Archiwum luty 2024

prawo jazdy
29.02.2024 15:11 Wiadomo, co z obowiązkowymi badaniami kierowców. Parlament Europejski zdecydował

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie gruntownych zmian, jakie pojawią się w krajach członkowskich w kwestii prawa jazdy. Przegłosowana nowelizacja wprowadza regulacje w wielu obszarach, jak kwestia badań obowiązkowych, wiek uprawnionych do prowadzenia pojazdami czy cyfrowe prawa jazdy.

zakupy przez internet
29.02.2024 14:49 Duże zmiany dla użytkowników OLX. To pokłosie działań UOKiK

Użytkownicy serwisu OLX otrzymali już maile informujące o zmianach w regulaminie. Są one bezpośrednim rezultatem decyzji UOKiK, który zobowiązał OLX do modyfikacji zapisów, które dotąd działały na niekorzyść kupujących. Najważniejsza nowość to całkowita przebudowa tego, jak działa usługa Pakiet Ochronny.

haker
29.02.2024 13:49 Epic Games ofiarą hakerów? To może być nowy rodzaj zagrożeń

Epic Games to niezwykle ważny gracz na rynku gamingowym. Nie dość, że jest to duży producent i wydawca, to jeszcze rozwija wiodący silnik gier Unreal Engine oraz prowadzi sklep Epic Store, który bodaj jako pierwszy rzucił wyzywanie Steamowi. Pojawiły się jednak informacje, że Epic stał się ofiarą groźnego cyberataku.

komputery
29.02.2024 13:08 Kultowy program z nową wersją. Masz go na swoim komputerze

Są takie programy użytkowe, które przez lata zyskały status legendarny. Są to często narzędzia, których instalatory pobieramy w pierwszej kolejności zaraz po uruchomieniu nowego komputera. Należy do nich WinRAR – program o statusie memicznym ze względu na jego model licencyjny, który właśnie doczekał się dużej nowej wersji.

kasa samoobsługowa
29.02.2024 12:33 Tajny przycisk na kasach samoobsługowych. Do czego służy?

Kasy samoobsługowe znajdziemy dziś w niemal każdym sklepie należącym do sieci sprzedażowej Biedronka, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że mają one pewną ukrytą funkcję, która można znacząco przyśpieszyć kasowanie produktów. Dzięki ukrytemu przyciskowi zakupy z pewnością przebiegną sprawniej.

smartfon
29.02.2024 11:37 Polacy masowo dostają SMS-y z numeru 884789468. O co chodzi?

Musimy się niestety pogodzić z tym, że na nasze skrzynki SMS-owe przychodzi ogromna liczba niepożądanych wiadomości i tylko część są w stanie odfiltrować mechanizmy antyspamowe. Do Polaków na dużą skalę zaczęły trafiać wiadomości z +48 884 789 468 – co należy z nimi zrobić?

router
29.02.2024 10:06 Jak ustawić router, by mieć najlepszy sygnał Wi-Fi?

Zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej „w eterze” dostępne są dziś dziesiątki sieci Wi-Fi. Ponadto do jednego Wi-Fi w gospodarstwie domowym może być podłączonych nawet kilkadziesiąt urządzeń. Może to powodować spadek jakości połączenia z internetem. Jak temu zapobiegać i cieszyć się szybkim i stabilnym Wi-Fi?

telefon
28.02.2024 22:29 Oszuści podszywają się pod Spotify. Ważne ostrzeżenie

Użytkownicy popularnej platformy muzycznej Spotify zostali ostrzeżeni przed nowym zagrożeniem. Oszuści podszywają się pod serwis, wykorzystując przebiegle spreparowane komunikaty, które mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. O co dokładnie chodzi?

minister cyfryzacji
28.02.2024 14:48 Ważna funkcja zniknęła z mObywatela. Gdzie ją teraz znaleźć?

Przywykliśmy do tego, że aplikacja mObywatel jest prężnie rozwijana i regularnie pojawiają się w niej przydatne nowości. Oznacza to jednak, że niekiedy trzeba weryfikować potrzebę dalszego rozwijania niektórych jej gałęzi. Tak się właśnie dzieje – z aplikacji właśnie usunięto funkcję, która jeszcze przed kilkunastoma miesiącami była kluczowa.

bankomat
28.02.2024 14:07 BLIK podsumowuje rok 2023. Nawet 8 mln transakcji dziennie

Polski system płatności mobilnych BLIK podsumował rok 2023 r. Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że BLIK to ważne i unikatowe narzędzie, bez którego niekiedy ciężko się obejść, niemniej liczby  i statystyki z minionego roku robią kolosalne wrażenie. Bez wątpienia BLIK to coś, z czego możemy być w Polsce dumni.

Router Wi-fi
28.02.2024 13:06 Jak zabezpieczyć swoje Wi-Fi przed hakerami? Jest proste rozwiązanie

W dzisiejszych czasach, kiedy większość naszych urządzeń jest połączona z internetem, dbanie o bezpieczeństwo sieci WiFi w naszym domu jest niezmiernie ważne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet pozornie bezpieczna sieć może być podatna na ataki hakerów i cyberprzestępców. Jednak istnieją konkretne kroki, które możemy podjąć, aby zabezpieczyć nasze WiFi przed niebezpieczeństwami. Oto trzy kluczowe praktyki, które warto wdrożyć:

Mapy Google
28.02.2024 12:36 Ważna nowość w Mapach Google. Kierowcy będą zachwyceni

Mapy Google dla wielu użytkowników są już stałym zamiennikiem nawigacji GPS. Także tych preinstalowanych na samochodowych systemach infotainment, gdyż wymagają one często płatnych aktualizacji. Do aplikacji trafiły właśnie ważne nowości, z których skorzystają właśnie polscy kierowcy.

policja
28.02.2024 12:08 Skandal w Gliwicach: policjanci oszukiwali metodą „na policjanta”

Gliwicka policja z pewnością długo będzie musiała odbudowywać choćby szczątkowe zaufanie społeczne po tym, jak ujawniono, że jej funkcjonariusze dokonywali przywłaszczeń i oszustw. Najbardziej kuriozalne w całym procederze jest to, że policjanci oszukiwali starsze osoby metodą… na policjanta.

fotowoltaika
28.02.2024 12:08 Rekord wydajności paneli fotowoltaicznych. Kolejna granica przekroczona

Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się w pracach nad zapewnieniem ich jak największej wydajności. Choć przez lata branża tkwiła w pewnym zastoju, to jednak wzrost zainteresowania fotowoltaiką doprowadził w zeszłym roku do bicia kolejnych rekordów. Cóż, właśnie ustanowiono kolejny, znaczący.

Sundar Pichai
28.02.2024 12:07 „Zawstydzające, niedokładne i obraźliwe”. Google wyłącza swoją sztuczną inteligencję

Można odnieść wrażenie, że premiera ChatGPT zastała Google z ręką w nocniku. Przez cały rok 2023 korporacja próbowała doścignąć OpenAI, jednak nie uniknęła się przy tym popełnienia błędów. Jeden z nich właśnie doprowadził do wyłączenia części usług.

biedronka
28.02.2024 11:53 Aplikacja Moja Biedronka nie działa. Polacy mają problem podczas zakupów

Aplikacja Moja Biedronka nie ma ostatnio dobrej passy. Po premierze nowej, przebudowanej wersji użytkownicy masowo zgłaszali liczne problemy z działaniem programu. Dziś w działaniu aplikacji nie doświadczymy jednak żadnych błędów w działaniu poszczególnych funkcji,  gdyż Moja Biedronka w ogóle przestała działać.

satya nadella
28.02.2024 11:18 Microsoft inwestuje w europejskie SI Mistral. Dlaczego to zła wiadomość?

Mistral to w tej chwili najbardziej zaawansowany duży model językowy rozwijany w Europie. Co ważne, jest on w dużej mierze udostępniany na licencjach open source. To się może jednak szybko zmienić – Mistral nawiązał współpracę z Microsoftem, a to rodzi pewne obawy co do przyszłości europejskiego projektu.

wnętrze samochodu
28.02.2024 10:36 Abonament RTV w samochodzie. Kary mogą sięgnąć 1,3 tys. zł

Kontrowersje wywoływane przez abonament RTV nie słabną. Choć w planach są gruntowne zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, to Poczta Polska zatrudnia kolejnych kontrolerów, co zapowiada zintensyfikowane kontrole. Często zapominamy, że można ich dokonać także w samochodach.

schron
28.02.2024 08:49 Przydomowy schron bez zezwolenia. Rząd zajmie się ustawą

Stan obrony cywilnej w Polsce jest na ogół zgodnie oceniany jako zły. Brakuje nie tylko przeszklenia, ale też infrastruktury. Przynajmniej tym drugim obszarem ma się zamiar w najbliższym czasie zająć rząd. Dzięki temu ułatwiona będzie budowa schronów i oraz ukryć przydomowych.

playstation 5
27.02.2024 22:54 Masowe zwolnienia w Sony Playstation. Cięcia w kluczowych studiach

Wygląda na to, że zeszłoroczne zwolnienia w branży gamedev były niewielkie w stosunku do tego, co dotyka branżę w roku 2024 r. Do końca kwartału daleko, a pracę straciły już tysiące pracowników, często zatrudnianych przez największych graczy. Niestety, dziś wiemy już o kolejnych masowych zwolnieniach.

Kobieta robiąca zdjęcie
27.02.2024 22:25 Rządowy zakaz fotografowania. Będą nowe przepisy

Nowe przepisy legislacyjne szykują się do wprowadzenia zmian, które mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki Polacy dokumentują swoje życie codzienne. Wkrótce możemy spodziewać się istotnych ograniczeń dotyczących robienia zdjęć w określonych miejscach. Jakie konsekwencje to za sobą niesie?

zegarek
27.02.2024 21:36 Zamiana czasu na letni. Te urządzenia same zmienią godzinę

Choć widok za oknem świadczy o czymś innym, to do astronomicznego początku wiosny został nam jeszcze nieco ponad miesiąc. Niedługo później przyjdzie nam zmieniać czas na letni. Jak, kiedy i w których urządzeniach zmiany trzeba wprowadzić ręcznie?

haker
27.02.2024 21:17 Podszywają się pod policję i zastraszają internautów

Do polskich internautów trafiają maile, których treść może przyprawić o wzrost tętna. Według jego treści i załączonych doń materiałów Komendant Główny Policji inspektor Marek Boroń ma nas osobiście informować o oskarżeniach o posiadanie m.in. pornografii dziecięcej. To oczywiście kolejna próba oszustwa i wyłudzenia danych.

Pepco
27.02.2024 20:31 Pepco zaatakowane przez hakerów. Sieć straciła miliony

Znana sieć handlowa Pepco została w wyniku cyberataku okradziona na kwotę ponad 15 mln euro. Co ciekawe, nie doszło do złożonego technicznie ataku APT – pieniądze udało się ukraść z użyciem zwykłego phishingu, czy raczej spearphishingu. Na razie nie wiadomo, aby w ręce atakujących trafiły dane klientów.

Windows
27.02.2024 20:16 Uwaga na aktualizację Windowsa. Pojawiły się poważne problemy

Sposób działania Windows Update jest daleki od ideału. Konieczność częstego ponownego uruchamiania komputera, błędy powodowane przez aktualizacje to codzienność użytkowników Windowsa. W przypadku lutowego biuletynu bezpieczeństwa mowa jednak o nowym rodzaju niepowodzenia.

Lidl
27.02.2024 19:40 Bon do Lidla na 1500 zł? Nie daj się nabrać oszustom

Zaskakująca oferta o wartości 1500 zł od jednego z popularnych sklepów spożywczych wzbudza zainteresowanie wielu osób. Jednakże, za kuszącym bonem kryje się coś więcej, niż się wydaje. W ostatnich dniach pojawiły się alarmujące informacje dotyczące fałszywych wiadomości e-mail podszywających się pod tę sieć handlową. Co takiego skrywa się za tą tajemniczą propozycją i dlaczego warto zachować ostrożność?

zakupy w sieci
27.02.2024 18:30 To już koniec. Popularny sklep internetowy wycofuje się z Polski

Okres pandemicznych lockdownów poskutkował uruchomieniem wielu usług dowozu zakupów, także tych codziennych, spożywczych. W tym czasie na polskim rynku uruchomiony został internetowy sklep spożywczy Barbora. Przez pewien czas cieszył się on popularnością, lecz to już się skończyło. Władze spółki podjęły ostateczną decyzję co do przyszłości sklepu.

