rozliczenie podatku PIT-37, PIT-36
27.01.2024 14:41 PIT za rok 2023. Nowa funkcja w usłudze "Twój e-PIT", Wiele osób na tym skorzysta

Od 15 lutego rozpocznie się możliwość składania zeznań podatkowych PIT za rok 2023, w tym również poprzez usługę Twój e-PIT. Warto zauważyć, że w tym roku pojawi się nowość - po raz pierwszy fiskus przygotuje deklaracje podatkowe dla firm. Łukasz Boszko z firmy Grant Thornton podkreśla istotne kwestie, na jakie warto zwrócić uwagę podczas elektronicznego rozliczenia z urzędem skarbowym.

naklejka kontrolna z numerem rejestracyjnym na szybie przedniej samochodowej
27.01.2024 14:01 Czy za niezerwaną naklejkę na przedniej szybie grozi mandat? Lepiej o tym wiedzieć

Od ponad roku obowiązują przepisy dotyczące naklejek rejestracyjnych na przednich szybach pojazdów, które pozostały niezmienione. Jednakże, ze względu na zmianę przepisów dotyczących obowiązku przerejestrowywania samochodów, temat naklejek ponownie stał się przedmiotem dyskusji. Istnieją doniesienia, że policja, powołując się na nowe przepisy, nakłada mandaty na kierowców, których naklejki rejestracyjne nie spełniają wymogów. Wiele osób ma co do tego duże wątpliwości. Dowiedz się więcej.

flagi państw świata
27.01.2024 12:50 Słuchawki tłumaczące inne języki na bieżąco. Ten gadżet zmieni wszystko

Polska firma Vasco Electronics z Krakowa wprowadza na rynek rewolucyjny wynalazek, który umożliwi nam rozmowę w innym języku bez konieczności uczenia się go. W dzisiejszym świecie, gdzie globalna komunikacja staje się coraz bardziej niezbędna, innowacje technologiczne odgrywają kluczową rolę w ułatwianiu porozumiewania się między ludźmi posługującymi się różnymi językami. To urządzenie ma możliwość przełamania bariery językowej na zawsze.

linia montażowa
26.01.2024 23:07 Znana fabryka zostanie zlikwidowana. Pracę straciło 468 osób

Zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w bielskiej fabryce FCA Powertrain a przedstawicielstwem jej właściciela, konglomeratu Stellantis. Oznacza to, że spełnione zostały już wszystkie warunki niezbędnie do zakończenia produkcji i zamknięcia zakładu w Bielsku-Białej.

allegro
26.01.2024 22:43 Allegro zmienia regulamin. Ważne informacje dla klientów

Allegro, ulubiona platforma zakupowa wielu Polaków, szykuje się do istotnych zmian w swoim regulaminie. Szczególnie program Allegro Protect, znany z ochrony klientów, przechodzi metamorfozę. Czym nowe regulacje zaskoczą kupujących? 

haker
26.01.2024 22:24 Problem z płatnością za hotel? To złodzieje mogą właśnie kraść twoje pieniądze

Są ferie, a to okazja dla cyberprzestępców przy w swoich atakach podszywać się pod przedstawicieli hoteli, hosteli czy organizatorów wyjazdów. Nie zawsze jednak chodzi o zwykły phishing – niekiedy strategia jest złożona i niezwykle skuteczna. Oszuści mogą wykorzystywać do kradzieży prawdziwe strony takich serwisów jak booking.com.

słupy energetyczne
26.01.2024 21:11 Polacy będą mogli łatwiej oszczędzić na opłatach za prąd. Jeszcze w tym roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zapowiedział zmiany na polskim rynku energii, jakie mogą nastąpić jeszcze w tym roku. Ich nadrzędnym celem ma być zwiększenie konkurencyjności rynku w taki sposób, aby korzystali na tym końcowi odbiorcy energii elektrycznej.

mobywatel
26.01.2024 19:45 Rząd apeluje do Polaków. Chodzi o aplikację mObywatel

Twoje sugestie i pomysły są kluczowe dla rozwoju tej innowacyjnej aplikacji. Niezależnie od tego, czy korzystasz z niej na co dzień, czy może masz swoje pomysły na usprawnienia, teraz masz szansę wpłynąć na kształt narzędzia, które ułatwia życie każdemu obywatelowi.

smartfon
26.01.2024 18:49 Kolejna sieć w Polsce włącza prawdziwe 5G na nowych częstotliwościach

Po latach opóźnień w końcu kolejni operatorzy telekomunikacyjni uruchamiają sieć w standardzie 5G na częstotliwościach do tego przeznaczonych. Dotychczasowe parametry „5G” plasujące nas w ogonie Europy w końcu są zastępowane siecią zgodną ze specyfikacją prawdziwego 5G i oferującą prędkość pobierania sięgającą 1 Gb/s.

haker
26.01.2024 18:42 Groźna pułapka na Polaków. Wykorzystali Dudę i Lewandowskiego

Polskojęzyczny internet zalewają wysokiej jakości deepfake’i wykorzystujące wizerunek rozpoznawalnych osób. Fałszywe nagrania mają nas przekonać do inwestowania pieniędzy. W rzeczywistości jest to kolejna próba zaangażowania mechanizmu deepfake do dokonywania oszustw inwestycyjnych.

smartfon
26.01.2024 17:03 Polacy dostają telefony z ZUS. Wyjaśniamy, czy to oszustwo

Rosnąca liczba oszustw dokonywanych za pośrednictwem połączeń telefonicznych wielu nauczyła ostrożności wobec każdego kontaktu ze strony osób podających się za przedstawicieli urzędów czy banków. Warto w tym kontekście zwrócić w najbliższych tygodniach na telefony związane z ZUS-em – choć mogą sprawiać wrażenie podejrzanych, to tym razem nie ma się czego obawiać.

Microsoft
26.01.2024 16:38 Wielkie zwolnienia w Microsofcie. Pracę straci blisko 2 tys. osób

Microsoft podjął decyzję o zwolnieniu 1,9 tys. pracowników. Duża część z nich pracowała w oddziałach odpowiedzialnych za produkcję gier, na czele z osobami, które trafiły do Microsoftu po przejęciu Activision/Blizzard. Z korporacją żegna się także część kierownictwa, a prace nad niektórymi przedsięwzięciami całkowicie porzucono.

komputer
26.01.2024 12:02 Dane setek Polaków mogły wyciec do sieci. Chodzi m.in. o numery PESEL

Dane pacjentów z Polski po raz kolejny znalazły się w niebezpieczeństwie. W ręce cyberprzestępców mogły trafić m.in. imiona i nazwiska oraz numery PESEL. Wszystko przez niewystarczająco zabezpieczony system obsługi.

Disney+
26.01.2024 10:26 Koniec z dzieleniem konta w Disney+. Usługa idzie w ślady Netfliksa

W mailu rozesłanym wśród użytkowników administracja usługi Disney+ poinformowała o rychłym końcu możliwości współdzielenia kont. Wprowadzone mają zostać te same mechanizmy, jakie stosuje Netflix – dostęp do usługi będzie ograniczony do jednego gospodarstwa domowego. Wyjątkiem może być specjalny rodzaj kont.

planet
25.01.2024 20:13 Naukowcy są prawie pewni. To nowa planeta w Układzie Słonecznym

Według badań przeprowadzonych przez naukowców Patryka Sofii Lykawki i Takashiego Ito, istnieje możliwość istnienia dziewiątej planety w naszym Układzie Słonecznym. Ich analiza, opublikowana w czasopiśmie naukowym "The Astronomical Journal", sugeruje istnienie nieodkrytej dotąd planety przypominającej Ziemię, lecz o znacznie większych rozmiarach.

rozmowa
25.01.2024 16:55 Już nikt cię nie podsłucha. Na ten produkt czekało wiele osób

Czy znasz to uczucie, gdy rozmawiasz przez telefon w miejscu publicznym, ale czujesz, że każde słowo jest podsłuchiwane? Skyted przychodzi z ratunkiem, obiecując pełną prywatność w każdej sytuacji.

kurier
25.01.2024 14:18 Oszuści mają nową metodę. Wysyłają paczki za pobraniem. Można stracić setki złotych

Powraca wielokrotnie już wykorzystywany przez oszustów scenariusz ataków. Mimo jego dużej popularności w poprzednich miesiącach wciąż skuteczne pozostają oszustwa, w których napastnicy podszywają się pod nadawców przesyłek wymagających do dostarczenia paczek dodatkowych opłat.

YouTube
25.01.2024 13:05 Problemy z aplikacją YouTube na Androidzie, błąd za błędem. Jest tymczasowe rozwiązanie

Liczni użytkownicy aplikacji YouTube na Androidzie zgłaszają problemy z jej działaniem. Są one na tyle poważne, że w zasadzie uniemożliwiają oglądanie filmów. Jak dotąd Google nie pozbyło się problemu, ale udało się odnaleźć tymczasowe rozwiązanie, które działa w przypadku części użytkowników.

pieniądze
25.01.2024 12:38 Oszuści podszywający się po banki w rękach policji. Zabezpieczono złoto, gotówkę i biżuterię

Zatrzymano grupę przestępców, którzy kradli pieniądze, podszywając się pod banki. Ośmiu z trzynastu mężczyzn trafiło do aresztu tymczasowego, wobec pięciu zastosowano ograniczenie wolności. W trakcie zatrzymana zabezpieczono mienie na pokaźną kwotę.

haker
25.01.2024 11:47 Polacy masowo otrzymują niepokojące SMS-y. MSWiA reaguje, wydano pilne ostrzeżenia

Do Polaków trafiają SMS-y, których nadawcy podają się za przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort wydał już ostrzeżenia – w rzeczywistości nie rozsyła żadnych wiadomości, a te które pojawiły się w eterze, są tak naprawdę próbą oszustwa i wyłudzenia danych.

Szymon Hołownia
25.01.2024 11:09 Marszałek Hołownia zapowiedział nową aplikację dla obywateli. Premiera już niebawem

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział podczas konferencji prasowej kolejne plany wydawnicze swojej kancelarii. Wśród nich znajdzie się aplikacja mobilna. Niewykluczone, że zostanie ona opublikowana jeszcze w lutym.

smartfon
25.01.2024 09:42 Aplikacja Alior Banku ze sporymi zmianami. Klienci będą zadowoleni

Alior Bank poinformował, że jego klienci mogą pobierać już nową wersję aplikacji, w której pojawiło się sporo zmian. Dodano nie tylko nową funkcję, ale też rozszerzono możliwości personalizacji interfejsu.

biedronka
25.01.2024 08:47 Biedronka ogłosiła wyłączenie starej aplikacji. Zmiany już za kilka dni

Biedronka zapowiada, że już za kilka dni wyłączy swoją starą aplikację i klienci będą mogli korzystać tylko z nowej wersji. Nie tylko ma ona nowe funkcje, ale przede wszystkim ma być szybsza. Niestety duża część użytkowników narzeka na liczne błędy w nowej apce. 

ipko
24.01.2024 22:42 Zupełnie nowa funkcja w aplikacji PKO BP. Będzie bardzo przydatna

Bankowość mobilna oferuje klientom wiele przydatnych funkcji i zapewnia łatwy dostęp do konta. Teraz okazało się, że w aplikacji PKO BP pojawi się nowa opcja, która powinna przypaść do gustu wszystkim kierowcom. Z pewnością będzie to dla nich ogromne ułatwienie. Przedstawiamy szczegóły. 

