Archiwum marzec 2024

telefon mObywatel
31.03.2024 22:24 Rząd apeluje do Polaków. Chodzi o aplikację mObywatel

mObywatel w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności. Polacy chętnie korzystają szczególnie z elektronicznych dowodów osobistych, dzięki którym nie muszą nosić przy sobie portfela. Aplikacja nieustannie się rozwija, a kolejne zmiany użytkownicy odczują jeszcze w nadchodzących tygodniach.

kobieta w metrze
31.03.2024 20:17 Co zrobić, gdy biletomat w autobusie nie działa? Sąd wydał orzeczenie

Pasażer nie odpowiada za brak biletu, jeżeli jest to spowodowane awarią biletomatu — orzekł krakowski sąd, wyjaśniając, że korzystający z komunikacji miejskiej nie ma obowiązku płacenia podwyższonej opłaty przewozowej. Nie uznano ponadto argumentu, że pasażer mógł skorzystać z aplikacji na smartfonie.

policja
31.03.2024 17:40 Oszukali co najmniej 300 osób. Policja przekazała dobre informacje

Gdański zarząd Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości poinformował o rozbiciu grupy przestępczej działającej w internecie. Za pośrednictwem serwisów sprzedażowych mieli dokonywać wyłudzeń z użyciem systemu BLIK. Wskutek ich działań pieniądze straciło co najmniej 300 osób.

paczkomat
31.03.2024 16:39 Rewolucyjna usługa w InPost. Wielu klientów będzie zachwyconych

InPost zapowiedział uruchomienie nowej usługi. Jeszcze w tym roku wystartować mają przesyłki międzynarodowe. Co ważne, wysyłać będzie można za pośrednictwem paczkomatów – tak wygodnie, jak ma to miejsce w przypadku przesyłek krajowych.

świeczki
30.03.2024 22:15 Nie żyje gwiazdor polskiego internetu. Miał zaledwie 28 lat

Nie żyje Karol Pęciak. Znany tiktoker zmarł w nocy z piątku na sobotę (29/30 marca), o czym poinformowała jego mama. 28-latek był bliżej znany jako “Szalony Karol”, bo właśnie pod takim pseudonimem publikował w sieci pełne humoru i dystansu filmy. Przyczyna jego śmierci nie jest znana, jednak wiadomo, że twórca od lat mierzył się z problemami z sercem.

kobieta ze smartfonem
29.03.2024 22:27 Ostrzeżenie dla Polaków przed Wielkanocą. Wracają groźne ataki "na kupującego"

Wydano ostrzeżenie przed atakami „na kupującego” realizowanymi głównie za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Dostrzeżono bowiem znacząco zwiększoną aktywność cyberprzestępców realizujących podobny scenariusz, grożący utratą pieniędzy czy danych osobowych. 

bankomat
29.03.2024 21:15 Popularny bank oferuje klientom nowy typ konta. Można uniknąć podwyżek

mBank jest jednym z banków, który w ostatnim czasie podniósł opłaty za korzystanie z podstawowych usług. Zwiększono limitu umożliwiający bezpłatne korzystanie z karty płatniczej czy kwoty wpływu, dzięki którym prowadzenie konta jest bezpłatne. Teraz zaproponowano nowy rodzaj konta, który pozwoli uniknąć części podwyżek.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
29.03.2024 19:13 RCB ostrzega Polaków. "Bądźcie gotowi na każdą ewentualność"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło udostępnienie nowej strony internetowej z licznymi materiałami dotyczącymi zachowania w obliczu zagrożeń. Mowa przede wszystkim o zagrożeniach, do których może dojść podczas działań wojennych: biologicznych, chemicznych czy radiacyjnych.

komputer gamingowy
29.03.2024 19:10 Microsoft udostępnia nową funkcję. Wiele osób długo na to czekało

Microsoft rozpoczął testy nowej funkcji domyślnej przeglądarki systemu Windows, Edge’a. Tym razem przygotowano coś specjalnego dla tych, którzy lubią pograć na pecetach. W ręce graczy zostanie oddana kontrola nad zasobami, które może zużywać przeglądarka.

teleskop
29.03.2024 18:53 Spójrz w niebo. Taki widok zdarza się raz na 71 lat

Na niebie pojawiło się niezwykłe zjawisko - kometę określa się mianem "Matki Smoków". To widoczne co 71 lat wydarzenie wzbudza zainteresowanie zarówno astronomów zawodowców, jak i amatorów. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podkreśla, że obserwacja tej komety to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników kosmosu.

telefon
29.03.2024 17:25 Dostałeś telefon z tego numeru? Policja ostrzega Polaków

Policja alarmuje: oszuści stosują nową, niebezpieczną metodę, podszywając się pod organy ścigania, w tym nawet pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy oraz poufnych informacji od niewinnych osób. Jak działają i jak się przed nimi obronić?

mapy google
29.03.2024 16:26 Nowe funkcje w Google Maps. Duże nowości idealne na lato

Google poinformowało o dodaniu nowych funkcji do Map Google. Zmiany odczujemy w aplikacji mobilnej, a skupiać się one będą na dostarczaniu wartościowych informacji turystom. Ma to pomóc w sezonie urlopowym w znalezieniu najciekawszych propozycji turystycznych. Zmiany pojawią się także w wyszukiwarce.

telefon mObywatel
29.03.2024 14:30 Nowe funkcje w aplikacji mObywatel. Skorzysta 360 tys. osób

Nowe opcje w aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie dodało do spisu dostępnych w niej dokumentów dwa kolejne pliki. Szacuje się, że z rozwiązania skorzystać będzie mogło nawet 360 tys. osób, należących do konkretnych grup zawodowych. Co istotne, resort nie zamierza na tym poprzestawać i już zapowiada kolejne innowacje.

Telefon, logo Plusa
28.03.2024 16:16 Wielka awaria Plusa. Tysiące Polaków bez internetu i sieci komórkowej

Trwa wielka awaria w jednej z najpopularniejszych sieci komórkowych w Polsce. Tysiące użytkowników zgłosiło problemy z internetem, wykonywaniem połączeń, a także wysyłaniem SMS-ów. Przedstawiamy szczegóły.

teleskop
28.03.2024 15:34 Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej

W 2004 r. dokonano odkrycia asteroidy Apophis i od razu zakwalifikowano ją do tzw. grupy PHA – potencjalnie niebezpiecznych planetoid, które zagrażają Ziemi. Najnowsze badania rzucają na prawdopodobieństwo zderzenia nowe światło.

kobieta przy komputerze
28.03.2024 15:05 Przelewy bankowe w Wielkanoc. Planowane są przerwy

Przypominamy, że warto pośpieszyć się z przelewami – Wielkanoc część sesji nie będzie realizowanych, przez co odbiorcy przekazów mogą otrzymywać je później, niż by sobie tego życzyli. Kluczowy jest zwłaszcza jeden dzień.

Amazon Hub
28.03.2024 14:49 Wielomilionowa kara UOKiK dla Amazonu. Jest reakcja korporacji

Jest reakcja Amazona na opublikowane wczoraj zarzuty sformułowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Przypomnijmy, że korporacja została ukarana grzywną sięgająca blisko 32 mln zł za stosowanie tzw. dark patterns i wprowadzanie klientów w błąd. Amazon jednak nie ma zamiaru jej płacić.

kuchenka gazowa
28.03.2024 13:55 Proste sposoby, by zmniejszyć rachunki za gaz. Mało kto o nich pamięta

Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.

zegar
28.03.2024 11:57 Ważny komunikat w sprawie zmiany czasu. Każdy musi o tym wiedzieć

Nadchodzi kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. Z końcem marca należy pamiętać, aby przestawić zegarki i zegary w urządzeniach o godzinę do przodu. Od wielu lat jest jednak dyskutowane całkowicie porzucenie dwóch ustawień czasowych – kiedy można się tego spodziewać?

lekarz i komputer
28.03.2024 11:09 Wyciek danych pacjentów DGC. Sprawa jest znacznie poważniejsza, niż sądzono

We wtorek poinformowano o wycieku danych z wrocławskiego DGC Centrum Medycznego. Wówczas sądzono, że to lokalny incydent o niewielkiej skali, jednak wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo poważnym naruszeniem bezpieczeństwa danych pacjentów w całe Polsce.

sieć energetyczna
28.03.2024 10:37 Pierwsze takie wyłączenie fotowoltaiki. Prosumenci mogą żądać rekompensat

Po raz pierwszy w historii spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczna zdecydowała o wyłączeniu instalacji fotowoltaicznych w dzień powszedni. Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej, jednak tylko w weekendy. To przykład poniekąd kuriozalnej sytuacji kiedy OZE wyłącza się na rzecz ciągłości działania elektrowni węglowych.

bezpieczniki
28.03.2024 09:40 Jak samodzielnie odczytać licznik prądu? Tak skontrolujesz zużycie energii

Dostęp do informacji o ilości energii zużytej przez gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo jest kluczowy przy ustalaniu limitów zużycia i prognoz wysokości rachunków. Zwłaszcza dziś, kiedy często zachodzi konieczność równoległego śledzenia danych z OZE, warto na bieżąco być zorientowanym w ilości energii pobieranej z sieci i np. z instalacji fotowoltaicznych.

Revolut
27.03.2024 15:06 eSIM w Revolut. Wirtualna karta z paczką danych w sam raz na wakacje

Revolut udostępnił w Polsce nową, przydatną usługę, która znajdzie zastosowanie przede wszystkim podczas podróży. Dzięki niej za pomocą karty eSIM można uzyskać pakiet danych, unikając ewentualnych trudności czy podwyższonych opłat podczas pobytu za granicą.

zatrzymanie
27.03.2024 14:55 Policja zatrzymała sprzedawców fikcyjnych aut. Mieli wyłudzić ponad 1 mln zł

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu 7 osób działających na jednym z portali ogłoszeniowych, gdzie oferowali sprzedaż samochodów. Ofiary wpłacały wysokie zaliczki, jednak pojazdy nigdy do nich nie docierały. Oszuści mogli w ten sposób pozyskać ponad 1 mln zł.

telewizor
27.03.2024 13:13 Koniec z wypalającymi się ekranami OLED. Jest na to nowy sposób

Ekrany OLED spopularyzowały się na tyle, że ich różne wariacje stanowią już standard w smartfonach, a coraz częściej decydujemy się także na telewizory OLED. Przewaga ich właściwości nad wieloma innymi rodzajami matryc jest niekiedy widoczna gołym okiem, co nie oznacza, że OLED-y nie mają własnych problemów. Właśnie rozwiązano jeden z nich.