Mężczyzna używający robota odkurzającego w salonie
27.02.2024 18:26 Roboty sprzątające śledzą nasze kroki? Zaskakujące doniesienia

Czy roboty sprzątające mogą stanowić zagrożenie dla naszej prywatności? Ostatnie doniesienia sugerują, że te pozornie niewinne urządzenia mogą być wykorzystywane do zbierania danych wywiadowczych. Jakie konsekwencje może to mieć dla naszego bezpieczeństwa domowego?

policja
27.02.2024 17:39 Oszustwo na zdalny pulpit. Emerytka straciła ponad 40 tys. zł

Choć w przypadku kradzieży, o którym informuje Komenda Miejska Policji w Sopocie, było całe zatrzęsienie czerwonych flag, które powinny wzbudzić podejrzliwość, to należy pamiętać, że osoby starsze mogą je przegapić. Tak stało się w przypadku emerytki z Sopotu, która poprzez oszustwo inwestycyjne straciła 40 tys. zł.

smartfon z aplikacją Instagram
27.02.2024 16:54 Instagram szykuje prawdziwą rewolucję. Nowa funkcja zaskoczy wielu

Instagram, jedna z największych platform społecznościowych na świecie, szykuje się do wprowadzenia tajemniczej innowacji, która ma potencjał rewolucji w interakcjach między użytkownikami. Ostatnie doniesienia sugerują, że Instagram pracuje nad nową funkcją, która może zmienić sposób, w jaki dzielimy się swoim życiem online.

UOKiK
27.02.2024 16:41 OLX zwróci pieniądze użytkownikom. UOKiK podjął decyzję

OLX został zobowiązany do zmiany regulaminów oraz zwrotu pieniędzy części użytkowników, którzy nabyli rzeczy w serwisie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dopatrzył się w praktykach OLX nieuczciwych działań oraz stosowania tzw. dark patterns. Co trzeba zrobić, aby odzyskać niesłusznie pobrane kwoty?

reklama
27.02.2024 09:50 SQUID uruchamia nową funkcjonalność z podcastami dla branży motoryzacyjnej podczas konferencji Mobile World Congress 2024

SQUID, wiodąca firma z branży mediów i technologii, udostępnia w swojej aplikacji SQUID nową funkcjonalność związaną z podcastami dla samochodów. Premiera nastąpi podczas Mobile World Congress 2024. Nowa usługa podcastów płynnie integruje się z pojazdami za pośrednictwem Android Auto i Apple CarPlay, dzięki czemu korzystanie z podcastów w samochodach osobowych i ciężarowych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nareszcie Użytkownicy mają szybki dostęp do swoich ulubionych podcastów, jednocześnie w pełni skupiając się na drodze.

Zdenerwowany mężczyzna z rękami na twarzy
26.02.2024 20:43 Niepokojące maile docierają do Polaków. Eksperci ostrzegają

W ostatnich tygodniach Polacy stają się coraz częstszymi celami nowego rodzaju ataku internetowego, który wywołuje panikę i niepokój. Tysiące osób otrzymują podejrzane maile, których treść wzbudza grozę i niepewność. O czym tak naprawdę mówią te tajemnicze wiadomości?

telefon
26.02.2024 19:04 Hakerzy mogą zdalnie podpalić twój telefon? Niebywałe doniesienia

W nowym badaniu naukowcy ostrzegają przed alarmującym zagrożeniem dla posiadaczy smartfonów: możliwością zdalnego podpalenia urządzeń. Atak "VoltSchemer" jest jednym z najnowszych zagrożeń w świecie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy posiadaczy smartfonów. W ramach tego ataku cyberprzestępcy wykorzystują lukę w systemach operacyjnych lub oprogramowaniu urządzenia, aby zdalnie manipulować jego baterią lub innymi podzespołami elektronicznymi.

pieniądze
25.02.2024 13:41 Niedługo nowe opłaty dla kierowców

Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.

telewizja
25.02.2024 12:53 Ważna aktualizacja dekoderów Polsatu – pojawiła się zupełnie nowa funkcja

Wydano nową wersję oprogramowania dla dekoderów Polsat Box. Tym razem nie jest to drobna aktualizacja, lecz zmiana znacząco rozszerzająca możliwości urządzenia. Odtąd nie będzie nas ograniczać wielkość pamięci wbudowanej, gdyż tę będzie można rozszerzyć z użyciem pamięci zewnętrznych.

szkoła
25.02.2024 12:49 Zakaz smartfonów w szkołach od 1 września? Propozycja trafiła do rządu

Do ministerstwa edukacji oraz ministerstwa cyfryzacji trafił list, który może znacząco wpłynąć to, jakie prawa będą mieli uczniowie w placówkach oświatowych. Zawarto w nim apel, aby już od 1 września 2024 r. wprowadzony został całkowity zakaz używania w szkołach smartfonów i innych indywidualnych urządzeń elektronicznych.

Netflix
25.02.2024 12:48 Użytkownicy Netfliksa – czas przygotować się na nowe ograniczenia

Po wprowadzeniu w życie mechanizmów zwalczających niezgodne z regulaminem współdzielenie kont Netflix decyduje się na kolejne ograniczenia. Tym razem mogą się one okazać jeszcze bardziej dotkliwe – część kont może utracić dostęp do określonych filmów i seriali. A wszystko to w imię zwiększania przychodów korporacji, które w grudniu tego roku wyniosły 8,83 mld dolarów.

Windows
25.02.2024 11:11 Paint będzie jeszcze bardziej zaawansowany. Warstwy to dopiero początek

Choć Paint przez lata mógł się wydawać narzędziem prymitywnym, które może służyć przede wszystkim dzieciom do zabawy, to jednak od premiery Windowsa 11 możliwości programu są systematycznie rozbudowywane. Dziś można już dokonywać bardziej złożonej edycji grafiki, a do Painta za moment trafią kolejne nowe funkcje.

ZUS
25.02.2024 10:11 Poważne problemy z systemami ZUS-u. Chodzi o bezpieczeństwo danych

Odnalezione zostały ważne braki funkcjonalności systemu PUE-ZUS, które mogą stanowić problem w sytuacji, gdy dochodzi do naruszenia danych. Przykład jednej ze spółek grupy BNP Paribas pokazał, że z oprogramowania ZUS-u nie można uzyskać szczegółowych logów, kluczowych podczas ustalania, czy doszło do incydentu w bezpieczeństwie danych.

windows
25.02.2024 09:09 Zniknie zmora użytkowników Windowsa. Chodzi o kluczową funkcję

System operacyjny Windows ma wiele wad, ale jedna z nich szczególnie dotyka nawet przeciętnych użytkowników – jest to uciążliwy system aktualizacji. Nie dość, że poprawki często sam w sobie coś psują w oprogramowaniu, to jeszcze wymuszają przerwę w pracy. Na szczęście Microsoft pracuje nad usprawnieniami w tym zakresie.

Orange
24.02.2024 14:33 Orange ogłosił nowości: zupełnie nowe funkcje w aplikacji mobilnej

Orange zaprezentował ważną nowość w aplikacji Mój Orange, z której będą mogli skorzystać wszyscy klienci sieci podczas korzystania z internetu od Orange za pośrednictwem Wi-Fi. Operator zapowiedział także, że w programie pojawią się kolejne usługi związane z siecią domową.

facebook
24.02.2024 13:13 Związek Banków Polskich ostrzega: nowa, groźna metoda oszustw na Facebooku

Związek Banków Polskich wydał ostrzeżenie przed groźnym atakiem realizowanym z użyciem mediów społecznościowych, który w ostatnim czasie znacznie zyskał na popularności. Napastnicy najpierw sprytnie włamują się na konta, a potem oszukują znajomych, wymuszając wpłaty. 

transformator
24.02.2024 13:09 Nielegalna kopalnia kryptowalut. Policja ma podejrzanego

Kopanie kryptowalut na domowych pecetach od dawna jest mało opłacalne, gdyż rachunki za prąd przewyższają swoją wysokość urobek. Sytuacja jest jednak inna, kiedy możemy czerpać energię z innych źródeł – takich, za które nie trzeba płacić. Do takiego wniosku doszedł Głogowianin, który umieścił koparki kryptowalut w transformatorze.

sąd najwyższy
24.02.2024 11:35 Zamieściłeś negatywny komentarz? Sąd może nakazać zapłatę zadośćuczynienia

Opinie pozostawione w internecie są kluczowe w kształtowaniu świadomości marki wśród konsumentów – kilka negatywnych komentarzy może zaważyć na bycie lub niebycie przedsiębiorstwa. Rzadko myślimy jednak o tym, że pozostawienie negatywnej opinii może się dla nas skończyć konsekwencjami prawnymi. A także, jak orzekł Sąd Najwyższy, może słono kosztować.

Gmail
24.02.2024 10:11 Pojawiły się informacje o końcu Gmaila. Jaka jest prawda?

Są w internecie takie usługi, które są zbyt duże, by upaść. Ich choćby chwilowa awaria doprowadza do masowej paniki i gigantycznych strat finansowych. Jedną z nich jest najpopularniejsza usługa mailowa – Gmail. 

Facebook
24.02.2024 09:50 Ważny komunikat od Facebooka – trzeba podjąć kluczową decyzję

Dzień wejścia w życie europejskiego aktu o rynku cyfrowy (DMA) nadchodzi wielkimi krokami, ale zdecydowana większość administratorów usług internetowych już teraz wprowadza zmiany, dzięki którym ich produkty będą zgodne z nowymi regulacjami. Tak też jest z komunikatorem Messengerem, który także w Polsce zaczął powiadamiać użytkowników o zmianach.

Netflix
24.02.2024 09:42 Uwaga na maile od Netfliksa – to próba oszustwa. Jak rozpoznać atak?

Popularność usług bazujących na streamingu nie mogła ujść uwadze cyberprzestępców. W zasadzie można mówić już o fali ich zainteresowania scenariuszami phishingowymi, w których wykorzystywana jest marka popularnej subskrypcji. Po tym jak do Polaków zaczęły trafiać maile, których autorzy przekonują, że są administracją Spotify, prędzej czy później musiał przyjść czas na ewolucję.

haker
23.02.2024 22:20 Groźne maile trafiają do Polaków. Oszuści podszywają się pod znaną firmę

Do polskich internautów trafiają maile, które mają na celu wyłudzenie najwrażliwszych danych. Tym razem jednak oszustwo jest sprytnie zaprojektowane – nie powiela wyświechtanych schematów i jest bardzo dopracowane. Oszuści postanowili się podszyć pod najpopularniejszą usługę muzyczną bazującą na strumieniowaniu.

oszust korzystający z telefonu
23.02.2024 21:47 UKE wprowadza rewolucyjne rozwiązanie. Polacy będą bardziej bezpieczni

Polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) razem z głównymi operatorami telekomunikacyjnymi w kraju podjęli działania, by skutecznie zwalczyć praktyki podszywania się pod zaufane numery telefonów. Nowe innowacyjne rozwiązania zapowiadają rewolucję w bezpieczeństwie komunikacji. Odkryjmy, jak Polska zmierza chronić użytkowników przed manipulacjami telekomunikacyjnymi.

pociąg
23.02.2024 17:11 Nowa usługa PKP dla pasażerów. W końcu się doczekaliśmy

PKP Intercity poinformowało o wprowadzeniu nowej obsługi, dzięki której łatwiej będzie odnaleźć zagubiony w podróży bagaż. Wprowadzony został nowy system ewidencji pozwalający odnaleźć zagubione rzeczy bez wychodzenia z domu. Zmiany zajdą także w procedurach zwrotu zgub.

Telewizor, pilot
23.02.2024 11:56 Zniżka na abonament RTV dla każdego. Można sporo zyskać

Abonament RTV to obowiązkowa opłata, która wzbudza wiele kontrowersji wśród polskiego społeczeństwa. Jak się okazuje, posiadacze odbiorników telewizyjnych i radiowych mogą skorzystać ze zniżek, które pozwalają całkiem sporo zaoszczędzić. 

kasa samoobsługowa
22.02.2024 22:15 Sklepy rezygnują z kas samoobsługowych. Powodem są klienci

Jeśli chodzi o kasy samoobsługowe, to część konsumentów nie potrafi już sobie bez nich wyobrazić zakupów ze względu na oszczędność czasu, inni zaś przeklinają je z uwagi na częstą konieczność wzywania obsługi. Fakt faktem jednak, że dziś takie urządzenia stoją niemal w każdym markecie, co może się okazać problematyczne dla samych sklepów. Niektóre z nich rezygnują z takiego rozwiązania.