Policjanci
24.01.2024 17:14 Policja ostrzega Polaków. Uważaj, jeśli znalazłeś to w swojej skrzynce

Cyberprzestępcy coraz częściej podszywają się pod różne instytucje, w celu wyłudzenia pieniędzy czy też danych osobowych. Tym razem oszuści podają się za policję i wysyłają do wielu osób wiadomości e-mail. Trzeba zachować szczególną ostrożność. 

technologia
24.01.2024 16:31 Polska firma podbija świat. Zajmują się AI i są warci ponad miliard dolarów

Innowacyjny startup pochodzący z Polski, ElevenLabs, skupia się na rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji, wykorzystując ją do tworzenia klonów głosów. Osiągnięcia firmy przyciągnęły uwagę inwestorów, a teraz ElevenLabs dołączyło do prestiżowego grona jednorożców. To określenie jest używane w biznesie dla prywatnych firm technologicznych, które, rozpoczynając jako startupy, osiągnęły wartość rynkową przekraczającą miliard dolarów.

komputer
24.01.2024 15:43 Potężny wyciek danych z popularnych platform. Sprawdź, czy Twoje hasła zostały skradzione

Alarmujące doniesienia płyną z ekspertów, którzy informują o rozległym wycieku danych użytkowników z platform takich jak Twitter, Adobe, LinkedIn i Canva. Według badaczy bezpieczeństwa, w ręce hakerów trafiło aż 26 miliardów rekordów. Udostępniamy listę dotkniętych atakiem serwisów oraz doradzamy, jak sprawdzić, czy nasze dane zostały wykradzione.

haker
24.01.2024 14:48 Oszuści podszywają się pod giełdę kryptowalut. Można stracić wszystkie środki

Popularność inwestowania w kryptowaluty jest niestety nagminnie wykorzystywana przez oszustów i cyberprzestępców. Pierwsi na ogromną skalę dokonują oszustw inwestycyjnych, drudzy wykorzystują kryptowaluty do phishingu. Drugi scenariusz ataków jest właśnie realizowany w Polsce.

netflix
24.01.2024 14:29 Netflix ogłosił znaczące zmiany, użytkownicy łapią się za głowy. Zapłacą znacznie więcej

Netflix opublikował raport dla inwestorów, w którym obok wyników zawarto także plany rozwoju usługi. Niestety nie mamy dobrych wieści. Firma nie tylko planuje podwyższyć ceny poszczególnych pakietów, ale także zrezygnować z podstawowego, najtańszego wariantu abonamentu.

None
24.01.2024 14:13 Nowa funkcja w iPhone’ach. Włącz ją jak najszybciej, spełnia ważną rolę

Apple ogłosiło, że w najnowszej wersji systemu operacyjnego iOS pojawiły się ważne funkcje związane z ochroną dostępu po kradzieży lub zagubieniu iPhone’ów. Wprowadzona została nowa warstwa ochrony, która działa tylko wtedy, gdy urządzenie znajduje się poza miejscami regularnie odwiedzanymi przez użytkownika.

PKO Bank Polski
24.01.2024 12:47 Ważna nowość w aplikacji IKO PKO Banku Polskiego. Kierowcy się ucieszą

W aplikacji IKO dostarczanej przez PKO Bank Polski pojawiła się ważna nowość, którą docenią kierowcy. W najnowszej wersji umożliwiono automatyczne sugestie strefy parkowania, co ułatwia i przyśpiesza dokonywanie opłat za parking. Na razie funkcja działa w 10 miastach.

None
24.01.2024 11:58 Nieprawdziwe informacje o cenach samochodów i niewłaściwe umowy. UOKiK nałożył drakońską karę

Nie jedną, lecz dwie decyzję podjął prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w sprawie Autocentrum AAA Auto, jednego z największych dilerów samochodów używanych, aktywnego w m.in. w serwisie OTOMOTO. Łącznie kara wyniosła 72 mln zł. Firma nie tylko okłamywała klientów w sprawie cen, ale też stosowała abuzywne zapisy w umowach.

Allegro
24.01.2024 11:11 Allegro podnosi ceny, złe wieści dla Polaków. Opłaty pobiorą z przychodów sprzedawców

Nie trzeba było czekać długo po podpisaniu aneksu do umowy między Allegro i InPostem, aż koszty zostaną przerzucone na końcowych użytkowników serwisu. Zmieni się także mechanizm pozyskiwania opłat za usługi. 

Krzysztof Gawkowski
24.01.2024 10:05 Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu? Minister zapowiada zmiany

Jedną z najbardziej uciążliwych do załatwienia spraw urzędowych, a jednocześnie jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji aplikacji mObywatel jest możliwość zarejestrowania pojazdu. Minister cyfryzacji ma w tej sprawie dobre wieści.

stetoskop
24.01.2024 09:05 Dane medyczne pacjentów pozbawione ochrony. Groźny incydent w polskim mieście

Kradzież danych nawet 200 tys. pacjentów z serwerów ALAB laboratoria zwróciła naszą uwagę na bezpieczeństwo danych medycznych. Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład implementacji systemu zarządzania dokumentacją pacjentów, która dowodzi, że w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia. 

haker
24.01.2024 08:57 Pierwszy taki atak w Polsce. Bank ofiarą napaści

Potwierdziły się wcześniej krążące w serwisie X doniesienia – w Polsce doszło do kolejnego ataku ransomware. Tym razem, po raz pierwszy w historii, ofiarą padł bank. 

rada cyfryzacji
24.01.2024 08:57 Minister Cyfryzacji stworzy fundusz sztucznej inteligencji

Minister Gawkowski rozpoczął swoje rządy w ministerstwie cyfryzacji nakreśleniem ambitnych planów. Obejmują one między innymi wypełnienie białych plam na mapie dostępu do internetu światłowodowego czy ścisłą współpracę z MON-em w zakresie zapewniania Polsce cyberbezpieczeństwa. Szef resortu zapowiedział także powstanie funduszu na rzecz rozwój sztucznej inteligencji.

alab
24.01.2024 08:54 Atak na ALAB laboratoria. Nowe informacje o skradzionych danych pacjentów

Najpoważniejszym ujawnionym incydentem w zakresie bezpieczeństwa danych pod koniec zeszłego roku w Polsce był atak na ALAB laboratoria. Skradziono ok 200 tys. rekordów pacjentów, łącznie z ich dokumentacją medyczną, część z nich została opublikowana. Co dalej z bezpieczeństwem informacji pozostałych osób?

radiowóz
23.01.2024 20:42 Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz? Najważniejszy jest jeden szczegół

Przez lusterko wsteczne miga nieznane BMW - czy to radiowóz? W Polsce nieoznakowane policyjne auta to rzeczywistość. Wkraczamy w świat ich subtelnych oznaczeń i tajemniczych detali. Jak je rozpoznać?

Biedronka
23.01.2024 18:55 Klienci Biedronki w końcu się doczekali. Jest oficjalne potwierdzenie

W dzisiejszych czasach smartfony stały się nieodłącznym towarzyszem codziennego życia. Wśród użytkowników telefonów marki Huawei długo krążyła jedna frustrująca wiadomość – brak oficjalnej aplikacji Biedronki w AppGallery. Ale teraz nastała era zmian. Wielkimi krokami wkracza rewolucja w świecie zakupów, gdyż aplikacja Biedronki oficjalnie stawia stopę w sklepie Huawei.

smartfon
23.01.2024 14:42 Wystarczy potrząsnąć telefonem. O tej sekretnej funkcji niemal nikt nie wie

W erze nieustannego wyścigu producentów telefonów komórkowych o innowacje, wiele fascynujących funkcji pozostaje niezauważonych przez większość użytkowników. Jednym z przykładów jest tajemnicza możliwość potrząśnięcia telefonem, która może urozmaicić codzienne korzystanie z urządzenia.

smartfon
22.01.2024 22:48 Obowiązkowa usługa na ferie. Orange uruchamia pakiet "Bezpieczny Roaming"

Wśród zimowych nowości zaprezentowanych przez Orange warto zwrócić uwagę na nową usługę Bezpieczny roaming. Dzięki niej, co może być szczególnie w cenie w okresie ferii, kiedy część Polaków wyjeżdża za granicę, można zabezpieczyć się przed wysokimi rachunkami, także poza UE.

Wiedźmin 3
22.01.2024 22:09 Nowe gry CD Projekt nadchodzą. Projekt Polaris wejdzie w fazę produkcyjną

Rok 2024 zapowiada się na niezwykle ważny w działalność CD Projekt RED. Producent poinformował, że wyczekiwana kolejna produkcja osadzona w wiedźmińskim uniwersum wejdzie w kolejną fazę rozwoju, a pracę postępują także nad innymi grami.

autobus
22.01.2024 21:54 Polski wodorowy autobus wyjechał na ulice Warszawy. Gdzie można go spotkać?

Nikogo nie dziwi, że coraz częściej floty tradycyjnych autobusów zastępowane są pojazdami napędzanymi elektrycznie, a niektóre miasta zdołały już dokonać całkowitej transpozycji. Trwają jednak testy jeszcze nowszych rozwiązań – po warszawskich ulicach kursuje już autobus napędzany wodorem.

elon musk
22.01.2024 21:49 Wydało się, dlaczego Elon Musk przyjechał do Polski. Burza wśród internautów

Elon Musk zdecydował się na wizytę w Polsce, podczas której planuje odwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau i spotkać się z Lechem Wałęsą, jak podaje Onet. Powodem tych nieoczekiwanych odwiedzin może być wiele rzeczy, takich jak zwiększenie świadomości historycznej, budowanie relacji międzynarodowych, czy też manifestacja zainteresowania kulturą i historią kraju. Natomiast Musk, będący właścicielem X (dawniej: Twitter), ostatnimi czasy ma za sobą sporo kontrowersji co także może być powodem tej wizyty, która może mieć na celu poprawienie swojego wizerunku w mediach. Oto kilka kwestii, które wywarły sporą burzę wśród internautów.

laptop dla ucznia
22.01.2024 21:06 Czarne chmury nad programem „Laptop dla ucznia”. Może zabraknąć pieniędzy

Przyszłość programu „Laptop dla ucznia” stanęła pod znakiem zapytania. Negatywnie opinie ekspertów to jedno, jednak teraz rząd musi zmierzyć się ze znacznie poważniejszym problemem – Komisja Europejska po zmianie władzy w Polsce podtrzymuje swoje zastrzeżenia co do finansowania programu.

router
22.01.2024 20:16 Jak za darmo zwiększyć prędkość internetu? Szczegół tkwi w routerze

Czy zdarza Ci się narzekać na wolny internet? Zanim zaczniesz winić operatora, sprawdź, czy twój router ma odpowiednie miejsce. W dzisiejszych czasach, kiedy oczekujemy natychmiastowej reakcji strony internetowej, lokalizacja urządzenia może być kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość połączenia.

None
22.01.2024 18:47 Zmiany w ofercie Orange TV. Zniknęła część ważnych programów

Oferta Orange została uszczuplona o część kanałów. Osoby, które zechciałyby aktualnie rozpocząć korzystanie z oferty, nie mają możliwości skorzystania z oferty kanałów Canal+. 

inpost
22.01.2024 17:52 Nadchodzą podwyżki na Allegro. Serwis zawarł nowy aneks z InPostem

Osoby, które często kupują na Allegro, mogą wkrótce odczuć skutki zmian w umowie, jaką serwis zawarł z InPostem. Choć na razie nic się nie zmieni, to można się spodziewać, że wkrótce ceny opłat za korzystanie z różnych usług w ramach Allegro mogą odczuwalnie wzrosnąć. 

samochody
22.01.2024 16:56 Policja ma nowy "bat" na kierowców. Nie masz jednej naklejki? Zapłacisz nawet 500 zł

W tym roku w polskich miastach uruchomione zostaną pierwsze strefy czystego powietrza. W rezultacie dostęp do nich zostanie ograniczony dla części pojazdów. To nie jedyna rzecz, o jakiej należy pamiętać w kontekście nowych regulacji. Wprowadzony zostanie też nowy rodzaj mandatu.

