Archiwum kwiecień 2024

Biedronka
30.04.2024 21:23 Biedronka z nową usługą. Świetne wieści przed majówką, klienci zachwyceni

Po cenowej wojnie z Lidlem czas na rozwój i zupełnie nowy segment - Jeronimo Martins cyfryzuje usługi Biedronki, rozwijając aplikację mobilną Biek i jej młodszą siostrę Party Express. W efekcie Biedronka dostarczy alkohol pod drzwi, albo brykiet na grilla.

pilot do TV
30.04.2024 15:17 Kto nie musi płacić abonamentu RTV? Te osoby są zwolnione z opłaty

Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji wśród Polaków. To opłata, która jest obowiązkowa dla posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radioodbiorników. Warto jednak pamiętać, że jest spore grono osób, które nie muszą uiszczać tej opłaty. Kto konkretnie jest zwolniony z abonamentu RTV? 

iPhone
29.04.2024 23:15 Nowy iPhone 16 bez tajemnic prawie pół roku przed premierą. Wyciekły zdjęcia

Nowy iPhone 16 niemal bez tajemnic już na prawie pół roku przed oczekiwaną, oficjalną premierą. Wyciekły zdjęcia nowego flagowca Apple. Użytkownicy i przyszli, potencjalni nabywcy punktują przede wszystkim powrót do wyspy aparatu z czasów modelu X i XS. Rozczarowanie?

tesla
29.04.2024 22:48 Autopilot Tesli doprowadził do setek wypadków. Raport ujawnia

Od stycznia 2018 roku do sierpnia 2023 roku autopilot Tesli był zaangażowany w niemal tysiąc wypadków drogowych, w tym śmiertelnych. Jednak winą nie można obarczyć wyłącznie samej firmy. Kierowcy, często nieświadomi ograniczeń systemu, popełniali błędy, których skutkiem było wiele tragedii.

Nubia debiutuje w Europie
29.04.2024 22:42 Nubia debiutuje w Europie. Nowy najtańszy składany smartfon w Polsce

Nubia Flip 5G ma rzucić wyzwanie europejskiemu segmentowi niskiej półki cenowej Flipów, czyli smartfonów składanych. Chińska marka właśnie zadebiutowała w Europie. Nubia Flip 5G już w Polsce. Ile kosztuje?

Mufasa: Król Lew
29.04.2024 22:22 "Mufasa: Król Lew". Disney publikuje pierwszy zwiastun. Kiedy premiera w Polsce?

“Mufasa: Król Lew”: zwiastun nowej produkcji Disneya zadebiutował w serwisie YouTube. Po relatywnie nieźle przyjętym life action z 2019 r., remake'u oryginału z roku 1994, na srebrny ekran powraca “Król Lew”, tym razem skupiając się na… Mufasie. Kiedy premiera w Polsce?

GPS
29.04.2024 21:21 Mapy Google zaskakują ukrytymi funkcjami. Niezwykle przydatne w wakacje

Od kiedy Google zaadaptował sygnał GPS do odbierania przez telefon, aplikacja Google Maps jest prawdopodobnie najczęściej używaną aplikacją korzystającą z sieci satelit. Poza uproszczeniem nam trasy z punktu A do B, Google Maps ma też funkcje, o których część użytkowników mogła nie słyszeć. Oto 10 z nich.

telewizor, pilot
29.04.2024 11:10 Nowy darmowy kanał w polskiej telewizji. Jest oficjalna decyzja

W polskim krajobrazie telewizyjnym szykuje się nowy dodatek, który przybliży widzom sekrety podróży i kulinarnych odkryć. Ta intrygująca propozycja, która niedługo zagości wśród dostępnych kanałów, obiecuje bogactwo treści dla miłośników zarówno podróży po Polsce, jak i eksploracji kulinarnych specjałów.

whatsapp
29.04.2024 09:25 WhatsApp wprowadza rewolucyjne zmiany. Ale nie dla wszystkich

WhatsApp dla systemu Android szykuje się do wprowadzenia znaczących ulepszeń, które mają zrewolucjonizować sposób korzystania z popularnej aplikacji komunikacyjnej. Nowością będą m.in. możliwość oznaczania czatów jako ulubione oraz własny dialer, ułatwiający bezpośrednie połączenia bez konieczności dodawania numerów do kontaktów.

facebook
27.04.2024 15:11 Facebook usuwa jedną z ważnych funkcji. Wyjaśnia, jak ją zastąpić

Centrum pomocy Facebooka poinformowało o rychłym wyłączeniu jednej z funkcji serwisu. Wkrótce niemożliwe będzie już organizowanie w medium zbiórek pieniędzy. Co to oznacza dla ich organizatorów i darczyńców?

zatrzymanie przez policję
27.04.2024 15:04 Policja zatrzymała podejrzanych o liczne oszustwa. Akcja w trzech miastach

Policja przekazała, że doszło do zatrzymania 15 osób, które podejrzewa się o dokonanie licznych oszustw. Oskarżeni mieli realizować różne warianty przestępstw i byli dobrze zorganizowani. Według szacunków funkcjonariuszy podejrzani mogli w ten sposób spowodować straty rzędu 350 tys. zł.

laptop i stetoskop
27.04.2024 13:31 Wyciek danych z centrum medycznego. Należy zastrzec PESEL

Doszło do kolejnego wycieku z placówki świadczącej usługi medyczne. Tym razem chodzi o łódzki All-Med. Nie jest to jednak incydent zupełnie nowy, lecz dalszy ciąg szeroko zakrojonego wycieku danych spowodowanego działalnością firmy dostarczającej przychodniom oprogramowanie.

platność zbliżeniowa
27.04.2024 12:27 Ważna zmiana dla posiadaczy iPhone’ów. Chodzi o płatności BLIK-iem

Użytkownicy Androida od lat mogą płacić zbliżeniowo z użyciem systemu BLIK. Z kolei posiadacze iPhone’ów do niedawna mogli płacić wyłącznie z użyciem Apple Pay. Właśnie się to zmienia za sprawą europejskich regulacji – Polski Standard Płatności już pracuje nad obsługą płatności zbliżeniowych BLIK w iOS-ie.

grzejnik elektryczny
27.04.2024 11:27 UE wprowadza zmiany ws. domowych grzejników. Nowe wymagania

Parlament Europejski przegłosował nową dyrektywę, którą odczują wszyscy ogrzewający domy z użyciem urządzeń elektrycznych. Nowe przepisy zobowiązują producentów do wprowadzenia zmian, które przełożą się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.

mobywatel
27.04.2024 10:24 Awaria mObywatela. Użytkownicy nie mieli dostępu do dokumentów

mObywatel to bez dwóch zdań jedna z najmocniejszych kart naszej cyfrowej administracji. Aplikacja w wielu aspektach wyprzedza europejskie standardy i jest systematycznie rozbudowywana. Nie oznacza to jednak, że Centralny Ośrodek Informatyki nie popełnia w tym procesie błędów. 

swieca
27.04.2024 09:03 Nie żyje popularny polski youtuber. Zmarł nagle, miał zaledwie 31 lat

Koledzy Dawida "DEV" Błacha potwierdzili informację, że młody e-sportowiec i youtuber nie żyje. Błach przez lata był członkiem Ekipy Fantasy, swoją działalność skupiał przede wszystkim na piłkarskiej serii FIFA, a następnie EA FC 24. Mężczyzna miał 31 lat.

pogotwie ratunkowe
27.04.2024 08:28 Potrzebujesz pomocy i dzwonisz na 112? Lepiej wybrać inny numer

Ujednolicenie systemu połączeń alarmowych pod numerem 112 ma swoje wady. W stosunku do numerów bezpośrednich do konkretnych służb zachodzi minimalne opóźnienie, na które w sytuacjach szczególnie kryzysowych nie zawsze można sobie pozwolić. Dlatego w określonych przypadkach należy kontaktować się nadal bezpośrednio z numerem 999.

logo Plusa, telefon, laptop
26.04.2024 18:06 Plus wydał ważny komunikat do klientów. Szykują się ważne zmiany

Plus wydał ważny komunikat do swoich klientów. Okazuje się, że w aplikacji popularnego operatora zajdą gigantyczne zmiany. Modyfikacje te sprawią, że korzystanie z wielu funkcji będzie o wiele wygodniejsze i zapewni klientom większe bezpieczeństwo. Przedstawiamy szczegóły. 

starsza osoba ze smartfonem
26.04.2024 15:19 Znajomy głos w słuchawce prosi o pieniądze? Policja ostrzega

Polska Policja informuje, że w Polsce odnotowano już przypadki prób dokonywania oszustw z użyciem klonowania głosów. Dzięki mechanizmom deep fake osoba dzwoniąca może brzmieć jak nasz bliski. Realizowany jest scenariusz, w którym osoby podszywające się i brzmiące jak bliscy przekonują, że brali udział w wypadku.

biedronka
26.04.2024 15:09 Biedronka oszalała. Rewelacyjne produkty w rekordowo niskich cenach

Xiaomi podbiło polski rynek smartfonów dzięki wysokiej jakości urządzeniami w niskich cenach. Chiński producent dostarcza jednak wiele innych, bardzo zróżnicowanych urządzeń. Dwa z nich trafiły właśnie w bardzo atrakcyjnych cenach do oferty Biedronki. Chodzi o słuchawki true wireless i opaskę sportową.

policja
26.04.2024 13:28 Obraziła policjantów na Facebooku. Zapłaci ponad 5 tys. zł

Mieszkanka Opoczna została skazana na karę wypłacenia nawiązki i pokrycia kosztów sądowych, nakazano jej także publikację przeprosin na stronach internetowych KPP w Strzelcach Opolskich. Wszystko przez komentarz, który zamieściła pod jednym z postów policjantów na Facebooku. Ci uznali, że ten ich znieważa, co potwierdził sąd.

dowód osobisty
26.04.2024 13:02 Jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego? Można to zrobić przez internet

Szacuje się, że w bieżącym roku konieczne będzie wydanie nawet 3 mln nowych dowodów osobistych. Około 2 mln z już wydanych straci ważność, do obiegu trafi też milion nowych dokumentów, co jest potrzebą wynikającą z osiągnięcia pełnoletniości lub zmiany danych. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć przez internet.

pko
26.04.2024 10:37 PKO BP wprowadza ważne zmiany. Trzeba wyrazić zgodę

Mechanizmów utrudniających nieupoważniony dostęp do aplikacji mobilnych bankowości elektronicznych nigdy za wiele. PKO BP właśnie wprowadza kolejną warstwę ochrony, która jednak jest specyficzna - wymaga zgody klienta na śledzenie jego zwyczajów. Do serwisu internetowego iPKO trafia bowiem ochrona behawioralna.

plastikowe śmieci
26.04.2024 09:03 Parlament Europejski zagłosował: koniec z opakowaniami jednorazowymi

Parlament Europejski przyjął wczoraj nowe przepisy, dzięki którym w państwach Unii Europejskiej stopniowo będzie się odchodzić od stosowania jednorazowych opakowań wytworzonych z plastiku. Plan jest długofalowy i zakłada redukcję ilości wytwarzanych na te potrzeby materiałów o 15 proc. do 2040 r. 