Avast
22.02.2024 22:03 Avast ukarany za sprzedaż danych użytkowników antywirusa

Avast pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych, także w Polsce. Przyczyna jest oczywista – jest to jedno z nielicznych narzędzi tej klasy, które jest udostępniane użytkownikom za darmo. Niestety, po raz kolejny potwierdza się wyświechtana dewiza, według której jeśli coś jest za darmo, to produktem jest użytkownik. 

satelita
22.02.2024 21:20 Satelita ERS-2 spadł na Ziemię. Został zniszczony

Wielki satelita ERS-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który przez prawie trzy dekady zbierał dane o naszej planecie, kończy swoją podróż. Niedawno wpadł w atmosferę Ziemi, wywołując obawy o ewentualne szkody. Pomimo staranności ESA, spadek tego dwutonowego giganta odbył się niekontrolowanie, podkreślając pilność potrzeby zarządzania kosmicznymi odpadami.

facebook
22.02.2024 20:26 Ważny komunikat od Facebooka. Tym razem to nie oszustwo

W natłoku kampanii phishingowych realizowanych za pośrednictwem Facebooka nietrudno przegapić prawdziwe komunikaty pochodzące od administracji serwisu. Czasem są one bardzo ważne, a ich zignorowanie może narazić na nieprzyjemności. Dlatego zwracamy uwagę, że wysyłane aktualnie przez Facebooka powiadomienie nie jest oszustwem, a na jego treść warto zwrócić uwagę.

kasownik
22.02.2024 19:59 Rewolucja w komunikacji miejskiej. Koniec z kasownikami biletów

Nadchodzą duże zmiany w warszawskiej komunikacji zbiorowej. Z pojazdów znikną dotychczas wykorzystywane urządzenia i zastąpią je nowe. To spowoduje, że zostaną wprowadzone nowe metody kupowania biletów, ale korzyści odczują także pasażerowie. System sam zaproponuje optymalny model płatności za przejazdy.

ogrzewanie
22.02.2024 17:57 Całkowity zakaz pieców gazowych. Podano ostateczny termin

Zawirowania wokół programu Mój Prąd i Czyste Powietrze zachęcają Polaków do tego, by opóźniać termomodernizację w kierunku OZE. Dla wielu bieżące metody rozliczeń bazujące na net-billingu są do tego, by pozostawać przy uzależnieniu od paliw kopalnych i instalacji kotłów gazowych. Może to być jednak wybór krótkowzroczny.

kamera
22.02.2024 16:53 Awaria popularnych kamer. Użytkownicy mogli podglądać siebie nawzajem

W połowie grudnia doszło do poważnego naruszenia prywatności posiadaczy kamer Ubiquiti. Przez błąd po stronie producenta użytkownicy mogli uzyskiwać dostęp do podglądu pochodzącego z cudzych kamer. Okazuje się, że podobne kardynalne błędy nie są rzadkością – właśnie odnotowano kolejny taki przypadek.

Otwarty czat AI na laptopie
22.02.2024 14:02 ChatGPT "oszalał"? Użytkownicy z przerażeniem patrzyli na monitory

Pojawiły się niepokojące doniesienia na temat popularnego czatbota opartego na sztucznej inteligencji, ChatGPT. Użytkownicy na różnych platformach zaczęli zgłaszać nietypowe i czasem wręcz przerażające zachowanie bota, co wywołało lawinę spekulacji i obaw.

strych
22.02.2024 12:49 Weszli do starego domu. Takiego znaleziska się nie spodziewali

Opuszczony dom w Londynie ujawnił niezwykłe tajemnice przeszłości, kryjące coś więcej niż tylko zapomniane przedmioty. To, co odkryła firma sprzątająca w głębi tych starych murów, zachwyciło świat i odsłoniło kluczowe chwile z historii technologii.

komputer, mężczyzna
22.02.2024 10:54 Słupsk. Hakerzy atakują Urząd Miejski średnio 1000 razy dziennie

To miasto na północy Polski, znane jest nie tylko z urokliwego położenia nad Morzem Bałtyckim, ale także z nieustającego naporu cyberprzestępców na Urząd Miejski. Statystyki alarmują – instytucja ta jest celem ataków aż tysiąc razy dziennie. Co więcej, zaskakujący jest sposób, w jaki przestępcy działają, wykorzystując zaawansowane techniki. Jak władze miasta odpowiadają na to niebezpieczeństwo?

laptop kobieta
22.02.2024 09:00 Upadł serwis polskiego giganta informatycznego. Jest zaskoczenie

Niedawno wybuchła wieść o upadku platformy zakupowej Wszystko.pl, należącej do polskiego giganta informatycznego, Comarch. Po zaledwie siedmiu miesiącach, serwis zakończył swoją działalność, pozostawiając pytania o przyczyny tak nagłego fiaska. Czy to tylko efekt nieudanej strategii marketingowej czy może brak odpowiedniego zapotrzebowania na rynku?

Logo PKO Bank Polski
21.02.2024 19:28 PKO BP z ważnym komunikatem dla wszystkich klientów

W dzisiejszym świecie, gdzie internet stał się głównym miejscem podejmowania decyzji finansowych, ryzyko oszustw stale rośnie. PKO BP w ostatnim komunikacie bezpieczeństwa ostrzega klientów przed fałszywymi reklamami inwestycyjnymi i technikami spoofingu. Oto jak możesz chronić swoje finanse.

telewizor w salonie
21.02.2024 13:57 Zaskakujące wieści ws. abonamentu RTV. Dane obiegły całą Polskę

Abonament RTV w Polsce budzi nieustanne kontrowersje, zwłaszcza teraz, gdy liczba egzekucji opłat drastycznie spada. Ostatnie dane Ministerstwa Finansów ujawniają znaczący spadek wyegzekwowanych należności, podczas gdy propozycje zmian w systemie finansowania mediów publicznych stają się coraz bardziej naglące. Czy obywatelom grożą realne konsekwencje za unikanie płacenia abonamentu?

signal
20.02.2024 22:37 Najlepszy komunikator właśnie staje się jeszcze lepszy i bezpieczniejszy

Wielkimi krokami nadchodzi duża aktualizacja być może najważniejszego w tej chwili komunikatora internetowego. Słynie on z deklasującego konkurencję bezpieczeństwa tajemnicy korespondencji i ochrony prywatności i tożsamości użytkowników. Dla wszystkich nich mamy świetne wieści – Signal lada moment stanie się jeszcze bezpieczniejszy. 

haker
20.02.2024 22:02 Grupa hakerów LockBit rozbita! Wśród zatrzymanych Polak

Dobre wieści z frontu walki o cyberbezpieczeństwo – krajobraz najpoważniejszych zagrożeń właśnie się uszczuplił. Doszło do rozbicia grupy odpowiedzialnej za infekcję LockBitem, złośliwym oprogramowaniem klasy ransomware. Wśród zatrzymanych hakerów jest Polak.

zus
20.02.2024 21:21 ZUS ostrzega: Oszuści próbują wyłudzić pieniądze Polaków

Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), używając fałszywego profilu na Facebooku. Rzecznik ZUS ostrzega przed tym oszustwem, podkreślając, że oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i pieniądze Polaków. Co więcej, wykorzystują nowoczesne narzędzia, takie jak deepfake, aby uwiarygodnić swoje działania. Oto szczegóły i ostrzeżenia dotyczące tego niebezpiecznego procederu.

laptop
20.02.2024 21:13 Program „Laptop dla nauczyciela”. Wiadomo, ilu uczących skorzystało z dopłat

Od października zeszłego roku nauczyciele w całym kraju mogli skorzystać z rządowego dofinansowania zakupu laptopa w ramach programu „Laptop dla nauczyciela”. Równolegle realizowany był program „Laptop dla ucznia”, który – jak już wiemy – nie będzie kontynuowany. Na dalszych losach „Laptopa dla nauczyciela” może zaważyć jego popularność.

pompa ciepła
20.02.2024 20:11 Sankcje prawne za montaż pompy ciepła. Kiedy to możliwe?

Popularność pomp ciepła za sprawą dofinansowań uzyskiwanych w ramach programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd w ostatnich latach znacząca przyczyniła się wzrostu liczby termomodernizacji gospodarstw domowych. Nie każdy wie jednak, że zaniedbanie części obowiązków związanych z instalacją OZE może nas narazić na konsekwencje prawne.

messenger
20.02.2024 20:08 Messenger usuwa starsze wiadomości – tak można temu zapobiec

Niekiedy za zmianami zachodzącymi w komunikatorze Messenger trudno nadążyć. Nie chodzi już nawet o pomniejsze dodatki, które znajdują wąskie zastosowanie czy drobne optymalizacje. Ostatnią naprawdę dużą zamianą jest uruchomienie szyfrowania end-to-end, co jednak spowodowało pewne ograniczenia w archiwizacji wiadomości. Wiadomo już, jak sobie z tym poradzić.

Lochow Biedronka
20.02.2024 18:13 Kontrowersje wokół kar na parkingach. UOKiK analizuje sytuację

Zarządcy parkingów pod popularnymi sieciami supermarketów, takimi jak Biedronka czy Lidl, znajdują się pod nadzorem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w związku z lawiną skarg dotyczących nakładania kar na kierowców. Wiele osób zgłasza niejasności w zasadach parkowania oraz utrudnienia w procesie reklamacji. Zagadnienie to stało się przedmiotem intensywnej dyskusji, z głosami domagającymi się przejrzystości i jasnych regulacji. 

iphone
20.02.2024 17:45 Apple ostrzega: nie używajcie ryżu do osuszania iPhone’a!

Wokół tego, jak obchodzić się ze smartfonami, które uległy zalaniu czy zawilgoceniu powstało wielu mitów. Wielu decyduje się, by umieszczać urządzenie w misce suchego ryżu. Tymczasem okazuje się, że może to nie być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe.

smartfon
20.02.2024 16:53 Popularna marka smartfonów znika z rynku. Klienci nie pozostaną na lodzie

Na rynku smartfonów relatywnie rzadko dochodzi do dużych przetasowań. Od lat królują iPhone’y i Samsungi, a ostatnie duże zmiany w rankingach popularności nastąpiły za sprawą urządzeń produkowanych w Chinach. Jeden z tamtejszych graczy, który swojego czasu cieszył się popularnością także w Polsce, zdecydował o zakończeniu produkowania smartfonów.

zakupy w sklepie Biedronka
20.02.2024 16:35 UOKiK otrzymuje skargi w sprawie akcji promocyjnej Biedronki

Ostatnio sieć sklepów Biedronka znalazła się w centrum uwagi z powodu kontrowersyjnej kampanii marketingowej, która wywołała niezadowolenie klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał kilka skarg dotyczących sposobu komunikacji firmy z klientami. Czy Biedronka może ponieść konsekwencje za swoje działania?

ERS-2
20.02.2024 16:13 Satelita ERS-2 spadnie na Ziemię. ESA uspokaja: łatwiej oberwać meteorytem

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że już  jutro na Ziemię spadnie pokaźnych rozmiarów satelita ERS-2. Jest to standardowa procedura po zakończeniu misji. Rzecz w tym, że nie sposób do końca oszacować, gdzie spadnie obiekt. Jednocześnie agencja uspokaja: ryzyko, że wyrządzi jakiekolwiek szkody, jest minimalne.

krzesło i komputer dla graczy z wielokolorowymi neonami
20.02.2024 14:54 Ile prądu "pożerają" komputery gamingowe? Wyliczenia zaskakują

Czy włączony przez większość dnia komputer gamingowy rzeczywiście powoduje wzrost rachunków za prąd? Wielu z nas obawia się, że takie urządzenia mogą stanowić znaczący drenaż kieszeni, jednak rzeczywistość może być bardziej zaskakująca. Przeanalizujmy fakty i liczby, aby zobaczyć, jak rzeczywiste koszty użytkowania komputera gamingowego wpływają na domowe finanse.

dziewczyna używa smartfona na ulicy
20.02.2024 11:23 Sukces rządowej aplikacji. Nowa funkcja podbiła serca Polaków

Elektroniczny dowód osobisty stał się niezwykłym sukcesem w Polsce, zdobywając popularność wśród milionów użytkowników. Wprowadzony przez aplikację mObywatel 2.0, mDowód umożliwił wygodne i bezpieczne załatwianie wielu spraw bez konieczności noszenia tradycyjnego dokumentu tożsamości. Teraz, po pół roku od jego debiutu, Ministerstwo Cyfryzacji podzieliło się imponującymi danymi, ukazując powszechne przyjęcie tej nowoczesnej formy identyfikacji.

telefon z aplikacją google
19.02.2024 22:37 Udogodnienie w Google Docs. Skorzystają użytkownicy mobilni

Jeśli często korzystasz z Google Docs, Arkuszy i Prezentacji na urządzeniach z systemem Android, to z pewnością ucieszy Cię nowa aktualizacja, którą szykuje Google. Wprowadzając nową boczną belkę formatowania, firma ta zapewnia użytkownikom jeszcze wygodniejsze narzędzia do edycji tekstu, co sprawi, że praca na urządzeniach mobilnych stanie się jeszcze bardziej efektywna. Poznaj szczegóły tych zmian i dowiedz się, jakie udogodnienia przyniesie dla Ciebie.

Mężczyzna zapinający pas bezpieczeństwa
19.02.2024 22:21 Jaką rolę pełni plastikowy guzik na pasie bezpieczeństwa?