Pilot i telewizor
22.01.2024 13:57 Abonament nie tylko za radio i telewizor? Zapadł przełomowy wyrok

Zła wiadomość dla osób, które nie posiadają jakiegokolwiek odbiornika radiowego bądź telewizyjnego w domu. Najnowsze orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdza bowiem, że abonament trzeba płacić także za inne rzeczy - nawet te, które nie są radiem bądź telewizorem.

pilot do tv
21.01.2024 17:11 Abonament RTV zapłaci każdy podatnik. Nowy pomysł wywoła kontrowersje

Ledwie wczoraj przywoływaliśmy wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że abonamentem RTV są objęte oprócz telewizorów i radioodbiorników także smartfony, tablety i komputery, a już pojawiły się kolejne pomysły na zmiany. Duża część potencjalnych abonentów nie zgadza się z wizją opłaty, która objęłaby wszystkich.

smartfon
21.01.2024 15:40 Oszuści przekonali kobietę, że jest okradana. Straciła 48 tys. zł

Wydawać mogłoby się, że wydumane, rozłożone na wiele etapów, a nawet dni mają najmniejsze szanse powodzenia. Choćby przez to, że ofiara nie działa już pod wpływem emocji i ma czas na konsultacje z innym. Niestety, czasem im bardziej złożony scenariusz, tym jego skuteczność jest większa. 

Palworld
21.01.2024 15:18 Palworld – hit znikąd skradł serca milionów graczy, rekord Cyberpunka pobity w dwa dni

Wygląda na to, że mamy nowy fenomen – nie z tego, ni z owego gigantyczną popularność zdobyła gra Palworld. Dopiero co produkcja trafiła do early accessu, a już liczby przyprawiają o zawrót głowy. Ze względu specyfikę rozgrywki siłą rzeczy narzucają się porównania do gigantycznego sukcesu Pokemon Go z 2016 roku.

płatność
21.01.2024 15:16 Często sprzedajesz na Allegro, OLX czy Vinted? Od lipca fiskus weźmie cię pod lupę

Nadchodzą ważne zmiany w prawie dotyczącym handlu  odbywającym się w serwisach pośredniczących w wymianie dóbr, jak Allegro, OLX czy Vinted. Fiskus sprawdzi, jak często tam sprzedajemy i jakie uzyskujemy w ten sposób przychody, a następnie zdecyduje, czy nasz handel nie powinien być zarejestrowany jako działalność gospodarcza i podlegać opodatkowaniu.

agd
21.01.2024 12:20 Zmiany w znanej sieci sklepów z RTV i AGD. Oto lista placówek, które zostaną zamknięte

Wiemy już, że informacje o likwidacji NEONET były przedwczesne i zamiast tego polskie sieć sklepów z RTV i AGD zostanie zrestrukturyzowana. Wiemy także, że skończy się to zwolnieniami oraz likwidacją części sklepów. Właśnie poznaliśmy ich wstępną listę.

pompa ciepła
21.01.2024 10:33 Powstała rządowa lista certyfikowanych pomp ciepła – tylko te modele będą dotowane

Jednym z problemów transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych jest niska jakość pomp ciepła, które zalały rodzimy rynek. Niskie ceny przełożyły się na masowy import chińskich pomp, awaryjnych i pozbawionych profesjonalnego serwisu. Jest nadzieja, że już od kwietnia zaczniemy rozwiązywać część tego problemu.

smartfon
21.01.2024 08:31 Uwaga na numer telefonu +48 662 242 058. Policja wydała ostrzeżenie

Śląska policja przestrzega przed nowym oszustwem dokonywanym za pośrednictwem SMS-ów. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż nie wykorzystuje najpopularniejszych scenariuszy, co może osłabiać czujność. Tym razem oszuści przekonują, że oferują pracę.

bankomat
20.01.2024 19:01 Ograniczenia w wypłatach z bankomatów. Każdy bank ma inne zasady

W Polsce działa ponad 21 000 bankomatów, a liczba aktywnych kart przekracza 45 milionów, obsługując 38 milionów Polaków. Obecnie większość transakcji można dokonywać kartą, jednak w niektórych sytuacjach wciąż preferujemy korzystanie z gotówki. Choć najłatwiej jest ją wypłacić z bankomatu, warto mieć na uwadze, że istnieją pewne limity dotyczące maksymalnych kwot dostępnych do wypłaty. Jakie są te ograniczenia i jaki jest powód ich istnienia? 

symbol ryby
20.01.2024 17:45 Widzisz naklejkę ryby na karoserii auta? Nie jest tam bez powodu

W nowym roku, liczni nabywcy samochodów zdecydowali się ozdobić karoserię charakterystycznym symbolem ryby. To nieprzypadkowe działanie, a raczej przemyślana decyzja kierowców, którzy pragną przekazać istotne przesłanie na drodze. W tym artykule przybliżamy, co symbolika ryby na aucie faktycznie reprezentuje.

satya nadella
20.01.2024 15:53 Poufna rozmowa to przy tym pestka. Skrzynki pocztowe szefów Microsoftu zhakowane

Być może afera kojarzona z frazą „poufna rozmowa” nie będzie największym blamażem pod kątem dbania o bezpieczeństwo korespondencji elektronicznej ostatnich miesięcy. Microsoft poinformował, że doszło do włamania na skrzynki wyższej kadry menedżerskiej korporacji.

laptop dla ucznia
20.01.2024 15:15 „Laptop dla ucznia” do kosza? To może być koniec sztandarowego projektu PiS

Thinktank Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth opublikował dokument „Polityka cyfryzacji. Raport otwarcia”, gdzie sporządzono analizę stanu polskiej cyfryzacji oraz wydano rekomendacje, które maja przyczynić się do jej rozwoju. Eksperci chwalą część rzadowych inicjatyw, jednak inne uznają jednoznacznie za błędy. Wśród nich znalazł się program „Laptop dla ucznia”.

smartfon
20.01.2024 13:54 Zmiany w mObywatelu. Na tę nowość czekaliśmy długo

Przydatna i dobrze zrealizowana nowość trafiła do aplikacji mObywatel. Tym razem nie chodzi o konkretną funkcją powiązaną z usługą publiczną, załatwianiem spraw urzędowych, lecz o zmiany w samej aplikacji. 

smartfon
20.01.2024 12:59 Abonament RTV także za smartfony, tablety i komputery. Zapadł wyrok

W tle dyskusji dotyczącej przyszłości abonamentu RTV pozostaje wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który rozstrzyga, jakie urządzenia powinny zostać nim objęte. Nowa interpretacja nie pozostawia większych złudzeń – abonament RTV powinniśmy według niej płacić także za komputery, tablety oraz smartfony.

senior
20.01.2024 11:33 Dzień Babci i Dzień Dziadka – ostrzegamy przed nieuczciwymi sprzedawcami i oszustami

Jutro i pojutrze obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Tak może być jednak szczególną okazją dla sprzedawców stosujących nieuczciwe praktyki, ale też dla cyberprzestępców. Swoje zalecenia wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz instytucje finansowe.

księgowość
20.01.2024 10:34 Krajowy System e-Faktur po raz kolejny opóźniony. Odnaleziono krytyczne błędy

Inicjatywa wprowadzenia Krajowego System e-Faktur nie ma szczęścia – choć zobowiązane do tego podmioty miały ją stosować jeszcze jesienią zeszłego roku, to kolejne utrudnienia sprawiły, że termin przenoszono już dwukrotnie. O przyszłości KSeF-u wiemy już więcej.

telefon
20.01.2024 08:49 Prawdziwe 5G w końcu w Polsce! Co zrobić, by zacząć korzystać z nowego standardu?

Po latach opóźnienia i wyczekiwania w końcu możemy być świadkami wdrożenia prawdziwego 5G w Polsce. Pierwsi operatorzy poinformowali już o wykorzystaniu nowych częstotliwości, dzięki czemu można już uczciwie powiedzieć o tym, że sieć (nie tak już) nowej generacji w końcu jest świadczona w Polsce zgodnie z jej specyfikacją. Nawet jeśli jej aktualny zasięg jest relatywnie niewielki.

telefon
19.01.2024 13:54 Duże zmiany na Instagramie. Tej funkcji nie będzie można wyłączyć

W świecie social mediów, gdzie ekran staje się nieodłącznym towarzyszem codziennego życia, Instagram podejmuje kroki w kierunku odpowiedzialnego korzystania z aplikacji, szczególnie przez młodych użytkowników. Nowa funkcja ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo niepełnoletnich, ale również skłonienie nastolatków do zredukowania czasu spędzanego przed ekranem.

osoba ze smartfonem
18.01.2024 23:18 Popularny bank apeluje do Polaków. Każdy musi uważać

ING Bank Śląski wydał ostrzeżenie przed vishingiem. Jest to odmiana phishingu, która zamiast na wiadomościach tekstowych, mailach czy fałszywych stronach, bazuje na oszustwach dokonywanych za pomocą połączeń telefonicznych. Nie oznacza to jednak, że vishing to zawsze proste oszustwo.

Facebook
18.01.2024 23:03 Uwaga na podejrzane wiadomości na Facebooku. Hakerzy przejmują hasła i pieniądze

Nowe zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa trafiło na Facebooka. Tym razem z użyciem wiadomości rozsyłanych za pośrednictwem komunikatora Messenger można zostać okradzionym z danych uwierzytelniania, co stwarza niebezpieczeństwo także dla naszych znajomych.

haker
18.01.2024 22:59 Największy wyciek danych ostatnich lat. Do sieci trafiło 25 mln haseł

Mamy do czynienia z jednym z największych wycieków danych uwierzytelniania internautów w historii. Takie zapewnienia słyszymy regularnie, po czym okazuje się, że kolejna paczka stanowi tak naprawdę kompilację poprzednich. Niestety, tym razem jest inaczej – w darknecie znaleźć można 25 mln nowych haseł.

None
18.01.2024 21:13 Pierwsza taka usługa w Polsce. Swój numer telefonu można przekazać innej osobie

Orange poinformował o dostarczeniu nowej możliwości przekazywania numerów. Według operatora jest to pierwsze takie rozwiązanie na polskim rynku, dzięki któremu przekazać numer można samodzielne i bez konieczności wizyty w salonie czy przekazywania woli takiej zmiany korespondencyjnie.

lodówka
18.01.2024 20:02 Jest w większości zamrażalników. Używaj co kilka miesięcy, zapłacisz mniej za prąd

Zamrażarka to nie tylko miejsce, gdzie przechowujesz zapasy na zimę. To serce kuchni, które potrzebuje oddechu, a ty potrzebujesz jej w pełnej gotowości. Odkryj tajniki prawidłowego rozmrażania, które nie tylko zwiększą efektywność urządzenia, ale też zmniejszą rachunki za prąd. 

vectra
18.01.2024 19:42 Vectra podnosi ceny. Fatalne informacje dla wielu Polaków

Dostawca usług telekomunikacyjnych Vectra poinformował o podwyżce swoich cen, czego powodem ma być „obecna sytuacja gospodarcza”. Proces odbywa się w ramach waloryzacji, co budzi pytania o to, czy podwyżka cen może być dla odbiorców usług Vectry podstawą do wypowiadania umów.

tv
18.01.2024 18:37 Koniec VoD.pl. Treści zostaną przeniesione do innej usługi

Start polskiego oddziału Warner Bros. Discovery może solidnie wstrząsnąć rynkiem usług opartych o strumieniowaniu. Wcześniej informowaliśmy, że zmiany zajdą w przypadku HBO, lecz to dopiero początek  – grupa planuje także zamknięcie przynajmniej jednej innej usługi.

Google
18.01.2024 16:20 Duże zmiany w Google. Wszystko przez decyzję Unii Europejskiej

Do końca marca największe korporacje IT mają czas na wdrożenie ważnych zmian w swoich usługach. Obowiązek ten nakłada na nich akt o rynku cyfrowym (DMA), który ma przeciwstawiać się praktykom nadużywania rynkowej pozycji lidera. Także w Polsce odczuwalnie zmienią się usługi m.in. Google.