policja
25.04.2024 15:45 Jechał autem po chodniku. Niewiarygodne, jak tłumaczył się po zatrzymaniu

Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim poinformowała o niecodziennym zatrzymaniu kierowcy. Ten poruszał się samochodem chodnikiem w celu… łapania Pokemonów.

tvp
24.04.2024 22:53 Co dalej z abonamentem RTV? Czołowi politycy rezygnują

O tym, że rząd Donalda Tuska planuje znieść abonament RTV, wiadomo było jeszcze przed jego zaprzysiężeniem. Mimo to, choć poznaliśmy wiele wizji zmian, to wciąż nie wypracowano żadnej solidnej, udokumentowanej  i jednolitej propozycji. Zanim do tego dojdzie, możemy się spodziewać rezygnacji ze stanowisk kluczowych osób decyzyjnych w tej sprawie.

kasa samoobsługowa
24.04.2024 21:06 Sklepy wycofują kasy samoobsługowe. Wszystko z powodu klientów

Dość powszechna jest opinia, że kasy samoobsługowe, w których pokładano nadzieję na automatyzację obsługi klienta, przysparzają więcej problemów, niż pożytku. Widać to już także w decyzjach dużych sieci sprzedaży detalicznej, które zaczynają rakiem wycofywać się z kas samoobsługowych.

licznik energii
24.04.2024 20:11 Jak zmniejszyć rachunek za prąd? W prosty sposób można zaoszczędzić

Nie tylko rosnące ceny energii, ale też troska o środowisko powinny być zachętą do oszczędzania prądu. Zwłaszcza że lwia część praktyk, które mogą doprowadzić do obniżenia rachunków, nie wymaga w zasadzie żadnych wyrzeczeń i nie powoduje niewygód. Swoje dobre praktyki zaprezentowała w ostatnim czasie Energa. 

Marek Zagorski
24.04.2024 19:21 Ministerstwo cyfryzacji wydało pilny komunikat. Chodzi o działalność Rosji i Białorusi

Ministerstwo cyfryzacji ogłosiło rozpoczęcie konsultacji projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W ramach jednej ustawy wprowadzonych ma zostać bardzo wiele zmian w stosunku do prawa obowiązującego od sierpnia 2018 roku, od którego krajobraz cyberzagrożeń zmienił się znacząco. Nowa ustawa o KSC ma być priorytetem w pracach resortu w tym roku.

poczta
24.04.2024 18:04 Poczta nagminnie gubi dane osobowe. UODO mówi dość

Kolejne problemy Poczty Polskiej. Po trudnej sytuacji finansowej i perspektywie strajków przyszedł czas na Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jego prezes, Mirosław Wróblewski, zwrócił się do spółki w sprawie gubienia przesyłek nadawanych przez administratorów danych. 

smarttv
24.04.2024 16:56 Wyciekły dane 560 tys. kont. Zawinił recykling haseł

Doszło do kolejnego wycieku danych z usługi streamingowej Roku. Już w kwietniu donoszono o incydencie w bezpieczeństwie informacji o relatywnie niewielkiej skali, a teraz administracja usługi donosi o kolejnym. Tym razem wyciekły dane setek tysięcy kont.

pożar
24.04.2024 15:39 Katastrofa klimatyczna. Europa ogrzewa się szybciej niż reszta świata

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Ziemi, co dla wielu było okazją do refleksji nad stanem planety. Do tego, aby myśleć o bezsprzecznym ludzkim wpływie na zmiany klimatu, może też zachęcić nowy raport, który obrazuje tempo zmian nie na biegunach Ziemi czy Grenlandii, ale tutaj, w Europie.

komunikacja miejska
24.04.2024 11:07 4 zł za 15 minut jazdy komunikacją miejską. W tym mieście bilety są najdroższe w Polsce

Współczesne miasta stawiają coraz większy nacisk na rozwój transportu publicznego, który odgrywa kluczową rolę w codziennej mobilności mieszkańców. Warto przyjrzeć się, jak kształtują się ceny biletów komunikacji miejskiej w Polsce, gdyż mają one istotny wpływ na dostępność tego środka transportu dla różnych grup społecznych oraz decyzje podejmowane przez podróżujących.

McDonald's
24.04.2024 09:38 McDonald's stawia na wygodę klientów. Firma wprowadza wyjątkowe rozwiązanie

McDonald's Polska wprowadza innowacyjne rozwiązanie, które ma jeszcze bardziej usprawnić obsługę klientów. Sieć restauracji postawiła na nowe automaty, które pozwolą nie tylko na samodzielne składanie zamówień, ale także na płacenie gotówką bez konieczności interakcji z obsługą.

rozliczenie PIT
24.04.2024 08:18 Nowa ulga podatkowa dla rodziców i nauczycieli. Zbliża się termin rozliczenia PIT

Od 23 kwietnia br. rodzice uczniów oraz nauczyciele mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej dotyczącej laptopów, otrzymanych w ramach programów rządowych “Laptop dla ucznia” i “Laptop dla nauczyciela”. Jednak czas na rozliczenie się z fiskusem jest coraz krótszy - ostateczny termin składania deklaracji podatkowych zbliża się nieubłaganie.

samochody
23.04.2024 23:32 Szczecin. Zhakowali parking. Kierowcy przelewali pieniądze oszustom

Szczeciński system obsługujący strefy płatnego parkowania został skutecznie zaatakowany przez hakerów. Nie chodziło jednak utrudnienie jego działania, wręcz przeciwnie. Wszystkie wpłaty od kierowców po włamaniu trafiały na konta napastników.

habitat
23.04.2024 21:44 Naukowcy z NASA szukają chętnych. Zapłacą 18 tys. euro za leżenie

Niemiecka Agencja Kosmiczna we współpracy z NASA poszukuje śmiałków do spędzenia 60 dni w łóżku. Za udział w eksperymencie, w którym badany będzie wpływ takich warunków na ludzki organizm można nieźle zarobić i przysłużyć się nauce. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

ministerstwo cyfryzacji
23.04.2024 20:12 Służby z dostępem do naszych komunikatorów? Nowy plan resortu cyfryzacji

Gdy przed sejmowymi komisjami śledczymi trwają przesłuchania m.in. w sprawie nadużyć oprogramowania Pegasus, ministerstwo cyfryzacji pracuje nad inną formą “inwigilacji” społeczeństwa. Chce wymusić na producentach szyfrowanych komunikatorów dzielenie się metadanymi.

policja
23.04.2024 20:05 Przywłaszczył zagubiony smartfon. Grożą mu 3 lata więzienia

O możliwościach precyzyjnej lokalizacji urządzeń mobilnych przez policję przekonał się 28-latek z Jeleniej Góry. Postanowił przywłaszczyć sobie zagubiony telefon, dzięki czemu na jego ślad trafiły służby. Urządzenie doprowadziło je do nieuczciwego znalazcy, co było początkiem jego problemów.

kobieta laptop telefon
23.04.2024 19:31 Oszuści wzięli na nią kredyt, bank był nieugięty. Jest wyrok

Zapadł wyrok w sprawie oszustwa internetowego, w wyniku którego w imieniu internautki, po przekazaniu przez nią danych, wyłudzono z Santander Baku kredyt w wysokości 10 tys. zł. Bank konsekwentnie odrzucał reklamację ofiary oszustwa, jednak sąd orzekł na jej korzyść. Podobnych spraw może być wkrótce znacznie więcej.

Laptop
23.04.2024 17:35 Wiadomo co z podatkiem od laptopów dla ucznia. Jest rozporządzenie

Do upływu terminu na składanie rocznych rozliczeń podatkowych pozostał tylko tydzień. A jednak dopiero teraz ukazało się rozporządzenie w sprawie zapłaty podatku PIT komputerów i bonów na zakup komputerów w ramach programów realizowanych przez poprzednią władzę. Urządzenia będą zwolnione z PIT.

mobywatel
23.04.2024 17:22 Rekordowa liczba wyłudzeń kredytów. Jak zastrzec numer PESEL?

Liczba prób wyłudzeń pieniędzy z użyciem czyjejś tożsamości rośnie szybciej niż świadomość obywateli w obszarze bezpieczeństwa danych. Również najnowsze dane potwierdzają negatywny trend - w ostatnim kwartale liczba incydentów była najwyższa w 16-letniej historii badań.

bank PKO BP
23.04.2024 14:42 Ważny komunikat PKO BP. Zmiany dotkną wszystkich klientów

Bank PKO BP wystosował komunikat do wszystkich klientów. Za jego pośrednictwem zapowiedziano wprowadzenie nowego rozwiązania, które będzie miało wpływ na bezpieczeństwo kont bankowych.

ruch uliczny
23.04.2024 13:11 Polskie miasta wprowadzają strefy czystego transportu. Kara za brak jednej naklejki to nawet 500 zł

Wraz z rosnącym naciskiem na poprawę jakości powietrza, polskie miasta przygotowują się do wprowadzenia stref czystego transportu (SCT). Naklejki na szybę staną się kluczowym elementem identyfikacji pojazdów uprawnionych do wjazdu. Jednak, wobec zmieniających się norm emisji, lista miast objętych obowiązkiem SCT może się rozszerzyć.

dowód osobisty
23.04.2024 12:22 Tajemniczy symbol na dowodzie osobistym. Jakie ma zastosowanie?