Podczas podróży samochodem większość z nas skupia się na podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak zapięcie pasów czy sprawdzenie lusterek. Jednak istnieje jeden mało znany detal, który odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym bezpieczeństwie za kierownicą. O czym mowa? O tajemniczym guziku na pasie bezpieczeństwa.

Licznik energii elektrycznej
19.02.2024 16:43 Nowe liczniki prądu nie zbierają dobrych opinii wśród Polaków

W Polsce trwa dynamiczna wymiana tradycyjnych liczników prądu na nowoczesne, inteligentne urządzenia. Pomimo planów wprowadzenia ich do 80 procent gospodarstw domowych do 2028 roku, opinie publiczne wciąż są podzielone. Badania wykazują, że większość Polaków nie do końca rozumie korzyści płynące z tej zmiany, a niektórzy wyrażają obawy co do bezpieczeństwa tych nowych urządzeń. Czy te obawy są uzasadnione?

CBA
19.02.2024 15:06 Lista inwigilowanych Pegasusem. Komisja ujawniła pierwsze nazwiska

Podczas dzisiejszego pierwszego zgromadzenia sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa ujawniono częściowo listę osób, które inwigilowano. Choć o wykorzystaniu narzędzia przez polskie służby zrobiło się głośno już w 2018 r., kiedy w raporcie Citizen Lab zawarto informacje o przez władze inwigilowaniu Krzysztofa Brejzy, wówczas polityka opozycji, to dopiero dziś możemy liczyć na wyjaśnienie okoliczności zakupu i wykorzystania izraelskiego spyware.

nextbike
19.02.2024 13:35 UOKiK zdecydował. Wypożyczalnia rowerów zapłaci wysoką karę

Wypożyczalnie rowerów obsługiwane przez aplikacje mobilne na stałe wpisały się w krajobrazy polskich miast. Jedną z działających w Polsce spółek jest Nextbike, która właśnie została surowo ukarana przez UOKiK dotkliwą karą.

fotowoltaika
19.02.2024 13:08 Zmiany w rozliczeniach za fotowoltaikę. Czy warto nadal inwestować w panele?

Obecny system rozliczeń za energię pochodzącą z ogniw fotowoltaicznych może doprowadzać do sytuacji, w której prosumenci zobowiązywani są do dopłat. To się jednak wkrótce zmieni za sprawą regulacji nie tylko krajowych, lecz także wchodzących w życie dyrektyw europejskich. Co ważne, zmieni się sytuacja nie tylko posiadaczy fotowoltaiki, ale także zwykłych konsumentów energii.

None
19.02.2024 12:56 Rekordowa kara dla Apple. W tle nieuczciwa konkurencja ze Spotify

Przez lata opłaty za dostęp do subskrypcji w aplikacjach na urządzeniach Apple musiały być dokonywane za pośrednictwem App Store. Pozwalało to producentowi iPhone’ów pobierać dodatkową prowizję, która podwyższała końcowe ceny. Pojawiły się informacje, według których Komisja Europejska nałoży na Apple za te praktyki gigantyczną karę.

placowka pocztowa, kolejka klientow do okienka pocztowego
19.02.2024 12:50 Poczta Polska przejdzie zmiany. Czy konkurencja powinna się bać?

Poczta Polska stoi na progu przełomu. Po latach kłopotów finansowych i upolitycznienia, nadchodzi nowe przywództwo, gotowe wprowadzić spółkę w erę XXI wieku. Pod wodzą Sebastiana Mikosza, który już odniósł sukces w restrukturyzacji LOT-u, Poczta Polska szykuje się do rewolucji, która ma wstrząsnąć rynkiem usług kurierskich i express. Czy konkurencja powinna się bać?

Tramwaj, Korek, Wypadek
19.02.2024 11:58 Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest pewien warunek

W dzisiejszych czasach, gdy ceny biletów komunikacji miejskiej wciąż rosną, polscy emeryci mogą odetchnąć z ulgą, korzystając z darmowych przejazdów. Jednak dostęp do tego przywileju wiąże się z pewnym warunkiem.

biedronka
19.02.2024 11:34 Nowa groźna kampania oszustów. Uwaga na wiadomości od Biedronki

Cyberprzestępcy uruchomili kolejną falę ataków phishingowych wymierzonych w klientów Biedronki. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w stosunku do wyjątkowo atrakcyjnych ofert. Zwłaszcza teraz, kiedy na tle wojny handlowej Biedronki i Lidla zalewani jesteśmy SMS-ami marketingowymi, wśród których nietrudno przegapić zagrożenie.

Podróż, lotnisko, karta pokładowa
19.02.2024 11:07 Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jak długo czeka się na dokument?

Planując podróż za granicę, ważne jest odpowiednie przygotowanie dokumentów, w tym paszportu. Zapoznajmy się z rodzajami paszportów, procedurami składania wniosku oraz kosztami i terminami oczekiwania na wyrobienie tego istotnego dokumentu podróży.

telewizja
19.02.2024 10:13 Co zamiast abonamentu RTV? Pojawił się nowy pomysł, znamy terminy

Przyszłość abonamentu RTV i finansowanie mediów publicznych w przyszłości wciąż jest wielką niewiadomą. Najpopularniejszym, choć nie jedynym, pomysłem jest wprowadzenie kilkuzłotowej opłaty audiowizualnej, jednak szef Komisji Kultury i Środków Przekazu właśnie poinformował, że analizowany jest też inny pomysł.

CBZC
18.02.2024 18:49 Sukces polskiej policji. Zatrzymano grupę sprawców groźnych ataków

Dokonano zatrzymania kolejnej groźnej grupy cyberprzestępców. Tym razem nie chodzi jednak o drobnych oszustów czy zorganizowaną grupę pałającą się phishingiem, lecz o sprawców bardziej zaawansowanych ataków DDoS wycelowanych w jedną z firm hostingowych.

bankomat
18.02.2024 18:47 Facebook znowu służy oszustom. Tym razem poszywają się pod bank Santander

Została zidentyfikowana kolejna kampania phishingowa. O ile nie wymyka się ona znanym wcześniej schematom, to stanowi ich konglomerat – napastnicy łączą zapewniania o łatwym i szybkim zarobku z podszywaniem się pod bank. Ich kanał kontaktu z ofiarami to oczywiście Facebook.

TVP logo
18.02.2024 15:04 Rewolucja w TVP. Mniej kanałów i brak abonamentu RTV

Kolejna wielka zmiana szykuje się w Telewizji Polskiej. W TVP ma być mniej kanałów, ale też mniej reklam. Zmieni się również sposób finansowania mediów publicznych, już nie dzięki abonamentowi RTV.

Messenger
17.02.2024 21:52 W Messengerze przestała działać ważna funkcja. Błąd czy celowe działanie?

Jedna z największych nowości w komunikatorze Facebook Messenger w ostatnich latach dla wielu użytkowników może być niewidoczna. Ba, być może nawet nie zdają sobie sprawy, jak wiele na niej zyskują. Odczują natomiast wykryte w ostatnim czasie ograniczenia, jakich przysparza szyfrowanie end-to-end.

iphone
17.02.2024 21:26 Z iPhone’ów zniknie część aplikacji. To skutek nowego europejskiego prawa

W marcu w życie wejdzie europejski akt o rynku cyfrowym, który jest małą rewolucją. Odczują to zwłaszcza posiadacze smartfonów Apple, które musi otworzyć swój dotąd zamknięty na produkty konkurencji system operacyjny. Apple jednak robi co może, by utrudnić dostarczenie zamienników np. dla domyślnej przeglądarki Safari.

TikTok
17.02.2024 20:55 Estoński wywiad ostrzega: Chiny zbierają dane z TikToka

Dziś oczywista jest skala nadużyć, jakiej dokonują serwisy społecznościowe w procederze zbierania danych o swoich użytkownikach. Szczególne obawy powszechne są wobec aplikacji chińskich, na czele z TikTokiem. Nowe informacje na ten temat płyną z Estonii.

haker
17.02.2024 19:44 Cała prawda o cyberprzestępstwach w Polsce. Wielu mogło się mylić

Gdy weźmie się pod uwagę częstotliwość pojawiania się informacji o nowych cyberzagrożeniach, można odnieść wrażenie, że sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc, a skuteczność cyberprzestępców rośnie. A jednak o czym innym świadczą policyjne dane – o ile liczba oszustw internetowych stabilizuje się, tak incydenty związane z phishingiem mają być coraz rzadsze.

smartfon
17.02.2024 18:17 Jak znaleźć zagubiony smartfon? Poradnik dla Androida i iOS-a

Dla wielu smartfon to nieodłączny kompan, jego utrata wiąże się z dyskomfortem, ale przede wszystkim może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacyjnego. Na szczęście naszpikowane czujnikami urządzenia oferują sporo funkcji, które mogą ułatwić ich odnalezienie. Jest jednak przy tym jeden haczyk.

laptop
17.02.2024 16:40 "Internetowa konstytucja" wchodzi w życie. To nowa epoka dla internetu w UE

17 lutego 2024 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym na terenie Unii Europejskiej wszedł w życie akt o usługach cyfrowych. O jego wadze niech świadczy to, że jest on także nazywany europejską konstytucją internetu. DSA (Digital Services Act) nakłada na dostawców usług internetowych szereg nowych obowiązków oraz stanowi nowe prawa i przywileje dla przeciętnych internautów.

zbliżenie mężczyzny oglądającego telewizję w domu
17.02.2024 12:09 Zmiany w abonamencie RTV w 2024. Nie wszyscy muszą go płacić

Nowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rok 2024 wprowadza istotne zmiany w opłatach za abonament radiowo-telewizyjny. Oprócz ustalenia nowych stawek opłat, dokument wyróżnia grupy społeczne zwolnione z tego obowiązku. Czy wiesz, że od tego roku niektórzy nie muszą już płacić abonamentu RTV? Sprawdź, kto jest zwolniony, i jakie są nowe procedury rejestracji odbiorników.

kobieta z laptopem
16.02.2024 15:21 Sprzedajesz na Facebooku? Twoje dane mogą być zagrożone

Czy wiesz, że Twoje dane osobowe mogą krążyć po dark webie, nawet jeśli tylko korzystasz z Facebook Marketplace? Ostatni atak na tę platformę społecznościową ujawnił ogromną ilość danych na forum hakerskim, zagrażając prywatności setkom tysięcy użytkowników. To tylko najnowszy epizod w długiej historii problemów z bezpieczeństwem danych osobowych na Facebooku. Zagrożenie jest realne, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, co się dzieje.

Znak w kształcie kuli przedstawiający trójwymiarową reprezentację oryginalnego logo NASA
16.02.2024 13:57 Licealista z Polski zachwycił NASA. Wielki sukces 17-latka

W lutym bieżącego roku, świat nauki i fotografii kosmicznej został wstrząśnięty niezwykłą wiadomością – 17-letni Polak, zdobył prestiżowy konkurs NASA, prezentując swoje fascynujące ujęcie "Wilczego Księżyca". To wyjątkowe osiągnięcie nie tylko podkreśla talent młodego fotografa, ale również rzuca światło na potencjał i inspirację płynącą z eksploracji kosmosu przez młode pokolenia. 

haker
16.02.2024 13:02 Te strony mają pomagać hakerom? Wielu Polaków z nich korzysta

Ostatnie kontrowersje wokół platformy społecznościowej X (dawniej znanej jako Twitter) rzucają światło na praktyki związane z weryfikacją kont oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez grupy hakerskie. Doniesienia o udzieleniu znaczników weryfikacji osobom objętym sankcjami USA oraz wykorzystanie AI do zwiększenia skuteczności ataków cybernetycznych wywołują pytania o etykę i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie.

Telewizor Micro LED
16.02.2024 11:54 Samsung rozszerza ofertę telewizorów Micro LED do pięciu modeli

Telewizory Micro LED to bez wątpienia najnowocześniejsze i najbardziej luksusowe ekrany dostępne na polskim rynku. Oferują niezwykle spektakularne wrażenia wizualne – imponującą głębię, żywe barwy oraz niezwykłą wyrazistość i kontrast. Można je już zamawiać w pięciu rozmiarach – od 76 przez 89 aż do 101, 110 i 114 cali za pośrednictwem sklepu Audio Color.

laptop
16.02.2024 10:56 Planujesz urlop? Lepiej uważaj, można stracić pieniądze i dane

Planując swoje wakacje lub rezerwując hotel, istnieje teraz większe ryzyko niż kiedykolwiek wcześniej. CERT Polska ostrzega przed nowym oszustwem, które pojawiło się na popularnej platformie rezerwacyjnej Booking.com. Fałszywe e-maile podszywające się pod tę stronę stwarzają zagrożenie dla użytkowników, grożąc usunięciem ich rezerwacji lub ogłoszeń. Poznaj szczegóły tego nowego zagrożenia i dowiedz się, jak możesz się przed nim chronić.