Skrzynka na listy
27.03.2024 12:27 Otrzymałeś taki list? Zwiastuje złe wieści. Oszuści mogli wykraść twoje dane

Do Polaków zaczęły trafiać listy związane zeszłorocznym atakiem na laboratoria ALAB. Skradziono wówczas dane osobowe i dokumentację medyczną ok. 200 tys. osób. Część danych trafiła do sprzedaży, resztą dalej dysponują napastnicy i mogą je ujawnić w każdej chwili. ALAB kategorycznie odmawia uiszczenia okupu.

paczka amazon
27.03.2024 11:18 UOKiK. 31 mln zł kary dla Amazona. Klienci masowo wprowadzani w błąd

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował o nałożeniu wysokiej kary finansowej na luksemburski oddział korporacji Amazon, która odpowiada za sprzedaż w sklepie amazon.pl. W ocenie UOKiK Amazon dopuścił się niezgodnych z prawem praktyk obejmujących swoje usługi.

bankomat
26.03.2024 16:22 Od 3 kwietnia podwyżki w dużym banku. Klienci nie będą zadowoleni

Unijne limity płatności gotówką to nie jedyne zmiany, na które powinni się przygotować klienci banków. Wiele sieci planuje reformy, a wraz z nimi również wyższe ceny. Już od 3 kwietnia więcej zapłacą klienci mBanku. Nie kryją niezadowolenia.

mężczyna pukający do drzwi
26.03.2024 14:03 Jakie prawa mają kontrolerzy abonamentu RTV? Co grozi w przypadku kontroli?

Czy kontrola abonamentu RTV jest nieodłącznym elementem polskiego systemu ściągania opłat za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych? Skąd biorą się prawa kontrolerów i jakie sankcje grożą za brak uregulowania należności?

seniorka ze smartfonem
26.03.2024 00:51 Nowość w Orange. Opaska SOS może uratować życie

Orange wprowadził do swojej oferty urządzenie, które może okazać się niezwykle przydatne dla wszystkich osób, które wymagają opieki i ich opiekunów. Opaska SOS może informować o niebezpiecznych sytuacjach i dosłownie ratować zdrowie i życia.

Spowiedź
26.03.2024 00:29 Noc Konfesjonałów 2024. Powstała aplikacja pomocna przy spowiedzi

Parafie i wierni z całej Polski mogą wziąć udział w Nocy Konfesjonałów. Jest to inicjatywa mająca zachęcić do udziału w sakramencie pokuty w okresie przedwielkanocnym. W tym roku przygotowano coś specjalnego – specjalną aplikację mobilną.

mobywatel
25.03.2024 22:42 Bezpłatny podpis cyfrowy dla każdego? Nadchodzi eIDAS 2.0

Trwają prace nad eIDAS 2.0 – jednolitą, unijną tożsamością cyfrową. Aktualnie w wielu państwach Wspólnoty, także w Polsce, są one na etapie koncepcyjnym. Jednym z elementów finalnych ustaw, które zaimplementują w polskim prawie europejskie rozporządzenie, jest umożliwienie obywatelom bezpłatne wytworzenie podpisu kwalifikowanego.

komputer lekarza
25.03.2024 22:38 Wyciekły dane pacjentów. Groźny incydent w polskim mieście

Pacjenci wrocławskiego DCG Centrum Medyczne zgłaszają, że otrzymali SMS-y informujące o incydencie w bezpieczeństwie ich danych. Komunikaty zostały początkowo rozesłane bez podania ważnych szczegółów, jednak wiemy już, że sprawa jest poważna – doszło do wycieku całego zestawu wrażliwych danych. 

drukarka
25.03.2024 22:24 Drukarka jako usługa. Najbardziej znienawidzony sprzęt staje się jeszcze gorszy

Przez lata mieliśmy okazje obserwować, jak kolejne klasy sprzętu peryferyjnego można instalować w komputerach coraz łatwiej. Dziś nawet w przypadku urządzeń skomunikowanych radiowo w większości przypadków parowanie trwa sekundy, po których od razu można przystąpić do eksploatacji. Jest jednak kategoria, dla której czas stanął u zarania historii komputerów osobistych. To drukarki.

Deska rozdzielcza samochodu. Radio
25.03.2024 21:46 Masz radio w samochodzie? Ta opłata cię nie ominie

Czy posiadając radio w swoim samochodzie, jest się zobowiązanym do opłacania abonamentu RTV? Pomimo wielu zmian w przepisach, ten obowiązek pozostaje aktualny, a nieprzestrzeganie go może skutkować dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Co warto wiedzieć na ten temat, jakie są stawki oraz kto może być zwolniony z tej opłaty?

smartfon
25.03.2024 20:36 Google, Meta i Apple z kłopotami. Usługi mogą zostać zablokowane

Nie minął miesiąc od wejścia w życie kolejnej części regulacji, stanowionych przez europejski akt o rynku cyfrowym, a już Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie ich nieprzestrzegania. Zbadane zostaną praktyki największych graczy z Doliny Krzemowej: Alphabet, Apple i Meta.

telefon komórkowy
25.03.2024 19:40 To koniec SMS-owych oszustw? Od dziś nowy obowiązek

Dziś wchodzi w życie nowy obowiązek dla operatorów telekomunikacyjnych dotyczący cyberbezpieczeństwa każdego z nas. Nie jest to tylko pusto zapis prawny, ale kolejna część wdrażania systemu, który realnie może ograniczyć w Polsce niebezpieczeństwo smishingu, czyli phishingu, dokonywanego z użyciem SMS-ów.

dysk twardy
25.03.2024 18:34 Wyrzucił dysk twardy wart fortunę. Teraz go szuka

Dziesięć lat na rynku kryptowalut to cała epoka, co widać choćby po zmianach w kursie bitcoina. Właśnie tyle James Howells poszukuje dysku twardego, na którym znajduje się jego portfel z 8 tys. BTC. Teraz planuje rozpocząć poszukiwania na nowo.

płacenie smartfonem
24.03.2024 23:00 Bank daje 3 dni. Potem stracisz możliwość płacenia telefonem

Nadchodzą znaczące zmiany dla klientów banku Citi Handlowy. Aby korzystać z płatności dokonywanych z użyciem smartfonu, będzie trzeba wypełnić dodatkowy obowiązek. W innym wypadku karta zostanie odłączona od systemów płatności.

słońce
24.03.2024 22:54 Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi

Minionej nocy doszło do niespotykanego zjawiska na Słońcu – zaobserwowana burza magnetyczna należeć ma do najsilniejszych w całym cyklu słonecznym, który rozpoczął się pod koniec 2019 r. Skutki będą odczuwane na Ziemi – zaobserwować będzie można nie tylko zorze polarne, ale też zakłócenia w działaniu sieci elektrycznych czy radia.

policja
24.03.2024 21:05 Zaginęło niebezpieczne urządzenie. Pilny apel do mieszkańców

W krakowskiej Nowej Hucie podczas prac drogowych został zagubiony defektoskop – średniej wielkości urządzenie służące do pomiaru ciągłości materiałów. Niestety, jego uszkodzenie może za sprawą aktywnego promieniowania stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

facebook
24.03.2024 21:03 Blokada Facebooka od 23:00. Zaskakujący pomysł

Negatywny wpływ internetu, zwłaszcza mediów społecznościowych, na młodszych sprawia, że rozważa się takie pomysły, jak wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach. Według wielu ekspertów jest to jednak chybiony pomysł, który nie rozwiązuje problemu. Nowy pomysł ma szwedzka partia Liberalerna, która proponuje cyfrową godzinę policyjną.

rozmowa telefoniczna
24.03.2024 20:07 Lista smartfonów z największym promieniowanem. Czy należy ich unikać?

Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem w Niemczech opublikował raport, w którym wymienione zostały smartfony, które emitują najwięcej promieniowania elektromagnetycznego. Jakie modele zajmują czołowe miejsca i jaki wpływ mają emitowane przez nie fale na zdrowie ich użytkowników?

smartfon
24.03.2024 19:01 Słuchanie radia FM na smartfonie. Zupełnie nowa propozycja

Są już państwa na świecie, które całkowicie porzuciły radio FM na rzecz DAB+. W Polsce jest to mało prawdopodobne – popularność cyfrowego standardu DAB+ jest znikoma i nie zapowiada się, by miało się to zmienić. Z kolei FM może przywrócić do dawnej chwały nowości w smartfonach.

telefon
24.03.2024 18:47 Odbierasz telefon z nieznanego numeru? Nigdy nie używaj tego słowa

Wielu oczekiwało, że wejście w życie rozporządzenia o ochronie danych osobowych wyeliminuje natrętne telefony od telemarketerów. Tak się jednak nie stało – nadal funkcjonują oni, choć często w szarej strefie lub po prostu z naruszeniem prawa. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by mieć z tego powodu kłopoty.

hotel
24.03.2024 17:25 Hakerzy mogą wejść do każdego pokoju hotelowego. Wystarczy kilka sekund

Często zapominamy, że cyberzagrożenia często przekładają się na bezpośrednie zagrożenie fizyczne. Dawno już minęły czasy, kiedy największym problemem spowodowanym przez hakerów mogło być włamanie na konto bankowe. Przykład może stanowić podatność w bardzo popularnych w branżach hotelarskich zamkach, którą właśnie ujawniono. Szacuje się, że korzysta z nich 3 mln hoteli w 131 państwach świata.

Facebook
23.03.2024 22:57 Groźne wiadomości na Facebook. Należy bezwzględnie unikać kontaktu

Niejednokrotnie przekonywaliśmy się, że dla cyberprzestępców serwisy społecznościowe zarządzane przez Meta, zwłaszcza Facebook, to ogromne pole do popisu. Brak moderacji i pełna swoboda publikowania złośliwych linków zachęcają kolejnych oszustów. Jest przez nich także wykorzystywany komunikator Messenger, z którego można korzystać nawet bez aktywnego konta na Facebooku.

ludzie ze smartfonami
23.03.2024 21:31 Dostałeś takiego SMS-a? Natychmiast go usuń

Formy phishingu ewoluują, jednak wciąż często wykorzystywanym przez oszustów narzędziem są tradycyjne wiadomości tekstowe. Mechanizmy antyspamowe znane z komunikatorów działają w nich tylko w ograniczonym zakresie, co zachęca napastników. Orange Polska wydało zestaw zaleceń, jak radzić sobie z zagrożeniem.

sprzęt Apple
23.03.2024 20:59 Niemożliwa do załatania luka w sprzęcie Apple. Trzeba wiedzieć

Gdy Apple zdecydowało się porzucić procesory Intela na rzecz autorskich układów w architekturze ARM, rozpoczęła się nowa era. Laptopy z układami Mx zaskarbiły sobie serca programistów, przez co ARM-owe stacje robocze trafiły pod strzechy. Niestety, odnaleziono w nich groźną sprzętową podatność, której nie uda się nigdy całkowicie wyeliminować.

ładowanie smartfonu
23.03.2024 18:10 Ładujesz w ten sposób telefon? Popełniasz duży błąd

Wokół dobrych praktyk dotyczących ładowania smartfonów narosło wiele mitów, niemniej część z nich przynajmniej częściowo okazuje się prawdą. Często to jednak nie czas pracy na jednym ładowaniu, lecz ogólna trwałość baterii staje się ważniejsza. I na jej wydłużenie znalazł się sposób.

zegar
23.03.2024 17:28 Koniec zmiany czasu. Ministerstwo Rozwoju wskazało ważne daty

Już za kilka dni znów zmienimy czas na letni. Zegarki należy przesunąć o godzinę do przodu wraz z końcem marca. Od wielu lat trwa jednak debata nad tym, by całkowicie wyeliminować tę niedogodność – kiedy możemy liczyć na całkowitą likwidację podziału na czas letni i zimowy?

pkp intercity
23.03.2024 15:17 Rewolucja w PKP Intercity. Kontrole biletów staną się zbędne

Wiceprezes zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz poinformował o kolejnej granicy, jaką przekroczyła sprzedaż biletów na przejazdy spółki dokonana za pośrednictwem oficjalnej aplikacji. To jednak nie dane sprzedaży robią największe wrażenie, lecz jego zapowiedź dotycząca kontroli biletów.