Od 2019 roku w polskich dowodach osobistych zagościł nowy symbol, otwierając drzwi do szerokiego wachlarza elektronicznych funkcji. Co właściwie oznacza ten enigmatyczny znak?

bank pocztowy
23.04.2024 10:38 Bank Pocztowy ułatwia korzystanie z płatności mobilnych. Nowa funkcja zachwyci klientów

Bank Pocztowy wprowadza innowacyjne udogodnienie do swojej aplikacji mobilnej, które pozwala klientom jeszcze łatwiej korzystać z płatności mobilnych. Dzięki nowemu rozwiązaniu użytkownicy mogą szybko i wygodnie przekształcić swoje karty płatnicze, eliminując konieczność manualnego wprowadzania danych.

oglądanie TV
23.04.2024 10:02 Nieopłacanie abonamentu RTV grozi obniżeniem emerytury. Skarbówka przesyła wezwania do zapłaty

Nieopłacony abonament RTV może skutkować zmniejszeniem emerytury. Poczta Polska pobiera opłaty za abonament, jednak nieuregulowane należności mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla emerytów. Jakie są potencjalne zagrożenia związane z brakiem płatności i kto jest zwolniony z tego obowiązku?

dowód rejestracyjny
23.04.2024 09:49 Jaki jest koszt przerejestrowania samochodu w 2024 roku? Kierowcy muszą o tym wiedzieć

Zmieniające się przepisy dotyczące przerejestrowania samochodów stawiają przed kierowcami nowe wyzwania. Ile kosztuje przerejestrowanie auta, jakie dokumenty są potrzebne i co grozi za niestosowanie się do terminów?

haker
22.04.2024 22:33 Nowa metoda oszustów. Podają się za kancelarię, jest ostrzeżenie

Na Facebooku trwa wyjątkowo perfidna kampania phishingowa adresowana do osób, które już raz padły ofiarą oszustwa. Pod szyldem fikcyjnej kancelarii prawniczej ofiarom phishingu oferowana jest rzekoma pomoc, która w rzeczywistości okazuje się kolejnym cyberprzestępstwem.

terminal płatniczy, telefon
22.04.2024 22:26 Duże zmiany w Bank Millenium. Klienci stracą ważną funkcję

Bank Millenium idzie w ślady PKO BP i rezygnuje z jednej funkcji aplikacji mobilnej. Nie oznacza to jednak wielkich problemów dla klientów. Wręcz przeciwnie, może ich to zachęcić do wygodniejszego korzystania z płatności z użyciem smartfonu.

mobywatel
22.04.2024 20:51 mObywatel nie będzie jak Linux. Kod publiczny tylko częściowo

Nadzieję na otwartą e-administrację możemy, przynajmniej częściowo, pożegnać. Najważniejsza aplikacja polskich cyfrowych usług publicznych, mObywatel, której zazdrościć może na wiele innych państw UE, nie będzie udostępniania na wolnych licencjach. Powodem mają być kwestie bezpieczeństwa.

samochody
22.04.2024 19:27 Podatek od aut spalinowych. Wiadomo już, kiedy ma wejść w życie

Powraca kwestia podatku od posiadania samochodów z silnikami spalinowymi, który został zapisany w Krajowym Planie Odbudowy. Choć przedstawiciele koalicji 15 października zapowiadali, że nie dojdzie od jego wprowadzenia w Polsce, to inne zdanie w tej sprawie zdaje się mieć Komisja Europejska.

WhatsApp
22.04.2024 18:32 Ważna nowość w WhatsAppie. Pojawi się funkcja znana z iPhone’ów

Meta pracuje nad ważną zmianą w komunikatorze WhatsApp. Aplikacja wzbogaci się o własny odpowiednik znanej z iPhone’ów funkcji AirDrop. Dzięki niej bezpośrednio z poziomu komunikatora będzie można udostępniać pliki innym użytkownikom WhatsAppa znajdującym się w pobliżu.

Pluton
22.04.2024 18:19 Dodatkowa planeta w Układzie Słonecznym? Zaskakujące doniesienia

Już w 2016 roku dwaj naukowcy z Politechniki Kalifornijskiej przedstawili hipotezę, według której w naszym układzie jest jeszcze jedna, jak dotąd nieznana nam planeta. Nowe badania mają stanowić kolejny dowód na istnienie dziewiątej planety w Układzie Słonecznym.

pieniądze
22.04.2024 17:51 To koniec 800 plus dla niektórych rodzin? Nadchodzą rewolucyjne zmiany

Projekt nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej zmienia zasady wypłacania świadczenia 800 plus. Prawo do niego będą miały tylko te rodziny, których dzieci uczą się stacjonarnie w polskich szkołach. Pozbawi to prawa doświadczenia rodziców uczniów, którzy uczą się online w szkołach ukraińskich. 

lotnisko
22.04.2024 15:20 Kraków. Lotnisko kończy z osobną kontrolą elektroniki i płynów

Lotnisko w Krakowie zapowiedziało wprowadzenie ważnych zmian w kontroli bezpieczeństwa bagażu pasażerów. Dzięki instalacji skanerów CT na pokłady samolotów odlatujących z Krakowa procedury będą znaczenie wygodniejsze dla pasażerów.

ręce w kształcie serca na drzewie, ekologia
22.04.2024 10:57 Postęp w zakresie zmian klimatycznych. Te zdjęcia poruszają wyobraźnię

W obliczu coraz bardziej widocznego wpływu człowieka na zmiany klimatu, coraz ważniejsze staje się zrozumienie i podjęcie działań mających na celu ochronę naszej planety. W dniu Międzynarodowego Dnia Ziemi Google zmieniło logo popularnej wyszukiwarki, pokazując internautom "postęp w zakresie zmian klimatycznych".

Inspekcja Transportu Drogowego
22.04.2024 09:52 Rewolucja w kontroli pojazdów. Szykuje się nowy "bat" na kierowców?

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) może wkroczyć w erę rewolucji w kontroli pojazdów dzięki nowemu narzędziu, które pozwala na dynamiczny pomiar emisji spalin nawet podczas jazdy. To możliwość dokonania wstępnej analizy bez konieczności zatrzymywania pojazdu, co może znacząco ułatwić i zwiększyć skuteczność kontroli.

laptop, karta kredytowa
22.04.2024 08:46 Nieodpowiedni tytuł przelewu może przysporzyć wielu problemów. Banki ostrzegają klientów

Wpisanie "żartobliwego" tytułu przelewu może być kuszące, ale banki ostrzegają, że może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Automatyczne systemy weryfikacji w bankach mogą wychwycić podejrzane wyrazy, co skutkuje zablokowaniem transakcji lub nawet zgłoszeniem sprawy odpowiednim organom.

aplikacje
21.04.2024 22:17 Te aplikacje mogą wyczyścić twoje konto. Lepiej od razu je usuń

Do oficjalnego sklepu z aplikacjami na Androida wraca zagrożenie złośliwym oprogramowaniem Harly. Zidentyfikowano kolejne programy zawierający kod służący do pozyskiwania danych ze smartfonu, ale też do subskrybowania płatnych usług, z których przychody trafiają do napastników.

komputer
21.04.2024 20:33 Sprzedaż komputerów w końcu rośnie. To dopiero początek zmian

Wygląda na to, że słuszne były prognozy, według których rok 2024 będzie tym, w którym sprzedaż komputerów osobistych odbije się w końcu po ogromnym spadku w 2020 r. Choć wzrosty są na razie niewielkie, to mogą napawać optymizmem.

bank pocztowy
21.04.2024 19:11 Ważny komunikat Banku Pocztowego. Chodzi o aplikację mobilną

Gdy Poczta Polska stoi w obliczu strajku ostrzegawczego, rozwija się fintechowy obszar działalności Banku Pocztowego. W aplikacji umożliwiającej dostęp do bankowości mobilnej pojawiła się ważna nowa funkcja, która jednak od wielu miesięcy jest standardem u konkurencji.

samolot
21.04.2024 18:38 Świecił laserem w kokpit samolotu. Teraz trafi do więzienia

Andrew Wilson, 53-latek z Matrock w angielskim hrabstwie Somerset, przekonał się, jak dużym zagrożeniem może być laser. Zwłaszcza jeśli wyceluje się go w przelatujące samoloty pasażerskie. Za swoją nieroztropność Wilson odpowiedział przed sądem, który skazał go na karę więzienia.

pismo
21.04.2024 18:06 Testament nagrany smartfonem? Ministerstwo pracuje nad zmianami

Ministerstwo sprawiedliwości jest na etapie uzgodnień wewnątrz resortu, które mają poskutkować zmianami w prawie spadkowym. W planach jest umożliwienie w szczególnych przypadkach sporządzenia testamentu w formie audiowizualnej, czyli po prostu nagrania wideo.

smartfon
21.04.2024 16:26 TikTok w opałach. Już niedługo może zostać zakazany w USA

Kongres ponownie zagłosował za postawieniem korporacji ByteDance ultimatum dotyczącym przyszłości TikToka. Tym razem było ono elementem większego pakietu ustaw, które będą miały wpływ na to, jakie decyzje będą zapadać w senacie. Całkowity zakaz TikToka w Stanach Zjednoczonych właśnie stał się bardziej realny.

smartfon
20.04.2024 11:07 Nowość w Androidzie. Rodzice zdecydują, które SMS-y otrzyma dziecko

Kontrola rodzicielska nad elektroniką użytkową to trudne zagadnienie - nie zawsze łatwo jest postawić granicę w odpowiednim miejscu, ponadto wiele zastrzeżeń budzi skuteczność wykorzystywanych programów. Dlatego Google zdecydowało, aby kolejny element kontroli wszyć aplikację Wiadomości w Androidzie. 

banknot
20.04.2024 10:25 Masz uszkodzone banknoty? Oto, co można z nimi zrobić

O ile raz wyprodukowane polskie banknoty i monety nie tracą swojej ważności, tak mogą ulec uszkodzeniu, które sprawia, że powinny zostać wycofane z obiegu. Nie oznacza to jednak, że musimy spisać pieniądze na straty. Uszkodzone środki można wymienić, choć czasem ze stratą.

samochody
20.04.2024 09:38 Złe wieści dla wielu kierowców, obowiązkowa opłata może pójść w górę. Ujawniono plany rządu

Cena obowiązkowych badań psychologicznych dla kierowców będzie większa. Ministerstwo zdrowia proponuje, by zwiększyć ich cenę do 200 zł. Ma to stanowić odpowiedź na rosnące ceny rynkowe usługi.

dzieci przystępujące do komunii
19.04.2024 21:26 Jaki prezent kupić na Pierwszą Komunię Świętą? Te propozycje zachwycą każde dziecko

Komunia święta to nie tylko istotny moment w życiu młodego katolika, ale również okazja do podarowania mu prezentu. Choć tradycyjnie koperty z pieniędzmi były popularnym wyborem, dzieci coraz częściej oczekują nowoczesnych upominków, które będą odpowiadać ich zainteresowaniom.

przychodnia
19.04.2024 17:50 Rewolucja w przychodniach. Zacznie się już 1 czerwca

Polska dokonuje przełomowego kroku w obszarze opieki zdrowotnej, wprowadzając centralną platformę e-rejestracji dla pacjentów. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie systemu, który ma skrócić czas oczekiwania na wizyty i zwiększyć dostępność do specjalistów. Pierwsza fala zmian obejmie kilka specjalizacji, a szczegóły mają być ujawnione w najbliższych tygodniach.

pkp intercity
19.04.2024 17:24 PKP Intercity wprowadza specjalne alarmy w swoich pociągach. Będą niesłyszalne dla pasażerów

PKP Intercity podejmuje nowe środki w celu zmniejszenia liczby wypadków pociągów z udziałem zwierząt. W oparciu o informacje z "Rynku Kolejowego", przewoźnik planuje zakup specjalnych syren, które mają skutecznie odstraszać zwierzęta leśne, minimalizując ryzyko kolizji. To krok naprzód w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa pasażerów i ograniczenia uszkodzeń taboru kolejowego.

telewizor
19.04.2024 16:59 Ukochany serial Polaków wraca na antenę TVP. Wielu na to czekało

Po czterech latach przerwy od ostatniego odcinka kultowego serialu “Rodzinka.pl” fani mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Nieoczekiwanie dla wielu, produkcja powraca na antenę TVP, a prace nad nowymi odcinkami już się rozpoczęły.

pieniądze
19.04.2024 13:08 Wzrost rachunków za prąd od lipca. Kto będzie mógł skorzystać z bonu energetycznego?