ZUS
16.02.2024 10:38 Fałszywe wiadomości ws. wypłaty 800 plus. ZUS Ostrzega

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed nową falą oszustw, które podszywają się pod instytucję, aby wyłudzić dane osobowe w związku z popularnym świadczeniem 800 plus. Wraz z automatycznym podwyższeniem kwoty tego świadczenia, coraz więcej osób otrzymuje podejrzane maile z prośbą o aktualizację danych. Jak uniknąć pułapki oszustów i bezpiecznie dokonać zmiany danych? Oto co powinieneś wiedzieć.

Poczta Polska
15.02.2024 22:37 Poczta Polska o e-Doręczeniach. Jak korzystać z tej usługi?

Poczta Polska wydała komunikat, w którym przypomina o zaletach e-Doręczeń w obsłudze korespondencji z administracją publiczną. Po uruchomieniu produkcyjnym pierwszych usług wykorzystywanych do cyfryzowania komunikacji (PURDE i PUH) Poczta realizuje usługi w pełni cyfrowo w przypadku wszystkich, którzy otworzyli odpowiednią skrzynkę.

sora
15.02.2024 22:13 Sora – SI od twórców ChatGPT zmienia tekst w fotorealistyczne filmy

Jeśli ktoś zastanawiał się nad niebezpieczeństwami płynącymi z popularyzacji ChatGPT czy silników generujących statyczne obrazy, to po dzisiejszej premierze silnika Sora z pewnością ciężko będzie mu zmrużyć oko. Ponad rok po premierze ChatGPT OpenAI znów uderza, tym razem ze zdwojoną siłą.

ogrzewanie
15.02.2024 21:33 Polacy w pułapce inwestycyjnej. Chodzi o ceny energii

Raport opublikowany przez Fundację Forum Energii nie pozostawia złudzeń – polskie gospodarstwa domowe mogły znaleźć się w pułapce gazowej. Spowalniają inwestycje w odnawialne źródła energii, do popularności wracają technologie bazujące na gazie. Taka migracja może się jednak okazać krótkowzroczna.

temu
15.02.2024 21:12 UOKiK analizuje skargi na Temu. Chodzi m.in. o dyrektywę Omnibus

Serwis sprzedażowy Temu przebojem wdarł się na polski rynek i w mniej niż rok wyprzedził pod względem popularności m.in. AliExpress, ustępując tylko Allegro. Pojawiają się jednak wątpliwości co do zgodności mechanizmów funkcjonowania Temu z polskim prawem. 

sam altman
15.02.2024 19:24 ChatGPT zyskuje pamięć. Będziemy mogli nauczyć model wspomnień

Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.

kontroler
15.02.2024 18:19 Rzecznik Prawo Obywatelskich o abonamencie RTV: konieczne pilne zmiany

Nie słabnie dyskusja na temat przyszłości abonamentu RTV. Choć potrzebę zmian dostrzegają w zasadzie wszystkie środowiska polityczne w kraju, tak zgody nie ma co do kształtu reform. Głos w tej sprawie zajął Rzecznik Prawo Obywatelskich Marcin Wiącek.

biedronka
15.02.2024 17:33 Biedronka uruchomiła spożywczy sklep internetowy. 4 tys. produktów do wyboru

Biedronka poinformowała o uruchomieniu nowego internetowego sklepu spożywczego, w którym produkty można zamówić z dostawą do domu. Na liście dostępnych produktów pojawiło się nawet 4 tys. pozycji, a całość realizowana jest w sprawdzonym już wcześniej partnerstwie z Glovo.

płatność w internecie
15.02.2024 16:34 UOKiK bierze pod lupę banki. Przyjrzy się m.in. PKO BP, Pekao SA czy Alior Bankowi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie w sprawie praktyk polskich banków, łącznie z największym PKO BP. Głównym zarzutem są zaniedbania w kwestii terminów zwrotów nieautoryzowanych transakcji. Procedura ta jest bezpośrednio związana z cyberbezpieczeństwem klientów polskich banków.

Paczkomat firmy Inpost
14.02.2024 14:25 InPost podnosi ceny: Jakie konsekwencje dla klientów?

InPost, znany lider w świadczeniu usług logistycznych w Polsce, ogłosił planowane podwyżki cen, które mają wejść w życie już od 1 marca 2024 roku. Ale czy te zmiany dotkną tylko klientów biznesowych, czy też mogą wpłynąć na wszystkich użytkowników usług firmy?

Turbiny wiatrowe na dachu Urzedu Dzielnicy Ursynow
14.02.2024 11:48 Nowy program rządu. Można dostać duże pieniądze

Polska stoi na progu nowej ery energetycznej, gdy rząd przygotowuje się do wprowadzenia ambitnego programu wspierającego rozwój energii odnawialnej. Z ogłoszenia Ministra Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloska wynika, że miliony złotych zostaną przeznaczone na instalację przydomowych wiatraków oraz inne innowacyjne rozwiązania. To zapowiada rewolucję w polskim sektorze energetycznym, kierując go w stronę większej samowystarczalności i zrównoważonego rozwoju.

logo Blik
14.02.2024 10:49 Blik w Polsce: Rewolucja w płatnościach mobilnych

W Polsce, rewolucja płatności mobilnych zdaje się osiągać szczytowy punkt dzięki niezwykłemu wzrostowi popularności Blika. Dane za rok 2023 wykazują, że system ten nie tylko zdobywa coraz większą liczbę użytkowników, ale również dominuje w różnorodnych sektorach, od e-commerce po sklepy stacjonarne. Przyglądając się tym liczbom, staje się jasne, dlaczego Blik stał się nieodłącznym elementem codzienności dla milionów Polaków.

komputer z netflixem
13.02.2024 22:15 Podają się za Netfliksa. Uważaj, możesz stracić pieniądze i dane

Wirtualne pułapki coraz sprawniej udają autentyczne komunikaty, wzbudzając niepokój i zachęcając do podjęcia szybkich działań. Ostatnio popularnym celem stała się platforma streamingowa Netflix. Fałszywe wiadomości, podszywające się pod serwis, alarmują użytkowników o rzekomych problemach z płatnościami, prowokując do kliknięcia linku i podania swoich danych osobowych. Ostrzeżenia przed takimi praktykami nabierają coraz większego znaczenia w erze rosnącej liczby cyberataków.

pralka
13.02.2024 20:13 Samsung stworzył indeks obciążenia codziennymi obowiązkami – „Invisible Load” – w ramach globalnej współpracy z Mo Gawdatem, ekspertem AI

Samsung stworzył indeks obciążenia codziennymi obowiązkami – "Invisible Load" – w ramach globalnej współpracy z Mo Gawdatem, ekspertem AI. Indeks "Invisible Load" pokazuje niewidzialne obciążenie, którego doświadczają Europejczycy podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych.

samochód
13.02.2024 19:52 Nowa odsłona Android Auto. Co się zmieni dla użytkowników?

Google zaskakuje użytkowników nową wersją Android Auto 11.3, dostępną do pobrania. Choć na pierwszy rzut oka nie rzuca się żadna spektakularna funkcja, natomiast w świecie technologii diabeł tkwi w szczegółach, a ta aktualizacja może przynieść poprawki i zabezpieczenia. Sprawdźmy, co kryje to niepozorne uaktualnienie.

komputer
13.02.2024 18:44 Uwaga na fałszywe wiadomości. Mogą wywołać duże kłopoty

W dzisiejszym świecie, zagrożenia nie zawsze są oczywiste. Za pozornie niewinnym e-mailem może kryć się groźny wirus. Włącz czujność, bo nowa fala fałszywych maili zagraża twoim danym.

hacker
13.02.2024 17:33 Dzwonią i mówią, że są z ZUS. Zadają jedno pytanie

Ostatnio coraz częściej dochodzi do nowych, perfidnych prób oszustw telefonicznych. Jednym z najnowszych zagrożeń są fałszywe telefony podające się za pracowników ZUS-u. To, co wydaje się niewinne, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przeczytaj, jak rozpoznać i unikać tego typu przekrętów

parking Lidla
13.02.2024 15:00 Kary dla klientów Biedronki i Lidla. Winny niejasny regulamin

Zaskakujące kary na parkingach supermarketów wzbudzają kontrowersje wśród klientów, gdy opłaty sięgają nawet 95 zł za zaledwie 15 minut postoju. Problemem stają się niejasne regulaminy i nieprecyzyjne informacje dotyczące płatności, co skutkuje lawiną skarg składanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wsparcie dla pokrzywdzonych klientów staje się coraz bardziej istotne w obliczu utrudnionego procesu reklamacji oraz nadmiernych opłat dodatkowych nakładanych przez operatorów parkingów.

telewizor
13.02.2024 14:10 Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego 432 zł rocznie?

Wkrótce Polacy mogą być świadkami rewolucyjnych zmian w systemie opłat za media publiczne. Proponowana opłata audiowizualna, zastępująca tradycyjny abonament RTV, budzi wiele emocji i kontrowersji. Czy rzeczywiście będziemy płacić 432 złotych rocznie za dostęp do telewizji publicznej? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

krzemionka, żel krzemionkowy
13.02.2024 13:33 Te woreczki mają wiele zastosowań. Nie wyrzucaj ich pochopnie

Często bagatelizujemy małe saszetki z żelem krzemionkowym, które znajdują się w pudełkach z butami czy paczkach. Okazuje się, że Silica Gel, bo tak nazywany jest ten produkt, posiada zaskakujące zastosowania w domu. Nie tylko chroni przed wilgocią, ale także może być kluczowym narzędziem w walce z korozją, utrzymaniu świeżości produktów kuchennych, a nawet ratowaniem zalanych urządzeń elektronicznych. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać potencjał tego niewielkiego pochłaniacza wilgoci, zamiast go bezmyślnie wyrzucać.

telefon
12.02.2024 21:57 Kierowcy chętnie korzystają z Yanosika. Czy to legalne?

Yanosik - aplikacja, która zdobyła serca milionów kierowców w Polsce. Legendarna i nieodzowna na drogach, ale czy legalnym jest posiadanie jej na swoim telefonie? Odkryjmy, co sprawia, że Yanosik stał się tak lubiany wśród kierowców i czy naprawdę warto go używać.

urząd ochrony danych osobowych
12.02.2024 21:09 Ogromna kara za wyciek danych. Jest odpowiedź polskiego serwisu

Morele.net, gigant e-commerce, staje do starcia z Urzędem Ochrony Danych Osobowych (UODO) po ponownej karze za wyciek z 2018 roku. Walka o bezpieczeństwo danych klientów nabiera tempa, a firma ogłasza gotowość do batalii sądowej.

aplikacja whatsapp
12.02.2024 20:07 WhatsApp przechodzi zmianę. Co to oznacza dla użytkowników?

WhatsApp, niekwestionowany lider w świecie komunikacji internetowej, szykuje się na rewolucyjne zmiany, które mogą zaskoczyć i podzielić społeczność użytkowników. Czy kochane numeru telefonów w naszych kontaktach odejdą w zapomnienie? Nowa era WhatsAppa zapowiada odejście od tradycyjnych numerów na rzecz unikatowych nazw użytkowników. Jakie korzyści i kontrowersje niesie ze sobą ta transformacja? Zapraszamy do głębszego zanurzenia się w szczegóły tej zapowiadanej rewolucji.

zbliżenie mężczyzny oglądającego telewizję w domu
12.02.2024 18:09 To koniec abonamentu RTV? Padła jasna propozycja

Rządzący rozważają radykalne zmiany w sposobie finansowania mediów publicznych, co może doprowadzić do likwidacji tradycyjnego abonamentu RTV. Nowa propozycja opłaty audiowizualnej oraz procedury zwolnienia z niej budzą wiele kontrowersji. Czy to oznacza rewolucję w polskim krajobrazie medialnym?

Telefon z aplikacją Instagram
12.02.2024 17:33 Ile zarabiają influencerzy na Instagramie? Kwoty robią wrażenie

Zastanawiałeś się kiedyś, ile naprawdę można zarobić jako influencer na Instagramie? Ta popularna platforma społecznościowa nie tylko umożliwia dzielenie się życiem i zdjęciami, ale także staje się miejscem, gdzie niektórzy mogą zarabiać ogromne sumy pieniędzy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej potencjalnym zarobkom influencerów na Instagramie, kryteriom decydującym o ich wysokości oraz skutecznym strategiom zarabiania na tej platformie. Jak wygląda świat zarabiania na Instagramie?

telewizor
12.02.2024 16:15 Duże, bardzo duże - czyli dlaczego rozmiar ma znaczenie przy wyborze telewizora i jak zrobić to mądrze?