Zakupy internetowe przez telefon
23.03.2024 15:12 Sprzedajesz rzeczy na Vinted? Zaraz zapuka skarbówka

Platforma Vinted, mimo że unijna dyrektywa DAC7 wchodzi w życie w Polsce dopiero od lipca, już przekazała dane o transakcjach użytkowników Urzędowi Skarbowemu. To wywołało lawinę pytań i niepokoju wśród sprzedających online. Jakie są konsekwencje tego przedterminowego posunięcia?

mObywatel
22.03.2024 21:45 Nowe dokumenty w aplikacji mObywatel. Skorzystają setki tysięcy Polaków

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło dodanie dwóch nowych dokumentów do aplikacji mObywatel. To tylko początek, ponieważ resort planuje rozszerzenie funkcjonalności aplikacji o kolejne usługi, w tym możliwość cyfrowego zgłaszania stłuczek drogowych oraz wsparcie psychologiczne dla młodzieży i osób dorosłych w kryzysie psychicznym.

Kobieta wypłacająca pieniądze w bankomacie
22.03.2024 20:17 Utrudnienia dla klientów tych banków. Wiele usług będzie niedostępnych

W najbliższych dniach klienci kilku banków w Polsce muszą przygotować się na ograniczony dostęp do usług bankowych z powodu planowanych prac modernizacyjnych. Oto czego można się spodziewać od jednych z największych banków na rynku finansowym.

rozmowa
22.03.2024 14:43 Umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne, a te się nie odbywają. O co chodzi?

Osoby szukające pracy często robią to pilnie, maksymalizując liczbę wysyłanych aplikacji. Dostrzegli to cyberprzestępcy, którzy wykorzystują ich pośpiech do pozyskania danych w celach cybeprzestępczych. Ba, napastnicy umawiają się nawet na rozmowy kwalifikacyjne, do których jednak nigdy nie dochodzi.

Bank Pekao
22.03.2024 13:31 Ostrzeżenie dla klientów banku. Wyjątkowo łatwo dać się nabrać oszustom

Wydano ostrzeżenie przed kolejną kampanią phishingową, której ofiarą mogą paść klienci banku Pekao. Zagrożenie jest poważne nie tylko ze względu na konsekwencje, ale też z powodu środków, jakie wykorzystują napastnicy. Przez to, jaka domena wykorzystywana jest do oszustw, szczególnie łatwo można dać się okraść.

iPhone
22.03.2024 12:53 USA wytoczyły proces Apple. Bezprecedensowa skala nadużyć

Departament Sprawiedliwości USA wraz z 16 stanami wytoczył być może największy w historii proces przeciwko Apple. Korporacja jest oskarżana o stosowanie praktyk monopolowych, utrudnianie działalności zarówno konkurencji, jak i odmawianie programistom dostępu do ekosystemu. Apple zaprzecza i planuje działania na rzecz oddalenia sprawy.

PKO BP
22.03.2024 11:42 Sesje ELIXIR w PKO BP. Kiedy dojdzie przelew środków?

Przelewy pieniędzy pomiędzy bankami nie są realizowane natychmiastowo. Każdy bank, także PKO BP, określa przedziały czasowe, w których realizowana jest wysyłka i odbiór środków. Dostępne są także przelewy natychmiastowe, jednak w ich przypadku często trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami. Na szczęście jest na to sposób.

ładowanie smartfonu
22.03.2024 11:01 Dobre i tanie ładowarki w IKEA. Obsługują standardy szybkiego ładowania

IKEA wprowadziła do swojej oferty dwie nowe ładowarki. Propozycja jest całkiem atrakcyjna – jakość i parametry są relatywnie wysokie, a ceny przystępne. Zwłaszcza jeśli porównamy je oryginalnymi urządzeniami pochodzącymi od producentów, którzy coraz mniej chętnie dostarczają je w zestawie wraz ze smartfonami. 

iphone
22.03.2024 09:50 Kolejne iPhone’y z nowym ekranem. Folia przestanie być potrzebna?

Apple planuje zmiany w iPhone’ach, które faktycznie mogą stanowić dużą i ważną różnicę zarówno w stosunku do poprzednich modeli, jak i urządzeń konkurencji. Korporacja planuje wymienić szkło chroniące ekran urządzenia na coś zupełnie nowego.

Sam Altman
22.03.2024 09:50 Twórca ChatGPT twierdzi, że aktualna wersja modelu jest "do bani"

Sam Altman, szef OpenAI, które odpowiedzialne jest za rozwój modelu GPT i bazującego na nim ChatGPT, w jednym z ostatnich wywiadów niespodziewanie krytycznie wyraził się o dokonaniach swojego zespołu. W jego ocenie bieżąca wersja dużego modelu językowego GPT4 jest… do bani.

bankomat
22.03.2024 09:36 mBank podnosi ceny. Od 3 kwietnia klienci zapłacą więcej

Klientów mBanku czekają podwyżki cen usług. Wejdą w życie już na początku kwietnia, a bank uzasadnia je zwiększonymi kosztami obsługi klienta wynikającymi z inflacji. Choć w zeszłym roku przychody mBanku były najwyższe w jego 38-letniej historii, to zdecydowano się zwiększyć opłaty m.in. za wypłaty z bankomatu.

PKO Bank Polski
21.03.2024 18:19 Ważny komunikat PKO BP. Wysyłają go do wszystkich klientów

PKO Bank Polski ostrzega klientów przed coraz bardziej wyrafinowanymi oszustwami, w których sprawcy podszywają się pod pracowników instytucji finansowych, aby wyłudzić cenne dane osobowe i dostęp do kont bankowych. Bank udostępnia prosty sposób, aby zweryfikować tożsamość dzwoniącego i uniknąć oszustwa.

nokia 3210
21.03.2024 15:11 Nowa wersja kultowej Nokii! Powrót po 25 latach, znamy datę premiery

HMD Global, firma, która wykupiła od Nokii prawa do marki smartfonów i telefonów, przez ostatnie lata dostarczała na rynek nowe wersje kultowych fińskich telefonów komórkowych, m.in. Nokii 3310. Teraz firma szykuje odświeżenie kolejnego urządzenia, które jest znane niemal wszystkim.

telewizor
21.03.2024 14:39 Nowa opłata zamiast abonamentu RTV. Fiskus pobierze pieniądze z konta?

Lada moment minie 100 dni rządów koalicji 15 października, niemniej zmiany model finansowania mediów publicznych nie nabrały kształtu. Pomysł na opłatę audiowizualną jest wciąż raczej pomysłem, niż projektem ustawy. Jego elementem jest przeniesienie obowiązku pobierania opłat z Poczty Polskiej na urzędy skarbowe.

smartfon
21.03.2024 14:37 KNF wydało ostrzeżenie. Groźna kampania oszustów na Facebooku

W ostatnich tygodniach popularność zdobyły prób oszustw phishingowych, w których napastnicy podszywają się pod miejskie spółki obsługujące transport publiczne. Na Facebooku pojawiają się atrakcyjne oferty, dzięki którym karty miejskie uprawniające do przejazdu można nabyć w wyjątkowo niskich cenach. Właśnie pojawiła się kolejna kampania.

smartfon
21.03.2024 13:26 Nowość w mObywatelu. Dzięki aplikacji podpiszemy umowy o pracę

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło współpracę z firmą Trenkwalder, dzięki której aplikacja mObywatel może zostać wykorzystana w nowy, niezwykle przydatne sposób. Dziś, gdy procesy rekrutacyjne przeprowadza się często przynajmniej częściowo zdalnie, jak znalazł będzie możliwość złożenia cyfrowego podpisu na umowie o pracę.

telefon w ręku
20.03.2024 20:49 Niespodziewane awarie Facebooka, Instagrama i Messengera

Użytkownicy na całym świecie, w tym w Polsce, zgłaszają trudności z dostępem do trzech kluczowych platform społecznościowych: Facebooka, Messengera i Instagrama. W ostatnich godzinach narastająca liczba zgłoszeń wskazuje na rozległe problemy z funkcjonalnością tych serwisów, co wywołuje zaniepokojenie wśród użytkowników.

pracowniczka
19.03.2024 15:50 Sztuczna inteligencja już zastępuje pracowników w Polsce. Jest się czego bać?

Opublikowany przez firmę Personnel Service opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że zwolnienia pracowników spowodowane automatyzacją i wdrożeniem sztucznej inteligencji nie ominęły Polski. Ba, nie jest to nawet zjawisko niszowe – do zwolnień spowodowanych wykorzystaniem SI przyznaje się nawet 37 proc. badanych przedsiębiorstw.

ładowarka do telefonu
19.03.2024 15:18 Wadliwa ładowarka wycofana ze sprzedaży. Może doprowadzić do tragedii

Sieć sklepów Cortland poinformowała swoich klientów, że jedna ze sprzedawanych przez nią ładowarek ma wadę, która może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Uruchomiony został program zwrotów, z którego skorzystać powinni wszyscy nabywcy.

karta płatnicza
19.03.2024 13:53 Rewolucja w PKO BP. Chcą pozbyć się fizycznych kart płatniczych

Klienci PKO BP mogą skorzystać z kolejnej nowości upraszczającej korzystanie z kart płatniczych. Dzięki niej będą mogli zacząć korzystać ze środków zaraz po wydaniu karty, bez konieczności oczekiwania, aż dotrze do nich przesyłka z fizyczną kartą.

komputer z Windowsem
19.03.2024 12:12 Ważna zmiana w Windows. To początek końca Panelu Sterowania

Nie jest tajemnicą, że Microsoft od dawna chce pozbawić Windowsa starego Panelu Sterowania i przenieść tamtejsze funkcje do nowego modułu ustawień zaprezentowanego wraz z premierą Windowsa 10. Zabiegi te idą bardzo mozolnie i po niektóre ustawienia nadal musimy sięgać do Panelu. To się ma zmienić już jesienią.

aplikacja PKO BP
19.03.2024 11:16 Nowość w aplikacji PKO BP. Klienci długo na to czekali

W nowej wersji aplikacji IKO wydawanej przez PKO Bank Polski pojawiła się przydatna nowość, która może zapewnić klientom więcej dyskrecji i prywatności, ale może też w pewnym sensie służyć jako funkcja związana z bezpieczeństwem. Jak ją włączyć i jak z niej korzystać?