Analitycy ostrzegają, że od lipca rachunki za prąd w Polsce mogą wzrosnąć o kilkanaście procent, przynosząc dodatkowy ciężar dla konsumentów. Nowe przepisy rządowe zakładają zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh, co może jednak nie zatrzymać skokowych wzrostów. Kto będzie najbardziej dotknięty tymi zmianami i kto może liczyć na wsparcie w postaci bonu energetycznego? Oto najnowsze prognozy i kryteria uprawniające do otrzymania bonu.

przełączniki sieciowe
18.04.2024 23:14 Zdumiewające wyniki badań. Blisko połowa internetu to boty

Najnowsze badania rzucają na współczesny internet nowe światło. Niemal każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że przemierzają go w różnych celach wszelkiej maści boty, ale niewielu wie o skali ich działalności. W 2023 r. ruch wygenerowany przez programy, a nie ludzkich internautów, stanowił blisko połowę całości.

whatsapp
18.04.2024 22:59 Sztuczna inteligencja w WhatsAppie. Ruszyły testy

Nadchodzą kolejne nowości w WhatsAppie - tym razem Meta pozwoli użytkownikom zaprzęgnąć sztuczną inteligencję do generowania obrazków bezpośrednio w okienku czatu. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, a algorytmy wygenerują grafikę, którą następnie będzie można przesłać rozmówcy.

wiedźmin
18.04.2024 22:13 Netflix kończy z Wiedźminem. Piąty sezon serialu będzie ostatnim

Netfliksowa ekranizacja historii Geralta z Rivii odbiła się szerokim echem i zdobyła dużą popularność, ale trudno powiedzieć, aby spełniła pokładane w niej oczekiwania. Fani wskazywali na nieścisłości wobec literackiego oryginału, zabrakło też rozmachu znanego z gry. Netflix podzielił się informacjami o dalszych losach produkcji.

Google
18.04.2024 21:38 Google dyscyplinarnie zwalnia pracowników. Protestowali przeciw Projektowi Nimbus

W ostatnich dniach w części siedzib Google w USA trwały protesty pracowników. Zajęli oni przestrzenie biurowe, by wyrazić sprzeciw wobec realizacji Projektu Nimbus. Kierownictwo korporacji w odpowiedzi zdecydowało się na opcję atomową.

smartfon
18.04.2024 21:37 Dziwne SMS-y trafiają do Polaków. Każdy powinien wiedzieć, co oznaczają

Do Polaków zaczęły trafiać dziwne wiadomości tekstowe - na pozór nie mają one żadnego elementu, który mógłby stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Stanowią jednak tylko preludium dla znanego oszustwa. Wszystko zaczyna się od SMS-a z pytaniem „witam, o której chciałbyś przyjść?”.

facebook
18.04.2024 19:59 UE na ratunek. Facebook wycofa się z płatnych kont?

W zeszłym roku korporacja Meta wprowadziła na europejskim rynku płatne wersje kont na Facebooku i Instagramie. Była to odpowiedź na nowe regulacje, które miały chronić prywatność użytkowników. Teraz zastrzeżenia wobec takiej formuły zgłasza Europejska Rada Ochrony Danych.

monitor
18.04.2024 17:34 CERT potwierdził. Doszło do rosyjskiego cyberataku na polską oczyszczalnię

CERT Polska potwierdził, że w marcu doszło do cyberataku na polską infrastrukturę. Zaatakowane zostały systemy oczyszczalni ścieków Wydminy. To element większej kampanii, która jednak nie wyrządziła poważnych szkód. Analitycy podkreślają, że ma ona przede wszystkim funkcję propagandową.

laweta
18.04.2024 17:23 Zmiany w przepisach o konfiskacie aut. Ministerstwo wydało komunikat

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło planowane zmiany w przepisach dotyczących konfiskaty pojazdów w Polsce. Dotychczasowa obligatoryjność konfiskaty aut za jazdę po pijanemu będzie rewidowana, przekazując władzę decyzyjną sądom. Zmiana ma na celu uniknięcie istotnych ograniczeń w wykonywaniu wymiaru sprawiedliwości.

pko bp
18.04.2024 15:56 Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dla wszystkich klientów

PKO Bank Polski opublikował komunikat zawierający praktyczne zalecenie dla klientów. Ich wprowadzenie do codziennej rutyny korzystania z usług bankowości elektronicznej, ale też w ogóle do poruszania się po cyberprzestrzeni, może nam zaoszczędzić wielu nerwów i zwiększyć bezpieczeństwo.

ISS
17.04.2024 14:58 NASA potwierdza. Fragment ISS przedziurawił dwupiętrowy dom

Amerykańska agencja kosmiczna NASA potwierdziła, że obiekt, który spadł na dom w Naples na Florydzie to element Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W incydencie nikt nie ucierpiał, niemniej budynek będzie wymagał solidnego remontu.

bank pekao
17.04.2024 14:04 Ważne zmiany w Banku Pekao. Podjęto kluczową decyzję

Nachodzą ważne zmiany w Banku Pekao. Dziś miało miejsce walne zgromadzenie akcjonariuszy banku, którego elementem był wybór nowej rady nadzorczej. Nie obyło się bez zgrzytów.

smartfon
17.04.2024 13:45 Groźne aplikacje w Google Play. Użytkownicy muszą na to uważać

Do Google Play trafiły trzy groźne aplikacje zawierające złośliwe oprogramowanie. Wysyłają one listę kontaktów, pliki oraz inne wrażliwe dane do cyberprzestępców. Należy się spodziewać, że podobnych programów pojawi się wkrótce więcej.

lekarz
17.04.2024 13:06 Do lekarza zarejestrujemy się przez internet. Znamy termin startu systemu

Już w czerwcu ma ruszyć pierwsza faza wdrożenia systemu e-rejestracja. Pozwoli on na rejestrowanie się na wizyty do lekarzy za pośrednictwem internetu. Ma to usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia przez eliminację przestojów.

telefon
17.04.2024 11:48 Oszuści aktywni wokół Euro 2024. Kibice muszą uważać na bilety

Cyberprzestępcy są mistrzami w wykorzystywaniu bieżących trendów, wydarzeń czy popularności konkretnych osób do w działalności zmierzającej do swojej działalności. Kwestią czasu było, aż zaprzęgną do oszustw i wyłudzeń nadchodzące wydarzenia sportowe, w pierwszej kolejności Euro 2024.

sala lekcyjna
17.04.2024 11:01 Ważny komunikat dla nauczycieli, wielkie zmiany. Jest nowy wzór legitymacji

W życie weszła rozporządzenie wprowadzające nową legitymację służbową nauczyciela. Odtąd dokument będzie miał format zbliżony do karty kredytowej oraz zyska nowe funkcje. Nowy wzór ma także utrudnić fałszerstwa. 

allegro
17.04.2024 10:16 Duże zmiany w działaniu Allegro. Odczują je wszyscy użytkownicy

Allegro rozesłało wśród sprzedawców maile informujące o nowych zasadach wprowadzanych w serwisie. Już w połowie maja dodawane oferty będą podlegały bardziej skrupulatnej analizie pod kątem jakości. Przełoży się to na opóźnienia w publikacji ofert sprzedażowych, ale też części komentarzy.

lidl
17.04.2024 09:58 Nowe urządzenia w sklepach Lidla. Wydały klientom już 100 tys. zł

Choć system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce dopiero od 1 stycznia 2025 r., to już teraz w kolejnych sklepach pojawiają się automaty umożliwiający zdawanie butelek. Tak jest w Lidlu, który postawił już w Polsce kilkadziesiąt takich urządzeń.

laptop
16.04.2024 21:24 Zdecydowana większość polskich firm nie jest przygotowana do obrony przed aktualnym, dynamicznie zmieniającym się krajobrazem cyberzagrożeń

Wyniki badania Cisco Cybersecurity Readiness Index 2024.Najważniejsze informacje:Zaledwie 2 proc. działających w Polsce przedsiębiorstw ma wystarczająco wysoki – „dojrzały” – poziom gotowości na współczesne zagrożenia cybernetyczne.66 proc. uczestników badania Cisco oceniło, że incydent związany z cyberbezpieczeństwem może zakłócić działalność ich organizacji w perspektywie najbliższych 12-24 miesięcy.W związku z tym, 92 proc. firm zamierza zwiększyć swoje budżety na cyberbezpieczeństwo w okresie najbliższych 12-24 miesięcy.

pilot do telewizora
16.04.2024 17:41 Nowy darmowy kanał w polskiej telewizji. Tak można go oglądać

Pojawił się nowy darmowy kanał w polskiej telewizji - Didaskalia TV. Jego zawartość obiecuje fascynujące dyskusje na tematy społeczne, gospodarcze i polityczne, dostarczane przez doświadczonych dziennikarzy i ekspertów. Jak można go oglądać?

Elon Musk
16.04.2024 16:35 Elon Musk potwierdza: X będzie płatny. "To jedyny sposób"

Elon Musk przyznaje: opłaty za założenie konta na platformie “x” (dawniej Twitter) konieczne. Głównym powodem wolty są ataki botów, które tylko w kwietniu br. kilkukrotnie rozgrzewały emocje na skalę międzynarodową, w Polsce skutecznie utrudniając życie wielu komentatorom i dziennikarzom.

skrzynka elektryczna
16.04.2024 12:02 Nowe ceny za prąd. Wielkie zmiany na rynku energii

Polscy konsumenci energii elektrycznej szykują się na znaczące zmiany w opłatach za prąd. Nowe regulacje wprowadzane przez rząd oraz firmy energetyczne mogą wpłynąć na wysokość rachunków i sposób ich rozliczania. Zwiększenie cen prądu oraz wprowadzenie dynamicznej taryfy to tylko niektóre z istotnych zmian, które warto mieć na uwadze.

telewizor
16.04.2024 10:33 Jak uzyskać umorzenie zaległego abonamentu RTV? Trzeba spełnić pewne warunki

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadza nowe limity dla umorzenia lub rozłożenia na raty zaległych opłat abonamentowych RTV. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, a decyzję podejmie właśnie KRRiT. Jakie dokumenty należy przygotować, by skorzystać z tej możliwości?

google
15.04.2024 23:16 Ceneo - 1, Google - 0. Gigant przegrywa w sądzie z polską porównywarką

Mamy pierwsze efekty wprowadzenia europejskiego aktu o rynku cyfrowym. Sąd w Warszawie orzekł na korzyść polskiej porównywarki Ceneo w sprawie faworyzowania swoich usług przez Google. Amerykańska korporacja musi wprowadzić zmiany, dzięki którym Ceneo będzie lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania.

office
15.04.2024 22:42 Microsoft kończy wsparcie dla Office’a. Sprawdź swoją wersję

Mimo że Microsoft chce, by jak najwięcej użytkowników korzystało z subskrypcji Microsoft 365, to wciąż dużą popularnością cieszą się dożywotnie licencje Office’a. Microsoft przypomina jednak, że dożywotność w tym przypadku nie oznacza dożywotniego wsparcia.

telewizor
15.04.2024 22:39 Likwidacja abonamentu RTV. Opłata audiowizualna jednak do kosza?