ładowarka do telefonu
18.01.2024 14:47 Czy zostawianie ładowarki w gniazdku jest bezpieczne? Odpowiedź może zaskoczyć

Czy pozostawienie ładowarki w kontakcie po skończonym ładowaniu urządzenia jest bezpieczne oraz czy nie przynosi to skutków w postaci większych rachunków? Niektórzy zostawiają swoje zasilacze w kontakcie przez cały czas, inni natomiast odłączają po zakończeniu ich użytkowania. Wszystko co powinniśmy o tym wiedzieć...

telefon
18.01.2024 13:14 Jak wycisnąć maksimum z życia baterii w smartfonie? Kilka ważnych porad

Czy pamiętasz czasy, gdy telefony potrafiły działać przez kilka dni bez konieczności ładowania? To luksusowe wspomnienia, które dzisiaj zdają się być tylko nostalgiczne. Z rozwojem smartfonów, których funkcje zdają się nie mieć końca, ładowanie baterii stało się naszą codzienną rutyną. Ale nie martw się, istnieją triki, które pozwolą Ci wydłużyć żywotność baterii w tym złożonym świecie technologii.

TV
18.01.2024 11:29 Fenomenalna wiadomość dla fanów kultowego serialu. Spin-off serii

Breaking Bad zapisuje się w historii telewizji jako arcydzieło, a jedną z najbardziej fascynujących postaci był nieuchwytny Gus Fring. Giancarlo Esposito, który wcielił się w tę ikoniczną rolę, zdradził swoją ogromną chęć powrotu do świata Breaking Bad poprzez spin-off "The Rise of Gus". Kiedy fanom będzie dane poznać tajemnice mrocznych lat Gusa Fringa?

gmail
17.01.2024 22:24 Nowość w aplikacji Gmail. Teraz jeszcze szybciej pozbędziesz się spamu

W najnowszej wersji aplikacji Gmail na smartfonach z systemem Android pojawił się innowacyjny przycisk, który ułatwia użytkownikom szybką rezygnację z subskrypcji lub zaznaczanie maili jako spam.

kosmos
17.01.2024 19:30 Wiemy, kiedy odbędzie się historyczna misja NASA. "To jak lądowanie na Księżycu"

NASA szykuje się do spektakularnego przedsięwzięcia, porównywanego do lądowania na Księżycu. Czy to będzie przełom w naszym zrozumieniu kosmosu? Czy to będzie nasz nowy "krok dla ludzkości"?

policja
17.01.2024 18:16 Czy można nagrywać policjanta? Każdy Polak powinien to wiedzieć

Coraz częściej obserwuje się dokumentowanie działań służb mundurowych, w tym policji, za pomocą smartfonów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to akceptowalne, ważne jest pamiętanie o ryzyku, które może przynieść poważne konsekwencje.

profil zaufany
17.01.2024 16:40 Profil Zaufany przestanie działać na 2 dni. Wiemy, co można zrobić

W dniach 19-20 stycznia Profil Zaufany nie będzie działał ze względu na prace techniczne, ale mamy dla Ciebie alternatywne szlaki do e-rządu. Sprawdź poniżej.

smartfon
17.01.2024 15:19 Aplikacja "Moja Komenda" już działa, wielu na to czekało. Jak z niej korzystać?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniło nową aplikację – Moja Komenda. Dzięki niej łatwo można odnaleźć odpowiednią jednostkę policji oraz dane kontaktowe do policjanta dzielnicowego. Program dostępny jest na smartfony z Androidem i iPhone’y.

Przeglądarki
17.01.2024 13:57 Jest oficjalne potwierdzenie: Google śledzi użytkowników także w trybie incognito

To już oficjalne: Google śledzi nas także w trybie incognito. Przekonani o swojej anonimowości internauci jeszcze w 2020 roku pozwali korporację za to, w jaki sposób informowała o działaniu trybu zwiększonej prywatności. Dziś potwierdzenie może na własne oczy zobaczyć każdy.

szpital
17.01.2024 12:44 Z polskiego szpitala skradziono dysk twardy. Możliwy wyciek danych pacjentów

Kradzież danych nie zawsze musi wiązać się atakiem zawoalowanym technicznie. Równie groźna może być fizyczna kradzież urządzenia. Wszystko wskazuje na to, że właśnie z takim incydentem mamy do czynienia w przypadku szpitala wojewódzkiego we Włocławku, skąd skradziono dysk twardy.

fotowoltaika
17.01.2024 11:36 Klienci dostaną zwrot za montaż fotowoltaiki. UOKiK podjął decyzję

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił nałożenie kary na jedną z firm montujących panele fotowoltaiczne. Ze względu na utrudnienia w odstępowaniu od umowy nie tylko będzie ona musiała zapłacić 5,6 mln złotych, ale też zwrócić pieniądze poszkodowanym klientom.

telewizja
17.01.2024 11:33 Nowy gracz na polskim rynku usług streamingowych. Netflix i Disney+ mogą mieć kłopoty

Nadchodzą spore zmiany na polskim rynku usług streamingowych. Według niepotwierdzonych dotąd informacji gruntowne zmiany zajdą w ofercie jednego z największych graczy. Czy nowe treści oraz materiały pochodzące z już dostępnych w Polsce usług mogą zagrozić dominacji Netfliksa?

kasy samoobsługowe
17.01.2024 10:03 Kasy samoobsługowe z pułapką dla klientów. Prawnicy ostrzegają

W dzisiejszych czasach kasy samoobsługowe zdobywają popularność, a my, klienci, coraz częściej wybieramy tę formę płatności. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że każdy skanowany kod kreskowy może stać się pułapką?

Krzysztof Gawkowski
17.01.2024 09:53 Nowy system Ministerstwa Cyfryzacji. Będzie blokował groźne SMS-y

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło uruchomienie nowego systemu, który ma szansę realnie przełożyć się na bezpieczeństwo polskich internautów. Dzięki niemu niebezpieczne wiadomości tekstowe wykorzystywane do oszustw będą blokowane jeszcze zanim dotrą na telefony potencjalnych ofiar.

nawigacja
17.01.2024 09:30 Duża zmiana w Mapach Google, wielu na to czekało. Wystarczy włączyć jedną funkcję

Mapy Google dla wielu kierowców stały się nieodłącznym towarzyszem podroży, w dużej mierze wypierając sprzętowe nawigacje GPS. Siłą rzeczy bazując na łączności satelitarnej, nie są one jednak dostępne zawsze – wystarczy wjechać do tunelu, by utracić łączność. Na szczęście Google znalazło na to sposób.

zatrzymanie
17.01.2024 09:21 Szajka internetowych oszustów zatrzymana. Oszukali ponad 800 osób

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu członków zorganizowanej grupy przestępczej dokonujących oszustw za pośrednictwem SMS-ów i stron internetowych. Łącznie wiadomo o ponad 800 ofiarach, które oszukano na ponad 2,5 mln złotych.

Netflix
16.01.2024 16:56 Netflix ma nikomu nieznaną funkcję. Zrób to, a dostaniesz dostęp do ukrytych filmów i seriali

Netflixa znają dzisiaj wszyscy. Serwis streamingowy wyróżnia się bogatą biblioteką filmów i seriali. Ma tak ogromne zasoby, że nic dziwnego, iż dokonanie wyboru odpowiedniej produkcji na wieczór nierzadko sprawia nam duży problem. Serwis ma pewną ukrytą funkcję. Na czym polega?

Butelka, woda mineralna
16.01.2024 13:57 Pijesz wodę z plastikowych butelek? Uważaj, naukowcy zwracają uwagę na jedną rzecz

Tworzywa sztuczne to jeden z najbardziej rozpowszechnionych odpadów, które zanieczyszczają naszą planetę. Wykryto ich obecność w powietrzu, a także w systemach wodnych i łańcuchach pokarmowych. Ostatnie badania wykazują, że tworzywa sztuczne są również obecne w butelkowanej wodzie - w bardzo dużej ilości.

telefon
16.01.2024 11:24 Myślała, że rozmawia z pracownikiem banku. Straciła ogromne pieniądze, policja apeluje

Wielu oszustów podszywa się za pracowników banku. Ofiarą takiego nielegalnego działania padła pokrzywdzona z województwa mazowieckiego. Oszukano ją metodą na BLIK, bo uwierzyła, że jej środki finansowe są zagrożone.

Windows
15.01.2024 21:49 Copilot na Windowsie niewypałem? Za najlepsze funkcje trzeba będzie płacić

Wygląda na to, że pierwsze prezentacje funkcji Copilot w Windowsie nie mają wiele wspólnego z tym, co finalnie do nas trafi. A przynajmniej z tym, co trafi do nas bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Microsoft ogłosił, że oprócz zwykłego Copilota klientom indywidualnym będzie jeszcze oferowany Copilot Pro.

haker
15.01.2024 20:16 Dziura bezpieczeństwa w przeglądarce Opera. Pozwala na zdalne wykonanie kodu

Groźna podatność została odnaleziona w przeglądarce internetowej Opera, która mimo zwiększającej się dominacji Google Chrome utrzymuje popularność wśród polskich internautów. Przez manipulację preinstalowanym rozszerzeniem jest możliwe takie wykorzystanie jednej z funkcji programu, by wykonać dowolny kod.

microsoft
15.01.2024 18:45 Oszuści podszywają się pod Microsoft. Trwa kolejna niebezpieczna kampania

Powraca niebezpieczne oszustwo internetowe. Napastnicy podszywają się pod Microsoft, by przekonać potencjalne ofiary do przekazania im danych uwierzytelniania do kont. Mogą w ten sposób uzyskać dostęp do szeregu usług, łącznie z przejęciem całkowitej kontroli nad skrzynkami mailowymi hostowanymi przez korporację.

smartfon
15.01.2024 18:17 Nowości w aplikacji Santander Bank Polska. Klienci będą zachwyceni

Aplikacja banku Santander wzbogaciła się właśnie o nowe funkcje. W nowej wersji dostarczono funkcje pozwalające na zakup doładowań m.in. w sklepach z aplikacjami, grami czy kart zapewniających członkostwo w usługach internetowych. Nowa wersja jest już dostępna w Google Play i App Store.

youtube
15.01.2024 17:58 YouTube celowo spowalnia serwis. Znaleziono fragment w kodzie

YouTube nie zatrzymuje się i po tym, jak przez cały miniony rok utrudniał lub uniemożliwiał korzystanie z serwisu, teraz podjął kontynuację podobnych praktyk. Wygląda na to, że walka z użytkownikami korzystającymi z YouTube z użyciem rozszerzeń blokujących reklamy ma być priorytetem również w 2024 r.

dowód osobisty
15.01.2024 16:33 mObywatel z ważnymi nowościami. Moduł ePłatności dostępny w kolejnych miastach

Ważna nowość zawitała do aplikacji mObywatel. Po pierwszych i ograniczonych w zasięgu testach znacznie rozszerzono dostępność modułu ePłatności. Dzięki temu można bezpośrednio w aplikacji opłacić część podatków i innych zobowiązań finansowych wobec urzędów.

 Internetowa, Tablet, Samsung.
15.01.2024 14:06 To koniec samowolki aplikacji. Google musi wprowadzić w życie nowe zasady

Pojawiły się nowe nakazy Unii Europejskiej, a Google musi wprowadzić je w życie. Będzie to dla nas dobra wiadomość. Sami będziemy mogli zdecydować, które nasze dane będzie można udostępniać między aplikacjami za naszą zgodą.

Mediów społecznych, Facebook, Smartfon.
15.01.2024 10:47 Niecodzienne praktyki Meta. To miał być trening dla sztucznej inteligencji

Twórcy treści często muszą zmagać się z piractwem. Nierzadko zdarza się, że dopuszczają się tego ludzie, których najzwyczajniej w świecie nie stać, by zapoznać się z danym dziełem. Gdy robi to jednak gigant mediów społecznościowych, to sytuacja staje się dużo bardziej skomplikowana.

Automobilowy, Samochód, Panel.
15.01.2024 08:05 Wielu kierowców boi się nacisnąć. Do czego służy tajemniczy przycisk?

Jeżdżące komputery - tak  właśnie moglibyśmy określić współczesne samochody. Ich kabiny są pełne przycisków, których przeznaczenie często ciężko odgadnąć. Postrachem niektórych kierowców jest przycisk z gwiazdką. Czy naprawdę jest się czego bać?