PKO Banki Polski
19.03.2024 10:20 Ważny komunikat PKO BP. Już od jutra wyłączają ten sposób płatności

Już 20 marca w banku PKO BP zajdą zmiany w sposobie korzystania z płatności dokonywanych z użyciem smartfonu. Dotychczasowy sposób całkowicie przestanie działać na rzecz bardziej współczesnych rozwiązań stosowanych od dawna w innych bankach.

mbank
19.03.2024 07:54 Duża nowość w aplikacji w mBanku. Klienci będą zaskoczeni

Nietypowa nowość zawita lada moment do aplikacji mobilnej mBanku. Bank bodaj doszedł do wniosku, że zacznie zarabiać więcej, jeśli doda do programu moduł pozwalający serwować klientom spersonalizowaną ofertę zakupową. Z aplikacji bankowej robi się nam mały bazarek.

komputer z windowsem
19.03.2024 07:46 Z Windowsa w końcu można usunąć najbardziej irytującą funkcję

7 marca w życie weszła kolejna partia regulacji stanowionych przez europejski akt o rynku cyfrowym. Zmusiło to producentów oprogramowania i administratorów usług internetowych to wprowadzenia daleko idących modyfikacji w swoich produktach. Wprowadził je już także Microsoft, przez co Windows zyskał nowe możliwości.

telefon
18.03.2024 17:19 Dostałeś SMS z tego numeru? Uważaj, możesz stracić pieniądze

Czy dostałeś SMS-a o paczce do zapłaty? Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, grożąc blokadą dostawy. Dowiedz się jak uchronić się przed stratą swojego konta bankowego.

Telefon, laptop, ręce
18.03.2024 15:37 ING Bank Śląski wydał pilne ostrzeżenie. Klienci muszą być ostrożni

Cyberprzestępcy coraz częściej podszywają się pod różne instytucje, które wzbudzają zaufanie u większości osób. ING Bank Śląski wydał pilny komunikat do wszystkich swoich klientów, w którym poinformował o licznych próbach oszustwa. Wszyscy użytkownicy powinni mieć się na baczności. 

haker
17.03.2024 19:26 Nowe złośliwe aplikacje. Mogą służyć do instalacji Pegasusa

Google Play nigdy nie słynęło ze skutecznych metod weryfikowania bezpieczeństwa dodawanych do sklepów aplikacji. Co prawda Google regularnie implementuje kolejne mechanizmy, które mają odsiewać złośliwe oprogramowanie, to jednak działa efekt skali – sklep jest wielki, więc relatywnie dużo w nim malware. Właśnie zostało zidentyfikowane kolejne.

pakiet Office
17.03.2024 19:25 Microsoft Office 2024. Wiadomo, co dalej z dożywotnimi licencjami

Microsoft w ostatnich latach robił wiele, by przenieść swoje oprogramowanie na model usługowy. Zamiast jednorazowego zakupu, mielibyśmy opłacać co miesiąc lub rok subskrypcję za wciąż aktualizowany produkt. Nie przyjęło się to w Windowsie, jednak pewnym sukcesem okazał się subskrypcyjny Office. 

telefon
17.03.2024 16:23 Uważaj na te numery telefonów. Nigdy ich nie odbieraj

Oszuści czyhają na nas wszędzie i posuwają się do coraz bardziej wyrafinowanych metod tylko po to, by wzbogacić się naszym kosztem. Jednym ze sposobów na wyłudzenie pieniędzy czy danych jest m.in. wykonywanie tylko z pozoru niewinnych połączeń telefonicznych. Aby ustrzec się przed tego rodzaju przestępstwami, warto wiedzieć, jakich numerów powinniśmy unikać i które ciągi liczb powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. W ten sposób uchronimy nie tylko swoje portfele, ale i prywatność. 

laptop
17.03.2024 12:46 Robisz przelew? Uważaj, co wpisujesz w jego tytule

Robiąc standardowy przelew bankowy, zazwyczaj nie zastanawiamy się zbyt długo nad jego tytułem. Zwłaszcza gdy wysyłamy pieniądze bliskiej nam osobie. Niekiedy może to być błąd. Nieodpowiedni tytuł może zwrócić uwagę banku i doprowadzić do poważnych konsekwencji.

smartfon z androidem
16.03.2024 22:36 Koniec z brakiem miejsca na smartfonie. Android sam „zmniejszy” aplikacje

Mimo rosnącej popularności usług chmurowych i mediów bazujących na streamingu wciąż jednym z najważniejszych kryteriów wyborów konsumenckich w stosunku m.in. do smartfonów jest wielkość pamięci masowej. Może to zmienić kolejna wersja systemu Android, która zostanie wzbogacona o funkcję archiwizacji aplikacji.

haker
16.03.2024 22:15 Poważny atak na producenta odzieży. Wyciekły dane klientów

Przyzwyczailiśmy się do tego, że przy każdym większym zakupie zachęcani jesteśmy do tego, by zarejestrować konto w usługach internetowych producenta. Niestety właśnie poinformowano o udanym ataku na jednego z producentów odzieży, który takie usługi prowadzi. Wyciekły dane klientów.

pompa ciepła
16.03.2024 21:36 Nowe zasady dla pomp ciepła. Zacznie się już w kwietniu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wydał komunikat dotyczący zmian, jakie już od 22 kwietnia zajdą w programie „Czyste Powietrze”. Te będą gruntowne i znacznie ograniczą możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji w pompy ciepła i niektórych rodzajów kotłów, tak aby zmniejszyć napływ na polski rynek urządzeń niskiej jakości.

ing bank śląski
16.03.2024 20:25 Wygodna nowość w aplikacji ING Bank Śląski. Skorzysta każdy klient

ING Bank Polski ogłosił dodanie nowej funkcji do swojej aplikacji mobilnej. Odtąd za jej pomocą można potwierdzać w niej swoją tożsamość, czego nie oferuje jak dotąd żaden inny bank. To szczególnie przydatne, gdy chcemy dokonać operacji wyłącznie na urządzeniu mobilnym.

sąd najwyższy
16.03.2024 20:22 Wyrok za oszustwo w sieci. Wszystko przez skradziony dowód

Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek o kasacje osoby skazanej za dokonanie oszustwa w internecie. Mężczyzna został skazany na prace społeczne i grzywnę w trybie nakazowym, mimo że w ocenie RPO materiały dowodowe podają w wątpliwość to, czy jest za nie odpowiedzialny. Ba, w całej sprawie to skazany może być jedną z ofiar.

bank PKO BP
16.03.2024 19:20 Dzwoni do ciebie pracownik PKO BP? Ważne ostrzeżenie zanim odbierzesz

Trwa atak na polskich internautów, który, choć wykorzystuje proste środki, to wypada wiarygodnie i trzeba nie lada czujności, by nie dać się nabrać. Uwagę zwraca przede wszystkim „profesjonalizm” osób stosujących phishing, ale też to, że dysponują oni prawdziwymi danymi potencjalnych ofiar.

robienie zdjęć
16.03.2024 18:17 Ważna zmiana w Zdjęciach Google. Użytkownicy będą zachwyceni

Google w ostatnim czasie postawiło na rozwój aplikacji systemowych Androida, czego kolejnym przykładem są nowości w Zdjęciach Google. Program służący do przeglądania zdjęć i plików zyskał możliwości, których dotąd bardzo brakowało – pozwoli na wygodne ręczne porządkowanie plików.

smartfon
16.03.2024 17:39 Pegasus w Polsce. W ten sposób podsłuchiwały polskie służby

Dzięki kolejnym posiedzeniom komisji śledczej działającej w sprawie stosowania przez polskie służby oprogramowania szpiegującego Pegasus coraz więcej wiemy także o aspektach technicznych. W ogromnej mierze potwierdza się to, co o Pegasusie wiadomo od dawna i nie są to dobre wieści.

seniorka ze smartfonem
16.03.2024 16:31 Oszustwa inwestycyjne znów skuteczne. Kobieta straciła 270 tys. zł

Policja poinformowała o kolejnej ofierze oszustwa inwestycyjnego. 77-latka z Opola straciła wszystkie oszczędności, bo dała się przekonać reklamom emitowanym w mediach społecznościowych. Wyłudzenie było rozłożone na wiele dni, zaś cyberprzestępcy zaryzykowali nawet osobisty odbiór gotówki.

wnętrze autobusu
16.03.2024 15:36 Darmowe przejazdy komunikacją miejską? Prawda jest zupełnie inna

Cyberprzestępcy nie przegapią żadnej okazji do przeprowadzenia ataku. Szczególnie sprawni są w wykorzystywaniu bieżących trendów, ważnych wydarzeń czy chwilowej popularności osób do własnych celów. Można było się spodziewać, że prędzej czy później jako narzędzie socjotechniczne zostaną przez nich wykorzystane nadchodzące wybory samorządowe.

sklep sinsay
15.03.2024 23:00 Polski gigant odzieżowy ukrywał działalność w Rosji?

Firma Hindenburg Research specjalizująca się w analizie przestępstw finansowych opublikowała raport wskazujący, że polska spółka giełdowa LLP wbrew wcześniejszym deklaracjom dostarcza swoje produkty na rynek rosyjski. Ma się to dokonywać za pośrednictwem fasadowych podmiotów, zaś na trop sprawy trafiono dzięki analizie kodów kreskowych.

sejf
15.03.2024 22:51 Uwaga na sejfy tych firm. Można je otworzyć tajnym kodem

Amerykański senator Ron Wyden wyjawił ważną informację dotyczącą dwóch producentów sejfów, które można nabyć także w Polsce. Niestety to, co miało być gwarantem bezpieczeństwa, okazuje się mieć wbudowaną tylną furtkę w postaci ukrytego kodu. Dzięki niemu można otworzyć zamki szyfrowe niezależnie od tego, jaki kod dostępu został ustawiony przez posiadacza.

smartfon
15.03.2024 21:47 Zgubiłeś telefon? Wkrótce znajdziesz go nawet, gdy jest wyłączony

Już teraz dysponujemy w smartfonach wieloma narzędziami, które pozwalają odnaleźć zagubiony czy skradziony smartfon. Odpowiednie oprogramowanie jest dostarczane przez samych producentów mobilnych systemów operacyjnych. Takie rozwiązanie ma jednak wadę – zwykle jest skuteczne tylko wtedy, gdy telefon jest włączony. Ale to się ma zmienić.

zakupy w sklepie Biedronka
15.03.2024 20:40 Rewolucja w Biedronce. Wejdziesz do sklepu i mocno się zdziwisz

Biedronka szykuje się do wprowadzenia rewolucyjnej zmiany, która sprawi, że zakupy w ich sklepach staną się bardziej interaktywne i korzystne dla klientów. Wkrótce pojawią się nowe kody kreskowe 2D, umożliwiające posiadaczom smartfonów uzyskanie dodatkowych informacji o produktach, co zrewolucjonizuje sposób, w jaki dokonujemy codziennych zakupów.

aplikacja mobywatel
15.03.2024 19:08 Nowość w mObywatelu. Skorzystają dziesiątki tysięcy osób

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o dodaniu nowej funkcji do aplikacji mObywatel. Zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem prac dodana została obsługa dwóch nowych dokumentów. Umożliwią one potwierdzenie swoich uprawnień zawodowych dziesiątkom tysięcy osobom.