Polacy bez wątpienia pokochali duże telewizory – w 2023 roku coraz częściej decydowali się na modele o przekątnej 65, a nawet 75 cali, co potwierdza rosnące zapotrzebowanie na większe rozmiary ekranów. Według danych firmy badawczej GfK w 2023 roku najczęściej wybierali oni modele firmy Samsung. Wśród osób, które kupowały 65-calowy telewizor, Samsung Smart TV wybierała połowa z nich, a wśród 75 czy 85-calowych modeli także były preferowane modele koreańskiej firmy. Przed zakupem większego telewizora nasuwa się jednak często pytanie: co zrobić kiedy szybko chcemy sprawdzić, jaki rozmiar telewizora byłby odpowiedni do naszego salonu czy sypialni? Możemy szukać tej informacji w specyfikacjach każdego modelu, ale jest łatwiejsze rozwiązanie. Już teraz na stronie samsung.com po jej lewej stronie można z łatwością sprawdzić, jaką szerokość w podstawie i wysokość mają poszczególne przekątne ekranów.

Telefon w rękach
12.02.2024 16:14 Wydali gigantyczną kwotę na rządową aplikację. Skorzystało 8 osób

Ostatnie wydatki rządowe na aplikacje cyfrowe budzą wiele kontrowersji, gdy okazuje się, że miliony złotych zostały przeznaczone na projekty, które spotkały się z minimalnym zainteresowaniem społecznym. Szczególnie głośnym echem odbiła się informacja o aplikacji "Mąż zaufania", która miała ułatwić zgłaszanie nieprawidłowości podczas wyborów parlamentarnych, a skorzystało z niej zaledwie osiem osób. Czy to kolejny przykład marnotrawstwa publicznych pieniędzy, czy też istnieje uzasadnienie dla kontynuowania takich projektów?

Sklep Lidl
12.02.2024 15:32 Prawdziwa gratka dla klientów Lidla. Można wygrać nawet milion złotych

Przygotuj się na ekscytującą możliwość, która może odmienić Twoje życie! Lidloteria w Lidlu to nie tylko okazja do zakupów, ale także szansa na zdobycie imponującej sumy pieniędzy. Milion złotych czeka na jednego szczęśliwego zwycięzcę, a wszystko, czego potrzebujesz, to paragon z zakupów. Czy to Ty będziesz tym szczęśliwcem? Przekonaj się, jak wziąć udział i podążaj za swoimi marzeniami o wielkiej wygranej. 

Logo firmy mBank
12.02.2024 15:04 mBank wyłączy aplikację mobilną. Ważne wieści szczególnie dla tych klientów

Bankowość mobilna stała się nieodłączną częścią życia wielu osób, umożliwiając wygodne zarządzanie finansami w dowolnym miejscu i czasie. Jednak dla klientów mBanku nadchodzi czas zmian, które mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki korzystają z usług bankowych na swoich smartfonach. Bank ogłosił plany wyłączenia aplikacji dla użytkowników starszych wersji systemów operacyjnych iOS i Android, co może ograniczyć dostęp do pełnej funkcjonalności dla milionów klientów.

Pukanie do drzwi
12.02.2024 13:32 Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Kończy się czas na zapłatę

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich Polaków, którzy posiadają telewizor lub radio. Wiele osób jednak nie dopełnia tego obowiązku, co może wiązać się z niemałą karą finansową. Już niebawem kończy się termin za zapłatę i w związku z tym kontrolerzy mogą zapukać do drzwi Polaków.

Fragment prawa jazdy
11.02.2024 15:05 Zatrzymanie prawa jazdy za nieopłacone alimenty? Padł pomysł

Niepłacenie alimentów to problem, który dotyka nie tylko finansowo, ale również emocjonalnie tysiące rodzin w Polsce. W obliczu tego wyzwania, legislatorzy poszukują skutecznych metod, aby zmotywować dłużników do uregulowania swoich zobowiązań. Jedną z takich dróg jest możliwość zatrzymania prawa jazdy. Jakie są przesłanki tego działania i czy może ono rzeczywiście stanowić kluczową zachętę do zmiany postępowania?

Windows
11.02.2024 14:53 Znamy nazwę kolejnej wersji Windowsa. Microsoft uciął spekulacje

Rok 2024 ma być niezwykle ważny dla rynku pecetów. Wielokrotnie już przedstawiciele producentów sprzętu wyrażali nadzieję na powrót do wyników sprzedaży pecetów sprzed pandemii. Motorem napędowym wzrostów ma być nowa wersja Windowsa. Microsoft w końcu oficjalnie wyjaśnił, jaka przyszłość czeka system w ciągu nadchodzących miesięcy.

raspberry pi
11.02.2024 14:23 Płytka za kilkadziesiąt złotych wystarczy, by złamać zabezpieczenia Windowsa

Być może najważniejszą zmianą w Windowsie 11 w stosunku do poprzedniej wersji jest wymóg posiadania w komputerze modułu TPM w wersji 2.0. Sprzętowa obsługa funkcji związanej z bezpieczeństwem i kryptografią, jakiej do działania wymaga najnowszy Windows, jest niestety daleka od ideału. Zabezpieczenia udało się złamać z użyciem ogólnodostępnej płytki PCB.

urząd skarbowy
11.02.2024 13:37 Oszuści podszywają się pod KAS. Dzwonią i wyłudzają wrażliwe dane

Krajowa Administracja Skarbowa wydała komunikat, w którym ostrzega przed vishingiem, czyli oszustwami,  w których napastnicy podszywają się pod kogoś innego i próbują dokonać oszustw za pośrednictwem rozmów telefonicznych. Tym razem cyberprzestępcy podają się za pracowników KAS.

komisja wyborcza
11.02.2024 12:48 Rząd wydał na aplikację 2 mln złotych. Skorzystało z niej 8 osób

Podczas wyborów parlamentarnych odbywających się 15 października 2023 roku członkowie komisji wyborczych mogli korzystać z aplikacji Mąż Zaufania opracowanej w celu rejestracji procedury liczenia głosów i innych działań podejmowanych przez komisje. Niestety, choć na aplikacje wydano krocie, skorzystało z niej zaledwie kilka osób.

haker
11.02.2024 11:55 Oszuści powołują się na unijną dyrektywę. Można stracić pieniądze

Oszuści znów realizują kampanię phishingową, w której podszywają się pod pracowników PKO Banku Polskiego. Tym razem ich profil działań może wypadać szczególnie przekonująco – sugeruje to nie tylko dopracowanie samego wyglądu maila, od którego rozpoczyna się oszustwo, ale też przywoływanie przez oszustów prawdziwej dyrektywy. 

Gmail
11.02.2024 10:51 Nadchodzą duże zmiany w Gmailu. Poczta będzie jak czat

Google rozszerzyło zakres testów zmian w aplikacji mobilnej Gmaila. Już wcześniej wprowadzona została tam obsługa emoji, zmieniony został pasek wyszukiwania, a teraz Google chce jeszcze bardziej upodobnić obsługę poczty elektronicznej do tego, jak działają i wyglądają mobilne komunikatory. Czy takie zmiany mogą się sprawdzić?

fotowoltaika
11.02.2024 09:53 Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 r. – dostępne programy i warunki do spełnienia

W 2024 roku zmienia się część programów dofinansowań na montaż fotowoltaiki. To ważna wiadomość także dla osób planujących zainstalować w swoich gospodarstwach domowych pompę ciepła, gdyż to w takiej połączonej konfiguracji dokonuje się w ostatnim czasie termomodernizacji budynków. Fotowoltaika to także zdecydowana większość inwestycji w OZE dokonywanych przez Polaków.

None
11.02.2024 09:47 Zakup AGD można odliczyć od podatku. Trzeba spełnić te warunki

Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem, a to dobra okazja, by przypomnieć o uldze mieszkaniowej, z której mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość i w ten sposób pozyskały środki na zakup kolejnej. Nie każdy wie, że dzięki niej można także odliczyć od podatku liczne artykuły gospodarstwa domowego.

smartfon
10.02.2024 21:11 Wyniki testów prędkości prawdziwego 5G w Polsce. Różnica jest ogromna

Speedtest.pl zaprezentował nowe wyniki prędkości polskiego internetu mobilnego. W tym miesiącu jest ono szczególnie ważne. W styczniu po raz pierwszy pojawiły się odczyty z 5G uruchomionego przez operatorów na docelowych częstotliwościach. Zmiany są diametralne.

smartfon
10.02.2024 18:53 Seniorzy się ucieszą. Nowy tryb w smartfonach wszystko ułatwi

W kodzie testowej wersji Androida odnaleziono fragmenty, które jasno wskazują na to, że w systemie pojawi się bardzo ważny i przydatny dla części użytkowników nowy tryb. Dzięki niemu oprogramowanie zostanie przystosowane do potrzeb osób, które nie miały wcześniej kontaktu ze smartfonami czy seniorów.

Google
10.02.2024 17:29 Google wprowadza zmiany w swoim AI. Oto Gemini

Google ogłosiło ważne zmiany w rodzinie swoich dużych modeli językowych udostępnianych na rynku konsumenckim. Nie tylko zmieniła się nazwa, ale udostępniono zupełnie nową aplikację mobilną pozwalającą na wchodzenie w interakcję z tzw. SI. Wiemy już także więcej o tym, ile to wszystko będzie kosztować.

policja
09.02.2024 21:55 25-latka w trzy miesiące oszukała 100 osób z całej Polski. Na Blika

System płatności BLIK to bez dwóch zdań coś, z czego w Polsce możemy być zadowoleni. Bezpieczny pod względem technicznym, wygodny i szybki. Nie jest jednak odporny – jak zresztą każdy inny system – na uzbrojenie go i wykorzystanie w phishingu. Policja z Bielska-Białej poinformowała o zatrzymaniu kobiety, która z użyciem BLIK-a oszukała ponad 100 osób.

fabryka Intela
09.02.2024 20:31 Przełom w sprawie fabryki Intela w Polsce. Rząd podjął kroki

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.

messenger
09.02.2024 18:53 Poważna awaria Messengera. Duże utrudnienia dla wszystkich

Użytkownicy Facebooka zgłaszają problemy z działaniem komunikatora Messenger. Tym razem nie chodzi jednak o braki w dostępności jego funkcji, lecz o znacznie bardziej nietypową usterkę. W ostatnim czasie nie mieliśmy do czynienia z niczym podobnym.

serwery
09.02.2024 18:08 Morele.net reaguje na karę UODO. To nie koniec afery z kradzieżą danych

Wczoraj informowaliśmy o decyzji Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który po raz kolejny zdecydował się ukarać Morele.net za wyciek danych z listopada 2018 roku. Tym razem UODO zdecydowało się zwiększyć kwotę grzywny w stosunku do poprzedniej, którą oddalił Najwyższy Sąd Administracyjny. Stanowisko w tej sprawie opublikowała już spółka Morele.net.

Santander
09.02.2024 17:55 Santander wydał ostrzeżenie. Dostałeś takiego SMS-a?

Otrzymałeś dziwnego SMS-a dotyczącego zwrotu podatku? Ostrożność jest teraz kluczowa, bo oszuści święcą triumfy. Santander ostrzega, że fałszywe wiadomości stanowią realne zagrożenie dla Twoich pieniędzy. Przeczytaj poniższe informacje i zachowaj ostrożność.

Windows
09.02.2024 17:15 Jedno kliknięcie i przyśpieszysz komputer. Nowe narzędzie już dostępne

Microsoft udostępnił nowy program, który ma szansę znaczne zmniejszenie popularnych narzędzi w rodzaju CCleanera. Można dzięki niemu oczyścić pamięć, uporządkować pliki oraz pozbyć się tych już niepotrzebnych i poprawić ogólną kondycję maszyny. Program początkowo dostępny tylko w Chinach teraz może zostać pobrany przez niemal każdego.

Logo sklepu Biedronka z smsem promocyjnym
09.02.2024 11:37 Wielki problem Biedronki, poszło o SMS-y. UOKiK w akcji

W ostatnich dniach sklep Biedronka wstrząsnął rynkiem spożywczym nietypową kampanią marketingową, która wzbudziła kontrowersje i zainteresowanie ze strony klientów oraz instytucji nadzorujących. W wysłanych do klientów SMS-ach nie tylko zapowiadano nadchodzące promocje, ale również atakowano konkurencję, w szczególności popularny sklep Lidl. Wobec reakcji społecznych i interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), pojawiają się pytania dotyczące granic dozwolonej konkurencji oraz wiarygodności informacji przekazywanych klientom przez sieci handlowe.

lekarz
08.02.2024 18:21 Rewolucja w NFZ. Na takie rozwiązanie Polacy czekali latami

Wkrótce każdy z nas będzie mógł zarezerwować wizytę u lekarza na NFZ bez wychodzenia z domu. Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłasza rewolucyjne zmiany, wprowadzając rezerwacje online. Oto, jak era cyfrowej opieki zdrowotnej staje się naszą rzeczywistością.

logowanie do facebook
08.02.2024 15:29 Zmiany w hasłach Google. Wielu internautów tylko na to czekało

Google wprowadza innowacyjną funkcję, która sprawi, że zarządzanie hasłami stanie się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Od 7 lutego użytkownicy Google Chrome mogą korzystać z możliwości udostępniania indywidualnych danych logowania z innymi członkami swojej grupy rodzinnej. To kolejny krok w kierunku integrowania usług w ramach grup rodzinnych oraz podkreślenie znaczenia bezpieczeństwa w świecie online. Odkryj, jak nowa funkcja Google zmienia sposób, w jaki zarządzamy naszymi danymi logowania i organizujemy życie rodzinne online.