Traffic light, Sygnał, Ruch drogowy.
14.01.2024 15:50 Będzie czwarte światło w sygnalizacji drogowej? Niebywałe doniesienia obiegły media

Czerwony, żółty i zielony - z takich kolorów składa się obecnie sygnalizacja świetlna. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że w przypadku rozwoju pojazdów autonomicznych konieczne jest wprowadzenie zmian w obecnym systemem sygnalizacji. Rozwiązaniem ma być czwarte, białe światło do standardowych sygnalizatorów.

telefon
13.01.2024 13:32 Ta bateria wytrzyma nawet 50 lat bez ładowania. Tradycyjne ładowarki już nie będą potrzebne?

50 lat. Tyle mógłby wytrzymać telefon z filmów science fiction. Za sprawą chińskiej firmy Betavolt Technology to jednak całkiem realna perspektywa. Rozwiązaniem ma być bezpieczna bateria atomowa.

Ziemia, Przestrzeń, Światło słoneczne.
13.01.2024 12:54 Sensacyjne odkrycie astronomów. To krok w poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi

To naprawdę przełomowe odkrycie! Dzięki działaniom astronomów prawdopodobnie czeka nas rewolucja w naszym stanie wiedzy na temat egzoplanet oraz ich formowania. To wszystko za sprawą naukowców, którzy zaobserwowali wyjątkowy układ planetarny wokół gwiazdy HD88986. Zawiera on małą, rzadko spotykaną i zimną egzoplanetę oraz jej sporych rozmiarów towarzysza. Co wynika z tego odkrycia?

Ux, Projekt, Projektowanie stron.
13.01.2024 10:52 Zmiany w profilu zaufanym. W tym okresie nie załatwisz ważnych spraw

Nie mamy dobrych informacji dla stałych użytkowników profilu zaufanego. Z powodu prac serwisowych profil będzie niedostępny od piątku 19 stycznia do soboty 20 stycznia. Nie będzie również możliwe korzystanie z profilu zaufanego.

Pralka, Budynek, Wnętrze.
13.01.2024 09:58 Masz to urządzenie w swoim domu? Sprawdź, ile danych pobiera

Być może, nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele urządzeń w naszym domy jest stale podłączonych do sieci. Niesie to za sobą wiele korzyści, bo sprawia to że mogą nam wysyłać powiadomienia na smartfonie o skończonej pracy. Niestety, czasem - jak wszystkie urządzenia - przesyłają i wysyłają nam zbyt dużo danych. Niecodzienny przypadek sprzętu marki LG może być tego przykładem.

Facebook
12.01.2024 22:56 Nadchodzą duże zmiany na Instagramie i Facebooku. Chodzi o nastolatków

Dużym zagrożeniem dla nastolatków w internecie jest ryzyko natrafienia na niebezpieczne treści. Meta stara się teraz, by młodzi ludzie czuli się w ich serwisach bezpiecznie. Jakie działania podejmuje w tym celu? Czy przyniesie to oczekiwane skutki?

szpital, haker
12.01.2024 19:36 Wyciekły dane pacjentów polskiego szpitala. Prokuratura przekazała ważne informacje

Pacjenci Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli mogą mieć powody do obaw. Wyciekły ich prywatne dane. Jak do tego doszło? Czy wiadomo już, kto za tym stoi? Co na to odpowiednie służby?

gps
12.01.2024 15:12 Kolejne duże zakłócenia sygnału GPS. Problemy wystąpiły nawet na Śląsku

Pod koniec roku w działaniu GPS w regionie południowego Bałyku zaczęto odnotowywać liczne zakłócenie, co doprowadzały do znaczącego zmniejszenia jego skuteczności. Od tego czasu trwają debaty nad możliwymi przyczynami. W ostatnim czasie znów dostrzeżono poważne problemy.

e-commerce
12.01.2024 13:08 Oszuści wykorzystują sukces sprzedażowy Temu. Trzeba uważać na oferty sprzedaży kredytów

Serwis e-commerce’owy Temu przebojem wkradł się do Polski i wiele wskazuje na to, że uszczknie on bardzo wiele z popularności AliExpress, o ile całkowicie nie zdominuje rywala. Oczywiście nie uszło to uwadze oszustów, którzy popularny nad Wisłą serwis zaczęli już wykorzystywać do kradzieży pieniędzy.

None
12.01.2024 12:31 Facebook wykorzystany do oszustwa inwestycyjnego. Moderacja serwisu ślepa na zagrożenia

Zidentyfikowano nowy wariant oszustwa inwestycyjnego. Scenariusz phishingowy stosowany przez atakujących może być tym bardziej skuteczny, że do wyłudzania danych nie jest wykorzystywana specjalnie spreparowana strona, lecz formularze na Facebooku. Prawdziwym Facebooku.

haker
12.01.2024 11:36 Ransomware Akira atakuje Europę. Pierwsze ofiary odnotowano już w Polsce

Ransomoware pozostaje jednym z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, przede wszystkim za sprawą profilu obieranych przez atakujących celów. Administracja państwowa, samorządowa, instytucje i przedsiębiorstwa zaszyfrowane przez ransowmare skutkują paraliżem ogromnych odcinków infrastruktury. Właśnie borykamy się z kolejną dużą kampanią z użyciem ranosmware Akira.

dowód osobisty
12.01.2024 11:06 Nowe, groźne oszustwo. Podają się za MSW i namawiają do aktualizacji dowodu osobistego

Wśród Polaków rozsyłane są SMS-y, których nadawcą ma być Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W jej treści jesteśmy przekonywani o konieczności aktualizacji danych dowodu osobistego, inaczej grozi nam utrata jego ważności. 

Mark Zuckerberg
12.01.2024 08:53 Meta ma problemy. Płatny Facebook i Instagram ma łamać prawo UE

W drugiej połowie zeszłego roku Meta, Inc., właściciel Facebooka, Instagrama czy WhatsAppa, wprowadził na terenie Unii Europejskiej płatne wersje swoich serwisów społecznościowych. Tylko ci, którzy płacą, mogą korzystać z ochrony prywatności stanowionej przez RODO. Do takich wniosków doszło przynajmniej stowarzyszenie noyb, a to może oznaczać dla Meta poważne kłopoty.

Podatek, Formularze, Dochód.
11.01.2024 23:35 Ważne zmiany w usłudze Twój e-PIT. Dotyczą prawie 4 milionów osób w Polsce

Podatniku, szykują się zmiany. Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą i uzyskują przychody z działów specjalnych produkcji rolnej zyskają możliwość rozliczenia ubiegłorocznego wykorzystując usługę Twój e-PIT. Dotyczy to niemal 4 milionów podatników.

Myśliwiec, Strumień, Samolot.
11.01.2024 18:36 Nowy wybuchowy sprzęt rozpoznawczy. Otrzyma go ogromne państwo

Rosja niedługo wzbogaci się o nowy wybuchowy sprzęt rozpoznawczy. Do państwa powędruje nowy dron szturmowy irańskiej produkcji Shaheed-107. Co o nim wiemy?

 Automobilowy, Samochód, Tapety samochodowe.
11.01.2024 17:49 To udogodnienie zimą staje się utrapieniem dla kierowców

Obecnie jesteśmy przyzwyczajeni do pokaźnego zestawu elektroniki i czujników w samochodzie. To niewątpliwie przydatne udogodnienia, ale nie można ufać tylko im, bo zdarza się, że mogą podejmować niespodziewane działania, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia auta.

poczta
11.01.2024 14:59 Jest plan ratunkowy dla Poczty Polskiej. W grze Orlen

Nie trzeba być branżowym ekspertem, by zdawać sobie sprawę, że Poczta Polska – zwłaszcza na tle prężnie rozwijających się firm kurierskich – nie jest w najlepszej kondycji. Nie chodzi jedynie o wyniki finansowe, ale też o jakość świadczenia usług. Taki stan rzeczy miał być impulsem do przygotowania planu ratunkowego.

bankomat
11.01.2024 13:48 W Polsce pojawią się nowe bankomaty. Trzeba na nie uważać

Rozpoczyna się okres ferii, w którym wielu Polaków przemieszcza się tam, gdzie nie zawsze infrastruktura jest przygotowana na ich przybycie. Dlatego w szczególnie obleganych miejscowościach atrakcyjnych dla turystów staną nowe bankomaty. Warto jednak wiedzieć coś o nich przed skorzystaniem.

gooogle
11.01.2024 13:13 Masowe zwolnienia w Google. Pracę traci kadra kierownicza i inżynierowie

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na tyle często mieliśmy do czynienia z masowymi zwolnieniami w IT, że zaczęto sobie zadawać pytania o kondycję branży. Największe, najwyżej wyceniane korporacje pozbywały się dziesiątek tysięcy pracowników. Niestety, trend ten się jeszcze nie odwrócił – pracę stracą kolejni specjaliści.

uokik
11.01.2024 12:06 Ukarani za zmowę cenową krytykują decyzję UOKiK. Grozi im ponad 37 mln kary

Jest reakcja na wczorajszą decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, według której na niektóre polskie firmy działające w branży monitoringu elektronicznego nałożono karę o łącznej wysokości przekraczającej 37 mln zł. Jeden z ukaranych uznał ją za pozbawioną podstaw i zapowiada odwołanie.

pko bp
11.01.2024 11:07 PKO BP ostrzega Polaków. Pilny komunikat, groźny atak na klientów

Wśród polskich internautów rozsyłane są maile mające na celu wyłudzenie od nich wrażliwych danych. Analitycy odnotowali dwie podobne i przeprowadzane równolegle do siebie kampanie realizowane z różnych adresów, co utrudnia odsiewanie niebezpiecznej korespondencji. Skutki sukcesu kampanii mogą być opłakane.

Uniwersytet Zielonogórski
11.01.2024 10:12 Atak hakerów na Uniwersytet Zielonogórski. Zdecydowana reakcja uczelni

Na początku tygodnia informowaliśmy, że zaatakowana została sieć komputerowa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Napastnikom udało się skutecznie sparaliżować część systemów. Zgodnie z zapowiedziami administratorów, dziś w dużej części są one już sprawne, a o samym incydencie wiadomo więcej.

haker
11.01.2024 09:56 Mają twoje prawdziwe dane i grożą pobiciem. Polacy na celowniku kolejnych oszustów

Do polskich internautów trafiają kolejne maile od oszustów. Tym razem jednak osoby czyhające na nasze cyberbezpieczeństwo wykorzystują już wcześniej zgromadzone dane i zaskakują potencjalne ofiary tym, że nimi dysponują. Taki scenariusz wykorzystywany jest do szantażu i  wymuszania okupu.

dekoder
11.01.2024 08:38 Vectra aktualizuje dekodery z wadliwym oprogramowaniem. Będą rekompensaty

Do końca miesiąca ważną aktualizację oprogramowanie otrzymają wybrane dekodery Vectra. Dostawca usługi zapowiada, że nowa wersja to nie tylko paczka zmian i usprawnień, ale też pierwszy krok do pozbycia się irytujących błędów, jakie napotykali użytkownicy podczas codziennej eksploatacji.

neonet
11.01.2024 07:59 Co dalej z siecią NEONET? Spółka przeprowadza zwolnienia grupowe i zamyka sklepy

Na początku grudnia gruchnęła nowina, według której sieć NEONET ogłosiła upadłość. Choć była to prawda, to ogłoszenie upadłości było rodzajem ucieczki do przodu ułatwiającej formalnie proces restrukturyzacji. Dziś wiemy już więcej, w jaki sposób zmieni się NEONET, aby spłacić wierzycieli i kontynuować operacje.