Kobieta włącza telewizor plazmowy
15.03.2024 18:05 Nowy program telewizji naziemnej. Premiera już 18 marca

Polska telewizja naziemna szykuje się na wielkie zmiany, a jedną z najbardziej oczekiwanych premier jest start CTV9 - nowego kanału, który obiecuje wprowadzić różnorodność i jakość do codziennego oglądania. Z szerokim wachlarzem treści od filmów fabularnych po edukacyjne dokumenty, CTV9, a wkrótce Vidoc TV, ma ambicję stać się ulubieńcem polskich widzów.

Google Chrome
15.03.2024 17:17 Kapitalna nowość w Chrome. Silne uderzenie wymierzone w oszustów

Przeglądanie internetu lada moment stanie się bezpieczniejsze. Do najpopularniejszej przeglądarki internetowej zawitają zmiany, które realnie ograniczą możliwości atakujących cyberbezpieczeństwo, zwłaszcza przeprowadzających kampanie phishingowe. Te ostatnie stanowią wciąż najpopularniejszą formę cyberprzestępstwa.

telewizja
15.03.2024 16:24 Ważne zmiany dla odbiorców telewizji kablowej. Mamy płacić mniej

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej, nad którym trwają aktualnie prace w rządzie, znacznie wpłyną na skutki wypowiadania umów m.in. z dostawcami usług telewizji kablowej. Skorzystać mają przede wszystkim końcowi odbiorcy, niemniej, jak można było się spodziewać, sprzeciw kształtowi, jaki przybiera nowe prawo, wypowiadają się sami dostawcy.

Chłopiec
14.03.2024 23:12 Nie żyje 11-latek. TikTok doprowadził do tragedii

Podczas nocowania u kolegi, 11-letni Tommie-Lee Gracie Billington zdecydował się na wykonanie niebezpiecznego wyzwania z popularnej platformy społecznościowej TikTok. Niestety, ta decyzja doprowadziła do tragicznego zakończenia, gdy chłopiec zmarł po wdychaniu toksycznych oparów.

smartfon w ręku
14.03.2024 19:58 Wyłącz tę opcję w telefonie. Twoje dane będą bezpieczne

Wraz z wprowadzeniem nowej funkcji na platformie Twitter, użytkownicy zyskali możliwość prowadzenia rozmów głosowych i wideo. Jednakże, za tą nowością kryje się potencjalne zagrożenie dla prywatności użytkowników. Domyślne ustawienia mogą prowadzić do niechcianego ujawnienia numeru IP, co stawia użytkowników w ryzyku ataków cyberprzestępców. Jak ochronić swoje dane?

PKO Bank Polski
14.03.2024 15:12 Ważna zmiana dla klientów PKO BP. Chodzi o płatności zbliżeniowe HCE

W świecie bankowości mobilnej nadszedł czas na zmiany. PKO Bank Polski ogłosił stopniowe wyłączanie płatności zbliżeniowych HCE dla użytkowników smartfonów z systemem Android. Co to oznacza dla klientów banku i jakie alternatywy zostają im zaoferowane?

kaloryfer
13.03.2024 22:56 Magazyn energii z piasku. Kolejne miasto skorzysta z innowacji

O ile łatwiejsze byłyby rozmowy o transformacji energetycznej, gdybyśmy tylko dysponowali magazynami energii, które zachowywałyby 100 proc. ładunku niezależnie od upływu czasu czy warunków zewnętrznych, a przy tym były przynajmniej neutralne dla środowiska. Metody na taki wynalazek poszukują Finowie z Polar Night Energy. Poszukują w piasku.

mark zuckerberg
13.03.2024 21:39 Facebook przegrał przed polskim sądem. Musi przeprosić

Sąd w Warszawie ukarał Facebooka za decyzję o zablokowaniu jednego z kont działających w niebieskim serwisie oraz na Instagramie. Korporacja została także zobowiązana do publikacji przeprosin. To bodaj pierwsza tak głośna sprawa w Polsce zakończona sukcesem zablokowanych.

komputer
13.03.2024 20:21 To koniec tej wersji Windowsa. Zalecana natychmiastowa aktualizacja

W ostatnich latach Microsoft wprowadził wiele zmian w harmonogramie wydawania nowych wersji Windowsa. Najpierw Windows 10 miał być usługą, potem zaczęto wydawać duże nowe wersje raz na pół roku, dziś nowe wersje Windowsa 10 i 11 trafiają do nas co rok. Wiąże się z tym kończenie wsparcia dla starszych wersji systemu.

Parlament Europejski
13.03.2024 20:15 Parlament Europejski przegłosował akt o sztucznej inteligencji

W Parlamencie Europejskim przegłosowano pierwsze na świecie kompleksowe ramy prawne dla rozwoju SI. Akt o sztucznej inteligencji oczywiście nie jest idealny i prędzej czy później będzie wymagał poprawek i uzupełnień, niemniej Europejczycy już teraz mogą mieć powody do dumy i zadowolenia.

Turyści
13.03.2024 19:13 Airbnb wprowadza zakaz kamer w mieszkaniach na wynajem

Airbnb, globalny potentat na rynku krótkoterminowego wynajmu, ogłosił przełomowe zmiany w swojej polityce dotyczącej kamery w wynajmowanych lokalach. W odpowiedzi na obawy dotyczące prywatności gości, firma stawia prywatność użytkowników jako priorytet. Nowe zasady mają na celu zapewnić większą jasność i bezpieczeństwo dla społeczności korzystającej z platformy.

Sklep Żabka
13.03.2024 18:55 Tajemnicza inicjatywa Żabki. W planach nowa usługa dla klientów

Odważna inicjatywa ogłoszona przez Przemysława Tomaszewskiego, dyrektora ds. sprzedaży i rozwoju usług w Żabce, obiecuje zmianę w sposobie, w jaki konsumenci będą radzić sobie z problemami swoich smartfonów. To nie tylko krok w kierunku zaskakiwania klientów, lecz także inicjatywa mająca na celu troskę o środowisko poprzez ograniczenie ilości elektronicznych odpadów.

TikTok
13.03.2024 18:52 USA o krok bliżej do całkowitej blokady TikToka. A co z Polską?

Zdecydowaną większością głosów amerykańska Izba Reprezentantów zagłosowała za wprowadzeniem ultimatum wobec firmy ByteDance, czyli producenta TikToka. Powodem jest to, że ByteDance jest przedsiębiorstwem z siedzibą w Chinach i podlega nadzorowi Komunistycznej Partii Chin. To sprawia, że TikTok może zostać w USA całkowicie zablokowany.

wnętrze samochodu
13.03.2024 18:12 Auta udostępniają dane ubezpieczycielom? Zaskakujące doniesienia

Współczesne samochody zbierają ogromne ilości danych, co było już potwierdzone w niezależnych badaniach przeprowadzonych przez Fundację Mozilla. Często są one w postaci zanonimizowanej sprzedawane dalej. Dostęp do nich skupować mają firmy ubezpieczeniowe, które na ich podstawie mogą podejmować decyzje o pokryciu kosztów.

WhatsApp
13.03.2024 17:01 WhatsApp usuwa jedną z funkcji. Chodzi o zdjęcia

WhatsApp rozbudowuje możliwości swoich aplikacji w zakresie ochrony prywatności użytkowników. W ostatnim czasie dodał m.in. oznaczenia rozmów szyfrowanych end-to-end. Czasem jednak zdarza się, że aby chronić tożsamość użytkowników, jakąś funkcję trzeba zlikwidować. 

Zbliżenie mężczyzny oglądającego telewizję w domu
13.03.2024 15:11 Nowe sposoby pobierania opłat za abonament RTV. Mają uniemożliwić unikanie płacenia

Rząd Koalicji Obywatelskiej ogłosił rewolucyjne zmiany w opłatach za media publiczne, z zamiarem zlikwidowania tradycyjnego abonamentu RTV. Zastąpienie go innymi formami opłat budzi wiele dyskusji i kontrowersji. Jakie są plany rządu i jakie mogą być konsekwencje dla obywateli?

pieniądze
13.03.2024 14:51 Banalny trik zmniejszy wysokość rachunku za prąd. Każdy powinien go znać

W dzisiejszych czasach, kiedy zużycie energii elektrycznej jest coraz większe, poszukiwanie sposobów na oszczędzanie staje się coraz ważniejsze. Istnieje wiele prostych, nieoczywistych sposobów, które można wdrożyć, aby obniżyć rachunki za prąd, nie tracąc przy tym na jakości życia. Poznaj kilka sprawdzonych technik, które pozwolą Ci zacząć oszczędzać energię i pieniądze, zachowując przy tym wygodę i komfort w swoim domu.

Paczkomat firmy Inpost.
13.03.2024 14:09 InPost wprowadza nową usługę. Od teraz będzie można wysłać nawet list

Poczta tradycyjna odchodzi w zapomnienie, ustępując miejsca nowym, innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie wysyłki przesyłek. Od lat cieszące się popularnością paczkomaty InPost stawiają kolejny krok naprzód, oferując klientom możliwość wysyłania nie tylko paczek, ale również listów. Jak ta zmiana wpłynie na rynek usług pocztowych?

dezynfekcja smartfona
13.03.2024 10:47 Jak zadbać o czystość swojego smartfona? Nie popełniaj tego błędu

Jak właściwie dbać o swoje ulubione urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony czy laptopy? Choć czyszczenie ich może wydawać się banalne, popełnienie nawet drobnych błędów może skutkować poważnymi problemami. Jak czyścić elektronikę, unikając potencjalnych pułapek, które mogą prowadzić do uszkodzenia urządzeń.

Placówka Poczty Polskiej
13.03.2024 09:29 Poczta Polska z ofertą pracy dla kilkuset osób. Jakie są benefity?

Wielkie otwarcie nowoczesnej sortowni przesyłek w gminie Radzymin budzi ogromne zainteresowanie - Poczta Polska szykuje się do uruchomienia najnowocześniejszego centrum logistycznego. Jednak to nie tylko inwestycja w nowoczesność, ale także szansa dla wielu osób na stabilną pracę z bogatym pakietem świadczeń.

telewizor
12.03.2024 14:59 Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV. Kolejna grupa zwolniona z opłat

Wiemy już, że model finansowania mediów publicznych bazujący na abonamencie RTV zostanie z nami najpewniej do końca roku. To rozwiewa wcześniejsze wątpliwości co do obwiązki uiszczania opłaty, mimo że np. Telewizja Polska jest postawiona w stan likwidacji. Nie wszyscy jednak muszą płacić abonament RTV.

telewizor
12.03.2024 13:14 Zmiany w przepisach dotyczących telewizorów. Tańsze stracą certyfikat

Każdy, kto planuje w najbliższym czasie zakupić telewizor, powinien zachować szczególną uwagę w kwestii obsługi jednego z kluczowych standardów. Przez zmianę w programie certyfikacji tańsze produkty de facto zostaną pozbawione jednej funkcji.

lidl
12.03.2024 12:15 Lidl wyprzedaje konkurenta Thermomiksa za grosze. Jest jeden warunek

Do soboty, 16 marca, w Lidlu potrwa promocja, dzięki której w okazyjnych cenach będzie można kupić zaawansowany robot kuchenny Monsieur Cuisine Smart, nazywny też „Lidlomiksem”. Urządzenie chce bezpośrednio konkurować z popularnym Thermomiksem i właśnie stało się od niego o wiele tańsze.