Pojawiły się nowe doniesienia na temat planów zmiany modelu finansowania mediów publicznych. Te zakładają m.in. likwidację abonamentu RTV. Rozważana jest opłata audiowizualna, jednak pojawia się wokół niej coraz więcej wątpliwości. Nie wyklucza się rozwiązania łączącego różne źródła finansowania.

GG
15.04.2024 21:46 Stare numery Gadu-Gadu można odzyskać. Wiemy, jak

Popularność współczesnej odsłony komunikatora Gadu-Gadu może zaskakiwać - w dobie Messengera, WhatsAppa, Telegrama czy Signala z GG korzysta około miliona użytkowników. Tych może wkrótce przybyć. Twórcy poinformowali, że dostępna jest możliwość odzyskania starych numerów, a nawet archiwum rozmów.

smartfon
15.04.2024 19:54 Sprzedaż smartfonów znów rośnie. Zmiana na pozycji lidera

Wydarzenia roku 2020 były ogromnym ciosem także dla rynku elektroniki użytkowej. Ucierpiała produkcja komponentów, ale też końcowych produktów, w tym smartfonów. Teraz ich sprzedaż w końcu odbija się po pandemii, a towarzyszy temu także zmiana na pozycji lidera wśród producentów.

kobieta ze smartofnem
15.04.2024 19:41 Groźne SMS-y dotyczące długu. Można wpaść w poważne tarapaty

Do Polaków masowo trafiają SMS-y dotyczące ich rzekomego zadłużenia. Sytuacja jest poważna - mowa nie o zwykłym phishingu, lecz o groźbie zakupu usługi, za świadczenie której oszuści będą żądali zapłaty. Ponadto dysponują oni prawdziwymi danymi adresatów SMS-ów, co uwiarygadnia legendę o długu.

smartfon
15.04.2024 19:24 Zmiany w działaniu ważnego systemu. Chodzi o numer 8080

W marcu wzbogaciliśmy się o nowy system ochrony przed smishingiem, czyli phishingiem realizowanym za pośrednictwem SMS-ów. Dzięki nim liczba groźnych wiadomości, jakie docierają do Polaków, ma się zmniejszyć. Już jutro system zostanie rozbudowany o nowe możliwości.

pko bp
15.04.2024 17:25 Ważne informacje dla klientów PKO BP. Część z nich nie będzie zadowolona

Możliwości zaawansowanego oprogramowania uczonego na dużych zbiorach danych nie umknęły uwadze banków. PKO BP ogłosił właśnie, że także w jego usługach stosowana jest swoista sztuczna inteligencja. Jej możliwości są wykorzystywane do „hiperpersonalizacji ofert”, czyli w praktyce do serwowania reklam.

linia produkcyna
15.04.2024 16:44 Kolejna fabryka w Polsce zamknięta. Pracę stracą setki osób

Kolejny zakład produkcyjny w Polsce zostanie zlikwidowany. Specjalizująca się w robotyce fabryka TE Connectivity Industrial Poland zlokalizowana w Nowej Wsi Lęborskiej zostanie zamknięta, a wszyscy zatrudnieni w niej pracownicy zwolnieni. Firma zdecydowała się przenieść produkcję do Maroka. 

sieć elektryczna
14.04.2024 22:34 NIK alarmuje. Sieć elektryczna w Polsce jest w fatalnym stanie

Gdy mówi się wiele o polskiej transformacji energetycznej i odnawialnych źródłach energii, często zapomina się o infrastrukturze. Tymczasem sieć elektryczna w kraju ma być w bardzo złym stanie. Uwagę na to zwraca Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie - liczne błędy i niedopatrzenia ostatnich dekad wymuszają pilną konieczność inwestycji w modernizację.

pkp intercity
14.04.2024 21:58 PKP Intercity zwiększa punktualność. Wystarczyła jedna zmiana

Modernizacja taboru przełożyła się na to, że dziś podróżujący PKP Intercity na ogół nie mogą narzekać na komfort przejazdów. Wciąż jednak problemem pozostaje punktualność. Spółka poinformowała, że i w tym obszarze udało się dokonać ulepszeń.

smartfon
14.04.2024 21:46 Zaskakujące badania. W ten sposób czas pracy smartfonów wydłuży się o 50 proc.

O pozytywnych skutkach rozwoju sieci 5G wiemy już bardzo dużo, a mimo to wciąż dokonywane są nowe odkrycia. Symulacja przeprowadzona przez naukowców z University of California wykazuje, że większe zagęszczenie stacji bazowych obsługujących 5G pozwoli na wydłużenie czasu pracy smartfonów na jednym ładowaniu nawet o 50 proc.

ładowanie samochodu
14.04.2024 20:56 Euro 7 zatwierdzone. Nowe wymogi UE wobec aut jeszcze surowsze

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wprowadzenie nowej europejskiej normy Euro 7. Stanowi ona nowe limity emisji m.in. gazów cieplarnianych przez pojazdy oraz surowsze wymogi wobec producentów samochodów elektrycznych. Był to ostatni krok przed wejściem Euro 7 w życie.

komputer z windowsem
14.04.2024 19:25 Byli pracownicy Microsoftu nie zostawiają suchej nitki na Windowsie 11

Microsoft znalazł się pod obstrzałem ze strony byłych pracowników. Doświadczeni programiści, którzy przez lata współtworzyli system operacyjny Windows, zwracają uwagę, jak ociężała jest najnowsza wersja Windowsa 11. Nawet na najlepszym sprzęcie najpopularniejszy system operacyjny na pecetach ma duże problemy z wydajnością.

skrzynka pocztowa
14.04.2024 17:39 Polacy masowo dostają takie listy. Lepiej od razu go wyrzuć

Choć podszywanie się pod znane instytucje w celu wyłudzenia pieniędzy kojarzymy przede wszystkim z działalności internetowej, to od czasu do czasu mamy także obserwować swoisty phishing w wydaniu analogowym. Do skrzynek pocztowych Polaków zaczęły trafiać fałszywe mandaty od Inspektora Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

PKO BP
14.04.2024 16:18 Ważny komunikat PKO BP. Chodzi o hasła wszystkich klientów

Wyciek danych niosą ze sobą wiele groźnych konsekwencji, jednak największe, bezpośrednie zagrożenie stanowią one dla internautów, którzy korzystają z tego samego hasła w wielu usługach. Ze złym zwyczajem recyrkulacji haseł chce walczyć PKO, które uniemożliwi użytkownikom korzystanie z danych uwierzytelniania, które już wyciekły.

ładowarka, telefon
14.04.2024 13:58 Ładujesz iPhone’a w ten sposób? Robisz to źle

Mogłoby się wydawać, że ładowanie telefonu to żadna filozofia. Bo co za problem podłączyć smartfona do ładowarki? Okazuje się jednak, że wciąż możemy popełnić wiele błędów i, co więcej, bardzo często to robimy. Firma Apple zdradza, jakich sytuacji unikać za wszelką cenę.

czajnik
13.04.2024 22:10 Przestępcy mogą zhakować twój czajnik. Mało kto o tym wie

Możliwość podłączenia do internetu coraz większej liczby AGD i RTV stała się dla producentów argumentem sprzedażowym. Dziś nawet najprostszy sprzęt musi łączyć się z Wi-Fi czy Bluetooth. Często zapominamy, że jeśli coś można podłączyć do internetu, to najpewniej można się do tego również włamać.

Auschwitz
13.04.2024 20:14 Facebook wymazuje historię? Ukryli treści Muzeum Auschwitz

Przez Facebooka przetoczyła się fala decyzji o ukrywaniu treści. Wiele wskazuje na to, że jest to efekt zautomatyzowanych działań, gdyż brakowało im elementarnego wyczucia kontekstu. W rezultacie zablokowane zostały także treści edukacyjne wydawane przez Muzeum Auschwitz.

Biedronka kasa
13.04.2024 12:50 Ukryta funkcja kas samoobsługowych w Biedronce. Wielu klientów nie ma pojęcia

Korzysta często z kas samoobsługowych w sklepie? Wydaje Ci się, że nie mają one przed Tobą żadnych tajemnic? Najprawdopodobniej jesteś w błędzie. W sieci krąży film, którego autor ujawnia wielką tajemnicę stanowisk do samoobsługi w jednym z dyskontów. Chodzi o popularną Biedronkę, wychodzącą naprzeciw klientom i ekologii. O co chodzi? Wyjaśniamy. 

aplikacja mObywatel
13.04.2024 11:59 Nowa funkcja w mObywatel. Ułatwi życie wielu Polakom

Aplikacja mObywatel otrzymała już nową funkcję, ale na razie nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Wygląda jednak na to, że już wkrótce Polacy otrzymają szybszą i znacznie prostszą metodę opłaty najważniejszych podatków. Za co zapłacimy w mObywatelu?

panele słoneczne
12.04.2024 20:51 Rząd proponuje zmiany dla właścicieli paneli słonecznych. Rewolucja na rynku energii?

Resort klimatu przygotował projekt zmian w ustawie o OZE, mający zachęcić właścicieli instalacji fotowoltaicznych do przejścia na taryfy dynamiczne. Jednak eksperci wyrażają wątpliwości co do atrakcyjności propozycji. Czy nowe regulacje będą korzystne dla prosumenckiego sektora energii?

lodówka
12.04.2024 17:36 Ile prądu pobiera lodówka? Proste sposoby na zmniejszenie rachunków

Lodówka to nieodłączny element większości kuchni, ale jej wysokie zużycie energii może powodować wysokie rachunki za prąd. Na szczęście istnieją proste sposoby, aby zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty. Ile prądu zużywa lodówka oraz jakie są skuteczne sztuczki, które pomogą ograniczyć zużycie energii?

Pralka
12.04.2024 16:54 Po cichu zużywają w łazience masę prądu. Lepiej zwróć na to uwagę

Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej uciążliwe dla każdego gospodarstwa i sprawiają, że większość z nas uważniej przygląda się zużyciu energii przez sprzęty domowe. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w łazience?