Księżyc, Światło księżyca, Zmierzch.
10.01.2024 22:59 Księżyc będzie cmentarzem? Ruszyła kosmiczna misja

Księżyc to niewątpliwie tajemniczy satelita. Jest on podstawą kalendarzy muzułmańskich i żydowskich. W wielu religiach przypisywało mu się nawet znaczenie mistyczne. Lud Indian Navaho uważał go za świętość - niedługo może powrócić do swoich korzeni.

fabryka
10.01.2024 15:50 Wkrętarki na liniach montażowych zhakowane. Krytyczne zagrożenie dla bezpieczeństwa

Kampanie z użyciem ransomware, a zatem oprogramowania wykorzystywanego do szyfrowania plików ofiary, by następnie żądać od niej okupu za przywrócenie ich dostępności, kojarzymy z atakami na największe organizacje. Ransomware można jednak wykorzystywać także do ataków znacznie bardziej kameralnych, np. po to, by szyfrować wkrętarki. Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo jest mniejsze.

kot i pies
10.01.2024 15:06 Parlament pracuje nad systemem PiESEL. Ma być odpowiednikiem PESEL dla zwierząt

Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt podjął dziś kwestię uruchomienia systemu PiESEL, odpowiednika Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, w którym jednak rejestrowane byłyby psy i koty. Celem inicjatywy jest uruchomienie centralnej bazy danych tych zwierząt oraz nałożenie nowych obowiązków na ich właścicieli.

laptop
10.01.2024 14:23 Notatnik w Windowsie zmieni się nie do poznania. Szykuje się prawdziwa rewolucja

Po wielu latach zaniedbań i stagnacji Microsoft w końcu zabrał się za stopniową aktualizację podstawowych programów systemowych. Najpierw Paint wzbogacił się obsługę warstw i elementy integracji z SI, a teraz mała rewolucja czeka Notatnik.

Polestar 2
10.01.2024 14:12 Niegroźna stłuczka samochodu elektrycznego. Rachunek przyprawia o zawrót głowy

Koszty naprawy nawet niewielkich elementów samochodów, których wymiana zdaje się mało skomplikowana, mogą przyprawiać o zawroty głowy. Choć zdaje sobie z tego sprawę większość kierowców, to cena napraw po niewielkiej stłuczce z udziałem auta marki Polestar przeszła najśmielsze oczekiwania nie tylko właściciela, ale też internautów.

Ikea
10.01.2024 12:39 IKEA pilnie wycofuje ładowarki. Możliwe poparzenia i porażenia prądem, sieć zwraca pieniądze

Uwaga klienci IKEA! Sieć poinformowała właśnie, że wycofuje z rynku serię wadliwych ładowarek USB. Urządzenia są groźne dla posiadaczy – może dojść do poparzeń oraz porażenia prądem. Zaleca się natychmiastowe zaprzestania korzystania z urządzenia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
10.01.2024 11:56 UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku monitoringu elektronicznego. Ponad 37 mln złotych kary

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, poinformował o zakończeniu postępowania w sprawie praktyk stosowanych przez producentów sprzętu służącego do monitoringu elektronicznego. Ukarane zostały spółki i osoby fizyczne. W wyniku wykrycia niedozwolonego porozumienia nałożono ponad 37 mln złotych kar.

sieć energetyczna
10.01.2024 10:46 Rekordowe zapotrzebowanie na energię. Polskie Sieci Energetyczne podały dane

Według wstępnych danych wczorajsze przedpołudnie przejdzie do historii jako rekordowe pod względem zapotrzebowana na moc w Polsce. 9 grudnia 2024 r. około godziny 10:45 sięgnęło ono nawet 28 416 MW. W najbliższych dniach sytuacja może być dla operatorów równie dużym wyzwaniem.

salon plus
10.01.2024 08:54 Duże zmiany w ofercie Plusa. Operator wyłącza usługi i podwyższa opłaty

Jeden z największych polskich operatorów podjął decyzję o wyłączeniu dużej części usług oraz o podwyżce cennych niektórych z nich. Dotyczyć to będzie zarówno wszystkich abonentów, jednak zamknięcie usług może być odczuwalne zwłaszcza dla użytkowników oferty na kartę i MIX. Pierwsze zmiany nadejdą już za nieco ponad miesiąc.

Gry komputerowe, Konsola do gier, Dziecko.
09.01.2024 23:11 Nowa przenośna konsola na rynku. Czy oprócz atrakcyjnego wyglądu oferuje coś jeszcze?

Już wiemy, jak wygląda nowa przenośna konsola.  Jej mocną stroną są najnowsze procesory Intela. Trzeba przyznać, że prezentuje się wspaniale, ale czy oprócz atrakcyjnego wyglądu oferuje coś jeszcze? Jak wypadł CLAW?

Netflix, Filmy, Youtube.
09.01.2024 20:27 Będzie nowa opłata zamiast abonamentu RTV. Zapłacimy nawet, gdy nie mamy telewizora?

Mało który temat w świecie mediów wzbudza tyle kontrowersji, co abonament radiowo-telewizyjny. Nie da się ukryć, że obecnie w dużej mierze nie spełnia swoich funkcji, ponieważ wielu słuchaczy i widzów nie widzi racji bytu w jego opłacaniu. Co na to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji?

telewizor
09.01.2024 17:12 Znika popularny kanał telewizyjny. Znana stacja ma nową propozycję dla widzów

Wydarzenia 24 zastąpi Polsat News Polityka. Kanał będzie dostępny w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych Canal+ i Polsat Box już od 10 stycznia 2024 r. Będzie nadawał na dotychczasowej koncesji stacji, która jeszcze wcześniej należała do Polsatu.

komputer
09.01.2024 15:25 Dostałeś taką wiadomość od banku? Uważaj, możesz stracić duże pieniądze

Dostałeś e-maila z informacją o przelewie bankowym? Uważaj, to mogą być oszuści. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nową praktyką, stosowaną przez internetowych przestępców w celu wyłudzenia danych do do bankowości elektronicznej.

dworzec kolejowy
09.01.2024 14:30 Ważna aktualizacja aplikacji PKP Intercity właśnie ruszyła. Ułatwi życie wielu podróżnym

Dobre wiadomości dla podróżujących pociągami. Aplikacja PKP Intercity doczekała się aktualizacji, a wraz z nią wprowadzono nowe funkcje, które dotyczą m.in. biletów okresowych. Co dokładnie uległo zmianie?

nastolatek komputer
09.01.2024 13:28 15-latek z Polski "zażartował" w sieci. Sprawą zajęły się Interpol i FBI

Wpis 15-letniego mieszkańca Chorzowa postawił na nogi nie tylko polskie służby, ale także niemieckie biuro Interpolu oraz amerykańskie Federalne Biuro Śledcze. Teraz nastolatek odpowie za swój “żart” przed sądem rodzinnym.

portfel
09.01.2024 12:31 Duży bank pilnie zaapelował do klientów. Chodzi o bezpieczeństwo

Nie tylko świąteczne wyprzedaże są wyczekiwane przez klientów. Wielu z nich z niecierpliwością czeka na “czyszczenie magazynów”, które zwykle następuje na początku nowego roku. Alior Bank opublikował w sieci ważny komunikat w tej sprawie i przypomniał klientom, by podczas zakupów w sieci uważali na internetowych oszustów. Bankowcy przygotowali kilka praktycznych rad, które mogą pomóc w uniknięciu przykrej sytuacji.

aplikacja
08.01.2024 22:00 Fintech to już nie zabawa. Revolut zaczyna oferować kredyty hipoteczne

Aplikacje fintechowe kojarzymy przede wszystkim z drobnym udogodnieniami, płatnościami internetowymi i mobilnymi, przydatną garścią innowacji w płatnościach, a w przypadku Revoluta – z łatwym płaceniem kartą za granicą. Gałąź ta jednak dawno już wyewoluowała poza te skromne zastosowania i oferuje tak duże produkty finansowe, jak kredyty hipoteczne.

lotnisko chopina
08.01.2024 20:52 Fałszywe strony Lotniska Chopina. Oszuści „sprzedają” pozostawione bagaże

Ataki z użyciem phishingu w ogromnej większości powielają utarte scenariusze. Napastnicy podszywają się pod urzędy, firmy kurierskie, członków rodziny czy osoby publiczne. W takich okolicznościach jako socjotechnikę można zakwalifikować wykorzystanie marki czy tożsamości nieoczywistej i unikatowej. Na przykład warszawskiego Lotniska Chopina.

google
08.01.2024 20:06 Hakerzy złamali zabezpieczenia Google. Włamują się bez użycia hasła, reset nie pomaga

Dane uwierzytelniania do konta Google do jedne z najbardziej wrażliwych danych. Za jednym zamachem uzyskać można ogrom danych, choćby z samego Gmaila, które pozwalają na dalsze włamania. Niestety wykryto nową aktywność hakerów, którzy omijają konieczność stosowania hasła, a ukrócenie ich działalności jest w tej chwili bardzo utrudnione.

DPD
08.01.2024 19:34 Przydatne funkcje w aplikacji DPD Mobile. Usprawnione odbiory i nadania paczek

Do użytkowników trafia aktualizacja aplikacji firmy kurierskiej DPD. Już wcześniej miała ona dość bogatą funkcjonalność pozwalającą na zarządzanie paczkami, jednak jeszcze łatwiejszy będzie ich odbiór i nadawanie. 

Spotify
08.01.2024 17:35 Spotify podnosi ceny w Polsce. Co zrobić, by nie utracić dostępu do usługi?

Spotify to od lat największa usługa streamingowa służąc do słuchania muzyki i podcastów. Jej administracja zaczęła rozsyłać ważne maile wśród użytkowników wersji Premium. Szykują się podwyżki.

pkp intercity
08.01.2024 16:55 Nowość w aplikacji PKP Intercity. Podróże właśnie stały się o wiele wygodniejsze

PKP Intercity nie zatrzymuje się przynajmniej w kwestii rozwoju swojej aplikacji mobilnej. W minionym roku dodano wiele przydatnych funkcji, m.in. obsługę biletów okresowych czy możliwość poznania szczegółów dotyczących przejazdu konkretnego pociągu. Do aplikacji właśnie trafiła kolejna porcja nowości.

Microsoft, Budynek, Spółka.
08.01.2024 16:49 Dobre wieści dla fanów gier Microsoftu. Gry trafią też na inne konsole

Jesteście entuzjastami starszych produkcji? Chcielibyście pograć w dobrze Wam znane z dzieciństwa gry? Mamy dla Was dobrą wiadomość.

Uniwersytet Zielonogórski
08.01.2024 16:35 Atak hakerski na polską uczelnię. Napastnicy mogli przejąć serwery poczty

Jedna z polskich uczelni wyższych została zaatakowana przez hakerów. Do incydentu doszło w nocy z 5 na 6 stycznia. Choć uniwersytet zapowiada, że nie będzie miał on wpływu na przebieg zajęć, to zagrożenia należy bagatelizować – sparaliżowana została znaczna część infrastruktury.

Facet, Telewizja, Oglądanie.
08.01.2024 14:55 Gigantyczna kara dla Canal+ Polska. Poszło o telefony do klientów

46 milionów złotych - taką karę ma zapłacić Canal+ Polska. Zadecydował o tym Prezes UOKiK. Środki mają być zwrócone konsumentom. W uzasadnieniu czytamy, że konsultanci spółki wprowadzali klientów w błąd i przekazywali nieprawdziwe informacje na temat celu rozmowy telefonicznej. Oferowano bezpłatny pakiet kanałów, ale była to tylko przykrywka.

elektryk
08.01.2024 11:52 Nie ma powodów do radości. Polska na szarym końcu europejskiego rankingu

Znamy już wyniki badania gotowości europejskich rynków do transformacji energetycznej. Zajęła się tym firma Eaton we współpracy z brytyjskim Stowarzyszeniem Association for Renewable Energy and Clean Technology (REA). Jak wypadła Polska? Niestety, nie jest dobrze.

Satya Nadella
07.01.2024 22:34 Nowy lider rankingu najwyżej wycenianych korporacji? Apple może czekać spadek

Przepychanki na pozycji lidera rankingu najwyżej wycenianych korporacji na świecie w ostatnich latach jakby nieco ustały. Pierwszą pozycję okupuje Apple, jednak już w tym roku może się zmienić. Po spektakularnym roku 2023 korporacja prowadzona przez Tima Cooka może zostać wyprzedzona, co może stanowić jedynie zapowiedź dalszych zmian.