TVP
12.03.2024 11:47 TVP przeznaczyło na niego 35 mln zł. Ogromna porażka odbija się echem

Jedną z inicjatyw poprzednich władz Telewizji Polskiej było uruchomienie portalu adresowanego do młodych, przede wszystkim do pokolenia Z. W SwipeTo zainwestowano krocie, mimo że już w poprzedniej kadencji było wiadomo, że  portal, delikatnie mówiąc, nie wzbudził zainteresowania. Dziś znamy już jego dalsze losy.

mobywatel
12.03.2024 10:22 Nie zapomnij przedłużyć ważności Profilu Zaufanego. Wiemy, jak to zrobić

Profil Zaufany, a zatem jedna z metod uwierzytelniania w dostępie do usług administracji cyfrowej nie jest dany raz na zawsze. Usługa ma określoną ważność, co zresztą przekłada się na jej bezpieczeństwo i chroni nas przed tym, aby nikt nie otrzymał niepowołanego dostępu do zapomnianego PZ. Wyjaśniamy, co należy zrobić, by przedłużyć ważność Profilu Zaufanego.

rachunek za prąd
12.03.2024 09:39 Jak płacić mniej za prąd? Wystarczy oświadczenie, ale trzeba się pośpieszyć

Tylko do końca czerwca obowiązywać będą tarcze energetyczne, dzięki którym w określonych limitach zużycia można uzyskiwać niższe stawki cen energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że aż trzy grupy mogą korzystać z podwyższonych limitów. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest dopełnienie formalności.

mężczyzna z laptopem
11.03.2024 21:27 Wyciek danych w Ministerstwie Cyfryzacji. Wiemy, czego dotyczył

Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce ogłosiło niedawno naruszenie danych osobowych, które wstrząsnęło opinią publiczną. Dochodzenie ujawniło przypadkowe ujawnienie poufnych informacji dotyczących wynagrodzeń pracowników, co wywołało falę zaniepokojenia w kontekście ochrony danych osobowych.

Logo sklepu LIDL.
11.03.2024 20:24 Lidl ze specjalną ofertą. Tania elektronika znów kusi

Lidl, znany z atrakcyjnych ofert i szerokiego wyboru produktów, wprowadza kolejną serię elektroniki do swoich sklepów. Wśród nowości znajdują się przydatne urządzenia do gotowania oraz akcesoria dla miłośników rowerów.

Telefon
11.03.2024 15:29 Kolejna awaria Facebooka. Użytkownicy odnotowują problemy techniczne

Zaledwie kilka dni temu doszło do globalnej awarii Facebooka, Messengera i Instagrama, a już mamy do czynienia z kolejnymi problemami. Użytkownicy masowo zgłaszają błędy w działaniu serwisu, występują m.in. przeszkody w publikowaniu treści.

whatsapp
11.03.2024 15:04 Nowe oznaczenia rozmów na WhatsAppie. O co chodzi?

Kolejna nowość zawita wkrótce do najpopularniejszego aktualnie komunikatora internetowego. W WhatsAppie pojawią się oznaczenia rozmów i konwersacji grupowych, które nie dla wszystkich mogą być jasne. Tymczasem są one niezwykle ważne w kwestii bezpieczeństwa, poufności komunikacji i prywatności.

iPhone
11.03.2024 14:06 Poważne problemy z iPhone’ami. 40 proc. baterii znika w szybkim tempie

Złe wieści dla posiadaczy iPhone’ów. Duża liczba użytkowników zgłasza problemy, które zaczęły występować po instalacji najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego iOS. Najpewniej w wyniku błędu w oprogramowaniu dostrzeżono znacznie skrócenie czasu pracy baterii na jednym ładowaniu. Jak się przed tym uchronić?

bezpieczniki
11.03.2024 13:40 Wysokie opłaty za prąd? Te aplikacje pozwolą zmniejszyć rachunki

Zwiększające się ceny energii elektrycznej zachęcają do tego, by szukać oszczędności. Mogą do tego służyć smartfony, a konkretniej zainstalowane na nich aplikacje pozwalające śledzić zużycie i analizować je w taki sposób, aby opłaty były mniejsze niż dotychczas. Przydatne są także dostępne w Polsce kalkulatory rachunków.

praca grupy roboczej
11.03.2024 12:45 Kolejna firma IT zwalnia w Polsce. Pracę stracą nawet ciężarne kobiety

Kolejne zwolnienia w polskim IT. Po redukcjach w Nokii i głośnych zwolnieniach w Aptiv przyszedł czas na poznański oddział indyjskiego Infosys dostarczającego m.in. usługi chmurowe, oprogramowanie analityczne czy produkty kierowane na rynki finansowe. Prace straci blisko 200 osób.

smartfon
11.03.2024 12:35 Blokada TikToka w Polsce? Minister cyfryzacji zajął stanowisko

Aplikacje mobilne dostarczane przez duże media społecznościowe są nagminnie wykorzystywane do zbierania gigantycznych ilości danych na temat użytkowników. Część z nich robić przede wszystkim w celach reklamowych, inne mogą dzielić się danymi z władzami państw. Swoją opinią i zaleceniami w tej kwestii podzielił się minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

telewizja
11.03.2024 10:36 Koniec abonamentu RTV. Jest nowa propozycja, opłaty obejmą wszystkich

Trwają analizy, które mają opracowanie nowego modelu finansowania mediów publicznych. Według Bogdana Zdrojewskiego, szefa sejmowej Komisji Kultury, zmiany mogłyby wejść w życie już od 1 stycznia 2025 r. Wciąż jednak nie jest dokładnie znany ich kształt.

samochód
11.03.2024 10:01 Nie będziesz mieć takiego radia w aucie i możesz mieć kłopoty. Trwają prace nad ustawą

Ministerstwo cyfryzacji pracuje nad ustawą, która będzie określać zasady kontroli samochodów pod kątem funkcji dostępnych w nich radioodbiorników. Nowe zasady wejdą w życie lada moment, a osoby, które nie spełnią wymogów, będzie czekać wysoka kara pieniężna.

stomatolog
10.03.2024 21:46 Lek na brak zębów. Testy na ludziach wystartują w tym roku

Wkrótce rozpoczną się badania, które mają potencjał, by dokonać przewrotu kopernikańskiego w stomatologii i implantologii. Instytutu Badań Medycznych w japońskim Kitano po zakończonych sukcesem badaniach na zwierzętach przygotowuje się do testowania na ludziach preparatu, dzięki któremu będą mogły nam odrastać zęby.

haker
10.03.2024 19:20 Do Polaków masowo trafiają maile. Pod żadnym pozorem tego nie rób

Trwa nowa kampania phishingowa, która może skończyć się wyłudzeniem wrażliwych danych oraz kradzieżą pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych ofiary. Tym razem napastnicy przekonują swoje ofiary, że są pracownikami pomocy technicznej chcącymi rozwiązać ich problemy. 

rada cyfryzacji
10.03.2024 18:15 Polski konkurent dla ChatGPT do kosza? Minister cyfryzacji ma obawy

Pod koniec zeszłego roku ogłoszono, że powstanie polski duży model językowy. W partnerstwie rodzimych podmiotów naukowych planowana jest budowa narzędzia porównywalnego pod względem możliwości do ChatGPT. Wokół projektu pojawiły się już jednak pierwsze wątpliwości.

senior przy komputerze
09.03.2024 22:09 ZUS wydał ważny komunikat. Emeryci i renciści muszą to wiedzieć

W mediach społecznościowych należących do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych opublikowano komunikat, który ma zachęcić do korzystania z cyfrowych ekwiwalentów potwierdzających uprawnienia emerytów i rencistów. Dzięki mLegitymacji nie trzeba pamiętać o fizycznych legitymacjach, a to duże ułatwienie.

Biedronka
09.03.2024 21:33 Wygrałeś bon od Biedronki? Mamy dla ciebie złą wiadomość

Pojawiły się informacje o kolejnych próbach oszustwa, podczas których napastnicy próbują przekonać potencjalne ofiary, że wygrały bon zakupowy. Tym razem zagrożenie jest tym większe, że wykorzystano markę szczególnie popularnej sieci handlowej, która działa w Polsce.

chłopak
09.03.2024 19:10 Zakaz używania smartfonów w szkołach. Ekspertka nie ma złudzeń

Pod koniec lutego do Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Cyfryzacji wpłynął list Instytutu Spraw Obywatelskich, w którym zaproponowano wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania ze smartfonów już od 1 września br. Pomysł nie wszystkim się spodobał i jest żywo krytykowany. Nie tylko przez uczniów.

elon musk
09.03.2024 18:34 Elon Musk znów szaleje. Z X mają zniknąć podstawowe funkcje

Odkąd władzę nad Twitterem przejął Elon Musk, doszło tam do wielu fundamentalnych zmian, które jednak nie tylko nie rozwiązały problemów tego medium, lecz w wielu przypadkach odczuwalnie pogorszyły sytuację. Teraz miliarder rozważa pozbawienie serwisu przemianowanego na X kluczowych funkcji.

minister cyfryzacji krzysztof gawkowski
09.03.2024 17:43 Incydent w Ministerstwie Cyfryzacji. Doszło do wycieku danych

Złe wieści płyną z Ministerstwa Cyfryzacji. Do pracowników resortu trafiły dziś maile zawiadamiające o wycieku ich danych – według niepotwierdzonych informacji wyciekły wrażliwe informacje wszystkich osób zatrudnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sprawa została już zgłoszona do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

telefon
09.03.2024 16:58 Chcą śledzić telefony kierowców. Zaskakujący powód

Samochody elektryczne cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż zakładali to ich producenci, a jedną z przeszkód do ich popularyzacji są braki w infrastrukturze. Zwłaszcza we wschodniej i południowej części Europy ładowarek jest zwyczajnie zbyt mało. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu ma być szpiegowanie kierowców.

pko bp
09.03.2024 16:06 Ważny komunikat PKO BP. Od 20 marca zniknie jedna metoda płatności

PKO Bank Polski opublikował komunikat, w którym informuje o gruntownych zmianach w tym, jak klienci banku będą mogli płacić z użyciem swoich smartfonów. Zmiany zaczną wchodzić w życie jeszcze w marcu i wymagają od użytkowników dokonania zmian na swoich urządzeniach.

mobywatel
08.03.2024 14:41 Duże zmiany w aplikacji mObywatel. Użytkowników czeka rewolucja

Nie możemy narzekać na to, że w podstawowej aplikacji rządowej, mObywatelu, rzadko pojawiają się nowości. Jest wręcz przeciwnie, program jest sprawnie rozwijany, a niektóre pomysły na jego rozwój zdają się nawet przestrzelone. Szczegółami dotyczącymi przyszłości programu wypowiedział się Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki.

mapy google
08.03.2024 13:18 Mapy Google z blokadą dla Europejczyków. Nie tak to miało wyglądać

Wczoraj weszła w życie kolejna część zapisów aktu o rynku cyfrowym. To nowe europejskie regulacje dotyczące usług internetowych, które mają zastąpić dotychczasowe, które były opracowywane jeszcze na przełomie wieków. Niestety, implementacja zmian przez operatorów usług pozostawia wiele do życzenia.

międzynarodowa stacja kosmiczna
08.03.2024 11:58 Moduł ISS spada na Europę. Czy Polacy mają się czego bać?