Starszy mężczyzna ogląda telewizję
12.04.2024 16:28 Lista osób zwolnionych z opłaty abonamentu RTV zostanie wydłużona? Ministerstwo odpowiada

Podsekretarz stanu, Andrzej Wyrobiec, udzielił odpowiedzi na interpelację dotyczącą abonamentu RTV, wskazując na prace nad reformą prawa medialnego. Decyzja ta budzi pytania i niepokój wśród seniorów, inwalidów i osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, które zmagają się z koniecznością opłacania abonamentu, czekając na dalsze rozstrzygnięcia w sprawie potencjalnego wsparcia finansowego.

netlix
12.04.2024 14:25 Netflix przestanie działać na niektórych TV. Mamy rozwiązanie

Netflix zapowiada wprowadzenie w swojej aplikacji przeznaczonej na telewizory smart zmiany związane z bezpieczeństwem. W ich następstwie nie będzie już można korzystać z usługi na części starszych telewizorów.

poczta
12.04.2024 14:11 Hit Poczty Polskiej. 70 proc. zapasów znaczka wyprzedane pierwszego dnia

Filatelistyka zdaje się pasją, której nie sposób połączyć cyfryzacją. A jednak są takie próby. Sukcesami na tym polu chwali się Poczta Polska, która właśnie ogłosiła drugą emisja tzw. kryptoznaczków. Łączny nakład przekroczy 20 tys. sztuk.

pko pb
12.04.2024 13:00 Bank PKO BP wydał komunikat. Ważne informacje dla milionów klientów

Bank PKO w największej mierze z przyczyn historycznych pozostaje od lat bankiem z największą liczbą klientów w Polsce. Nic więc dziwnego, że rekordową popularnością cieszy się jego aplikacja mobilna - IKO. Dziś korzysta z niej już 8 mln użytkowników, co PKO postanowiło uczcić nowymi funkcjami. 

tankowanie
12.04.2024 12:05 Ceny paliw nadal będą rosły. Benzyna za 5 zł to już historia

Ceny paliw na stacjach benzynowych rosną, nie mamy już w ogóle do czynienia ze stawkami w okolicach 6 zł. Znacznie częściej przekraczają one 7 zł i ok. 1,5 zł więcej za benzynę premium. Czy możemy się w końcu spodziewać obniżek?

gra The Sims 4
12.04.2024 11:58 Gracze oburzeni decyzją EA. Dostęp do gier droższy nawet o 125 proc.

Dziś każdy większy wydawca utrzymuje swoje platformy z grami dostarczane w ramach subskrypcji. Nie inaczej jest z EA, które - delikatnie mówiąc – od lat nie cieszy się uznaniem graczy. Można się spodziewać, że negatywne opinie jeszcze się pogłębią - EA zapowiedziało bardzo wysokie podwyżki cen usługi EA Play.

kobieta ze smartofnem
12.04.2024 11:26 Uwaga na SMS-y od Narodowego Funduszu Zdrowia. "Nowa wersja karty"

Do Polaków trafiają SMS-y, których nadawcy podszywają się pod pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapewniają, że konieczna jest aktualizacja bliżej nieokreślonej karty, jednak próby jej dokonania zawsze kończą się tak samo - utratą pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
12.04.2024 11:26 Uwaga na telefony od "policji". Oszuści mają twoje prawdziwe dane

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, o którym wielokrotnie pisaliśmy w kontekście zatrzymań grup cyberprzestępczych, przestrzega przed nowym zagrożeniem. Tym razem napastnicy wykorzystują w swoich działaniach element podszywania się pod… samo Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

agd
12.04.2024 11:19 Skuteczny sposób na kamień w czajniku. Wszystkie składniki masz w domu

Odpowiednia konserwacja sprzętów takich jak czajnik może się przełożyć na duże oszczędności dzięki wydłużeniu ich cyklu życia. Zadbane urządzenia wymienia się rzadziej. Oszczędzać można również na środkach konserwacji, czego przykładem jest prosty trik z czajnikiem.

handel internetowy
12.04.2024 09:23 Sprzedajesz na Allegro, OLX lub Vinted? Skarbówka się dowie, rząd przyjął projekt ustawy

Nadchodzą duże zmiany dla serwisów ogłoszeniowych czy e-commerce’owych i ich użytkowników. Rząd przyjął już projekt ustawy, która implementuje w polskim prawie unijną dyrektywę DAC7. Dzięki temu urząd skarbowy będzie mógł nadzorować także internetową sprzedaż detaliczną i jeśli ta przekroczy określone limity - może ją opodatkować.

smartfon laptop
11.04.2024 16:05 Ważna wiadomość dla użytkowników BLIK-a. Firma wydała istotne zalecenie

Po niedogodnościach związanych z awarią, system płatności mobilnych BLIK został przywrócony, a użytkownicy mogą znowu korzystać z usługi. Jednakże, firma udzieliła istotnej rady dla tych, których pieniądze nadal są zablokowane.

telewizor
11.04.2024 14:19 Masz taki telewizor? Jak najszybciej go zaktualizuj

Należy przyjąć, że jeśli coś jest podłączone do internetu, to można się do tego zdalnie włamać. Choć zabezpieczamy swoje komputery i smartfony, to często zdarza się nam zapominać o innych urządzeniach domowych. Na przykład telewizorach. Właśnie odnaleziono lukę, która pozwala przejąć całkowitą kontrolę nad SmartTV.

mobywatel
11.04.2024 14:14 mObywatel musi się zmienić. Wszystko przez decyzję Unii Europejskiej

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie eIDAS2, otwierając drogę dla rewolucji w identyfikacji online. Nowe rozwiązanie, znane jako Europejski portfel tożsamości cyfrowej, ma uprościć weryfikację tożsamości internautów oraz umożliwić wykorzystanie polskiego dokumentu w celu załatwienia sprawy za granicą.

Poczta Polska
11.04.2024 12:37 Poczta Polska wydała komunikat. Będą podwyżki dla klientów

To już pewne – Poczta Polska podnosi ceny swoich usług, także najbardziej podstawowych przesyłek. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie wniósł sprzeciwu wobec nowego cennika, co oznacza, że na poczcie będziemy wydawać nawet kilka złotych więcej za jeden list. 

PKO Bank Polski
11.04.2024 11:14 Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich klientów

Bank PKO ostrzega swoich klientów przed nową falą oszustw online, która wykorzystuje fałszywe wiadomości podszywające się pod oficjalne komunikaty bankowe. Przestępcy wysyłają e-maile podszywając się pod PKO Bank Polski. Niebezpieczne załączniki zawierają złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować komputery i doprowadzić do utraty pieniędzy oraz kontroli nad kontem bankowym.

smartfon z kartą kredytową
11.04.2024 10:42 Pierwszy bank w Polsce z taką funkcją. "Całkowicie zmienia sposób korzystania"

Nest Bank zaskakuje klientów wprowadzeniem nowej funkcji do swojej aplikacji mobilnej - N!Asystenta, wirtualnego asystenta zasilanego przez sztuczną inteligencję. Ta innowacyjna platforma ma za zadanie ułatwić interakcje z bankiem, umożliwiając prowadzenie rozmów na temat finansów w sposób naturalny oraz wykonywanie inteligentnych analiz wydatków.

samochód
11.04.2024 10:23 Kolejne ograniczenie dla kierowców. Chcą wprowadzić mandaty na jedną rzecz

Do sejmu trafiła petycja w sprawie całkowitego zakazu korzystania ze słuchawek podczas jazdy dla kierowców i rowerzystów. Po udanych próbach ze zmianą pierwszeństwa na pasach i podwyższeniem wysokości mandatów wprowadzone ma zostać kolejne ważne ograniczenie, które zwiększy bezpieczeństwo na drogach.

senior
11.04.2024 09:00 Seniorzy mogą mieć problem z rozliczeniem PIT. Znamy rozwiązanie

Zbliża się termin składania rozliczeń rocznych PIT - termin na to upływa wraz z końcem kwietnia. Część podatników może jednak napotkać problemy ze złożeniem dokumentu za pośrednictwem usług cyfrowych. Seniorzy nie powinni czekać do ostatniego dnia - może się okazać, że system odmówi im dostępu.

komputer z windowsem
10.04.2024 14:55 Kolejne reklamy w Windowsie. Wyjaśniamy, jak je wyłączyć

Wraz z premierą Windowsa 10 Microsoft zaczął otwarcie umieszczać w swoim systemie operacyjnym treści reklamowe. Właśnie zapowiedziano, że w Windowsie 11 będzie ich jeszcze więcej, niż dotychczas. Na szczęście jest sposób, aby ograniczyć ich wyświetlanie. Wystarczy kilka kliknięć.

smartfon
10.04.2024 14:34 Oszuści wykorzystali wizerunek Andrzeja Dudy. Kobieta straciła 28 tys. zł

Mamy kolejny przykład skuteczności kampanii cyberprzestępczych wykorzystujących wizerunek osób cieszących się popularnością. Choć mogłoby się wydawać, że używane przez oszustów środki często są prymitywne, to nadal udaje im się z ich użyciem kraść znaczące kwoty.

żołnierz
10.04.2024 14:20 Informatycy i specjaliści wzywani do wojska. Nowe wyzwania dla branży IT

Narodowe wysiłki obronne przynoszą nowe wyzwania dla różnorodnych zawodów, w tym również dla informatyków i innych specjalistów. Według sygnałów z mediów, pierwsze przydziały mobilizacyjne trafiają do pracowników IT, co wskazuje na rosnące zapotrzebowanie wojska na ich umiejętności. To tylko część szerszego planu MON, który zakłada zwiększenie liczby żołnierzy i specjalistów wojskowych w najbliższych latach.

telefon
10.04.2024 13:46 Poważna awaria w mBanku. Klienci nie mogą płacić BLIK-iem

Klienci mBanku zgłaszają poważne problemy z działaniem systemu płatności BLIK. Niemożliwe jest skorzystanie z jego najczęściej używanych funkcji, zalecane jest korzystanie z alternatywnych sposób przeprowadzania transakcji.

prawo jazdy
10.04.2024 13:42 Wyrobienie prawa jazdy będzie droższe? Samorządy chcą wyższych opłat

Aktualnie wyrobienie dokumentu prawa jazdy kategorii B kosztuje 100 zł, do czego doliczane jest 50 gr opłaty ewidencyjnej. Wkrótce może się to jednak zmienić. Samorządy w związku z podwyższeniem kosztów produkcji chcą, by za wydanie potwierdzenia uprawnień kierowcy płacili więcej.

iphone
10.04.2024 12:45 Jak oszczędzać baterię w iPhonie? Są sprawdzone sposoby

Oszczędzanie baterii w iPhone’ach ma nie tylko wymiar praktyczny, ale też opóźnia konieczność kupowania wymiana urządzenia na nowe. Każdy cykl ładowania to zmniejszenie pojemności baterii, a gdy ta będzie niska, nie unikniemy wydatków - czy to na wymianę baterii, czy na nowy smartfon. Na szczęście są sposoby, by ładować smartfony rzadziej.

programowanie
10.04.2024 12:08 Polska branża IT zwalnia. Spadają zarobki i liczba ofert pracy

Widoczne są kolejne skutki zmian zachodzący na rynku pracy w IT. Po boomie zatrudnienia w czasie pandemii nadszedł czas redukcji i zaciskania pasa. Nie tylko trudniej jest znaleźć pracę, rzecz jasna zwłaszcza najmniej doświadczonym, wyhamowały także place. Na niektórych stanowiskach zarobki są nawet niższe niż w poprzednich latach.

pompa ciepła
10.04.2024 11:17 Ostrzeżenie przed pułapką pomp ciepła. Trzeba zachować ostrożność

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed ryzykiem nieuczciwych praktyk związanych z zakupem pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze". Zmiany regulacji, które wejdą w życie wkrótce, mają na celu ochronę beneficjentów przed niskiej jakości urządzeniami oferowanymi na rynku.

smartfon messenger
10.04.2024 10:43 Nowe funkcje Messengera zapowiadają rewolucję. Użytkownicy będą zaskoczeni

Meta, właściciel Messenger, ogłosił nadchodzące zmiany w swoim flagowym komunikatorze, obiecując użytkownikom doświadczenie nie do poznania. Nowe funkcje, takie jak wysyłanie zdjęć HD, tworzenie wspólnych albumów czy zwiększony limit dla plików, mają przekształcić Messenger w jeszcze bardziej wszechstronne narzędzie do komunikacji online.

liczenie na kalkulatorze
10.04.2024 10:30 Nowe taryfy za prąd. Jakie limity zużycia wprowadza URE?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy za dystrybucję i dostawę prądu, ustanawiając limity zużycia dla gospodarstw domowych. Jakie to limity i jak wpłyną na rachunki?

dysk twardy
10.04.2024 09:00 Wzrosną ceny dysków twardych. Wszystko przez trzęsienie ziemi

Rok 2024 r. miał być tym, w którym zacznie się odbudowa sprzedaży na rynku pecetów i ich podzespołów, która drastycznie spadła z powodu pandemii. Towarzyszyć temu miały także spadki cen. Teraz wiemy już, że przynajmniej w obszarze pamięci masowych na spadki cen trzeba będzie zaczekać. Powodem jest trzęsienie ziemi na Tajwanie.