None
08.02.2024 14:54 Program "Laptop dla ucznia" zawieszony. Wkracza prokuratura

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że program „Laptop dla ucznia” w obecnym kształcie zostaje zawieszony. Już wcześniej sygnalizowano wątpliwości co do jego finansowania, ale teraz pojawiły się zastrzeżenia co do uczciwości procesów przetargowych. Resort chce przestawić nową propozycję – program „Cyfrowy uczeń”.

stacja orlen
08.02.2024 14:42 Awaria na terminalu Orlenu. Setki litrów ropy trafiły do Bałtyku

W należącym do Orlenu Litwa terminalu paliwowym w litewskiej Butyndze doszło do groźnego incydentu. W rezultacie awarii do Bałtyku wyciekły setki litrów ropy naftowej. Spółka sama poinformowała o incydencie odpowiednie służby, które podjęły działania.

Sklep Lidl
08.02.2024 14:39 Rewolucja w Lidlu. Niebywałe, co oferują tuż za naszą granicą

Lidl Niemcy, znany głównie z oferty spożywczej zaskakuje, wprowadzając do swojego asortymentu produkty, których wcześniej nie kojarzono z tą siecią. Nowe artykuły w ofercie budzą zainteresowanie i stawiają sieć na czele innowacji. Czy to tylko początek? Odkryj, co może przynieść przyszłość dla polskich sklepów Lidl.

uodo
08.02.2024 14:16 Gigantyczna kara dla polskiego serwisu. Poszło o wyciek danych

Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował o ponownym ukaraniu spółki Morele.net. Po tym, jak decyzję o wcześniejszej grzywnie uchylił Naczelny Sąd Administracyjny, UODO zdecydował, że za wyciek danych, jaki miał miejsce w 2018 roku, władze serwisu zapłacą 3,8 mln złotych.

mobywatel
08.02.2024 13:57 Aplikacja mObywatel pozwala zaoszczędzić. Zwłaszcza podczas ferii

Trwają ferie, a to świetna okazja do wykorzystania aplikacji mobilnych w celu poczynienia oszczędności na usługach i uzyskania dzięki nim zniżek. Umożliwiają to oczywiście aplikacje samych sklepów, ale też mObywatel, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Biedronka
08.02.2024 12:56 Kontrowersyjne SMS-y od Biedronki. UOKiK wkracza do akcji

4 lutego do klientów Biedronki, którzy zdecydowali się przekazać sieci swój numer telefonu, trafiły SMS-y, których zawartość dla wielu była zaskoczeniem. Biedronka otwarcie porównywała na swoją korzyść ceny z tymi, które obowiązują w Lidlu. Sprawie przyjrzy się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

laptop
08.02.2024 11:55 "Usypiasz" laptopa? To może być duży błąd, eksperci mówią jasno

Wokół higieny pracy elektroniki użytkowej narosło wiele mitów, z których część ma źródła jeszcze w czasie, gdy urządzenia te działały nieco inaczej. Wiele z nich dotyczy ładowania i cyklów pracy laptopów, np. tego, czy i jak często należy całkowicie wyłączać komputer. A być może w ogóle nie trzeba tego robić?

Mapy Google
08.02.2024 10:43 Nowość w Mapach Google. Aż dziwne, że nie było tego wcześniej

Można odnieść wrażenie, że Google w ostatnim czasie poświęca wiele zasobów na rozwój swoich Map, zwłaszcza w postaci aplikacji mobilnej. Często są to zmiany w funkcjach samochodowych, niemniej teraz do aplikacji zmierza nowość, z której skorzystać będzie mógł każdy.

laptop
08.02.2024 09:51 Przelew trafi do odbiorcy w 10 sekund? Zapadła kluczowa decyzja

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie natychmiastowych przelewów, dzięki którym środki będą docierać na rachunki maksymalnie w dziesięć sekund po wydaniu zlecenia przez nadawcę. Banki działające w państwach członkowskich będą musiały także wdrożyć szereg nowych mechanizmów bezpieczeństwa.

Loga portali spolecznosciowych w internecie
07.02.2024 20:16 Meta walczy z deepfake'ami. Nowe oznaczenia dla treści AI

W odpowiedzi na coraz powszechniejsze pojawianie się treści stworzonych przez sztuczną inteligencję na platformach społecznościowych, Meta ogłosiła nową inicjatywę mającą na celu oznaczanie tych treści. Współpracując z czołowymi firmami technologicznymi, Meta dąży do opracowania standardów, które pozwolą użytkownikom łatwo rozpoznać, czy dana treść została wygenerowana przez AI. Jakie konsekwencje ma to dla użytkowników mediów społecznościowych? Oto co trzeba wiedzieć.

poczta gmail
07.02.2024 19:03 Koniec z czytaniem długich e-maili. Rewolucja w Gmail

Odczytywanie długich e-maili może być męczącym doświadczeniem, ale teraz Google wprowadza rozwiązanie, które znacząco ułatwi życie użytkownikom. Dzięki ulepszonej funkcji Trybu czytania w Gmailu otrzymujesz narzędzie, które pomaga w przejrzysty sposób przeglądać istotne wiadomości, niezależnie od ich długości. Poznaj, jak ta nowa funkcja zmienia sposób, w jaki korzystasz z poczty elektronicznej na urządzeniach z systemem Android.

telewizor
07.02.2024 18:59 Netflix zmienia zasady gry. Widzowie są oburzeni

Netflix, potentat w świecie streamingu, zaskakuje użytkowników ogłoszeniem radykalnych zmian w swojej ofercie. Plan podstawowy, dotychczasowy faworyt wielu subskrybentów, stopniowo zniknie z listy dostępnych opcji. Jak ta kontrowersyjna decyzja wpłynie na kraje na całym świecie?

linie wysokiego napięcia
07.02.2024 17:43 Przełom w produkcji energii. Pojawił się nowy sposób

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii prezentują innowacyjną, hybrydową metodę, której zastosowanie wykracza poza granice laboratorium. Czy to będzie klucz do zrewolucjonizowania naszej energetycznej rzeczywistości?

Polregio
06.02.2024 22:34 Bilety na pociąg kupisz łatwo jak nigdy. Miliony Polaków mają tę aplikację

Aplikacja Jakdojade wzbogaciła się o przydatną funkcję. Odtąd można w niej odnaleźć połączenia oferowane przez spółkę kolejową Polregio. Na razie Jakdojade jedynie pośredniczy w transakcji zakupu biletów, niemniej z czasem się to zmieni i bilety zakupimy bezpośrednio w aplikacji.

mBank
06.02.2024 22:00 Aplikacja mBanku przestanie działać. Wiemy, na jakich smartfonach

Klienci mBanku powinni zwrócić uwagę na komunikat opublikowany przez bank, zwłaszcza jeśli ich urządzenia mobilne mają już swoje lata. mBank zapowiedział bowiem zmiany w swojej aplikacji, która poskutkują ograniczeniem jej dostępności.

poczta
06.02.2024 21:41 Poczta Polska wprowadza nową usługę. Za darmo dla wszystkich

Poczta Polska poinformowała o gruntownych zmianach w sposobie funkcjonowania przesyłek rejestrowanych, czyli m.in. listów poleconych. Klienci mogą już skorzystać z funkcji, która dotąd była dostępna tylko dla przesyłek obsługiwanych przez firmę kurierską Pocztex – wprowadzony został system powiadomień o dostarczeniu przesyłki.

elektrownia atomowa
06.02.2024 20:22 Naukowcy dokonali przełomu w fuzji jądrowej. Pierwszy taki przypadek w historii

Amerykańskie National Ignition Facility świętuje kolejny ważny sukces w pracach nad fuzją jądrową. Po osiągnięciu rentowności energetycznej w 2022 r., kiedy z fuzji udało się uzyskać po raz pierwszy więcej energii, niż trzeba jej było dostarczyć, dziś mamy do czynienia z kolejnym krokiem milowym.

procesory
06.02.2024 19:58 Budowa zakładów Intela opóźniona. Rząd chce renegocjować umowę

Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.

pko bp
06.02.2024 18:59 Ważny komunikat PKO BP. Ostrzegają wszystkich klientów

Dziś 6 września, a to oznacza, że obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. To dobra okazja do tego, by przypomnieć sobie najważniejsze zasady, dzięki którym możemy uniknąć problem wynikających z naruszeń cyberbezpieczeństwo. Swój komunikat  w tej sprawie opublikował już PKO Bank Polski.

allegro
06.02.2024 17:46 Nowa funkcja na Allegro. Można odzyskać wydane na zakupy pieniądze

W serwisie Allegro pojawiła się nowość, na której skorzystać może każdy kupujący. Spółka poinformowała, że uruchomione zostały już testy usługi Allegro Cash. Dzięki niej na Allegro można zyskiwać środki podczas kupowania, w ramach cashbacku.

biedronka
06.02.2024 16:47 Biedronka wysyła maile Polakom? Ważne ostrzeżenie

W ostatnim czasie część Polaków otrzymuje wiadomości od sieci sprzedażowych, między którymi najwidoczniej konkurencja bardzo się zaostrzyła. W takich okolicznościach łatwo dać się nabrać oszustom, którzy podszywają się pod sieć Biedronka. 

telefon pieniądze
06.02.2024 15:52 Zapytali Polaków o abonament RTV dla smartfonów. Mówią wprost

Doniesienia o abonamencie RTV dla użytkowników telefonów komórkowych i laptopów wzbudziły ogromne kontrowersje. Redakcja Faktu zapytała Polaków o to, czy zgadzają się z opłatą, która ma dotknąć nie tylko posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych, ale każdego, kto posiada sprzęt pozwalający na odbieranie radia i TV.

komputer
06.02.2024 12:02 Wielki wyciek danych polskich internautów. ARiMR apeluje do beneficjentów

Kraj obiegły niepokojące informacje o kolejnym wycieku danych polskich internautów. Komunikat w sprawie skradzionych haseł i loginów polskich rolników opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O sprawie zaalarmował także Janusz Piechociński na platformie X.

laptop smartfon tablet
06.02.2024 11:01 Wyrzucasz stary telefon albo laptop? Uważaj, oszuści tylko na to czekają

Smartfony, laptopy czy tablety to urządzenia, które użytkownicy chętnie wymieniają na coraz to nowsze modele. Jak wskazuje Krajowy Rejestr Długów, powołując się na wyniki badania TME, mały sprzęt elektroniczny jest wymieniany co 1-3 lata. Niewłaściwa utylizacja takiego sprzętu może jednak zagrozić m.in. bezpieczeństwu naszych danych. Eksperci radzą, co zrobić, by zabezpieczyć się przed ewentualnym wyciekiem prywatnych informacji.

smartfon
06.02.2024 09:29 Nowość w aplikacji mObywatel podbija serca użytkowników. Wielu długo na to czekało

Aplikacja mObywatel zyskuje coraz więcej nowych funkcji. Od jakiegoś czasu część użytkowników może korzystać z kolejnej nowości w aplikacji, która stanowi część usługi ePłatności i która w ostatnim czasie zyskuje na popularności.

dokumenty
04.02.2024 20:22 Zmiany w e-PIT, dodano nową funkcjonalność. Duże ułatwienie dla wielu

Jak zawsze na początku roku pojawia się kłopotliwa kwestia złożenia deklaracji podatkowej. Często towarzyszą jej obawy w związku ze zbliżającym się terminem i karami za jego przekroczenie, a także ewentualnymi błędami. W tym roku wiele osób będzie mogło odetchnąć z ulgą. Nadchodzą zmiany w e-PIT, które ułatwią złożenie deklaracji.

telewizor pilot
04.02.2024 15:43 To już koniec współdzielenia kont. Popularna platforma właśnie ogłosiła

Netflix kilka miesięcy temu uniemożliwił użytkownikom bezpłatne dzielenie kont z osobami, które nie zamieszkują w ich gospodarstwach domowych. Dodanie kolejnego profilu kosztuje obecnie 9,99 zł. Mimo kontrowersji, jakie wzbudziła decyzja streamingowego giganta, w ślady Netflixa postanowiła pójść kolejna platforma.

sieć energetyczna
03.02.2024 22:40 Ujawniono miażdżące wyniki badań. Chodzi o kopanie kryptowalut

Często na fali zachwytów nowymi osiągnięciami techniki zapominamy o ich kosztach energetycznych. Tak jest dzisiaj ze sztuczną inteligencją, ale nie należy zapominać także o niezwykle zasobożernych kryptowalutach. Zużyciu energii przez kopalnie kryptowalut przyjrzała się amerykańska Energy Information Agency – niestety potwierdziły się pesymistyczne prognozy.