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że jeszcze dziś na Ziemię spadnie dziewięć baterii pochodzących z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Choć dokładne miejsce, na które spadną, nie jest jeszcze znane, to według części naukowców kosmiczne śmieci mogą rozbić się nieopodal polskich granic.

smartfon z androidem
08.03.2024 09:42 Google szykuje ogromne zmiany. Użytkownicy czekali na to od lat

W testowych wersjach oficjalnego sklepu z aplikacjami dla Androida, Google Play, odnaleziono nowość, która może znacznie zmienić sposób, w jaki aktualizowane są aplikacje. Dotychczasowych model pobierania nowych wersji ma być zastąpiony takim, w którym kilka programów w końcu będzie można pobierać jednocześnie.

iphone i słuchawki
08.03.2024 09:34 Usługa muzyczna Tidal potanieje, będzie bardziej opłacalna niż Spotify

Tidal to ścisła czołówka usług muzycznych, która wyróżnia się na rynku wysoką jakością dostępnej w niej muzyki. Teraz Tidal planuje mocne przetasowanie w swojej ofercie, co może poskutkować znaczącym wzrostem jego popularności. Zwłaszcza w obliczu podwyżek cen abonamentów Spotify.

ikony przeglądarek
08.03.2024 08:25 Microsoft znów zawodzi. Aktualizacja psuje przeglądarkę

O jakości aktualizacji systemu Windows można pisać wiele i zapewne byłoby w tym mało pochwał. W zasadzie co miesiąc w toku dystrybucji kolejnych wtorkowych biuletynów bezpieczeństwa dochodzi do problemów czy to z samą instalacją aktualizacji, czy to z działaniem oprogramowania po jej instalacji. Tym razem zepsuto Edge’a.

Fotowoltaika
07.03.2024 14:05 Przymusowe wyłączenia fotowoltaiki. Co to oznacza dla Polaków?

W Polsce narasta problem przymusowego odłączania farm fotowoltaicznych od sieci energetycznej. Ograniczenia w produkcji energii z odnawialnych źródeł stają się coraz bardziej powszechne, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość branży OZE w kraju.

Lidl
07.03.2024 11:15 Złe informacje dla klientów Lidla. Koniec z darmowym ładowaniem

Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych, darmowe ładowarki pod marketami Lidl przechodzą do historii. Decyzja o wprowadzeniu opłat za korzystanie z tych usług wywołuje dyskusję na temat przyszłości elektromobilności w Polsce. Jakie konsekwencje ma ta zmiana dla kierowców i dla samego rynku?

iphone
06.03.2024 23:08 Czar prysł. Apple robi wszystko, by utrudnić życie konkurencji na iOS-ie

Wczoraj została udostępniona nowa wersja systemu operacyjnego iOS oznaczona jako 17.4. Nie bez powodu określiliśmy ją jako najważniejszą aktualizację iPhone’ów od wielu lat, przynajmniej na europejskim rynku. Niestety, na wielu polach okazuje się ona dużym rozczarowaniem.

parkometr
06.03.2024 22:58 Fałszywe mandaty na sklepowych parkingach. Oszuści mają nowy sposób

Czy płatne parkingi pod sklepami stają się terenem nowych oszustw? Wraz z rosnącą popularnością parkomatów pod marketami, kierowcy muszą uważać na fałszywe mandaty za brak biletu parkingowego. Jakie pułapki czyhają na nieświadomych kierowców i jak skutecznie unikać nieuczciwych praktyk?

tv
06.03.2024 21:44 Player znacznie podnosi ceny. Zmiany odczuje każdy użytkownik

Zgodnie z oczekiwaniami trwają zmiany w usługach streamingowych świadczonym przez grupę Warner Bros. Discovery. Po całkowitej likwidacji VoD.pl przesunięto treści do Playera. Teraz zapadała decyzja, że za Playera trzeba będzie płacić więcej.

wypadek samochodowy
06.03.2024 20:33 Nadchodzą zmiany w numerze alarmowym 112. Trzeba o tym wiedzieć

W polskim systemie obsługi numerów alarmowych, na czele ze 112, zostanie wprowadzana ważna zmiana, która realnie przełożyć na skuteczność działań służb. Według doświadczeń w innych państwach wdrożenie tzw. Advance Mobile Location może w skali roku pozwolić uratować w Polsce 67 osób więcej niż dotychczas.

Biedronka aplikacja
06.03.2024 19:57 Aplikacja Moja Biedronka ma ukrytą funkcję. Pozwoli zaoszczędzić, jest pewien haczyk

Najnowszej funkcja w aplikacji Moja Biedronka, która może zmienić sposób, w jaki korzystasz z programu lojalnościowego. Ta nowa możliwość oferuje szereg potencjalnych korzyści dla użytkowników, lecz trzeba wiedzieć jak ją aktywować.

mbank
06.03.2024 19:18 mBank ostrzega klientów przed oszustami. Przekazano ważne wieści

Jeden z największych banków w Polsce rozesłał wśród swoich klientów komunikat. Znajdziemy w nim ostrzeżenie przed falą ataków, w wyniku których można stracić pieniądze. Na szczęście jest sposób, aby się przed nimi ochronić dostępny w aplikacji mobilnej.

laboratorium
06.03.2024 19:04 Wodór w motoryzacji. Orlenu jako trzeci na świecie otrzymał akredytację

Coraz częściej twierdzi się, że przyszłością motoryzacji nie są napędy elektryczne, lecz wodorowe. Wykorzystanie tego pierwiastka ma eliminować problemy, z jakimi będziemy się musieli mierzyć w związku z popularyzacją samochodów elektrycznych. Orlen właśnie otrzymał akredytację, która pozwoli wykorzystać wodór w branży automotive.

SMS
06.03.2024 18:20 Klienci polskiego banku zaatakowani. Trzeba uważać na podejrzane SMS-y

Trwa groźny atak na klientów banku, który wyróżnia się dopracowaniem, dbałością o szczegóły, a przez to może się okazać diablo skuteczny. Przestrzegamy, aby w najbliższych dniach zwracać szczególną uwagę na SMS-y, które do nas docierają, bo właśnie za ich pośrednictwem rozpoczyna się oszustwo.

haker
06.03.2024 17:02 Uwaga na nowe oszustwo. Podszywają się pod konkretną usługę

Trwa kampania phishingowa, której ofiarami mają paść użytkownicy Allegro. Tym razem napastnicy wyjątkowo wyspecjalizowali swój atak, co wypada szczególnie przekonująco. Chwila nieuwagi i możemy zostać pozbawieni pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym.

Telefon w rękach
06.03.2024 14:31 Wyciek danych na Facebooku. Jak zabezpieczyć swoje konto?

W ostatnich tygodniach doszło do kolejnego wycieku danych na Facebooku. Chodzi dokładnie o dane użytkowników platformy Marketplace. Choć incydent jest mniejszy niż poprzednie, warto podjąć kroki w celu zabezpieczenia swojego konta.

Zbliżenie na płonącą świecę w ciemności
06.03.2024 13:57 Tragiczna śmierć młodego influencera. Zginął podczas nagrywania

Świat influencerów na platformie YouTube to czasem niebezpieczne miejsce, gdzie celebryci podejmują ryzykowne wyzwania w imię sławy. Niestety, jeden z popularnych twórców doświadczył tragicznego zakończenia podczas nagrywania swojego najnowszego materiału. Tajemnicza śmierć 22-letniego youtubera poruszyła fanów na całym świecie, zostawiając wiele pytań i smutku.

iphone
05.03.2024 21:59 Już jest. Nowy iOS to najważniejsza aktualizacja iPhone’ów od lat

Wydana została nowa wersja systemu operacyjnego dla iPhone’ów. W iOS-ie 17.4 znajdziemy sporo usprawnień i poprawek, jednak na rynku europejskim dzisiejsza premiera to prawdziwa rewolucja.  Apple wprowadziło zmiany narzucone korporacji przez europejski akt o rynku cyfrowym.

spotify na komputerze
05.03.2024 21:21 Spotify grozi podwyższeniem opłat. Wszystko przez nowe regulacje

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mają stanowić implementację w polskim prawie regulacji wprowadzonych wraz z europejskim aktem o rynku cyfrowym. W odpowiedzi największa usługa muzyczna bazująca na streamingu grozi podwyżką cen dla polskich użytkowników.

sklep Żabka
05.03.2024 20:16 Żabka dostarczy twoje zakupy za pomocą robota. Dostawa w 15 minut

Żabka poinformowała o testach nowego sposobu na dostawy zakupów w ramach usługi Żabka Jush. Po wcześniejszych testach dronów przyszedł czas na autonomicznego robota, który może dotrzeć do klientów nawet w 15 minut po zleceniu.

żołnierz przy komputerze
05.03.2024 19:06 Polska pierwsza w rankingu cyberbezpieczeństwa narodowego

Mamy powody do dumy – Polska trafiła na pierwsze miejsce rankingu National Cyber Security Index. W tej chwili nasze zdolności w zakresie zapewniania cyberbezpieczeństwa strategicznej infrastruktury, administracji publicznej, ale też sektora prywatnego ma stać na najwyższym poziomie na świecie.

mobywatel
05.03.2024 18:44 Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Jest bardzo przydatna

Najważniejsza aplikacja rządowa, mObywatel, właśnie wzbogaciła się o nową funkcję. Dzięki niej łatwiej będzie zorientować się w zmianach, jakie zachodzą w programie. To tym bardziej przydatne, że jej rozwój w ostatnich miesiącach nabrał dużego tempa, a poszczególne, mniej przydatne funkcje, zaczynają z niej znikać.

facebook
05.03.2024 16:49 Wielka awaria Facebooka, Messengera i Instagrama. Nic nie działa

Trwa ogromna awaria serwisów należących do Meta. Użytkownicy masowo zgłaszają brak dostępności usług. Jak dotąd nie są znane przyczyny, jednak duże problemy potwierdzają niezależne źródła. W tej chwili nie ma możliwości przeglądania treści ani obsługi komunikacji zarówno na Facebooku, jak i Messengerze i Instagramie.

telewizor
05.03.2024 15:53 Nie płaciła abonamentu RTV, bo nie zgadzała się z PiS. Jest decyzja KRRiT

Zgodnie z wyrokiem Najwyższego Sądu Administracyjnego obowiązek opłacania abonamentu RTV ma każdy, kto dysponuje urządzeniem, na którym można odbierać sygnał telewizyjny lub radiowy emitowany przez media publiczne. Historia mieszkanki Godek nieopodal Olsztyna świadczy jednak o czymś innym – zaległości abonamentu mogą być umorzone z przyczyn politycznych.