E-mail, Stronie internetowej, Technologia.
07.01.2024 22:17 Głosy użytkowników zostały wysłuchane. Gmail doczekał się nowej funkcji na smartfonach

Historia pokazuje, że zwykli użytkownicy nierzadko mają wpływ na działania wielkich korporacji. Prośby i oczekiwania odbiorców zostały wysłuchane przez Google, a testy poszły pomyślnie. Gmail w końcu doczeka się długo wyczekiwanej funkcji na smartfonach.

słońce
07.01.2024 22:00 Ten rok przejdzie do historii. Sonda Parker Solar Probe znajdzie się w koronie Słońca

Rok 2024 przejdzie w eksploracji do historii jako ten, w którym nasza cywilizacja zbliżyła się do Słońca najbliżej w całej swojej dotychczasowej historii. Za sprawą sondy Parker Solar Probe mamy zdobyć bezcenne informacje na temat procesów zachodzących w gwieździe, co później może być wykorzystywane w naukach o wpływie aktywności słonecznej na Ziemię.

Danuta Holecka
07.01.2024 21:08 Reklamodawcy uciekają z Telewizji Republika. Posypią się kary?

Chaos wokół telewizji publicznej znajduje swoje liczne konsekwencje także poza jej antenami. Z Telewizji Republika, która zapewniła miękkie lądowaniom zwolnionym pracownikom TVP, masowo odchodzą reklamodawcy oburzeni emitowanymi tam treściami. Zaskakującą rolę zaczął odgrywać w tym zamieszaniu Polsat.

zaklocenia gps
07.01.2024 19:48 Poważne zakłócenia GPS nad Europą. Poznaliśmy możliwe przyczyny

Coraz więcej wiemy o przyczynach anomalii w działaniu GPS, jaki został dostrzeżony pod koniec grudnia. Wówczas zakłócenia zaobserwowano w wielu państwach rejonu południowego Bałtyku, w tym w północnej części Polski. Potwierdzają się wcześniejsze domysły, według których awarie były spowodowane celowym działaniem ludzkim.

iphone
07.01.2024 17:47 W Szczecinie iPhone zapalił się podczas ładowania. Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Regularnie dochodzą do nas informacje o spontanicznym zapłonie smartfonów. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami, a ich konsekwencje mogą być niezwykle niebezpieczne, biorąc pod uwagę sposób spalania się litu. Kolejny taki przypadek odnotowano w Szczecinie.

 Internet, Whatsapp, Smartphone.
07.01.2024 17:31 Wymieniasz telefon? Sprawdź, jak przenieść wiadomości i zdjęcia z WhatsAppa

Częstym problem podczas wymiany telefonu jest konieczność żmudnego przenoszenia danych zapisanych na telefonie na nowe urządzenie. Dane z aplikacji WhatsApp nie są tu wyjątkiem. Co zrobić, aby wymiana urządzenia była sprawna i jak najmniej obciążająca?

biedronka
07.01.2024 17:10 Uwaga na aplikację Biedronka. Użytkownicy masowo zgłaszają problemy

Pod koniec grudnia informowaliśmy o dużych nowościach w oficjalnej aplikacji sieci handlowej Biedronka. Program wzbogacił się o przydatne funkcje, a jego interfejs został przebudowany zgodnie z aktualnymi trendami. Niestety, użytkownicy są bardzo niezadowoleni ze zmian i mają sporo racji.

samolot
07.01.2024 16:52 Dziura w samolocie pełnym pasażerów. Samoloty na całym świecie uziemione

6 stycznia około 1 w nocy czasu polskiego pasażerowie podróżujący do Kanady usłyszeli wybuch. W czasie lotu w samolocie wytworzyła się wielka wyrwa. Znamy stanowisko polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

facebook
07.01.2024 16:21 Dostałeś taką wiadomość? Absolutnie nie klikaj w link, oszuści atakują na Facebooku

Polscy użytkownicy Facebooka otrzymują wiadomości o tym, że ich działalności narusza regulamin świadczenia usługi. To nie pierwszy taki przypadek, lecz kolejna próba realizacja znanego już scenariusza. Widać w poprzednich falach ataku okazał się on na tyle skuteczny, że napastnicy podejmują kolejne próby.

Telefon, Mobilny, Połączenie.
07.01.2024 15:00 Dostałeś takiego SMS-a? Pod żadnym pozorem nie klikaj w link, możesz stracić pieniądze

Zapewne nie raz zdarzyło Wam się zamawiać przesyłkę przez Internet. Należy mieć świadomość, że to świetna okazja dla złodziei, którzy tylko czyhają, by wykraść nasze pieniądze. Co zrobić, by się przed tym uchronić?

Student, Pisanie na maszynie, Klawiatura
07.01.2024 10:52 To koniec kultowego programu. Każdego dnia korzystają z niego tysiące osób

Nie mamy dobrych wieści dla fanów WordPada. To już ostatnia okazja, by skorzystać z popularnego edytora tekstu. Niedługo zniknie na dobre i nie będzie go można ponownie zainstalować. Dlaczego Microsoft podjął taką decyzję?

Starbucks
06.01.2024 16:40 Poważne oskarżenia wobec znanej sieci kawiarni. Mieli zyskać setki milionów dolarów

Nie jest tajemnicą, że niektóre firmy stosują działania, które mają na celu wprowadzenie konsumenta w błąd. W przypadku tych technologicznych częstą praktyką są tzw. ciemne wzorce w aplikacjach. Ostatnio oskarżeniom o ich stosowanie padła znana sieć kawiarni.

gry komputerowe
06.01.2024 13:48 Prime Gaming zaskoczył graczy. W styczniu odbiorą cztery nowe gry

Zimowa aura zdecydowanie sprzyja pozostaniu w domu i spędzaniu czasu przed konsolą. Warto z tej okazji zaopatrzyć się w nowe gry, które dałyby gwarancja spędzania wielu godzin w wirtualnym świecie. Na nużące, długie zimowe wieczory z pomocą przychodzi Prime Gaming.

fotoradary
06.01.2024 11:34 Nowoczesne fotoradary już w Polsce, znamy lokalizację. Kierowcy muszą uważać

To nie jest dobra wiadomość dla entuzjastów zbyt szybkiej jazdy. Na ulicach polskich miast pojawiają się nowe fotoradary. Spotkanie miłośnika przekraczania limitu prędkości z takim urządzeniem z pewnością nie będzie należało do najprzyjemniejszych i - co najważniejsze - będzie go słono kosztować.

Facebook
05.01.2024 22:36 Założyciel Facebooka znowu zaskakuje. Sprawdź, ile zarobił

Giełda - to słowo towarzyszyło skojarzeniom wokół twórcy Facebooka przez ostatnie dwa miesiące. Mark Zuckerberg przez ten czas pozbywał się swoich udziałów i zarobił przy tym naprawdę ogromne pieniądze.

straż ochrony kolei
05.01.2024 15:18 Sztuczna inteligencja ma pomóc polskiej kolei. Ruszył pilotażowy program

Założony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ośrodek IDEAS NCBR poinformował o nawiązaniu współpracy ze Strażą Ochrony Kolei. W rezultacie wdrożony zostanie pilotażowy program, który pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie zasobami SOK-u, tak aby zapobiegać przestępstwom dokonywanym na kolei.

fotowoltaika
05.01.2024 14:33 Zamontował pompę ciepła, na fotowoltaikę nie dostał zgody. Powód zaskakuje

Od 1 stycznia w kolejnych województwach w życie wszedł zakaz ogrzewania niektórymi piecami. Jest to impuls, by dokonywać jak najszybszych modernizacji, co jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo. Przekonał się o tym suwałczanin, który nie otrzymał zgody na pełną termomodernizację, mimo że korzysta już z pompy ciepła.

smartfon
05.01.2024 14:25 Nadchodzi rewolucja w mapach Google. Wielu długo na to czekało

Użytkownicy Google Maps ostatnio mogli czuć się rozpieszczani nowościami. Po wprowadzeniu nowej kolorystyki i dodaniu limitów prędkości na drogach przyszedł czas na nową innowację. Czy przypadnie do gustu użytkownikom?

doda
05.01.2024 12:58 Doda rozdaje pieniądze w sieci? Uważaj, viralowy post to próba oszustwa

Po raz kolejny tożsamość rozpoznawalnej osoby jest wykorzystywana do przeprowadzania oszustw w Sieci. Tym razem kampania realizowana jest na Facebooku, a dla jej uwiarygodnienia użyty został wizerunek Dody. Uwagę zwraca duże zainteresowanie internautów, co zapowiada kłopoty.

dariusz wieczorek, krzysztof gawkowski
05.01.2024 12:57 Centrum GovTech do likwidacji. Brakuje dokumentów zakupu 500-metrowego lokalu

Nowi ministrowie na dobre zabrali się za zmiany w swoich resortach. Nie ominęły one także inicjatyw związanych z cyfryzacją. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podjął decyzję, aby postawić w stan likwidacji Centrum GovTech.

smartfony
05.01.2024 12:30 Nowy sposób na oszczędzanie baterii w smartfonach. Jest pewien haczyk

Długi czas pracy na jednym ładowaniu pozostaje jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas wyboru smartfonu. Kluczowa pozostaje pojemność akumulatora czy dostępność technik szybkiego ładowania. Google ma jednak inny pomysł na optymalizacje w tym zakresie.

haker
05.01.2024 10:28 Chciała kupić sukienkę w sieci, hakerzy wzięli ją na cel. Trzeba uważać na jedną rzecz

Firmy kurierskie to podmioty, pod które szczególnie często podszywają się napastnicy realizujący ataki na cyberbezpieczeństwo z użyciem phishingu. Nic dziwnego, prawdopodobieństwo, że ofiara czeka akurat na paczkę, jest wysokie. Tym razem jednak metoda oszustów zawiodła.

dowód osobisty
05.01.2024 09:15 Ważna funkcja w końcu w aplikacji mObywatel. Skorzystało już milion Polaków

Do aplikacji mObywatel zawitała długo wyczekiwana nowość. Choć miała się pojawić już w połowie grudnia, przez co wielu zainteresowanych było zmuszonych korzystać z rządowych witryn lub po prostu udać się do urzędu, to w najważniejszej aplikacji rządowej można już zastrzegać PESEL.