kurier
03.02.2024 21:35 Oszustwa z paczkami za pobraniem. Można stracić pieniądze

Oszustwo na przesyłkę za pobraniem znów zyskuje na popularności. Choć w natłoku phishingu, w którym z użyciem SMS-ów, maili i dopracowanych fałszywych stron dokonuje się wieloetapowych oszustw, może się ono wydawać prymitywne, to jest również bardzo skuteczne. Na sukces może się złożyć na przykład nieobecność adresata przesyłki w momencie jej dostarczenia.

haker
03.02.2024 20:07 Kobieta straciła prawie 130 tys. zł. Oszustwo na żołnierza

Lubelska policja informuje o kolejnym oszustwie zakończonym stratą dużej ilości pieniędzy. Choć scenariusz oszustwa może się z pozoru wydać dość wydumany, to był także bardzo skuteczny. Mieszkanka województwa lubelskiego straciła w rezultacie niemal 130 tys. zł.

japonia
03.02.2024 19:13 Japonia wprowadza wizę dla cyfrowych nomadów. Pół roku pracy zdalnej i zwiedzania

Wśród części osób pracujących zdalnie popularne jest łączenie pracy z podróżowaniem. Potrafią oni wykorzystać współczesną kulturę pracy i prowadzą de facto koczowniczy tryb życia. Potencjał dostrzegła w tym Japonia, która zaoferuje cyfrowym nomadom specjalny rodzaj wiz dostosowany do ich potrzeb.

fakutra
03.02.2024 18:33 Reset Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów wraca do konsultacji

Próby uruchomienia Krajowego Systemu e-Faktur w zobowiązanych do tego podmiotach kończyły się jak dotąd porażką. Kolejne graniczne terminy przesuwano, do urzędów wysyłano specjalistów ds. wdrożeń i organizowano szkolenia, a mimo to przedsięwzięcie kończy się niepowodzeniem. Teraz zapadła decyzja, aby dokonać resetu.

allegro
03.02.2024 17:31 Nowe limity dla sprzedających na Allegro. Serwis chce walczyć z niską jakością

Wchodzimy w kolejny etap zmian na Allegro, których w lutym będzie sporo. Zanim jednak dojdzie do modyfikacji limitu liczby ogłoszeń w Allegro Lokalnie czy podwyższenia prowizji, wprowadzony zostanie liczbowy limit produktów, które można dodać do Katalogu Allegro. 

Ministerstwo Cyfryzacji
03.02.2024 16:15 Ministerstwo Cyfryzacji ujawniło wyniki mObywatela

Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się statystykami dotyczącymi aplikacji mObywatel, która w ostatnich miesiącach wzbogaciła się o wiele nowych funkcji. Jedna z nich, mimo że udostępniona ją dopiero przed miesiącem, zyskała już niecałe miliona użytkowników i to tylko w mobilnej wersji najważniejsze cyfrowej usługi publicznej.

bankomat gotówka
03.02.2024 12:49 Masz konto w jednym z tych banków? Podwyżki cię nie ominą, zapłacisz nawet za BLIK

Aż trzy popularne banki w Polsce zwiększają ceny swoich usług. W nowym roku klienci tych placówek zapłacą sporo więcej. Podwyżki dotyczą m.in. transakcji dokonywanych za pomocą BLIK.

aparat fotograficzny
03.02.2024 10:20 Niezwykłe zdjęcie poruszyło NASA. Widok z Polski zachwycił cały świat

NASA już od jakiegoś czasu prowadzi inicjatywę o nazwie Astronomy Picture of the Day (APOD) czyli Astronomiczne Zdjęcie Dnia. Niedawno oficjalnie wyróżniono zdjęcie polskiego fotografa, Marcina Ślipko, który uwiecznił na swojej fotografii gwiazdozbiór Oriona w nietypowych okolicznościach. Niezwykłe zdjęcie Polaka zachwyciło świat.

telefon smartfon
03.02.2024 08:51 Używasz tych aplikacji? Mogą robić zdjęcia i kraść dane

Eksperci ds. bezpieczeństwa z firmy ESET ostrzegają przed szkodliwymi aplikacjami. Specjaliści ujawnili listę najnowszych programów, które mogą kraść dane użytkowników, a nawet robić im z ukrycia zdjęcia i nagrywać rozmowy. Lepiej od razu usunąć je z telefonu.

e-commerce
02.02.2024 23:12 Skąd się wziął sukces Temu? Mamy zaskakującą odpowiedź

Temu przebojem wdarło się na światowe rynki e-commerce, co widać także w Polsce. W kilkanaście miesięcy po premierze wyprzedziło AliExpress i dziś na rodzimym rynku ustępuje już pod względem popularności, liczby użytkowników, wyłącznie Allegro. Można się zastanawiać, jak udało się zbudować tak gigantyczną bazę w tak krótkim czasie, ale można to także zbadać. Podjęła się tego agencja MediaRadar.

płatność kartą
02.02.2024 22:07 Uwaga na maila o zwrocie środków z Allegro. To niebezpieczne oszustwo

Kolejni oszuści wyciągają ręce po pieniądze Polaków. Tym razem nie silą się choćby na odrobinę kreatywności i podejmują scenariusz znany już z wielu wcześniejszych ataków. Przestrzegamy przez wiadomości pochodzącymi rzekomo z Allegro, zwłaszcza że wypadają one dość wiarygodnie.

tv
02.02.2024 20:57 Podwyżki cen w Vectrze. Spółka odpowiada na zarzuty klientów i UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował w ostatnim czasie, że toczy się postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez dostawcę telewizji i internetu Vectra. Firma zawarła w umowach klauzule pozwalające według niej na jednostronne podwyższanie cen, co według klientów narusza ich prawa. Teraz Vectra ustosunkowała się do zastrzeżeń.

bankomat
02.02.2024 20:39 Klienci tych banków będą mieli problemy. Duże utrudnienia w weekend

Zaczął się weekend, a to niestety jak zwykle oznacza przerwy w dostępie do usług bankowych. Ograniczenia będą występować w kilku działających w Polsce podmiotach. Pierwsze z nich wystąpią dzisiejszej nocy.

windows
02.02.2024 20:12 Kiedy premiera Windowsa 12? Ujawniono nowe informacje

W drugiej połowie zeszłego roku za sprawa wypowiedzi kilku wypowiedzi wysoko postawionych dyrektorów zapadło przekonanie, że w roku 2024 zostanie wydany Windows 12. Takie głosy płynęły między innymi ze strony CTO Intela, który w premierze kolejnej wersji systemu upatrywał szansę na wywindowanie sprzedaży pecetów z układami Niebieskich. Te nadzieje mogą się jednak okazać przedwczesne. 

GG
02.02.2024 20:03 Twórcy GG uruchamiają nową usługę. Powstał nowy serwis z ogłoszeniami

GG odpowiadające za rozwój komunikatora znanego wcześniej jako Gadu-Gadu poinformowało o uruchomieniu nowej usługi powiązanej z aplikacją. Działa już nowy serwis z ogłoszeniami, z którego mogą korzystać użytkownicy GG, choć nie zabrakło pewnych ograniczeń. 

oszustwo inwestycyjne
02.02.2024 18:32 Nowe oszustwo reklamowane w największych portalach. Ważne ostrzeżenie

W ostatnim czasie cyberprzestępcy chcący oszukać polskich internautów działają z użyciem oszustw inwestycyjnych. Zidentyfikowano nową kampanię, która może być przekonująca za sprawą reklam widniejących także na stronach największych polskich portali horyzontalnych. 

Google
02.02.2024 17:14 Duża zmiana w wyszukiwarce Google. Usunięto ważną funkcję

Bystre oko dostrzeże, że zmienił się wygląd stron z wynikami wyszukiwania w Google. Choć wizualna zmiana jest niewielka, to jednak skutkuje usunięciem całej, ważnej funkcji wyszukiwarki. Google potwierdziło już, że zostaliśmy pozbawieni możliwości przeglądania kopii witryn zapisanych w pamięci podręcznej wyszukiwarki.

800 plus, ZUS, telefon
01.02.2024 18:44 ZUS wydał komunikat. Chodzi o wnioski o 800+

ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Wniosek można złożyć wyłączenie przez internet od 1 lutego. Zakład poinformował też, w jaki sposób można złożyć wniosek i jakie będą w tym roku terminy wypłat.   

telefony
01.02.2024 16:12 Nokia znika z internetu. Co dalej z kultową marką i smartfonami?

Marka telefonów i smartfonów Nokia znów na zakręcie.  Zgodnie z wcześniejszymi pogłoskami wygląda na to, że firma HMD Global, dysponent praw do produkcji urządzeń mobilnych trafiających na rynek pod kultową fińską marką ma plany jej porzucenia. Może to oznaczać ostateczny koniec telefonów Nokia, ale też nowe otwarcie.

Gra
01.02.2024 14:09 Nadchodzi premiera długo oczekiwanej gry. Fani są zachwyceni

Silent Hill 2 to jeden z najbardziej wyczekiwanych remake’ów, a już na pewno wśród horrorów. Pierwszy film z rozgrywki został opublikowany wczoraj, podczas imprezy State of Play. Nieoczekiwanie swoją premierę miała przy tej okazji gra Silent Hill: The Short Message, spin-off serii, która została udostępniona za darmo.

UTP
01.02.2024 12:50 Ruszyły prace nad KCPD. "Strategiczna inwestycja"

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o inauguracji prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W praktyce mają to być centra danych zlokalizowane w Polsce i budowane przez polskie instytucje, tak aby zapewnić administracji niezależność od czynników zewnętrznych i bezpieczeństwo. Budżet przeznaczony na inwestycję wyniósł 830 mln złotych.

przeglądarki
01.02.2024 12:01 Kolejna przeglądarka na Androidzie z rozszerzeniami

Przeglądarka internetowa Edge na Androidzie wzbogaci się w funkcje, której pozazdrościć może niemal cała konkurencja, na czele z dominującym na rynku mobilnym i desktopowym Chrome. Microsoft testuje funkcje, która pozwoli spersonalizować aplikację w stopniu porównywalnym tylko do Firefoksa.

strych
01.02.2024 11:38 Wszedł na strych i dokonał zdumiewającego odkrycia. Niezwykła historia w polskim mieście

Gdy jedenastoletni Kuba zaczął przeszukiwać strych swojego domu, mało spodziewał się, że jego odkrycie zaprowadzi go w podróż przez czas i historię. Za belką podtrzymującą pokrycie dachowe, natrafił na sterty starych dokumentów, które okazały się być kluczem do zapomnianej historii bohatera wojennego. Dzięki jego wrażliwości historycznej i determinacji, światło dzienne ujrzały dokumenty majora Michała Kłosowskiego, które od lat skrywały się na strychu. 

pociąg
01.02.2024 11:18 Ferie w kolejnych regionach. Koleje Śląskie przygotowały coś specjalnego

Od 29 stycznia do 11 lutego ferie będą trwały w następujących województwach: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. W ostatnim z nich tamtejsza regionalna spółka kolejowa przygotowała dla pasażerów atrakcyjne propozycje, znaczne zmniejszające ceny biletów. 

smartfon
01.02.2024 09:49 Chrome na Androidzie będzie znacznie lepszy. Koniec z niechcianymi powiadomieniami

Chrome testuje nową funkcję w wersji przeznaczonej na smartfony z Androidem. Tym razem twórcy pracują nad mechanizmem, który może wyeliminować szczególnie irytujący element przeglądania Sieci na smartfonie. Ułatwione zarządzanie powiadomieniami ochroni nas przed zalewem niechcianych komunikatów.

Whatsapp
01.02.2024 08:59 Otrzymałeś taką wiadomość na WhatsApp? Musisz bardzo uważać

Nowe metody działań internetowych oszustów pojawią się relatywnie rzadko – gdy natomiast pojawia się nowy, skuteczny scenariusz ataku, to przez całe miesiące jest realizowany z zastosowaniem różnych kolejnych kanałów. Tak jest tym razem – oszustwo, które dotąd było realizowane głównie za pośrednictwem SMS-ów, przenosi się na najpopularniejsze komunikatory.

telewizja
01.02.2024 08:33 UOKiK bierze pod lupę Vectrę. Chodzi o niesławne podwyżki inflacyjne

W połowie stycznia informowaliśmy o podwyżkach cen ogłoszonych przez firmę Vectra. A w zasadzie o ich „waloryzacji” wynikającej z zapisów w umowie, według których stawki będą indeksowane m.in. zgodnie ze wskaźnikami GUS-u. Według dostawcy usług taki zapis eliminuje możliwość zerwania umów bez konsekwencji w związku z podwyżkami. Innego zdania są klienci Vectry i UOKiK.