Thermomix
04.03.2024 15:07 Konkurencja dla Thermomiksa od Xiaomi. Smart Cooking Robot już Polsce

Zaawansowane roboty kuchenne jak Theromix czy urządzenia firmy Mounsieur Cuisine podbiły serca Polaków. Podobnie jak smartfony i liczne urządzenia innych klas dostarczane na rynek przez Xiaomi. Teraz do sprzedaży trafia połączenie – Xiaomi Smart Cooking Robot można już kupić w Polsce.

Smartfon
04.03.2024 14:52 Serwis X ujawnia IP użytkowników. Jak najszybciej zmień ustawienia

Po przejęciu Twittera przez Elona Muska serwis nie tylko przemianowano na X, ale też dokonano wielu zmian w zakresie funkcjonalności. Jedną z najnowszych jest umożliwienie przeprowadzania rozmów audio i wideo. Niestety, korzystanie z tej funkcji może narazić na szwank prywatność i bezpieczeństwo użytkowników.

wojsko
04.03.2024 13:44 Dowództwo Generalne RSZ ostrzega. Chodzi o trwającą falę dezinformacji

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat przestrzegający przed szerzącą się w mediach społecznościowych dezinformacją. Zidentyfikowano bowiem groźną kampanię, która ma przekonywać Polaków, że trwające ćwiczenia DRAGON-24 mają charakter ofensywny, co jest informacją nieprawdziwą.

haker
04.03.2024 11:51 Nigdy nie odwiedzaj takich adresów. Służą do oszustw inwestycyjnych

W atakach phishingowych, a zatem takich, w których napastnicy próbują oszukać ofiary, podszywając się pod kogoś innego, kluczową kwestią może być rozpoznanie adresów maili i witryn, jakimi dysponują napastnicy. Czasem wystarczy tylko zerknąć na pole nadawcy, by w porę rozpoznać atak. Jak robić to skutecznie?

pompa ciepła
04.03.2024 11:01 Gwałtowny spadek sprzedaży pomp ciepła. Co jest powodem?

W ostatnich latach ogromną popularność cieszyła się termomodernizacja z użyciem pomp ciepła, często połączona z montażem fotowoltaiki. Była to także często instalowana konfiguracja w nowo powstałych budynkach. Niestety trend się odmienił się w całej Europie, także w Polsce – pomp ciepła montuje się coraz mniej.

samochód
03.03.2024 15:35 Te auta kradziono najczęściej w 2023 r. Na liście zaskoczenia

Choć dzisiejsza liczba kradzieży samochodów nijak ma się do skali tego zjawiska jeszcze na przełomie wieków, to i tak co roku kradzionych są tysiące aut. Dobre wieści są jednak takie, że liczba kradzież systematycznie spada. Ponadto można wskazać marki tych pojazdów, które padają łupem złodziei najczęściej.

zatrzymanie
03.03.2024 15:11 Sukces policji. Cyberprzestępcy zatrzymani na gorącym uczynku

Policja zatrzymała kolejne osoby zaangażowane w działalność cyberprzestępczą. Tym razem udało się tego dokonać na gorącym uczynku. Oszuści byli na tyle pewni siebie, ze pod pozorem oszustwa inwestycyjnego dokonywanego przez internet zamierzali osobiście spotykać się z ofiarami w celu odbioru kolejnych pieniędzy.

whatsapp
03.03.2024 14:55 WhatsApp może nie mieć wyjścia. 6 marca wchodzi nowe prawo

Jest bardzo możliwe, że nowe europejskie regulacje w postaci aktu o rynku cyfrowym (DMA) zatrząsną rynkiem komunikatorów internetowych. Zmiany obejmą największych graczy, którzy zostali wskazani jako tzw. gatekeepers – internetowi giganci, z których aplikacji korzystają miliony użytkowników, na czele z Meta. Gruntowne zmiany obejmą także WhatsAppa.

kurier
03.03.2024 14:15 Zakup tytoniu przez internet. Czy to zgodne z prawem?

W Sieci dostępne są towary objęte akcyzą, jednak wokół ich zakupu online panują wątpliwości prawne. Co prawda można na tym zaoszczędzić, jednak niewykluczone są także nieprzyjemności prawne.

bezpieczniki
03.03.2024 12:16 Jak oszczędzać prąd w domu? Są oficjalne zalecenia ministerstwa

Ceny prądu motywują konsumentów energii do jej oszczędzania, co skłoniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska do publikacji zaleceń i dobrych praktyk, dzięki którym można obniżyć rachunki. W natłoku mitów i półprawd, jakie są publikowane na ten temat, warto zwrócić uwagę na te zalecenia, za które odpowiedzialność bierze rząd.

podróżujący
03.03.2024 11:42 Świetna nowość w KOLEO. Użytkownicy czekali na nią od dawna

KOLEO to bez dwóch zdań jedna z najbardziej udanych polskich aplikacji ułatwiających podróże koleją. Regularnie dodawane są nowe funkcje, ale też obsługa kolejnych przewoźników wraz z możliwością zakupów biletów. W KOLEO właśnie pojawiła się nowość, dzięki której podróże pociągiem mogą być jeszcze wygodniejsze.

telewizor
03.03.2024 10:36 To koniec abonamentu RTV? Padła konkretna data

Klaruje się przyszłość finansowania mediów publicznych w Polsce. Chociaż opłata audiowizualna jest jednym z pomysłów na zastąpienie abonamentu RTV, szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ujawnił, że rozważane są także inne opcje. Wyjawił także terminy wejścia w życie zmian.

smartfon
03.03.2024 10:18 Blokada telemarketerów. Jak uniknąć niechcianych telefonów?

Niechciane połączenia od telemarketerów mogą być prawdziwą zmorą – jeśli wydaliśmy na nie wiele zgód w różnych usługach, może do nich dochodzić nawet wiele razy tego samego dnia. Niestety wdrożenie RODO tylko nieznacznie zmniejszyło skalę procederu. Jak się więc przed nim chronić?

windows
03.03.2024 08:53 Świetna nowość w Windowsie. Smartfon posłuży jako kamera i mikrofon

Do Windowsa zmierza świetna funkcja, z której będą mogli skorzystać wszyscy, którzy za pomocą swoich komputerów biorą udział w wideokonferencjach. Chodzi o wykorzystanie w komputerach możliwości dzisiejszych smartfonów, które często dysponują bardziej zaawansowanymi kamerami czy mikrofonami niż nie takie już stare komputery.

telefon komórkowy
02.03.2024 19:24 Masz w domu stary telefon? Możesz sporo zarobić

Telefony komórkowe z klawiszami już dawno odeszły w zapomnienie, wyparte przez nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne smartfony. Mimo to posiadacze starych modeli wciąż mogą sporo zarobić na sprzętach, które zalegają w szufladach.

pieniądze
02.03.2024 18:41 To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Sprzęty elektryczne znajdujące się w naszych domach mogą pobierać znacznie więcej prądu, niż myślimy. Wiele osób nie jest świadomych, co tak naprawdę generuje wysokie rachunki za energię elektryczną. Odpowiedź może zaskoczyć.

programowanie
01.03.2024 22:34 Spore zmiany w polskim IT. Znacznie trudniej znaleźć pracę

Zmiany w sytuacji pracowników branży IT, nie tylko programistów, ale też m.in. administratorów czy testerów, na dobre rozgościły się także nad Wisłą. Choć od początku roku szczególnie jest to widoczne szczególnie w gamedevie, to minorowe nastroje pojawiły się także w innych gałęziach.

kurier
01.03.2024 21:57 Poważny wyciek danych w Polsce. Są już pierwsze ataki na dostawców

Doszło do bardzo groźnego wycieku danych połączonego z ataki na bezpieczeństwo polskich internautów. Zagrożeni są wszyscy, którzy pracowali jako dostawcy lub kierowcy takich firm, jak Glovo, Uber czy Bolt. Informacje, które pozyskali napastnicy, mogą służyć do wyłudzeń, a ofiarom zaleca się m.in. zastrzeżenie dokumentów.

policja
01.03.2024 21:36 Ta aplikacja jest obowiązkowa dla każdego kierowcy. Z jej funkcji korzysta nawet policja

Wśród aplikacji kierowanych do kierowców znajdziemy wszelkiej maści mapy, nawigacje, programy ułatwiające parkowanie i wiele innych. Tymczasem nieco w ich cieniu jest program TaPo24, który stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o ruchu drogowym, które z pewnością przyda się nie tylko mniej doświadczonym uczestnikom ruchu. Korzysta z niej nawet polska policja. 

haker
01.03.2024 20:42 CERT Polska ostrzega. Oszuści podszywają się pod policjantów

Odnotowano kolejną falę ataków, w których napastnicy podszywają się pod policję. Atakujący kontaktują się droga mailową i wykorzystują zastraszanie potencjalnych ofiar, aby te pod wpływem stresu łatwiej dały się oszukać. To kolejna wariacja wcześniejszych scenariuszy cyberprzestępców, co wskazuje na to, że ich kampania może być skuteczna.

schrony
01.03.2024 20:00 Afera o aplikację "SCHRONY". Ekspert nie pozostawił suchej nitki

Wydany został bardzo przydatny serwis Schrony, dzięki któremu można miejsca ukrycia, schrony i tzw. miejsca doraźnego schronienia. MDS-y mają stanowić część obrony cywilnej przed skutkami katastrof naturalnych, ale też działań militarnych. Niestety dane zgromadzone w aplikacji mają pozostawiać wiele do życzenia.

xiaomi
01.03.2024 19:04 Lepiej wstrzymać się z aktualizowaniem smartfonów Xiaomi. Można stracić dane

Posiadacze smartfonów Xiaomi powinni wstrzymać się z aktualizacją swoich urządzeń do najnowszej wersji oprogramowania. W wersji MIUI Global pojawił się błąd, którego naprawa może wymagać całkowitego wymazania z pamięci wszystkich danych. Producent wydał już komunikat w tej sprawie.

netflix
01.03.2024 17:31 Podwyżki opłat za Netflixa. Klienci będą niezadowoleni

Choć Netflix ogłosił, że w ostatnim kwartale 2023 r. udało mu się uzyskać przychody rzędu prawie 9 mld dolarów, to nadal są poszukiwane sposoby na podwyższenie przychodów. Po wprowadzeniu ograniczeń w dostępie do katalogu treści dla części kont powraca pomysł na to, aby podwyższyć ceny usługi.

facebook
01.03.2024 16:32 Nowy rodzaj zagrożenia. Oszuści działają na Facebooku

Nasilają się ataki phishingowe dokonywane za pośrednictwem Facebooka. Nic dziwnego, żenująca jakość moderacji lub wręcz jej brak zachęca cyberprzestępców do wykorzystywania tego medium. Pojawiły się kolejne dowody na to, że serwis Marka Zuckerberga wykorzystywany jest do wyłudzeń od polskich użytkowników.

iPhone
01.03.2024 16:32 Uwaga na dopracowane oszustwo – na celowniku iPhone’y

Zidentyfikowano nową próbę oszustwa wykorzystującą rzadko spotykany schemat, a co gorsze – dość dopracowany. Co prawda napastnicy sami ograniczyli zasięg swojej kampanii do posiadaczy kont iCloud, jednak może im to paradoksalnie wyjść na korzyść.