Oglądanie telewizji
09.04.2024 15:02 Skarbówka ściąga długi za abonament RTV. Rekordzista oddał 187 tys. zł

Skarbówka przeprowadziła rekordowe egzekucje długów za nieopłacony abonament RTV w 2023 roku, ściągając kwoty sięgające dziesiątek tysięcy złotych. Ministerstwo Finansów ujawniło najwyższe sumy wyegzekwowane w poszczególnych województwach. Zarejestrowano rekordzistę, który musiał oddać aż 187 tys. zł.

Lodówkomat
09.04.2024 14:55 InPost podjął ważną decyzję. Chodzi o lodówkomaty

InPost, lider w dziedzinie usług logistycznych w Polsce, wzmacnia swoją obecność na rynku poprzez rozwój sieci lodówkomatów. Po długim okresie stagnacji firma powraca do inwestycji w te innowacyjne urządzenia, które oferują nowe możliwości przechowywania i dostarczania produktów spożywczych.

Licznik energii elektrycznej
09.04.2024 09:32 Te urządzenia pobierają najwięcej prądu. Zaskakujące wyliczenia

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że codzienne urządzenia mogą pochłaniać znaczną ilość prądu, dodając niemałe koszty do rachunku za energię elektryczną. Zaskakujące wyliczenia pokazują, jakie urządzenia są największymi "pożeraczami prądu" w naszych domach, a także jakie proste kroki możemy podjąć, aby oszczędzać energię i pieniądze.

mobywatel
08.04.2024 22:45 Opłaty w mObywatelu. Masz do wyboru pięć opcji

Ministerstwo cyfryzacji podzieliło się nowymi informacjami o testach ePłatności. Docelowo będzie to całkowicie nowy moduł aplikacji mObywatel, dzięki któremu będziemy mogli opłacić zobowiązania urzędowe. Testy przebiegają bez zarzutu - z użyciem mObywatela zrealizowano już ponad 50 tys. transakcji.

haker
08.04.2024 22:11 Groźny trend wśród nastolatków. W tle wycieki danych

Wycieki danych stały się naszą smutną codziennością - w ciągu kilku ostatnich tygodni można odnotować przynajmniej dwa bardzo poważne kradzieże informacji o polskich klientach i użytkownikach. Zaskoczenie może budzić jednak fakt, że dane te bywają pozyskiwane w bardzo niecodziennym celu przez nastolatków.

laptop dla ucznia
08.04.2024 21:56 Rodzice zapłacą podatek od laptopa dla ucznia? Znamy szczegóły

W lutym minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zawiesił program „Laptop dla ucznia” i zawiadomił prokuraturę w sprawie ewentualnych naruszeń prawa podczas jego realizacji. Również rodzice uczniów, którzy otrzymali w zeszłym roku laptopy borykają się z problemami - nie jest jasne, czy nie powinni zapłacić podatku od darowizny.

Facebook
08.04.2024 21:56 Nowy atak na Facebooku. Można narazić na niebezpieczeństwo znajomych

Dostrzeżono kolejną wycelowaną w m.in. w polskich internautów kampanię phishingową, w ramach której pozyskiwane są dane logowania do Facebooka. Zagrożenie jest tym większe, że napastnicy mogą się pod nas podszywać i wysyłać złośliwe oprogramowanie naszym znajomym.

smarfon
08.04.2024 20:49 Szybko wyczerpuje ci się bateria w telefonie? Wypróbuj ten prosty sposób

Ogromne możliwości współczesnych smartfonów zachęcają twórców aplikacji, by wykorzystywać je w pełni. Nic w tym dziwnego, lecz często płacą za to sami użytkownicy - im bardziej aplikacje obciążają sprzęt, tym częściej ładować urządzenie. Na szczęście jest na to sposób.

zmiana opon
08.04.2024 20:09 Kiedy zmienić opony na letnie? Ta zasada jest kluczowa

Choć mamy początek kwietnia, to warunki pogodowe panujące w większości kraju bardziej przypominają końcówkę czerwca. Ten stan rzeczy może stanowić zagwozdkę dla kierowców, którzy wciąż jeżdżą na zimowych oponach. 

laptop
08.04.2024 17:06 Popularny sklep internetowy potwierdza. Doszło do wycieku danych klientów

Sklep internetowy Etam.pl przeprosił klientów za ujawnienie danych osobowych w wyniku wewnętrznego incydentu technicznego, który dotknął niewielką liczbę użytkowników. Mimo szybkiej reakcji w rozwiązaniu problemu opóźniona informacja dla mediów budzi pytania o transparentność firmy wobec klientów.

kobieta ze smartofnem
08.04.2024 17:05 Ważny komunikat ZUS do emerytów. W mObywatel pojawiła się nowa wersja dokumentu

Od 1 stycznia 2023 roku wszyscy emeryci i renciści, którzy otrzymują legitymację, automatycznie dysponują jej cyfrowym ekwiwalentem. Dostęp do niego można uzyskać za pośrednictwem mObywatela. W aplikacji właśnie pojawiły się zmiany, a legitymacje przybrały nową formę.

telewizor
08.04.2024 16:22 Abonament RTV po zmianach. Wiadomo, kto nie zapłaci

Mimo że dyskusja na temat zmian w modelu finansowania mediów publicznych toczy się od wielu miesięcy, to wciąż poruszamy się w raczej w sferze pomysłów i koncepcji, niż konkretnych projektów ustaw. Wiele wskazuje na to, że zamiast abonamentu RTV zostanie wprowadzona opłata audiowizualna. Dziś wiemy już o niej więcej.

pociąg
07.04.2024 13:21 Awaria kolei. Odwołano pociągi, opóźnienia sięgają 250 minut

Podróżujący w okolicy Łodzi muszą uzbroić się w cierpliwość i stoicki spokój. Wszystkie pociągi kursujące w rejonie Łódzkiego Węzła Kolejowego zostały odwołane lub opóźnione. Przyczyną utrudnień jest awaria komputera, który steruje ruchem na stacji Łódź Widzew.

smartfony
07.04.2024 09:29 Nigdy nie ładuj telefonu w ten sposób. Ostrzegają nawet strażacy

Wielu z nas popełnia ten błąd, przed którym nieustannie ostrzegają specjaliści. Częstą praktyką jest podłączanie na noc smartfonów i tabletów do ładowania. Niestety, nie jest to ani poprawne, ani bezpieczne rozwiązanie. Strażacy byli wielokrotnie wzywani do podobnych przypadków. 

telefon
06.04.2024 16:37 Nowy obowiązek wszedł w życie. Te SMS-y zostaną zablokowane

Od niedawna operatorzy telekomunikacyjni muszą pamiętać o nowym obowiązku. W związku z przepisami, które weszły w życie 25 marca 2024, wiele ”podejrzanych” SMS-ów nie będzie już trafiać do odbiorców. Wiadomości mają być automatycznie blokowane. Co o tym zadecyduje?

serial, telewizor
06.04.2024 12:44 Kultowy film wraca do kin. Polacy go uwielbiali

Popularna komedia szykuje się do powrotu na ekrany w nowych formach. Plotki krążą o kontynuacji filmowej oraz serialowym spin-offie, które obiecują rozszerzyć uniwersum tej kultowej produkcji. Czym nas zaskoczą twórcy?

RCB
06.04.2024 10:19 Alert RCB przejdzie duże zmiany. Polacy będą dostawać więcej powiadomień

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) szykuje się do wprowadzenia istotnych zmian w systemie ostrzegania mieszkańców o zagrożeniach meteorologicznych. Według doniesień Polacy mogą spodziewać się otrzymywania znacznie większej liczby SMS-ów z alertami RCB, co stanowi reakcję na niedawne tragiczne wydarzenia związane z warunkami atmosferycznymi.

Tesla
05.04.2024 22:57 Tesla kapituluje. Chiny wygrywają segment tanich elektryków

Agencja Reutera donosi, że Tesla porzuciła plany produkcji tanich elektrycznych samochodów. Choć miał to być jeden najważniejszych dalekosiężnych celów spółki Elona Muska, to szczytna idea nie wytrzymała konfrontacji z coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem. A mówiąc mniej oględnie - z Chinami.

lodówka
05.04.2024 22:48 Tak lodówka zaoszczędzi prąd. Proste triki

Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.

smartfon
05.04.2024 21:54 Jak znaleźć zagubiony smartfon? Opracowano nowy sposób

Zagubione czy skradzione smartfony z Androidem możemy dziś odnajdywać za pomocą aplikacji Znajdź moje urządzenie. Musi być ono jednak włączone. Google pracuje jednak nad nowością, która pozwoli stworzyć całą sieć wzajemnie namierzających się urządzeń, co ułatwi odnalezienie zguby.