Konsola Nintendo Switch
04.01.2024 22:25 Jaki będzie następca Nintendo Switcha? Sprawdź, czy jest na co czekać

Od premiery Nintendo Switcha minęło już kilka lat. Fani z niecierpliwością wyczekują następcy. W Internecie huczy od plotek. Ile w nich prawdy? Jaki będzie następca kultowej konsoli Wielkiego N?

konsole Tetris
04.01.2024 18:49 To wydarzenie zapisze się na stałe w historii gamingu. Nastolatek przeszedł całą kultową grę

2024 rok dopiero co się rozpoczął, a fani gamingu już mają powody do zadowolenia. Musiały minąć 34 lata, by znalazł się śmiałek, który był w stanie przejść całego Tetrisa. Sprawcą całego zamieszania jest nastolatek!

haker
04.01.2024 15:34 Uwaga na maile od polskiego operatora domen. To próba wyłudzenia danych

Trwa nowa kampania phishingowa, której celem są przede wszystkim osoby zarządzające domenami wykupionymi u największego polskiego operatora. Choć taki scenariusz nie jest nowy, to zwraca się uwagę na nietypowy sposób manipulacjami adresami oraz… pomyłkami napastników.

smartfony
04.01.2024 15:08 Wiemy, kto dostarczał w 2023 najszybszy internet mobilny. Wielu może być zaskoczonych

Rok 2023 to kolejny, który niestety upłynął nam bez dostępu do prawdziwego 5G, które spełniałoby standardy stanowione przez oficjalną specyfikację. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na podsumowanie prędkości starszych generacji sieci, jakie świadczyli polscy operatorzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

kobieta-programistka
04.01.2024 14:46 Dyskryminacja kobiet w branży IT. Zarabiają nawet 35 proc. mniej

Choć branża IT może się wydawać nowoczesna i pozbawiona negatywnych naleciałości z minionych dekad, to dotykają ją też to w znacznym stopniu problemy znane z innych gałęzi gospodarki. Są to między innymi nierówności płacowe i dyskryminacja kobiet.

pieniądze
04.01.2024 13:59 Policja rozbiła gang internetowych oszustów. Niebywałe, czego się dopuścili

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ogłosiło rozbicie grupy podejrzanej o dokonywanie oszustw w internecie. Za ich czyny grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

klawiatura
04.01.2024 13:36 Na klawiatury trafi nowy klawisz. To pierwsza taka zmiana od 30 lat

Rok 2024 zapowiadany jest jako nowe otwarcie dla rynku komputerów osobistych. Nowe urządzenia mają na większą skalę wykorzystywać dobrodziejstwa dużych modeli językowych i mamy już okazje obserwować pierwsze zmiany. Te zawitają nawet na klawiatury.

orange
04.01.2024 11:58 Przydatna usługa Orange na 2 miesiące za darmo. W sam raz na ferie

Wielkimi krokami nadchodzi okres ferii, podczas których niezwykle przydatna może się okazać możliwość zdalnego sprawdzania, gdzie konkretnie znajdują się członkowie rodziny. Tej potrzebie wyszedł naprzeciw Orange, który zdecydował się na darmowe udostępnienie jednej z usług geolokalizacyjnych.

haker
04.01.2024 10:47 Te aplikacje mogą kraść nasze dane. Lepiej natychmiast usunąć je z telefonu

Smartfony są niezwykle łakomym kąskiem dla wszystkich, którzy czyhają na bezpieczeństwo internautów. Złamanie ich zabezpieczeń daje dostęp do ogromnej ilości najwrażliwszych danych. Jednocześnie oficjalne sklepy z aplikacjami dalekie są od ideału bezpieczeństwa.

rozmowa telefoniczna
04.01.2024 09:19 Gigantyczna kara dla popularnego operatora. UOKiK nie miał litości

Operatorzy telekomunikacyjni niestety przyzwyczaili nas do tego, że na oferty, w których przekonują, że coś jest dane „za darmo”, trzeba szczególnie uważać. Po raz kolejny dowodzi tego decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który właśnie ukarał jednego z operatorów za praktyki, według których aż 1200 GB danych można uzyskać bez żadnych opłat.

Google Chrome
03.01.2024 22:30 Korzystasz z przeglądarki Chrome? Możesz się zdziwić

Wielu użytkowników przeglądarek zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że Chrome jest jedną z najlepszych i najbardziej przyjaznych użytkownikowi przeglądarek. Jednakże zawsze może być lepiej i - naturalnie - konieczne jest wprowadzanie aktualizacji. Jak wypadł lifting aplikacji mobilnej przeglądarki Google?

Playstation 4
03.01.2024 19:31 Zamierzasz kupić konsolę? Sprawdź, jakiego telewizora potrzebujesz

Planujecie zakup konsoli? Czujecie, że wasz telewizor nie odda dostatecznie wrażeń z grania? Sprawdźcie, jaki sprzęt najlepiej wybrać, by wasze gamerskie wrażenia były jak najlepsze.

telewizor
02.01.2024 22:43 Znana stacja telewizyjna znika z anteny. Dostawca podjął decyzję

Nawet niewielkie modyfikacji oferty mogą sprawić, że umowę z usługodawcą telewizyjnym można bez żadnych konsekwencji. Pojawiły się informacje o zmianach wprowadzonych przez jednego z nich, co warto zweryfikować.

oszuści w call center
02.01.2024 22:37 Ukraińskie służby rozbiły sieć oszustów. Zarabiali dziesiątki milionów złotych w całej Europie

Ukraińska policja poinformowała o rozbiciu ogromnej sieci call center, której pracownicy dokonywali oszustw telefonicznych. Placówki były rozsiane po całej Ukrainie, a ofiarami oszustów byli także mieszkańcy Unii Europejskiej.

alab
02.01.2024 21:38 Kolejny wyciek danych skradzionych z ALAB laboratoria. Użycie ich to bułka z masłem

Mamy do czynienia z kolejnymi następstwami włamania na serwery ALAB laboratoria. W listopadzie ogłoszono, że systemu ALAB zostały zinfiltrowane, a hakerzy pozyskali wrażliwe dane medyczne ponad 200 tys. klientów. Na razie opublikowano tylko część z nich.

whatsapp
02.01.2024 21:13 Szukasz pracy? Możesz paść ofiarą oszustwa, miej się na baczności

Oszustwa, wyłudzenia i kradzieże dokonywane za pośrednictwem internetu ewoluują bezustannie – napastnicy niezwykle sprawnie reagują na zmieniające się okoliczności i zmieniają nie tylko treść swoich komunikatów, ale tez kanały, którymi je dystrybuują. W nowej kampanii przekonują, że mają dla ofiar intratne oferty pracy.

bankomat
02.01.2024 19:58 Pilne ostrzeżenie dla klientów dużego banku. Chwila nieuwagi i pieniądze znikną

Ruszyła nowa kampania phishingowa, w której napastnicy podszywają się pod jeden z największych banków w Polsce. Z użyciem fałszywych witryn niemal identycznych z prawdziwymi atakujący próbują wyłudzić wrażliwe dane. Ich sukces skutkuje możliwością przejęcia kontroli nad rachunkiem bankowym.

telewizja polska
02.01.2024 18:51 Abonament RTV. US zajął ponad 20 mln złotych z wynagrodzeń i emerytur

Z roku na rok ma się zmniejszać liczba osób opłacających abonament RTV. Choć w bieżących okolicznościach, gdy media publiczne zostały postawione w stan likwidacji oraz planowane są zmiany w strukturze ich finansowania, sens uiszczania opłat może być kwestionowany, to jednak dla urzędu obowiązek jest oczywisty. Poskutkowało to licznymi zajęciami emerytur i wynagrodzeń.

kaloryfer
02.01.2024 17:22 Kolejne zakazy w źródłach ciepła. Na to zwróć uwagę przy wyborze pompy ciepła

Wejście w rok 2024 jest równoznaczne z wejściem w życie kolejnych regulacji ograniczających możliwości korzystania z przestarzałych i szkodliwych dla środowiska metod ogrzewania domów i mieszkań. To zachęca do poszukiwań nowych źródeł energii, a wybór często pada na pompy ciepła, które stały się w Polsce bardzo popularne, ale też nie są wolne od wad.

Elon Musk
02.01.2024 16:57 Czarne chmury nad serwisem X. To skutki działań Elona Muska

Były wielkie plany. Serwis X miał stać się nowoczesną platformą do wymiany myśli oraz ostoją wolności słowa. Coś jednak poszło nie tak. Serwisowi Elona Muska może grozić nawet bankructwo.

Google
02.01.2024 16:23 Google musi się tłumaczyć. Wszystko przez fałszywe kursy walut

Wczorajsze błędy w wyświetlaniu cen złotówki dziś znajdują swoje konsekwencje. Wiadomo nieco więcej o możliwych przyczynach wystąpienia błędu, a także o działaniach, jakie podjęły polskie władze w tej sprawie. Choć Google tymczasowo całkowicie wyłączyło funkcje wyszukiwarki związane z kursami walut, to i tak będzie się musiało gęsto tłumaczyć.

gra komputerowa, zdjęcie ilustracyjne
02.01.2024 13:47 Joy-Cony na Xboxa? To możliwe!

Niemal wszyscy miłośnicy konsoli Nintendo Switch są za pan brat z kultowymi joy-conami. Kolorowe kontrolery, które podbiły serca wielu gamerów, nierzadko jednak sprawiały problemy techniczne. Wielu miłośników Big N zaczęło zatem przerzucać się na tradycyjne pady. Wiele wskazuje na to, że boom na te małe, nietuzinkowe akcesoria powróci - i to za sprawą Microsoftu! 

gra komputerowa, zdjęcie ilustracyjne
02.01.2024 10:34 Macie Nintendo Switcha? Koniecznie pobierzcie tę darmową grę

Jesteście znużeni beznamiętną zimową aurą? Nintendo ma dla Was propozycję nie do odrzucenia - na eShopie czeka na Was do pobrania wyjątkowa gra prosto ze świata Dzikiego Zachodu. I to zupełnie za darmo!

słońce
01.01.2024 22:58 Ogromny rozbłysk na Słońcu. Skutki możemy odczuć na Ziemi

Rok 2023 zakończył się na Słońcu wielkim rozbłyskiem słonecznym. Ilość wydzielonej energii wywołała tzw. słoneczne tsunami i pozwala sklasyfikować go jako X5. Skutki możemy odczuć wkrótce także na Ziemi.

meteory
01.01.2024 22:57 Za kilka dni pierwszy w tym roku deszcz meteorów. Jak obserwować kwadrantydy?

Rok zaczął się przed kilkunastoma godzinami, a miłośnicy obserwacji nieba już mają na czym zawiesić oko. Rozpoczął się pierwszy w 2024 r. deszcz meteorów i choć pierwsze zjawiska można obserwować już teraz, to na maksimum musimy jeszcze chwilę zaczekać.

kurs walut
01.01.2024 22:17 Google oszalało, wartość złotówki dramatycznie zaniżona. O co chodzi?

Uwaga na wyniki wyszukiwania informacji na temat kursów walut prezentowanych w Google. W wyniku błędu wyszukiwarka prezentuje bardzo zaniżoną cenę złotówki.

domofon
01.01.2024 21:19 Domofon dzwoni, ale nikt się nie odzywa? Uważaj, to mogą być oszuści

Nie od dziś wiadomo, że złodziej wykorzystują jeszcze przed włamaniami różne mechanizmy sprawdzania, co i kto może znajdować się w środku, a przede wszystkim – czy mieszkanie jest puste. Wykorzystywane są do tego różne metody, ale rzadko myśli się o tym, że w tych celach mogą być wykorzystywane domofony.

telegram
01.01.2024 21:00 Telegram skończył rok z przytupem. Ważne zmiany właśnie weszły w życie

Telegram pozostaje jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych, z którego aktywnie korzysta około 8 mln użytkowników. Rok zamyka z pokaźną aktualizacją usprawniająca najważniejsze funkcje.

iphone
01.01.2024 19:15 Poważny błąd w nowej aktualizacji iPhone’ów. Użytkownicy masowo zgłaszają jedną rzecz

Posiadacze iPhone’ów zgłaszają problemy z działaniem ich urządzeń po aktualizacji do najnowszej wersji systemu operacyjnego. Wiele wskazuje, że poprawki, które miały zażegnać jedne problemy, spowodowały inne.

unia europejska
01.01.2024 18:01 Komunikaty o ciasteczkach mogą zniknąć z internetu. Komisja Europejska otwarta na propozycje

Po wprowadzeniu obowiązku informowania użytkowników o wykorzystywaniu ciasteczek wielu internautów zaczęło narzekanie na komunikaty serwowane przez witryny. Wejście w życie kolejnych europejskich regulacji poskutkowało koniecznością zamykania kolejnych komunikatów, co opóźnia dostęp do treści i irytuje. To się może zmienić. 

haker
01.01.2024 17:58 Rok 2023 w cyberbezpieczeństwie. Tysiące osób straciły pieniądze

Spływają już pierwsze raporty podsumowujące działalność grup cyberprzestępczych w minionym 2023 roku. Szczególną uwagę warto poświęcić zagrożeniu stanowionym przez oprogramowanie ransomware, które po wielkich kampaniach z poprzednich lat zdaje się być wykorzystywane mniej aktywnie. Czy słusznie?

smartfon
01.01.2024 16:03 Wiadomości Google nie wytrzymały. Duża awaria zaskoczyła użytkowników

Posiadacze smartfonów z systemem Android zgłaszają irytujący problem w jednej z najważniejszych aplikacji systemowych – Wiadomości. Wygląda na to, że Google nie przygotowało jej odpowiednio na rok 2024, przez co niemożliwe jest korzystanie z niektórych przydatnych funkcji.