ładowanie smartofnu
05.04.2024 21:40 Sprytna sztuczka w Androidzie. Skorzysta na tym nasza bateria

Producenci smartfonów prześcigają się w pomysłach na to, jak przedłużyć ich czas pracy na baterii. Nie mniejsze znaczenie niż możliwości sprzętowe mają sztuczki w oprogramowaniu, czego jest świadome Google. Dlatego w Androidzie pojawi się nowość, która może poskutkować znacznymi oszczędnościami energii i rzadszą koniecznością ładowania.

powalone drzewo
05.04.2024 20:29 Alert RCB do zmiany. To pokłosie tragedii na Podhalu

W poniedziałkowe popołudnie i w nocy z poniedziałku na wtorek nad południową częścią Polski przetoczyły się groźne wichury i burze, które na Podhalu były przyczyną śmierci pięciu osób. Z ostrą krytyką spotkało się Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które z dużym opóźnieniem miało wysłać alert. Ma to być przyczyną zmian w działaniu systemu powiadamiania obywateli o zagrożeniach.

przeglądarki
05.04.2024 20:23 Ważna nowość w Chrome. Chodzi o bezpieczeństwo

Google opracowało ważną nowość w przeglądarce Chrome, która może przełożyć się na ochronę przed częścią cyberataków. Ciasteczka przechowujące dane wrażliwe dane o użytkowniku są odtąd znacznie lepiej chronione.

pył saharyjski
05.04.2024 19:38 Pył saharyjski znów nad Polską. Słupki rtęci skoczą w górę

W ciągu najbliższych dni znów będziemy mieli w Polsce do czynienia ze zjawiskiem pyłu saharyjskiego, zwanego także kalimą. Co prawda nie będzie to tak intensywne, jak w Wielkanoc, niemniej niebo może zabarwić się na pomarańczowo. Słupki rtęci podskoczą zaś w górę.

disney+
05.04.2024 19:15 Disney+ zablokuje dzielenie się kontem. Znamy daty

Kolejna usługa streamingowa decyduje się na zwalczanie współdzielenia kont. To popularny również w Polsce Disney+. O ile o planach nakładania blokad dla użytkowników, którzy korzystają z usługi wbrew regulaminowi wiadomo było już wcześniej, to teraz znamy harmonogram wprowadzania zmian.

nokia
05.04.2024 16:25 Zwolnienia we wrocławskiej Nokii. Związkowcy krytykują metody

Pod koniec października zeszłego roku informowaliśmy o planowanych grupowych zwolnieniach w Nokii. Szybko stało się jasne, że nie ominą one także Polski, a konkretniej wrocławskich zakładów firmy. Teraz wiemy, że działające w nich związki zawodowe mają sporo zastrzeżeń co do metod kierownictwa i już teraz podejmują kroki prawne.

telewizor w salonie
05.04.2024 10:28 Abonament RTV. Wiadomo, kto jest zwolniony z opłat

W 2024 roku opłaty abonamentowe za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych pozostają na stabilnym poziomie, co stanowi dobrą wiadomość dla użytkowników. Jednak istnieje także lista osób zwolnionych z obowiązku płacenia tego abonamentu. Kto zalicza się do tej listy?

haker
04.04.2024 22:56 Cyberprzestępcy czyhają na szukających pracy. Mają nowy sposób

Ataki na cyberbezpieczeństwo nawet zwykłych internautów przybierają niekiedy zawoalowane, rozłożone na wiele etapów formy. W ostatnich miesiącach przynajmniej kilkukrotnie donosiliśmy, że na ich celownik wzięte zostały osoby poszukujące pracy, co samo w sobie jest już socjotechniczną sztuczką. Zidentyfikowano właśnie nową kampanię tego rodzaju.

kasa samoobsługowa
04.04.2024 22:01 Ostrzeżenia o groźnej dla nas żywności. Wyśle je nowa aplikacja

Na polskim Reddicie pojawił się wpis autora nowej aplikacji foodAlert. Można dzięki niej otrzymywać powiadomienia o tych produktach spożywczych, które zostały wycofane ze sprzedaży przez Główny Inspektorat Sanitarny. Aplikacja jest dostępna za darmo na urządzenia mobilne.

kobieta ze smartfonem
04.04.2024 21:48 Uwaga na ten numer. Oszuści mają prawdziwe dane

Trwa kampania phishingowa, która za sprawą zastosowanych środków zwraca szczególną uwagę i może okazać się niezwykle skuteczna. Napastnicy podszywający się pod spółkę Energa dysponują bowiem informacjami uwiarygadniającymi ich w oczach potencjalnych ofiar.

zaćmienie Słońca
04.04.2024 21:00 Kiedy całkowite zaćmienie Słońca? Zdarza się raz na setki lat

Już za kilka dni na niebie będzie można zaobserwować zjawisko, z którym mamy do czynienia zaledwie co 370 lat. Na półkuli zachodniej dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Choć w Polsce niemożliwe będzie dokonanie obserwacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzić to online.

Google
04.04.2024 20:25 Google będzie częściowo płatne? Przyczyną sztuczna inteligencja

Wyszukiwarka Google w zeszłym roku obchodziła 25. urodziny. Korzystanie z niej przez cały ten czas było darmowe, choć Google spieniężało oczywiście dane zebrane o użytkownikach. To jednak nie wystarcza - technologiczny gigant może kazać płacić za dostęp do części funkcji.

Pociąg PKP intercity
04.04.2024 20:08 Bilety za mniej niż 10 zł. PKP Intercity zaskakuje

PKP Intercity uruchomiło specjalną ofertę sprzedaży Promobiletów. Od dziś do 26 kwietnia każdego dnia będzie można skorzystać z puli biletów na połączenia międzymiastowe w bardzo atrakcyjnych cenach. Poziom startowy dla normalnych biletów to zaledwie 19 zł dla połączeń TLK i IC i 49 zł dla składów Pendolino. Z kolei studenci zapłacą nawet mniej niż 10 złotych.

Windows 10
04.04.2024 18:07 Korzystasz z Windowsa 10? Trzeba będzie płacić

Pod koniec zeszłego roku Microsoft ogłosił, że wszyscy użytkownicy, którzy nie zechcą migrować na najnowszą wersję Windowsa, będą mogli pozostać przy Windowsie 10 i otrzymywać aktualizacje w ramach specjalnego programu rozszerzonego wsparcia, za który przyjdzie jednak płacić. Właśnie poznaliśmy ceny.

smartfon
04.04.2024 16:51 WhatsApp zmienia regulamin. Brak zgody odetnie nas od aplikacji

Nadchodzą zmiany w komunikatorze WhatsApp. Odpowiadająca za jego rozwój korporacja Meta zmodyfikowała regulamin świadczenia usług oraz zmieniła minimalny wiek użytkowników. Brak zgody na nowy regulamin może nas pozbawić dostępu do aplikacji.

mobywatel
04.04.2024 16:35 Ważny komunikat do Polaków. Zmiany w mObywatelu dla milionów osób

Aplikacja mObywatel to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi publicznych usług cyfrowych. Regularnie pojawiają się w niej nowe funkcje, zwłaszcza obsługa kolejnych cyfrowych dokumentów, a resort cyfryzacji już zapowiada kolejne. Wkrótce do mObywatela zawita moduł Stłuczka.

ładowanie
03.04.2024 22:43 Czy można zostawiać ładowarkę w kontakcie? Pobór prądu i bezpieczeństwo

Wokół ładowania narosło wiele mitów, część z nich bierze się z przeszłości, kiedy ładowarki nie były tak zaawansowane, jak dziś. Wielu jednak nadal zastanawia się, czy zostawianie ładowarki wpiętej do sieci, nawet gdy nie ładujemy smartfonu, ma negatywne skutki.

Facebook
03.04.2024 22:39 Wielka awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Meta potwierdza

Rok 2024 zdaje się pechowy dla administratorów usług należących do korporacji Meta. Jeśli właśnie niepokoisz się, że są problemy z twoimi kotami na Facebooku czy Instagramie – bez obaw. Trwa kolejna globalna awaria.

komputer
03.04.2024 21:46 Pierwsza przeglądarka z taką funkcją. Oferuje zupełnie nowe możliwości

Integrowanie przeglądarek internetowych z możliwościami dużych modeli językowych to nic nowego. Pierwszych prób dokonywano krótko po sukcesie ChatGPT. Jednak teraz Opera zaprezentowała jako pierwsza coś zupełnie nowego.

prawo jazdy
03.04.2024 19:25 Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy. Padł konkretny termin

Ważne informacje dla kierowców. W związku z ujednolicenie formatu prawa jazdy w Unii Europejskiej część z nich musi pamiętać o wymianie dokumentu na nowy. Program wymiany dokumentów rozłożonych jest na wiele etapów, jednak z zaniedbania grożą poważne konsekwencje.

smartfon
03.04.2024 18:54 Zakaz używania smartfonów w szkołach? Ministra nie pozostawiła złudzeń

Pod koniec lutego z inicjatywy Instytutu Spraw Obywatelskich do rządu wpłynął list otwarty, którego sygnatariusze chcą wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w polskich szkołach. Powodem ma być negatywny wpływ na zdrowie uczniów i ich zdolności do uczenia się. Dziś wiemy już, jak na tę propozycję zapatruje się ministra edukacji Barbara Nowak.

smartfon
03.04.2024 17:38 Te aplikacje kradną dane użytkowników. Mało kto o tym wie, lepiej usuń je z telefonu

Oficjalny sklep z aplikacjami na urządzenia z Androidem znów zalała fala złośliwego oprogramowania. Tym razem cyberprzestępcy umieścili malware w aplikacjach mobilnych, które udają pożyteczne narzędzia pozwalające chronić swoją prywatność w sieci czy omijać blokady geolokalizacyjne.

ludzie ze smartfonami
02.04.2024 22:45 Ważny komunikat dla klientów Orange. "Karta SIM zostanie zablokowana"

Trwa nowa kampania phishingowa, której ofiarami mogą paść przede wszystkim klienci sieci Orange. Otrzymują oni bowiem wiadomości tekstowe, według których powinni oni dokonać weryfikacji swojego numeru telefonu. Inaczej stracą dostęp do usług Orange.

Gmail
02.04.2024 22:31 Google wprowadza nowe zasady. Gmail zmieni się nie do poznania

Największa usługa webmailowa w historii, Gmail, oferuje relatywnie wysoką skuteczność ochrony antyspamowej, a także nie zaśmieca naszych skrzynek reklamami własnych produktów (spienięża nas na ogromną skalę w bardziej zawoalowany sposób). Mimo to wciąż w Gmailu zdarzają się niechciane wiadomości, co właśnie ma się szansę zmienić.

Santander Bank Polska
02.04.2024 21:23 Zgubiono przesyłkę z danymi klientów. Bank ukarany

O naruszeniach bezpieczeństwa danych osobowych najczęściej mówimy w kontekście cyberbezpieczeństwa  i wycieków danych w postaci cyfrowej. Tymczasem Urząd Ochrony Danych Osobowych właśnie nałożył wysoką karę na bank Santander za wyciek dokumentów w postaci fizycznej - do incydentu doszło po kradzieży przesyłki kurierskiej.

telewizja
02.04.2024 19:10 Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego każdy zapłaci ponad 100 zł

Wiele wskazuje na to, że już od 2025 r. zniesiony zostanie abonament RTV. Większość pomysłów na zmiany w modelu finansowania mediów publicznych zakłada zastąpienie go opłatą audiowizualną pobieraną przy rozliczeniu PIT-u lub CIT-u. Nowe doniesienia dotyczą jednak kwoty opłat, które okazują się znacznie wyższe, niż pierwotnie zakładano.

bank pekao
02.04.2024 16:26 Duże zmiany w banku Pekao. Dotkną wielu klientów

Bank Pekao poinformował o licznych nowościach, jakie trafiły w ostatnim czasie do jego bankowości internetowej. Zmiany pojawiły się w interfejsie i funkcjonalności tak aplikacji mobilnej, jak i wersji przeglądarkowej, jednak najważniejsza z nich dotyczy bezpieczeństwa.